Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Excel(entní) tipy 4 – Podmíněné formátování

By on 28. 11. 2016 in Nástroje with Žádný komentář
Pavel Lasák

Pavel Lasák

Externí lektor - JakNaExcel.cz
Lektoruje, konzultuje efektivní využítí Excel pro tvorbu a vizualizaci dat (MUNI, Czechitas, Naučme.se, SEDUO...). Programuje šablony, které ušetří firmám spoustu času. 12 let tvoří web office.lasakovi.com.
Pavel Lasák

Právě jste se začetli do čtvrtého dílu seriálů o Microsoft Excel. Ve třetím díle jste se dozvěděli základy o grafech, jejich tvorbě a úpravě. V tomto díle se podíváme na praktické využití podmíněného formátování.

Podmíněné formátování

V tomto díle si tabulky doplníte o vizuální stránku (barvy, ohraničení, typ, velikost písma), přitom se tyto „vizuální efekty“ budou doplňovat automaticky na základě předem stanovených podmínek. Velkou výhodou je, že těchto podmínek může být na jednu buňku aplikováno několik.

Než se pustíte do díla, stáhněte si ukázkovou sešit na kterém si jednotlivé kroky vyzkoušíte prakticky. Sešit je ke stažení zde.

Jako první se podíváme na častý dotaz, jak automaticky zabarvit buňky splňující požadovanou hodnotu.

Podmíněné formátování podle hodnoty

Grafické označení hodnot v tabulce, pokud překročí požadovanou velikost. Například u teploty okolí potřebujete mít barevně označený všechny hodnoty (čísla), která jsou větší než 32 (například věk). Poznámka: Ve staženém sešitu příklad na list pod názvem Unikátní.

Stačí označit tento sloupec. Následně přes kartu Domů >Podmíněné formátování > Pravidla zvýraznění buněk > Větší než… a v zobrazeném dialogovém okně nastavit patřičné číslo.

excel-1

Duplicity

S dotazem na zabarvené buněk podle hodnoty souvisí i častý dotaz: „Jak jednoduše zjistit, zda se ve sloupci neopakují stejné hodnoty“. Poznámka: Ve staženém sešitu příklad na list pod názvem Unikátní.

Spolehlivě tuto kontrolu využijete u funkce $vyhledat, kdy potřebujete ověřit, zda opravdu v prvním sloupci jsou všechny hodnoty jedinečné. Jak na to rychle a efektivně. Stačí označit tento sloupec. Následně přes kartu Domů > Podmíněné formátování > Pravidla zvýraznění buněk > Duplicitní hodnoty…

excel-2

Následně v zobrazeném dialogovém okně potvrdit OK.

excel-3

Datové řady datové čáry

Dalším velice oblíbeným podmíněným formátováním jsou datové řady (datové čáry u starších verzí Excelu). Poznámka: Ve staženém sešitu příklad na list pod názvem Datové řady.

Pro vytvoření datové řady musíte opět označit data, na které chcete datové řady aplikovat. Následně přes kartu Domů > Podmíněné formátování > Datové pruhy a vyberete si požadovanou barvu.

Poznámka: Budete-li chtít skrýt čísla, tak přes kartu Domů > Podmíněné formátování > Spravovat pravidla zobrazíte dialogové okno Správce pravidel podmíněného formátování a označenou řadu (datový pruh)

excel-4

Klikem na tlačítko Upravit pravidlo Zobrazíte dialogové okno Upravit pravidlo formátování a zatrhnete zobrazit pouze čáru. Zbývá je potvrdit OK (dvakrát).

excel-5

Máte hotovou datovou řadu bez čísel.

excel-6

Ikony

Posledním oblíbeným podmíněným formátováním jsou ikony. Poznámka: (Ve staženém sešitu příklad na list pod názvem Datové řady)

Vložení ikon si můžete vyzkoušet třeba na sloupci IQ. Označíte oblast, na kterou chcete ikony aplikovat, a z karty Domů > Podmíněné formátování > Sady ikon si z nabízených vyberete, tu která vám vyhovuje.

excel-7

Podmíněné formátování využitím vzorce

Další pokročilou možností je k podmíněnému formátování využít vzorce. Vkládání vzorců se provádí přes kartu Domů > Podmíněné formátování > Nové pravidlo a v zobrazeném dialogovém okně Nové pravidlo formátování kliknete na Určit buňky k formátování pomocí vzorce. Následně zadáte požadovaný vzorec nebo funkci, nastavíte požadovaný formát a potvrdíte tlačítkem OK.

Bohužel informace, jak nastavit podmíněné formátování, přesahuje rámec tohoto článku. Více si můžete přečíst v článcích:

excel-8

Odstranění

Podmíněné formátování už umíte vložit, ale mnohdy nastane otázka, jak se podmíněného formátování zbavit (odstranit ho). Stává se nejen v případě, že je nastaveno nesprávně, ale jsou i další důvody, proč podmíněné formátování v listu nechcete.

Pomoc je jednoduchá. Označíte oblast (pokud chcete odstranit z určité oblasti), ve které chcete podmíněné formátování odstranit, a přes kartu Domů > Podmíněné formátování > Vymazat pravidla máte na výběr:

  • vymazat pravidla z vybraných buněk
  • vymazat pravidla z celého listu

Vlastní formát

Někdy se můžete setkat s formátem, který není výsledkem podmíněného formátování, ale v buňce je nastaven vlastní formát. Ukázka na listě Vlastní formát.

excel-9

Pro funkci byl nastaven vlastní formát nastaven na:

# ##0,00 Kč;[Červená]-# ##0,00 Kč;[Modrá]Vęeobecný

Znak ę je správně – holt Excel…

excel-10

Poznámka: Pokud vás vlastní formát zaujal a chcete se dozvědět více, doporučuji články:

Klasický formát

Aby byl článek kompletní, zmíním ještě možnost nastavit formát ručně. Jeho nastavení provedete na kartě Domů:

excel-11

Bohužel i tato kapitola překračuje prostor, který byl vyhrazen pro tento článek primárně věnovaný základům podmíněného formátování.

Příště

Právě jste dočetli čtvrtý díl seriálu o podmíněném formátování. V příštím dílu se dozvíte, jak efektivně využívat klávesových zkratek, jež vám umožní zrychlit a usnadní práci v Excelu.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru