Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Výřezy obrazovky v MS OneNote

By on 27. 10. 2016 in Nástroje with komentáře 2
Jaroslav Luhan

Jaroslav Luhan

GTD jsem začal používat v roce 2008, těsně před tím, než vyšla knížka Mít vše hotovo od Melvilu. Mým hlavním nástrojem je Microsoft Outlook+OneNote, chytrý telefon a papír A4. Jak můj systém funguje, si můžete přečíst na tomto webu v mých článcích, ale neustále se vyvíjí, takže aktuální verzi přednáším na školeních.
Jaroslav Luhan

Poslední články od Jaroslav Luhan (Všechny články)

Často potřebujeme vložit do dokumentu nebo na stránku OneNote drobnou grafiku, obrázek, logo, výřez obrazovky (například dialogové okno programu nebo část webové stránky).

Ukážeme si dva způsoby, jak můžeme pořizovat výřezy z obrazovky pomocí OneNote 2016.

První způsob: vložení výřezu tlačítkem ve OneNote 2016

Dejme tomu, že chceme na stránku OneNote vložit mapu cesty. Na webu si mapu najdeme a připravíme. Aplikace, ze které chceme pořizovat výřez (v tomto příkladu Internet Explorer), musí být v popředí.

1mapa

Pak přejdeme do OneNote 2016 (třeba klávesovou zkratkou Alt+Tab). Vytvoříme si novou stránku a pojmenujeme ji například Mapa.

2mapastranka

Na kartě Vložení máme skupinu Obrázky. První ikona ve skupině Obrázky je Výřez obrazovky.

3karty

Po kliknutí na ikonu se OneNote skryje a zobrazí se aplikace, která byla na obrazovce před ním. V našem případě Internet Explorer s mapou. Obrazovka zešedne a kurzorem ve tvaru kříže za držení levého tlačítka vybereme jeden a druhý roh výřezu.

4vyrez

Po uvolnění tlačítka se znovu objeví OneNote a výřez se vloží na stránku, doplněný datem a časem. Pokud budete výřezy vytvářet z aplikace Internet Explorer, bude výřez doplněn i o adresu zdrojové webové stránky. Jiné aplikace nemají takovou integraci a vloží se pouze datum a čas pořízení výřezu.

5vyrezdruhy

Druhý způsob: výřez obrazovky pomocí tlačítka Windows

Pokud máte spuštěný nástroj Send to OneNote 2016, můžete vytvářet z jakéhokoliv místa stisknutím klávesové zkratky Windows+Shift+S. Nástroj se ve výchozím stavu spouští automaticky a poznáte jej podle ikonky OneNote s nůžkami v oznamovací oblasti v pravém dolním horu Windows vedle hodin.

6oznamovaci

Při stisknutí klávesové zkratky Windows+Shift+S obrazovka také zešedne a můžete vytvořit výřez obrazovky jako v prvním případě. Po vytvoření výřezu se zobrazí okno, ve kterém si můžete vybrat cílové místo pro uložení výstřižku:

7umisteni

V okně můžete ručně procházet obsah všech otevřených poznámkových bloků. Velkou výhodou je použití pole hledání: napíšete název stránky nebo oddílu a nemusíte zdlouhavě procházet strom.

8hledani

Můžete také použít naposledy použitá místa a máte zvýrazněnu aktuálně vybranou stránku a aktuální oddíl.

9strankavsoddil

Pokud vyberete nějaký oddíl, každý výřez se pak uloží na novou samostatnou stránku. Pokud stránku, uloží se všechny výřezy na aktuální stránku nebo na konec vybrané stránky pod sebe, jeden výřez za druhým.

V okně je také tlačítko pro zkopírování výřezu do schránky. Výřez pak můžete vložit pomocí kláves Ctrl+V na jakékoliv místo ve OneNote nebo do libovolné aplikace, například Outlooku nebo Wordu.

Samozřejmě si můžete vytvořené výřezy kamkoliv přesunout nebo upravit. Poznámka: V článku uvedené klávesové zkratky platí pro Windows 10 a OneNote 2016.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Nekli napsal:

  Na výřezy je ideální výchozí klávesová zkratka WIN+S a není třeba přecházet mezi aplikací a OneNote a zpět. Chování zkratky se dá v OneNote nastavit.

  • Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

   @Nekli: Zkratka Win+S fungovala ve Windows 7, možná Windows 8 a se staršími Office (nejsem si jist, nemám kde zkusit). Ve Windows 10 Win+S spustí vyhledávání.
   Pro výřezy do OneNote bez přepínání mezi aplikacemi je Win+Shift+S, viz „Druhý způsob“ popsaný ve článku. Pokud ale víte, kde chování změnit, přivítáme komentáře.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru