Jak se učit cizí jazyky
Marek Sýkora
Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)
- Jak složit Rubikovu kostku poslepu - 3. 10. 2016
- Jak se učit cizí jazyky - 5. 9. 2016
- Jak si zapamatovat jména a tváře - 25. 8. 2016
Dnes si rozebereme skutečný problém obrovského množství lidí, kteří se možná již léta učí cizí jazyk, ale stále se nedomluví. Dnes si ukážeme, jak to nejsnáze zvládnout.
Tak s chutí do toho a půl je hotovo
Začneme tím těžším, a sice slovíčky. Slovní zásoba je běh na celý život nejen pro jazyk cizí, ale mnohdy i pro jazyk mateřský, takže se netrapte, že občas nějaké slovíčko neznáte, nebo vám vypadne. Stává se vám to totiž i v češtině.
Ohledně snazšího ukládání cizích slovíček si náš mozek opět žádá pro něj zábavnější formu, a sice zase asociace. Slovíčko v cizím jazyce si vizualizujeme podobně jako jména z předchozí kapitoly a pak si jej spojíme asociací s jeho významem v češtině.
Příklad:
blender = mixér
Blender jsem si kdysi dle přirozenosti svého mozku spojil se slovem „bléééé“ (dnes bych nejspíše použil robota ze seriálu Futurama), tehdy pro mne bylo „blééé“ dostatečná nápověda, abych si vzpomněl, že bléééé mi napovídá blender. Nyní musíme spojit slovo blééé s významem slova v češtině (mixér).
Když si představíte dobré jídlo, například kačenu se zelím a knedlíkem, a toto jídlo necháte rozmixovat v mixéru, vznikne kašovitá hmota, která bude dost „bléééé“. Mixér ze všeho udělá blééé a to mi napoví, že mixér je blender.
screw [skrú] = šroub
[skrú] může připomínat slovo skroucený (možná z nějakého nářečí dokonce skrúcený) a asociace je jasná. Šroub je skrúcený (screw [skrú] = šroub)
Nyní to snazší, a sice gramatika
Ano, opravdu je to snazší, protože gramatiku doporučuji – navzdory zdravému rozumu – se vůbec neučit! Místo gramatiky se naučte pár příkladových vět, které budete umět, jako když bičem mrská. Věty budete pouze obměňovat podle toho, co chcete vyjádřit.
Když máme třeba perfektně naučenou příkladovou větu „Já mám psa“ a v rozhovoru se chcete pochlubit, že máte třeba auto, jednoduše změňte „psa“ za cokoli. Příkladové věty doporučuji třeba dvě až tři od každého tvaru (otázka, zápor, minulost…) Takto máte gramatiku za den naučenou, a přestože nemůžete dělat větné rozbory, budete umět mluvit.
Snadno se pamatují věty, které se rýmují nebo obsahují slova podobná jedno druhému.
Příklad, který rád používá Libor Činka:
Indiana Jones is interested in India.
A opět můžete upravovat, že ne Indiana Jones, ale například že váš bratr se zajímá ne o Indii, ale o auta atd.
V dalším dílu se již budeme pomalu blížit do finále našeho paměťového seriálu. Všechny důležité základy jsme si ukázali, tak můžeme zabrousit do světa zábavy. Příště se tedy naučíme, jak se dá Rubikova kostka složit tak, že si ji prohlédnete, zavážete si oči a pak ji poslepu zpaměti složíte. Nevěříte? Věřte!
Nápad na učení dobrý. Vyzkouším Dík