Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Zapamatování knih pomocí myšlenkových map

By on 2. 1. 2017 in Rozvoj with Žádný komentář
Honza Dolejš

Honza Dolejš

Redaktor, copywriter a lektor osobní produktivity - Freelance
Miluji moderní technologie, rád je zkouším, testuji a píšu o nich. O své zkušenosti se nejraději dělím s ostatními - formou textů i kurzů. Uchvátil mě nástroj Trello, který denně používám a šířím jeho přednosti mezi ostatní.
Honza Dolejš

Poslední články od Honza Dolejš (Všechny články)

Dychtíte po neustálém vzdělávání a pravidelně čtete knihy nejen o osobním rozvoji? Jistě mi dáte za pravdu, že jedno přečtení knihy mnohdy nestačí a rádi bychom se k ní vrátili. Číst ovšem celou knihu znovu je často velká investice času. Rád bych vám ukázal způsob, jak si pomocí myšlenkových map zapamatovat knih.

Myšlenkové mapy – mocná pomůcka nejen ke kreativní tvorbě

K tomuto nápadu mě inspiroval expert na myšlenkové mapy, Chris Griffiths, který se o použití myšlenkových map jako nástroji k pamatování knih zmínil ve své přednášce na akci iCON 2014. Myšlenkové mapy používám poměrně často, když chci přemýšlet a uspořádat si v hlavě určitý projekt.

Koncept myšlenkových map jsem si natolik oblíbil, že mě jejich samotná tvorba i následné čtení baví a inspiruje k další práci. Nemusí však sloužit pouze k přemýšlení nad projektem, ale i jako zápisník důležitých dat – třeba právě klíčových poznatků z knihy.

mm-1

Myslete dopředu a dělejte si poznámky

Chris Griffiths hovořil o tom, že si člověk klidně může dělat myšlenkovou mapu z každé kapitoly knihy a následně vytvořit jednu finální myšlenkovou mapu. Tato představa je výborná, bohužel v praxi trochu vázne. Já osobně čtu knihy většinou před spaním a dělat si myšlenkovou mapu z každé kapitoly by mě od čtení spíše odrazovalo. Navíc v posteli a na mobilu se špatně kreslí.

Tvořit myšlenkovou mapu až po dočtení knihy také nemusí být zrovna nejšťastnější, pokud stejně jako já čtete knihu po částech a delší dobu. Může se totiž stát, že vám některé důležité poznatky uniknou a v případě, že si je nezanesete do myšlenkové mapy, se mohou ztratit navždy. Jak tuto patálii vyřešit?

Knihy Google a rychlé poznámky

Řešením je tvorba jednoduchých poznámek u částí a poznatků, které vás v knize opravdu zaujmou. Díky tomu se můžete k této části kdykoliv vrátit a máte jistotu, že se neztratí (tak trochu obdoba Inboxu v GTD). Abych nemluvil stále jen v teoretické rovině, rád vám ukážu použití v Google knihách, které ke čtení používám.

V okamžiku, kdy při čtení narazím na důležitý bod, si jej prstem označím (čtu na mobilu) a zvolím přidat poznámku. Bohatě postačí jedním slovem charakterizovat daný bod, protože poznámka slouží jen jako kotva, pomocí které se vrátím k celé části textu.

Jsem si jistý, že podobný způsob poznámek umějí i jiné aplikace pro čtení knih a samozřejmě toho lze využít i u klasických knih; prostě budete kroužkovat.

mm-2

Zpracování poznámek do myšlenkové mapy

Při samotném čtení knihy, což je v mém případě bohužel i proces na tři a více týdnů, se myšlenkovou mapou a zpracováváním knihy netrápím. Jen si pravidelně dělám poznámky u bodů, které jsou pro mě důležité. Výsledkem po přečtení knihy je sada poznámek odkazujících na příslušnou část textu.

Jistě si nyní dokážete představit, jak snadné je následné zpracování knihy do myšlenkové mapy. Prostě jdu bod po bodu a myšlenky zanáším postupně do mapy. O procesu tvorby myšlenkových map už toho bylo napsáno hodně – výsledkem je souhrn důležitých bodů a poznatků z dané knihy. Díky tomu se můžu k myšlenkám knihy kdykoliv vrátit, aniž bych ji musel znovu číst.

Třeba takto vypadá moje myšlenková mapa, která vznikla z výborné knihy Speak to Win: How to Present with Power in Any Situation od Briana Tracyho.

mm-3

Na závěr snad jen poznamenám to, co asi všichni tuší. Tímto procesem si musíte projít sami a nemá smysl používat poznámky od jiných. Tak myšlenkové mapy zkrátka nefungují a jako dobrý pamatováček knih poslouží jen v případě, že knihu opravdu přečtete a sami myšlenkovou mapu zpracujete.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru