Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Inbox s Trellem

By on 6. 3. 2017 in Nástroje with Počet komentářů: 1
Honza Dolejš

Honza Dolejš

Redaktor, copywriter a lektor osobní produktivity - Freelance
Miluji moderní technologie, rád je zkouším, testuji a píšu o nich. O své zkušenosti se nejraději dělím s ostatními - formou textů i kurzů. Uchvátil mě nástroj Trello, který denně používám a šířím jeho přednosti mezi ostatní.
Honza Dolejš

Poslední články od Honza Dolejš (Všechny články)

GTD Inbox je v současné době asi největší pomůckou v oblasti mého Time Managementu a soustředění. Co přijde do hlavy, ihned putuje do mého systému. Rád bych se s vámi dnes podělil, jak velmi rychlý, snadný a efektivní může být Inbox v aplikaci Trello.

O Inboxu v GTD metodě se už toho napsalo hodně, ale dovolte mi krátký úvod, jak k Inboxu přistupuji já a jak mně osobně usnadňuje život. Pokud člověk začne dávat mozku zabrat a soustředí se na tvorbu důležitého úkolu, další příchozí myšlenky udělají vždy neplechu.

Do naší mysli se často dostanou úkoly, které nejsou třeba ani tolik důležité a nelze s nimi v danou chvíli nic udělat. Spousta lidí dělá základní chybu. Myšlenku vypustí s nadějí, že si na ni vzpomenou v pravou chvíli, nebo se ji naopak snaží v hlavě udržet, což znemožňuje využití plného potenciálu mozku nad daným úkolem.

A právě v té chvíli přichází GTD Inbox: myšlenku z hlavy vezmete a přenesete ji do nějakého jiného systému, ve kterém ji později najdete. Podoba GTD Inboxu může být různá – od papírových lístečků, notesů až po sofistikované aplikace pro počítač i chytré telefony. A právě dnes bych se chtěl s vámi podělit o mé řešení Inboxu v aplikaci Trello.

business black man with a box

Trello a Inbox – přidávejte úkoly z počítače i z telefonu

Fungování svého GTD systému v prostředí aplikace Trello jsem vám představil v samostatných článcích, dnes bych se zaměřil pouze na jeho část GTD Inbox. Díky tomu, že aplikace Trello je cloudovou službou, můžete jej plnit z více různých zařízení. Pokud sedím u počítače a pracuji, je pro mě nejrychlejší přidat položku do Inboxu přímo přes internetový prohlížeč.

Pokud jsem naopak v „terénu“, využiji mobilní telefon. Výhoda Trella je taková, že při zpracování Inboxu najdu všechny položky stále na jednom místě, což je extrémně důležité. Mnoho různých Inboxů nedělá dobrotu.

Jak plnit Inbox na počítači?

Začněme tou jednodušší částí. Osobně mám svůj GTD systém po ruce neustále, na počítači ve formě uzamčeného TABu v prohlížeči. Přidání položky do Inboxu tedy obnáší pouze přepnout na první TAB a ve sloupci Inbox kliknout na Přidat kartu.

Začínám si zvykat také na oficiální doplněk Trello do Chromu, který se usídlí v pravé části prohlížeče a umožní mi přidávat položky do Inboxu dvěma kliknutími. A to samozřejmě nezávisle na tom, na kterém webu zrovna jsem. Výhodou je, že mohu použít tlačítko Attach a do Inboxu si poslat i odkaz na stránku, kterou mám zrovna rozečtenou – například pro pozdější dočtení nebo jako zdroj pro jiný úkol.

GTD-Inbox-Trello-Chrome-1

GTD-Inbox-Trello-Chrome-2

A co mobil? Rychlá zkratka i diktování hlasem

Mobilní telefon slouží jako dokonalý společník pro GTD Inbox v případě, že nejsem zrovna u počítače. Sami to jistě znáte, nejlepší nápady se do hlavy dostanou v době, kdy děláte úplně běžné činnosti nesouvisející s prací (procházka, nakupování, cvičení apod.).

Zde pomůže aplikace Trello pro Android či iOS. Jde to samozřejmě i tak, že otevřu aplikaci, najdu svou nástěnku, sloupec Inbox a stejně jako na počítači volím tlačítko Přidat kartu. Je to však zbytečně složité.

Trello na Androidu i na iOS nabízí skvělé zkratky v podobě Widgetů na plochu (Android) či do notifikační lišty (iOS). Díky tomu mohu přidat položku do Inboxu opět dvěma kliknutími.

Přímo na domácí obrazovce mám zástupce Přidat kartu, který si navíc pamatuje poslední nastavenou nástěnku a sloupec (tedy můj GTD systém a Inbox). V okamžiku, kdy mě něco napadne, se k vytvoření nové položky GTD Inboxu dostanu jedním kliknutím, napíšu rychle svou poznámku a dalším kliknutím ji pošlu do svého systému. Rychlé a extrémně jednoduché.

GTD-Inbox-Trello-Android-1

GTD-Inbox-Trello-Android-2

Nejsem sice zatím velkým příznivcem hlasového zadávání do mobilního telefonu, ale i zde Android a Trello nabízejí zajímavé řešení. Pokud používáte chytré karty Google Now a hlasové ovládání „OK, Google“, může se vám hodit příkaz „Zapiš poznámku“. Při prvním použití tohoto příkazu se vás totiž telefon zeptá, jakou aplikaci má použít, a vy můžete vybrat Trello.

Jak to funguje v praxi? Jednoduše odemknu telefon, vyslovím „OK, Google“ a následně řetězec „Zapiš poznámku TEXT POZNÁMKY“. Ihned dojde k přenesení textu TEXT POZNÁMKY do aplikace Trello, které si opět pamatuje poslední nástěnku a sloupec. Jedním kliknutím odešlu poznámku do GTD Inboxu. Skvělé, že?

GTD-Inbox-Trello-Android-3

GTD-Inbox-Trello-Android-4

Trello sice není nástroj přímo pro GTD, ale díky jeho skvělé vizualizaci jej mám ze všech nejraději. Dejte mu šanci také.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Michala napsal:

    Miluju Trello
    Začali jsme ho v práci používat jako hate na množící se nekonečné emaily, ve kterých jsme stejně nemohli najít, co jsme potřebovali. Máme Trello a víme, co se děje, neobtěžujeme se zbytečnými informacemi a máme více času i chuť na práci. No a škrtat checklist je hodně motivující ☺. Pak následoval druhý level – rodinné Trello. Vše podstatné visí na virtuální nástěnce. Boží. Vřele doporučuji.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru