Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak na sebevědomí při obchodování

By on 21. 11. 2016 in Byznys with Žádný komentář
Radek Haštaba

Radek Haštaba

Nevím proč, patřím k těm, kteří mají tendenci k neustálému sebe rozvoji. Snad proto, že od 14 let jsem musel fungovat sám o sobě. Bez mála 17 let jsem v roli obchodníka a vyjednavače. Toto pole se pro mne stalo psychologickou laboratoří i výcvikovým campem v jednom. Zde jsem poznával i vybrušoval svou vnitřní duševní anatomii i povahy a reakce druhých.

Mými významnými spojenci jsou dech, meditace a bojová umění. Pokud předávám dál, tak pouze a výhradně vlastní zkušenosti z praxe, které mi fungují. Mým motivem je přispět a podpořit. Mým cílem je jít pořád dál, protože tahle Cesta nikdy nekončí.Prosím nevěřte mi, ale vyzkoušejte si, zda to, co doporučuji, funguje i Vám.
Radek Haštaba

Poslední články od Radek Haštaba (Všechny články)

Také vám někdy kolísá sebevědomí, nejste si sami sebou jistí a máte o sobě – a třeba nejen v obchodních situacích – pochybnosti? Nebo se vám stává, že si v různých situacích nevěříte?

Věřte mi, že nejste sami a že takové pocity jsou před obchodními jednáními, při získávaní nových zákazníků či před spuštěním nového projektu úplně normální. Jen je potřeba se s nimi naučit zacházet.

V případě, že máte třeba jen přechodně nízké sebevědomí, tedy máte o sobě pochybnosti a nevěříte si je, je to z vás cítit na 100 kilometrů. Vyzařujete ho do světa tak, jako kdybyste to vyhlásili rozhlasem. Člověk, se kterým jednáte, to na jemnohmotné úrovni velmi cítí, přestože se snažíte takový mentální stav všemožně zakrýt.

Jeden z mých aktuálních projektů, na kterém pracuji, se týká něčeho, do čeho jsem nikdy nechtěl jít, a sice přímého prodeje. Dlouho jsem přemýšlel, jak celou záležitost pojmu. Věděl jsem, že si musím postavit smysluplnou strategii, jak oslovovat jednotlivce, kde brát kontakty, které bych oslovoval a samozřejmě i to, jak nejlépe s nimi dotáhnout obchodní případ až do konce.

Řešil jsem výše uvedenou výzvu dlouhé týdny – uvažoval, plánoval, dělal si myšlenkové mapy, zaznamenával jsem vše, co mne napadlo. Přesto jsem nemohl dlouho na nic přijít, ale v činnosti jsem neustával. Vzpomněl jsem si na knihu „Kosmický had“, kde Jeremy Narby dělal antropologický výzkum v tropických deštných pralesech Jižní Ameriky a hledal řešení problému.

Trvalo mu to dlouho, intenzivně pracoval a přemýšlel a už už si začínal zoufat. V tom mu najednou myšlenka s řešením přišla sama a ve chvíli, kdy by to nejméně očekával. Přesně to se stalo mně. Najednou se řešení objevilo a postavil jsem smělou a neobvyklou strategii.

Určil jsem si odvětví, kde by se mému produktu mohlo nejvíce dařit. Dospěl jsem k závěru, že nejvíce potenciálních klientů se může rekrutovat z pojišťovacích a finančních služeb. Dále jsem řešil formu oslovení a rozhodl se pro tu nejradikálnější: pro Cold Visit neboli Studenou, neobjednanou návštěvu. Vybral jsem si centra malých měst, kde jsem obešel poradenské a pojišťovací společnosti. Prostě jsem přišel, řekl, čím se zabývám, a objednal se na obchodní schůzku. S nadsázkou řečeno Tak tady mě máte

Na to potřebujete především sebevědomí, které jak již jsem uvedl výše někdy prostě kolísá a ohrožuje tak úspěšnost Cold Visit nebo akvizičního telefonátu, v důsledku čehož obchodní případ ani nezačne, natož aby byl úspěšný.

Jak tedy nejen na obchodní sebevědomí? Níže uvádím svá doporučení a inspirace:

Plánujte své kroky, buďte připravení – strach a obavy obyčejně vyplývají z nedostatku informací a z nedostatečné přípravy. Podívejte se tomu do očí a strach a obavy se s největší pravděpodobností rozplynou. Vytvořte si dobrou strategii, jak na celou záležitost jít, ať už se chystáte na cokoli. Posílí to definitivně vaše sebevědomí, protože přesně budete vědět, co děláte a jak dosáhnete svého cíle. Inspiraci jak na strategii naleznete například v mém článku o strategii.

  1. Pokud byste na nic nemohli přijít, zabývejte se záležitostí tak dlouho, až odpověď přijde sama – a to přijde.
  2. Nebo si na řešení můžete tematicky zameditovat. V meditaci si prostě položíte otázku, na kterou potřebujete odpověď. Meditačně se držíte pouze jednoho tématu – k něčemu a v nějakém rozsahu jsem vždy k řešení dospěl.

„Vymeťte“ demotivační myšlenky ven z hlavy – natrénujete to tak, že se budete sledovat. Budete prostě v nadhledu, k čemuž vám pomůže metoda tibetských mnichů, která je zmíněna v knize „Tibetská kniha života a smrti“. Lama v ní doporučuje v klidu sledovat své myšlenky. Jakmile nějaká vyvstane, zaměřte na ni pozornost a z vnějšku a pomocí vizualizace takovou myšlenku „zabalte“ do kroužku nebo bubliny, jako by to byla věc. Tak si ji zvědomíte a zároveň budete v nadhledu. Pak takovou myšlenku prostě vizualizačně „vymeťte ven z hlavy“. Budha řekl: „To, co jsme, je výsledkem našich myšlenek.“ Nebo tak nějak, a to myslím mluví za vše…

Jděte na to přes tělo – tělo a mysl jsou spojené nádoby. Jeden z nejefektivnějších a nejjednodušších způsobů je tedy jít přes naše tělo. Ve chvíli, kdy vám klesá sebevědomí nebo o sobě pochybujete. Postavte se, a narovnejte se, ramena dozadu a prsa vypněte dopředu, bradu mírně nahoru. Mějte zkrátka pevné držení těla a sebevědomý postoj a chvíli tak zůstaňte. Vnímejte pocit, který se přitom dostaví. Pocit je důležitý. Pak zavřete oči a zvedněte ruce nad hlavu jako na stupních vítězů. Hlavu přitom zakloňte dozadu a za zavřenými víčky se dívejte do nebe. Prožijte si pak pocit vítězství, to, že jste jedineční a dokonalí, takoví, jací jste. Vnímejte chvíli pocity, které se dostaví.

Udržujte se v činnosti, jednejte! – špatné pocity včetně demotivačních myšlenek se dostavují obvykle, když stagnujeme, zoufáme si z něčeho a obrazně řečeno „přešlapujeme na místě“. Udělejte tedy první činnost a kroky, které vás napadnou, více méně jakoukoli práci, kterou potřebujete aktuálně udělat. Jde o rozproudění energie a jakmile to uděláte, tak podle mé zkušenosti negativní pocity ustoupí a sebevědomí se zvedne.

  1. Doporučuji udělat „Quick win“ – zvolte si jednoduchou činnost (úkol), kterou budete mít rychle a snadno hotovu. Udělejte to, a to vám sebevědomí zvedne; pak pokračujte v dalších činnostech.

Udělejte právě to, z čeho máte největší obavu – vejít někam do nového, neznámého obchodu či firmy, nebo tam zavolat a něco tam nabídnout. Máte například z tohoto obavu? Jděte a udělejte to, a to alespoň třikrát za sebou, z mé zkušenosti bude následovat totiž zjištění, že to je vlastně v pohodě.

Roztočte spirálu úspěchu – uspějete-li v obchodním jednání či volání jednou, hned potom jděte na další. Vaše sebevědomí je vysoko a úspěch tvoří úspěch. Jde o to roztočit spirálu úspěchu – duplikujte úspěch!

Myslete na to, že je to jen hra – maximálně vám někdo řekne ne, nic jiného se nemůže stát.

Nebuďte upnutí pouze na cíl – užívejte si proces, zaměření pouze a výhradně na cíl, někdy může omezovat právě jeho dosažení. Pila, na kterou se moc tlačí, neřeže…

A jak na Cold Visit?

Na obchodní návštěvu bez ohlášení musíte přijít:

  1. S vysokým sebevědomím a naprostou samozřejmostí.
  2. Jasně a nahlas se představit a říci co děláte a co chcete. Je třeba toto mít dobře připraveno a musí to dávat smysl.
  3. Pamatujte, že jediným cílem Cold Visit je domluvit si obchodní schůzku. Může to znít například takto: „Dobrý den, jmenuji se Karel Novák, jsem z firmy XY, která dělá to a to. Chápu, že nyní to není vhodné, protože máte pravděpodobně jiný program, nicméně bych si s vámi rád domluvil schůzku na jiný vhodný termín. Hodilo by se vám to příští týden nebo za 14 dní?“ Mějte připravené termíny.
  4. Cold Visit má tu výhodu, že už vás tam mají. Nemohou položit sluchátko, a je tak těžší se vás zbavit. Obvykle se na schůzce domluvím a zrealizuji ji.

Jaké máte zkušenosti s kolísáním sebevědomí vy?

Děláte Cold Visits? Jak se vám to daří?

Zajímají mne vaše podněty,  pokud budete mít chuť, napište mi.

A nezapomeňte: nevěřte mi, a vyzkoušejte si , zda to o čem píši, funguje i vám.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru