Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Sebehodnota – jdeme k podstatě

By on 15. 5. 2017 in Rozvoj with Počet komentářů: 1
Radek Haštaba

Radek Haštaba

Nevím proč, patřím k těm, kteří mají tendenci k neustálému sebe rozvoji. Snad proto, že od 14 let jsem musel fungovat sám o sobě. Bez mála 17 let jsem v roli obchodníka a vyjednavače. Toto pole se pro mne stalo psychologickou laboratoří i výcvikovým campem v jednom. Zde jsem poznával i vybrušoval svou vnitřní duševní anatomii i povahy a reakce druhých.

Mými významnými spojenci jsou dech, meditace a bojová umění. Pokud předávám dál, tak pouze a výhradně vlastní zkušenosti z praxe, které mi fungují. Mým motivem je přispět a podpořit. Mým cílem je jít pořád dál, protože tahle Cesta nikdy nekončí.Prosím nevěřte mi, ale vyzkoušejte si, zda to, co doporučuji, funguje i Vám.
Radek Haštaba

Poslední články od Radek Haštaba (Všechny články)

Přesvědčil jsem se, že bez správně nastavené sebehodnoty nic neprodáte, nebo budou prodeje malé. Bez sebehodnoty se vám v životě bude špatně vyřizovat a budovat cokoli.

Bez sebehodnoty s vámi druzí budou jednat tak, jako byste žádnou hodnotu neměli – nezřídka jsem toho byl svědkem a naposledy docela nedávno. Kolektiv jednoho ze startupů, které jsem pozoroval, nebral jednoho z členů. Odvíjelo se to samozřejmě od toho, jak se dotyčný sám vnímal; to pak odráželo reakce jeho okolí na něj samotného. Koukali se na něj přes prsty, neřekli mu, když šli na oběd… Věděl jsem, že to nevydrží a taky nevydrželo: nakonec odešel sám od sebe. Je to škoda, protože byl velice schopný, „jen“ se cítil méněcenný a čišelo to z něj.

Z toho vyplývá, že pokud budete respektovat sami sebe, budou vás respektovat i druzí. Od kolegů a obchodních partnerů, přes kamarády a nejbližší rodinu. Bohužel je to proces, a jestli ode mne čekáte návod ve stylu: „Kupte si pilulky ženšenu v kombinaci se zázvorem, každý den si vezměte jednu ráno a večer a za týden se budete plně respektovat.“ – nic takového.

Mým cílem je, abyste si dali ruku na srdce a řekli si, jak to opravdu vůči sobě máte a byli k sobě upřímní:

 • Máte se rádi? Máte se opravdu rádi takoví, jací jste?
 • Plně se respektujete, nebo trpíte pocity méněcennosti a k tomu se ještě vnitřně sami srážíte za to, jak jednáte či reagujete?

Jednou někdo řekl: „Musíš se naučit mít rád sám sebe, a pokud to zvládneš, tvůj život se významně, kvalitativně změní.“ Řekl jsem si, to se lehko řekne: „Naučit se mít rád, ale jak to mám kruci udělat?!“

Přiznám se vám, opravdu jsem měl problém, sám to prostě nevím a opravdu jsem se měl všechno, jen ne rád, ale od té chvíle jsem si řekl, že na to budu mít vliv. Budu si toho vědom a faktem je, že jsem na sebe začal od té chvíle vědomě nahlížet jinak, a tak s tím i konstantně pracuji. Věřte nebo ne, začalo se to uvnitř mě, a tím pádem i v mém okolí, měnit!

Nejsem už na sebe tak tvrdý, vidím ty lepší stránky a respektuji se. Všiml jsem si, že mne lidé začali více kontaktovat, chtějí se se mnou setkávat. Moje žena mi řekla, že jsem uvolněnější a že jsem začal být dokonce vtipný. Doslova mi přišla do cesty práce mých snů a ze svého okolí pociťuji skutečný respekt. Žije se mi zkrátka lépe.

Chtěl jsem se s vámi o svůj příběh podělit, protože jsem přesvědčen, že sebehodnota a respekt k sobě sama se pozitivně promítnou do vašich životů, stejně jako se promítly do toho mého.

Každopádně platí:

 • Teprve když budete mít rádi sami sebe, budete mít rádi i ostatní. Jakmile budete mít tuto lásku v očích, budou vás mít i ostatní rádi. To píše mimochodem i Og Mandino v knize „Nejlepší obchodník na světě“.
 • Pokud budete plně respektovat sami sebe, budou ostatní plně respektovat vás.

Pokud se vám to, co jsem uváděl, podaří, budete celkově v životě úspěšnější, ať už v obchodě, či v osobním životě. Budete totiž vždy říkat, co si myslíte, a také to budete dělat. Tím se stanete pravdivými a důvěryhodnými pro ostatní. Řeknou si „aha, to je někdo, kdo dělá to, co říká, můžeme mu věřit“ a bude se jim s vámi dobře spolupracovat.

Tak jednoduché a zároveň těžké to je – má vlastní zkušenost.

„Chcete-li napravit cokoli ve svém životě od financí až po vztahy, existuje pouze jediné místo, kam se obrátit – do sebe.“ Dr. Hew Len

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Zuzka napsal:

  Problematické je už to slovo sebehodnota, častěji u nás sebevědomí. V méně dravě nastavených lidech to evokuje něco agresivně sameckého a tudíž extrémně vzdáleného.

  Přesnější význam tohoto atributu je sebevjem – většina z nás ho má nějak poškozený výchovou a socializací. Pochopit přesněji, o co jde, je součástí jeho napravení. Stejně jako naučit se svobodnému sebeprojevu beze strachu (to jde ruku v ruce).

  Je vtipné, jak se o některých agresorech traduje, že mají „příliš vysoké“ sebevědomí. Ono nic takového neexistuje. Existuje jen zdravý, nezmrzačený sebevjem, nebo poškozený.

  Zdravý sebevjem umožňuje vnímat pocity a potřeby sebe sama, stejně jako i pocity a potřeby okolních lidí, aniž bychom jedny nebo druhé utiskovali.

  Nemusíte být schopni se prodat jako zboží, nebojte se. Musíte jen naslouchat nejen druhým, ale hlavně sobě a nebát se svobodně projevovat, i když se vám za to v dětství třeba posmívali… Z výsledků budete pravděpodobně dost překvapeni. Já jsem rozhodně byla…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru