Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nevýhody práce na dálku

By on 24. 11. 2016 in Byznys with Žádný komentář
Veronika Drdáková

Veronika Drdáková

Jsem nadšenou redaktorkou, pro kterou je psaní napříč tématy způsobem seberealizace a osobního rozvoje. Nejvíce času trávím nad svou prací pro módní web, který je pro mě domovem.

Miluji knihy, jejich vůni, obálky a především řádky, jež dokáží měnit život. Právě pohled na knihy, které projdu mýma rukama vám chci přinášet.
Veronika Drdáková

Poslední články od Veronika Drdáková (Všechny články)

V době, kdy tolik časopisových článků pojednává o všech možných benefitech práce mimo kancelář, i po všech průzkumech a osvětách, které nám tuto myšlenku podsouvají, je potřeba také připomenout, že práce na dálku má i své nevýhody. Třeba, že konflikty mezi kolegy vznikají mnohem snáze a že vám hrozí přepracování.

Nespočet benefitů a plusů dělá z práce na dálku nejlepší a nejefektivnější způsob plnění pracovních úkolů jednadvacátého století. Na tom nic nezmění ani dnešní článek. Ovšem pokud se chystáte do této moderní vlny pracujících vstoupit, ať už v roli zaměstnance, podnikatele, živnostníka, nebo se rozhodujete, že práci na dálku zavedete svým zaměstnancům, je třeba uvědomit si i nevýhody, které by člověk měl tendenci přehlédnout.

Přestože to tak vypadá, není vhodná pro všechny

Práce na dálku se nehodí pro všechny. Instalatér těžko spraví porouchanou pračku ze svého obýváku a pošťák vám z ratanového křesílka na prosluněné terase nedoručí dopisy, ale existuje mnoho dalších povolání, pro které je tradiční koncept kancelářské práce přínosnější.

Je ovšem jen málo odvětví, kdy by ji bylo třeba kompletně vyloučit. Nejlepším způsobem je kombinovat práci v kanceláři s prací na dálku v případě, že děláte kupříkladu na společném tvůrčím projektu s více lidmi. S nimi se nové poznatky, nápady a výtky rozhodně lépe řeší naživo nad projekcí společné práce nebo složkou papírů než na sociálních sítích. Proč? Protože na dálku velmi snadno vznikají konflikty…

Jak tomu můžete předejít? Domlouvejte si pravidelné schůzky a setkání a trvejte na nich!

pnd-2

Více (zbytečných) konfliktů než při práci v kanceláři

Z mého pohledu snad nejhorší aspekt práce na dálku. Patřím mezi lidi, kteří špatně snášejí křivdu a neradi se hádají, ale předpokládám, že konflikty nemá rád nikdo. Práce na dálku jich bohužel vytváří více, než kdybyste s kolegy seděli v jedné budově. Po chatu, e-mailu i ostatních písemných konverzacích velmi snadno dojde k vzájemnému nedorozumění.

Problém a hádka vzejde z ničeho nic a co byste naživo zažehnali úsměvem nebo svou myšlenku popsali jinými slovy, na dálku už spravíte jen stěží. Mezi vámi a vašimi kolegy se tak může rozrůstat nepříjemné dusno, které je vlastně docela zbytečné.

Jak tomu můžete předejít? Pokud máte na srdci něco, co se vám nelíbí a potřebujete to druhému sdělit, zeptejte se ho, kdy mu můžete zavolat a ve zvolený čas mu zavolejte. Buďte přívětivý a ujistěte ho, že pravděpodobně došlo k nedorozumění a rádi byste ho s ním rychle a efektivně vyřešili. (Dodržujte zásady příjemného telefonování – stoupněte si a usmívejte se do telefonu.)

Vaše pracovní doba nemusí být shodná s vašimi kolegy

Nemusí se jednat zrovna o jiná časová pásma, bohatě stačí, že vy si rádi pospíte do deseti a odpoledne máte pochůzky po městě, zatímco váš kolega vstává časně a po desáté zrovna vyráží mimo svou domácí kancelář a neřeší pracovní záležitosti. Stejně tak se můžete míjet i odpoledne, když vy končíte s prací po sedmé večer a některý z vašich spolupracovníků nemá problém pracovat do jedné ráno.

Jaký je důsledek? I po chatu si odpovídáte ve frekvenci e-mailové komunikace a nedokážete se pořádně dohodnout, nejste k dispozici, když to ten druhý potřebuje. To je na jednu stranu výhodné v tom, že se navzájem nezatěžujete otázkami a úkoly, které zvládnete sami, odpověď si dokážete vyhledat nebo prostě jen nehoří. Na stranu druhou je třeba jisté úkoly řešit pohromadě a všichni známe konverzace, které je lepší vést v celku než v průběhu tří dnů.

Jak tomu můžete předejít? Domluvte se na čas, který bude vyhrazen společné komunikaci. Může být fixní, dejme tomu od 10-12, nebo se domlouvejte průběžně, kdy bude mít druhý čas na probrání nezbytných otázek.

Hrozí vám přepracování spíše, než kdybyste chodili do kanceláře

Obyčejně se zaměstnavatelé obávají, že jejich podřízení budou bez kontroly společného pracoviště pracovat málo. Tak tomu většinou nebývá. Pokud se totiž bavíme o pracovnících, kteří svou práci mají rádi, dělají ji s nadšením, baví je a chtějí sami od sebe dosahovat co nejlepších výsledků, pravděpodobně budou šéfové řešit spíše jejich přepracování, potažmo syndromy vyhoření, než se s nimi zlobit, aby pracovali denně o dvě hodiny déle. I workoholici totiž po odpracování směny 8-16 alespoň trochu zvolní. Když už ničím jiným, tak alespoň cestou domů, nákupem nebo rozptýlením po odchodu z kanceláře.

Lidé, pro které kancelář znamená jejich obývák, balkon nebo kolikrát i ložnice, ale nedělají osm hodin denně. Mohou sice začít v devět, ale pokud je práce baví, končit mohou až o půlnoci. A to jsou reálné případy.

Sama vím, že když jsem do práce zapálená, mé víkendové dny se od všedních téměř ničím neliší. Pracuji pořád dál a dělám sedm dní v týdnu na stejný zápřah. Někdy hlavně dopoledne, někdy až po desáté večer. A často oboje. To je ten problém.

Jak tomu můžete předejít? Potřebujete silnou vůli. Pro opravdové workoholiky zabírá nejčastěji vnitřní úmluva, že nejdříve mohou pracovat a pak si dají volno. Stanovte si den v týdnu nebo alespoň určité časové rozmezí denně, kdy se budete věnovat svým volnočasovým aktivitám.

Pracujete spolu, ale neznáte se

Na první pohled vás to nejen vůbec nenapadne, ale ani to nebudete považovat za důležité. Pokud své spolupracovníky nepotřebujete přímo ke své práci, příliš se o ně nebudete zajímat. Typickou vlastností je to zejména pro introverty a sólově orientované lidi. Jenže fungující a prosperující dálková spolupráce může být pouze stav, kdy se se svými kolegy znáte snad ještě lépe, než by bylo třeba k práci v kanceláři.

Čím lépe se znáte a více toho o sobě navzájem víte, tím spíše se dokáží zmenšit třecí plochy, tedy případná nedorozumění. To znamená pro práci na dálku obrovské plus!

Jak tomu můžete předejít? Pokud nejste od přírody společensky zaměřený člověk a soustředíte se zejména na sebe, dejte si to jako úkol, který musíte splnit v rámci své práce, abyste mohli dosahovat vytyčených cílů lépe a snadněji. Napište nebo zavolejte občas svým kolegům a přeptejte se jich, jak se mají, na čem právě dělají, a případně nabídněte pomoc. Budete mít dobrý pocit a budete vědět, co od svých kolegů čekat.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru