Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Ale co když se rozhodnu špatně?

By on 10. 4. 2017 in Rozvoj with Žádný komentář
Zuzana Ježková

Zuzana Ježková

Zuzana je psycholožka, která dlouho pracovala jako projektová manažerka. Ráda se proto pohybuje na rozhraní mezi oběma obory.

Naplňuje ji taky, když může přinášet expertní znalosti o lidské mysli do běžného života. Pomáhá lidem překonávat překážky, růst, efektivně používat mozek, prostě lépe žít i pracovat, a to prostřednictvím blogu Psychologické tipy, vzdělávacích kurzů a online koučování.

Je autorkou e-knihy Hodina navíc každý den.
Zuzana Ježková

Poslední články od Zuzana Ježková (Všechny články)

V článku Jak se správně rozhodnout jsem vám popsala, co všechno vzít v potaz, abyste mohli učinit pro danou chvíli nejlepší možné rozhodnutí.

Jenže, co když se i přesto bojíte, že zvolená varianta bude špatná? Co když máte strach vstoupit do neznáma? Tak na to se podíváme v pátém díle ze série článků na téma: Zásadní věci, které možná o rozhodování nevíte, a mohly by vám pomoci se lépe rozhodovat.

Strachu rozhodnout se by nás mohlo zbavit uvědomění, že nalezení té jediné správné varianty není tak úplně cesta ke štěstí. Výzkumy Barryho Schwarze ukázaly, že čím jsou lidé starší, tím méně mají tendenci trápit se nalezením jedné perfektní varianty, a také jsou šťastnější.

 „Jedna z věcí, kterou vás život naučí, je, že dost dobré je prostě skoro vždycky dost dobré.“ B. Schwarz

rozhodovani_dil5_schwarz

Nebojme se přiznat si, že nad svými životy nemáme 100% vliv a že neumíme cestovat do budoucnosti. Volbu, která bude mít pro nás ty nejlepší výsledky, proto věštit neumíme.

Hezky to ilustruje C. Höschl (Stručně a jasně, Nezodpovědní rodiče) v tomto zjednodušeném etickém dilematu:

otázka č. 1:

Kdybyste znali ženu, která je těhotná, která má už osm dětí, z nichž tři jsou hluché, dvě slepé, jedno mentálně retardované a ona sama má syfilis, doporučili byste jí potrat?

Než se podíváte dolů na odpověď, odpovězte ještě na jednu otázku.

otázka č. 2:

Je čas zvolit vůdce světa a váš hlas má rozhodnout. Tady jsou fakta o třech nejslibnějších kandidátech:

Kandidát A: Spolčuje se s politiky, kteří ne vždy hrají čistou hru, a svoje činy konzultuje s astrologem. Měl dvě milenky. Kouří a pije 8-10 martini denně.

Kandidát B: Dvakrát ho vyhodili ze zaměstnání, spí do oběda, na univerzitě bral opium a každý večer vypije čtvrt láhve whisky.

Kandidát C: Byl vyznamenaný jako vojenský hrdina. Je vegetarián, nekouří, pije jen příležitostně pivo a neměl žádné mimomanželské aféry.

Kterého z těchto kandidátů byste si vybrali?

Nejprve odpovězte na obě otázky, až potom se podívejte níž na řešení.

Kandidát A je Franklin D. Roosevelt

Kandidát B je Winston Churchill

Kandidát C je Adolf Hitler

A jen tak mimochodem: Odpověď na potratovou otázku – pokud jste odpověděli ano, právě jste zabili Beethovena.

Znamená to, že nemá smysl pokoušet se o správné rozhodnutí?

Nikoliv, určitě je vhodné učinit vědomé rozhodnutí zohledňující dostupná fakta i intuici. Jinak bychom se chovali nezodpovědně.  Je však potřeba si uvědomit, že většinou nelze najít perfektní variantu. Jde o to najít dostatečně dobrou variantu za rozumný čas a pak se posunout dál.

Pár tipů, jak takovou variantu nalézt, najdete v minulém článku.

Jděte do toho. Ať už je to cokoli…

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, prostě jednu variantu vyberte a pusťte se do ní. Zní to nezodpovědně? Jen na první pohled. Zřejmě jsou totiž zbývající varianty obdobně dobré, jinak byste přece některou z nich vyřadili. Každá z nich je však unikátní a mnohdy ji dost dobře nepochopíte, dokud se do ní nepustíte.

Jde o to vybrat si variantu, která je dobrá, a pak udělat vše proto, aby byla tou nejlepší. Náš život není jen o rozhodnutích, ale především o tom, jak s nimi pak naložíme.

Tady je pár tipů, jak učinit z dobrého rozhodnutí skvělou volbu (viz GrowJob – Proč je tak těžké se rozhodnout?):

  • Naučte se uzavřít si zadní vrátka.
  • Nepřemýšlejte nad tím, jaké by to bylo, kdybyste se rozhodli jinak.
  • Rozhodnutí měňte co nejméně, popř. učiňte rozhodnutí na delší časový úsek.
  • Naučte se nesrovnávat.
  • Orientujte se na klady a nehledejte nedokonalosti na tom, pro co jste se rozhodli.

Když já pořád nevím…

Už jste zvážili všechny vnější pro a proti, a stále si nedokážete vybrat? Pak je možná na čase uvědomit si tu nejdůležitější věc o rozhodování. Skrývá se v něm totiž příležitost stát se tvůrcem svých životů.

Zamyslete se nad tím, jaké důvody si můžete vytvořit, vymyslet, aby se jedna z variant zdála lepší. Měla by to být ta varianta, která vám umožní stát se tím, kým opravdu chcete být.

Slovy Ruth Chang:

Když si vytváříme pro sebe důvody, abychom se stali tímto člověkem raději než tím druhým, tak se bezvýhradně stáváme těmi lidmi, kterými skutečně jsme.

Důvody, které určují, zda jsou naše volby správné nebo nesprávné, někdy dojdou. Když čelíme obtížným volbám, neměli bychom však mlátit hlavou o zeď, abychom zjistili, která alternativa je lepší. Nejlepší alternativa neexistuje. 

Místo toho, abychom hledali vnější důvody, měli bychom je hledat v sobě, například: Kým chci být? 

Zamyslete se, do čeho můžete jít naplno, nad tím, pro co můžete být zapálení, a skrze obtížné volby se tím člověkem staňte. Místo, aby byly zdrojem utrpení a strachu, těžké volby jsou vzácné příležitosti, abychom oslavili to, co je výjimečné ohledně lidskosti. Můžeme využít svou sílu vytvořit si pro sebe důvody, abychom se stali konkrétními lidmi, kterými jsme. A proto těžké volby nejsou kletbou, ale požehnáním.

Kouzlo člověka spočívá v tom, že pomocí svých rozhodnutí může sám sebe utvářet.

rozhodovani_dil5_covey

Chyb netřeba se bát

Nebojte se chyb. Možná, že se nakonec i ukáže, že to rozhodnutí nebylo perfektní. Ale co nás nezabije, to nás posílí.

Profesorka Stanfordské univerzity Tina Seelig dokonce doporučuje, abychom si dělali seznam vlastních neúspěchů (nazývá je failure résumé). Na něj bychom si měli uvést všechna svá velká osobní i pracovní selhání. Ke každému pak musíme popsat, co jsme se z tohoto neúspěchu naučili. To nám umožní si rychle uvědomit, že chyby jsou významnou součástí naše rozvoje, především ve chvílích, kdy děláme něco nového nebo rizikového.

T. Seelig také upozorňuje, že poměr mezi úspěchy a neúspěchy je poměrně konstantní. Takže čím víc úspěchů chcete dosáhnout, tím víc chyb u sebe budete muset tolerovat.

Celý proces rozhodování tedy nespočívá ani tak v tom najít volbu, kterou bychom mohli jednoznačně prohlásit za tu jedinou správnou. Jde o to najít variantu, za kterou budeme ochotni jít, nebudeme u ní neustále přemítat, zda jsme neměli zvolit jinak, budeme ochotni do ní vložit energii a věřit jí. Pak bude fungovat. Minimálně nějakou dobu. A pak si kdykoliv na základě nových životních zkušeností můžeme zvolit jinak.

„Nikdy není nic definitivní, a to je dobře. Kdykoli v životě můžeme změnit místo svého působení, prostředí, profesi i vlastní cíle. Jediné, co k tomu potřebujeme, je svoboda, zdraví a troška odvahy zariskovat.“ Jiří Kolbaba

Zatím se celá série týkala rozhodování jednoho člověka. Jenže, co když je potřeba učinit rozhodnutí ve skupině. Co když se máte správně rozhodnout, kam směřovat projekt? Nebo zda se jako rodina přestěhovat? Právě na to se podíváme v dalším dílu.

Pokud Vás článek zaujal, mohla by se vám líbit i má e-kniha Hodina navíc každý den (ke stažení zdarma na hodinanavic.cz).

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru