Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Excel(entní) tipy 2 – Odkazování

By on 10. 10. 2016 in Nástroje with Žádný komentář
Pavel Lasák

Pavel Lasák

Externí lektor - JakNaExcel.cz
Lektoruje, konzultuje efektivní využítí Excel pro tvorbu a vizualizaci dat (MUNI, Czechitas, Naučme.se, SEDUO...). Programuje šablony, které ušetří firmám spoustu času. 12 let tvoří web office.lasakovi.com.
Pavel Lasák

prvním dílu jste se dozvěděli jak formátovat tabulku jako tabulka. Tentokrát se podíváme na odkazování.

Absolutní a relativní odkazy

Ve výpočtech často potřebujete využít dva základní typy odkazů na buňky (oblasti buněk): relativní a absolutní.  Jaký je mezi nimi rozdíl, jak je vložit a rozkopírovat, je popsáno v tomto článku.

Pojďte si to prakticky vyzkoušet. Než se do toho pustíte, předpokládám, že víte, že odkaz na buňku se skládá z písmene a čísla (neboli z průsečíku řádku a sloupce, na kterém se daná buňka nachází).

Ke stažení

Protože se jedná o praktický článek, stáhněte si ukázkový příklad a prakticky si vyzkoušejte. Stáhnout si můžete ZDE.

Relativní odkaz

V prvním případě máte vypočíst celkovou cenu výrobku. Znáte cenu práce ve sloupci C a cenu materiálu ve sloupci D (tj. k ceně práce se přičítá cena materiálu). Tento způsob většina z vás používá. Do buňky, ve které chcete mít výpočet, zadáte znaménko =, následně odkaz na první buňku která má být ve výpočtu (cena práce), znaménko + a následně druhou buňku, která se má přičíst (cena materiálu). Vše musí být ve stejném řádku.

Výsledkem v buňce E8 bude =C8+D8.

excel-1

Tip na rozkopírování:

Pokud do tabulky zadáte výpočet, potřebujete jej rozkopírovat. Elegantní metoda je dvojklikem myší, když je kurzor nad pravým dolním rohem buňky s výpočtem a je změněn na křížek (kurzorem myši najedete nad čtvereček v pravém dolním rohu buňky, až se změní kurzor na černý křížek a provedete dvojklik).

excel-2

Absolutní odkaz

Ve druhém případě potřebujete vypočíst cenu v korunách. Znáte u výrobku cenu v eurech a v jedné (pomocné) buňce je zadán aktuální kurz eura. Ten se průběžně mění a potřebujete, aby při jeho změně automaticky proběhl přepočet cen v korunách.

V tomto případě se potřebujete stále odkazovat na buňku s kurzem eura – toho docílíte vytvořením absolutního odkazu. Absolutní odkaz je vlastně relativní, který obsahuje před písmenem sloupce a před číslem řádku symbol $ (dolar), např. $A$1. Potřebujete-li změnit odkaz z relativního na absolutní (tj. přidat znak dolaru), stačí stisknout klávesu F4 a nemusíte symbol dolaru psát ručně.

Do buňky, ve které chcete mít výpočet, opět zadáte znak =, následně kliknete na buňku s cenou výrobku v eurech, napíšete znaménko *, kliknete na buňku, v níž je kurz eura a stisknete klávesu F4 (při správném provedení obdrží odkaz symboly dolaru, neboli $G$17).

excel-3

Poznámky:

  • Dalším stisknutím klávesy F4 se z absolutního odkazu stane smíšený (F$4) – řádkově absolutní, následně smíšený ($F4) – sloupcově absolutní a čtvrtým stiskem klávesy F4 se teprve vrátíte na původní stav, tj. odkaz bude relativní.
  • Na listu absolutní-relativní obrázky máte graficky znázorněné, jaký je rozdíl mezi absolutním a relativním odkazováním.

Další možnosti odkazů

V tomto článku jsem popsal jen základní rozdělení. Další možnosti již překračují rozsah přidělený tomuto článku. Abych vás neošidil, máte k dispozici možnost se o daném tématu dozvědět více na stránkách autora JakNaExcel.cz.

Doporučuji zejména kapitoly:

Příště se podíváme na tvorbu grafů.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru