Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak složit Rubikovu kostku poslepu

By on 3. 10. 2016 in Kondice with Počet komentářů: 1
Marek Sýkora

Marek Sýkora

Paměťový atlet, lektor, mentor a kouč v oblasti tréninku paměti - Pametove-kurzy.cz
Hlavní lektor na www.pametove-kurzy.cz.

Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Marek Sýkora

Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)

Dnes si opět ukážeme, jak něco neuvěřitelného udělat relativně snadno. Pro mnohé je až nepředstavitelné, že po světě chodí lidé, kteří si prohlédnou Rubikovu kostku, pak si zaváží oči a poslepu ji dokáží zpaměti složit. Jsem jedním z nich a slibuji, že kdo by se to chtěl naučit, zvládne to do cca dvou týdnů.

Tento článek rozhodně neberte jako celý návod, ale spíše jako možnost pohlédnout za oponu tohoto neuvěřitelného výkonu.

Jak na to?

Během skládání Rubikovy kostky poslepu uděláme kolem 350 pootočení. Zní to příliš složitě? Zhruba 70 pootočení jsou pouze set up tahy a zpětné set up tahy, nad kterými není třeba příliš přemýšlet, protože jsou pořád stejné. Zbylých cca 280 pootočení je vykonáváno v rámci algoritmů, což jsou naučené série tahů, nad kterými nemusíte přemýšlet dokonce vůbec.

Už to zní snadně, ne?

Jak tedy začít?

Nejdříve si je třeba kostku prohlédnout a zapamatovat si ji. To děláme tak, že si ukládáme pořadí, v jakém nálepky budeme skládat. Pro tyto účely používám opět číselné systémy. Každou nálepku mám očíslovanou, a vytvářím si tak číselnou řadu. Kostku si tak zapamatuji v podobě zhruba 40-50ciferného čísla (nic složitého po trošce trénování – uvidíte sami).

Takto mám nálepky očíslovány já:

rubik-1

Skládání kostky pak vypadá tak, že se neustále opakují tři kroky v tomto pořadí: Set up tah, algoritmus a zpětný set up tah (každá tato série = jedna složená nálepka).

To se opakuje stále dokola, dokud nedojdeme na konec naší číselné řady (poslední skládané nálepce), a Rubikova kostka tedy nebude celá složená.

Set up tah připraví kostku pro algoritmus (obvykle 1-3 tahy).

Algoritmus je série neměnných tahů, které kostičku z „domácí“ pozice (bufferu) dostanou na místo cíle (targetu), aniž bychom současně změnili rozložení zbytku kostky. (Správný algoritmus zvolíme podle místa targetu).

Zpětný set up tah je set up tah provedený pozpátku.

Algoritmy vypadají takto:

(každé písmenko je jedno pootočení strany či vrstvy)

1 = L U‘ R‘ U L‘ U2 R U‘ R‘ U2 R

2 = (R U R‘ U‘) R‘ F R2 (U‘ R‘ U‘ R) U R‘ F‘

3 = (R U R‘ F‘) (R U R‘ U‘) R‘ F R2 U‘ R‘ U‘

4 = R U‘ R‘ U‘ R U R‘ F‘ R U R‘ U‘ R‘ F R

5 = (L U U L‘ U U) L F‘ (L‘ U‘ L U) L F L L U

Skládání Rubikovy kostky není nic nezvládnutelného, i když musím varovat, že to bude chtít asi tak dva týdny tréninku. Na druhé straně člověk, který to dokáže, vypadá před ostatními jako skutečný génius a to se někdy hodí.

Pokud byste se rychlé skládání chtěli skutečně naučit, doporučuji koupit si naši knihu „Lepší paměť snadno a rychle“. V ní je mimo jiné jedna z bonusových kapitol věnována právě skládání Rubikovy kostky z paměti, se zavázanýma očima. Knihu si objednávejte na mailu marek.sykora@pametove-kurzy.cz, více informací na našem webu.

Děkuji všem, že jste tento seriál dočetli až sem, a jako vždy vám přeji hodně štěstí…

Bonus

Jako poděkování a motivaci všem, kteří se rádi zdokonalují, a každému čtenáři webu Mítvšehotovo.cz dáme na knihu a dokonce i na naše kurzy slevu 100 Kč každému, kdo při objednání napíší heslo „MÍTVŠEHOTOVO.CZ“. Celkově tak za knihu i kurz můžete ušetřit celkem 200 Kč.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Luky napsal:

    Při čtení zdejších článků se nemohu zbavit dojmu, že celý server je reklamní a téměř každý článek se snaží něco prodat…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru