Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nezbytný čas na učení pro ušetření dalšího času

By on 24. 10. 2016 in Rozvoj with komentáře 2
Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Manželka, matka, manažerka. Daňová poradkyně. Spoluvlastník účetní firmy. Lektor na Naučmese. Nadšenec do start-upů. Lenoch (ačkoliv to zní divně a na první pohled sem nezapadá).

Abych vše stíhala, musím mít kvalitní time management. A právě o svoje triky se s vámi budu dělit.
Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Poslední články od Sofya Rozhoňová (Khazarova) (Všechny články)

Malý příklad: Datlujete na klávesnici rychlostí 100 úhozů za minutu? Wow. Než se naučíte psát „všemi deseti“, budete mít v mezidobí rychlost třeba 70 úhozů za minutu. Třeba týden. Někdo měsíc. Rozbliká se červená kontrolka v hlavě – to je nevýhodné (100 > 70). „Raději budu i nadále datlovat.“ Červená kontrolka totiž zastíní budoucnost – psaní rychlostí přes 300 úhozů za minutu.

A tak je to s téměř každým učením.

Miluji různá školení. Jsou většinou zábavná (zvlášť pokud děláte, co vás baví), potkáte tam různé lidi, dozvíte se hodně zajímavého. Občas vás to i donutí udělat něco, co byste normálně ve svém volnu nedělali. Když už si za to zaplatíte, dokope vás to…

A jak to, že na ně mám čas? No přece, právě proto, že na ta školení chodím.

Jasně, mohu v jednom kolem pracovat, a tím získávat cenné zkušenosti. Přijít na všechna řešení sama. Být na sebe hrdá: támhle to řešili pět dnů a já stejnou úlohu vyřešila za tři! Yes!

Jenže… Upřímně, raději se pobavím s těmi lidmi, co řešili pět dnů (většina lidí nejsou zakomplexovaní hamouni, jak si to o nich někteří myslí), nechám se nakopnout a vyřeším to za dva dny. Ještě lepší případ: když se dovíte řešení a strávíte ještě den (nebo klidně víc, to je už na vás), abyste ho zdokonalili. A podělili se o to s těmi lidmi. Na tuto část pozor – jinak se s vámi nikdo dělit příště nebude.

I kdyby nikdo kolem nic velmi podobného neřešil (což je opravdu velmi vzácné, ale uznávám, že záleží na oboru), zajisté najdete nějaké analogické případy. A ty vás též nakopnou. Hlavní je znát určitý (raději širší) okruh lidí, se kterými se můžete o těchto záležitostech bavit. A kde jinde je poznat, než na školeních/seminářích/ tematických setkání a tak?

Pár tipů, na co si udělat čas, které velmi doporučuji:

 • Psaní všemi deseti (zvlášť, pokud pracujete s počítačem) – čím více píšete, tím v budoucnu více času ušetříte. Jen si musíte najít ten čas na učení se.
 • Rychločtení – 500 stránek za den? No problem. Toto byl jediný kurz, který jsem si zaplatila. Proč? Protože doma jsem se nemohla donutit k těm cvičením a kdyby ten kurz tehdy nestál tolik a navíc týden dovolené, ani na něm se k tomu nedokopu. Holt občas to chce bič.
 • Kurz na lepší paměť – na žádném jsem nebyla, proto nemohu doporučit. Trénovala jsem si to doma. Tady patří obrovský dík mojí mamince, která s námi už jako dětmi hrála různé hry na zlepšení paměti („teď ti nějakou hračku schovám, a dokud nepřijdeš na to, kterou, tak ti ji nedám“). Dnes pravidelně paměť trénuji například tím, že pro každý úkol na dnešek si dělám křížky na rukou. A pak se snažím vzpomenout, který křížek k čemu patří. Nebo co která zkratka znamená.

cas-1

 • Školení – ať už děláte v jakémkoliv oboru, vždy existují nějaká školení (a pokud ne, dejte mi vědět – jasná mezera na trhu, ráda ji využiji. Nedávno jsem řešila DPH v třístranném obchodu. Strávila jsem nad tím řekněme pět hodin. Týden na to jdu na seminář o DPH, kde obdobný případ shrne lektor za 15 minut. A zrovna i s tou nuancí, kterou já jsem měla ve svém případu. Občas holt načasování není dokonalé. Ale věřím, že se mi bude v brzké budoucnosti hodit dalších 10 případů, které ten lektor popisoval, a to již ten čas využiji podstatně lépe.

Co se v mládí naučíš, k stáru jako když najdeš.

 • Networking. Věřím tomu, že když se podělím s někým o něco, co vím (nemám na mysli drbání), příště se o něco jiného se mnou podělí dotyčná osoba. Jasně, musíte mít nějaké síto, musí se najít lidi, kterým se dá věřit, kteří mají informace, jež se vám budou hodit, se kterými vás to bude prostě bavit atd. Každý máme to síto jiné, což je jedině dobře. A mimochodem, toto je asi nejzábavnější bod z tohoto seznamu.

Teď k akci. Chápu, že na psaní všemi deseti nebo rychločtení se musíte připravit. K nějakému školení vám však postačí najít vhodný kurz, ověřit si reference (nepodceňujte to, ale zároveň používejte svoji hlavu) a přihlásit se. Možná ještě zaplatit (a ty peníze se vám velmi pravděpodobně vrátí). A pak, samozřejmě, dorazit.

Tak šup.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Jakub napsal:

  Jaké školení rychločtení, smím-li se zeptat? Děkuji ;) 500 stran je doost :D

  • Sofya napsal:

   Já jsem tehdy byla na kurzu Libora Činky od společnosti Cetros (a to byl srpen 2007, takže netuším, jak se to od té doby posunulo :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru