Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Umění odejít včas

By on 1. 12. 2016 in Vztahy with komentáře 4
Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Manželka, matka, manažerka. Daňová poradkyně. Spoluvlastník účetní firmy. Lektor na Naučmese. Nadšenec do start-upů. Lenoch (ačkoliv to zní divně a na první pohled sem nezapadá).

Abych vše stíhala, musím mít kvalitní time management. A právě o svoje triky se s vámi budu dělit.
Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Poslední články od Sofya Rozhoňová (Khazarova) (Všechny články)

Pátek.

19:00 Večírek teprve začíná. To ale bude báječný večer!

21:00 Už vím všechny drby, co mě zajímají. Doufám, že v 22:00 se „to“ rozjede. (Nevím co, ale určitě to bude stát za to.)

23:00 Přesouváme se? Tak jó, třeba se to rozjede TAM.

00:00 Asi jsem se neměla přesouvat. Pořád se nic nerozjíždí. Že bych šla domů?

01:00 Odcházím.

02:00 Už mě nepřemlouvejte, určitě odcházím.

03:00 Proč jsem neodešla v 22:00???

Je vám to povědomé? Vybrala jsem záměrně příklad večerních akcí, protože ten známe všichni. Když už chceme domů, netrpělivě čekáme, kdy se konečně zvedne někdo první a drsně prohlásí, že odchází, abychom se „nenápadně“ k němu přidali. Nebo si vymyslíme nějakou super výmluvu (typu „musím zítra brzy vstávat“, ačkoliv vlastně nemusíme). Nebo si každou půl hodinu říkáme, že za chvilku to bude o dost zábavnější, a ono ne a ne. Až nakonec přijdeme domů o pět hodin později než původně a nic z toho nemáme.

Jak tato dovednost souvisí s time managementem? Jednoduše – pokud netrefíme ten správný okamžik, následně již pouze ztrácíme čas. Jasně, může to být poučné (víceméně každá zkušenost je dobrá), ale když se na to podíváte zeširoka, bylo vám to vlastně k ničemu (posouzení je velmi individuální, ovšem většinou stačí, že si to myslíte vy).

Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno děláte „zbytečně“ a zkuste to eliminovat. Další příklady:

 • Máte nějakou rozečtenou knihu, která vás nebaví? Kdo říká, že ji musí dočítat? Výjimkou budiž Stephen King, kdy je začátek dost pomalý (tak na ¾ knihy), ale pak se děj krásně rozeběhne.
 • Máte rozkoukaný seriál? Například 22. nejlepší seriál podle žebříčku ČSFD… Ale vás zkrátka nebaví? Začněte se dívat na něco jiného.
 • Až vám opět napíše „kamarád(ka)“, která chce na kafe, aby zas poklábosila o něčem, co vás až tak moc nezajímá, proč se uklidňovat myšlenkami typu „vždyť je to jen na hodinku (dvě, tři), to přetrpím“. Co rovnou říct, že se potkáte jindy (až nasbíráte víc zajímavých témat), nebo alespoň zorganizovat akci pro více lidí?

Třeba jednou budete mít odvahu přerušit pravidelnou pracovní poradu, která vypadá jako na obrázku níže (k ničemu vás nenabádám, nerada bych, abyste kvůli mému „supernápadu“ skončili bez práce):

odejit-1

Budete-li mít dost „odvahy“ na uskutečnění výše uvedených příkladů (přerušení pracovní porady nepočítám), dokážete třeba přestat ztrácet čas i v mnohem důležitějších oblastech. Práce. Vztahy… Nebo vám výše zmíněné případy „jdou“ a problém dělají důležitá rozhodnutí něco ukončit?

Najděte ve svém okolí člověka, který v poslední době něco razantně změnil (odešel z práce, ukončil spolupráci, případně ukončil vztah). A zeptejte se ho, zda svého rozhodnutí lituje. Vsadím se, že odpověď většiny bude, že litují akorát toho, že to neudělali dřív.

Vivat ukončení ztrátě času zbytečnostmi!

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Martina napsal:

  Souhlas, tohle dělám uz několik let :-) diky za clanek.

 2. Jiří napsal:

  Na začátku je to opravdu složité a dost „přátel“ tím ztratíte, ale časem zjistíte, že máte opravdu produktivní život a každý den večer si říkáte – ty brďo, to jsem toho dnes ale stihnul…
  Článek je bezva – jen to opravdu začít dělat!

 3. Honza Dolejš napsal:

  Super čtení, díky. :-)

 4. Jindřich napsal:

  Díky moc za článek. Ačkoliv články autorky nebývají obsáhlé, jsou takové jednoduché, upřímné a není problém se s nimi ztotožnit. Příjemný oddech mezi návody na vychytané softwary a koučingem asertivních budhistů. :-)
  Těším se na další. Díky.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru