Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Recenze knihy Práce na dálku

By on 15. 8. 2016 in Témata with komentáře 2
Veronika Drdáková

Veronika Drdáková

Jsem nadšenou redaktorkou, pro kterou je psaní napříč tématy způsobem seberealizace a osobního rozvoje. Nejvíce času trávím nad svou prací pro módní web, který je pro mě domovem.

Miluji knihy, jejich vůni, obálky a především řádky, jež dokáží měnit život. Právě pohled na knihy, které projdu mýma rukama vám chci přinášet.
Veronika Drdáková

Poslední články od Veronika Drdáková (Všechny články)

Možná jsem naprosto podivný úkaz člověka, který si pořídí knihu o práci na dálku a hltá každou její řádku. Proč? Pracuji z domova. A nikdy jsem to nepoznala jinak. Jenže možná také právě tato skutečnost mi dává šanci na knihu nahlížet z objektivnějšího hlediska než ti, kteří to mají přesně naopak…

Práce na dálku je stručná a zároveň vyčerpávající kniha pojednávající o tom, co jasně vyplývá z jejího názvu. Je publikací šířící světovou vlnu přesouvání zaměstnanců z kanceláří do obýváku a kaváren nejen z malých podniků ale i obrovských nadnárodních korporací.

Znamená jistou osvětu v konvencích zajetých po celém světě, které představují na minutu stanovenou pracovní dobu od sedmi do půl čtvrté, striktních třicet minut na zhltnutí oběda. Svazují vás častokrát na jednu malou místnost s několika dalšími kolegy nehledě na vzájemné porozumění. Nebo naopak do jedné obrovské zasedací místnosti plné desítek lidí, v níž nikdy nezažijete ticho ideální pro soustředění nezbytné k vykonávání vaší profese. To jsou stereotypy, které se pomaličku začínají prolamovat. A dnes už je jisté, že i právě díky této knize.

Na knize jsem si oblíbila ze všeho nejvíce její stručnost. Žádné dlouhé nekončící odstavce rozebírající to, co již dvakrát předtím bylo řečeno. Každá kapitola byla rozdělena na spoustu dalších částí, která byla každá zvlášť nadepsaná a doprovázená poutavými ilustracemi Mika Rohdeho. (Velmistr ve skečnoutingu, který má na svém kontě mimo jiné i Příručku skečnoutingu.)

Práce na dálku nepojednává jen o benefitech, které se s prací z obýváku, postele nebo lavičky v parku pojí. Nezapomněla zohlednit ani mínusy, protože i to, co se zdá být snovým, má své zápory. Ze své vlastní zkušenosti jsem jich tam pár vůbec nenašla, a proto bude časem následovat článek o nevýhodách práce na dálku. A teď zpátky k těm plusům.

Jedním z největších je bezpochyby individuální pracovní doba, kterou můžete přizpůsobit svému aktuálnímu fyzickému i duševnímu stavu, hodinám, ve kterých máte vypozorovanou vyšší produktivitu práce a koncentraci. To v kanceláři nejde. Těžko byste vysvětlovali kolegům, kteří procházejí za vašimi zády, že od 8 do 11 prostě budete hrát počítačové hry, protože se stejně nedokážete soustředit. Dvojnásob tento benefit uplatní všichni ti, jejichž práce vyžaduje kreativitu, nové nápady a tvořivý přístup. A ještě k tomu připočítejte, že můžete střídat pracovní prostředí. Díky tomu se vám neokouká a změny budou udržovat bdělost vašich smyslů a přinášet stále novou inspiraci. Není to skvělé?

prace-na-dalku-2

Velice důležitým bodem, kterému se publikace věnuje, je strach všech zaměstnavatelů, kteří se domnívají, že když pustí své lidi pracovat domů, nic neudělají. Ano, popelář by moc popelnic z pohovky nevyvezl a úřednice nevyhotovila nové občasné průkazy, ale ti ostatní? Pracovat budou. Dokonce je to bude více bavit a já jsem toho důkazem.

I po několika letech práce z domu jsem stále motivovaná, má práce je efektivní a těší mě. Nikdo za mnou nestojí, nemá pod kontrolou mou obrazovku a neříká mi, kdy mám pracovat. Přesto pracuji, mám za sebou výsledky, a ty hovoří ze všeho nejvíce. Protože práce na dálku nejlépe odhalí ty, kteří doopravdy pracují, a ty, kteří se jen vezou s kolegy. Protože u sebe v obýváku jste sami, tam za vás polovinu projektu neudělá naivní stážista ani vysloužilý dobrák. U sebe v obýváku jste na to sami. A musíte makat.

Náhled na to všechno vám kniha Jasona Frieda a Davida Heinemeier Hanssona přinese. Naučí vás uvažovat v jiném světle o zajetých profesních kolejích a přinese snad veškeré potřebné informace k tomu, abyste další pracovní týden zahájili se slovy: „Šéfe, chci pracovat z domova!“

(Kniha) Práce na dálku je skvělá pro:

 • lidi ve výkonných pozicích
 • pracovníky, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni v zaměstnání
 • zaměstnance, kterým nevyhovují podmínky pro jejich práci
 • ty, kteří si rádi rozšiřují obzory v trendech ohledně efektivity práce
 • ředitele, kterým se zdá, že morálka na jejich pracovišti je na bodě mrazu
 • šéfy, kterým nevyhovuje produktivita jejich zaměstnanců
 • všechny spokojené pracující z domova, aby si utvrdili, jak skvělý jejich způsob práce je

Co práce na dálku znamená pro mě:

Svou práci miluju. Protože se živím tím, že píšu, za žádných okolností mi nevyhovuje pracovat tehdy, kdy mi to určí někdo cizí. Nedokážu se koncentrovat v předem stanovenou dobu a nesnesu během psaní vyrušování. Možná jsem na své okolí během své pracovní doby náročná, na druhou stranu klid a nálada na psaní pro mě znamená nejlepší cestu k vysoké produktivitě a dobře odvedené práci. A to mi za to stojí.

Právě kvůli tomu vidím práci na dálku jako nejschůdnější možnou variantu. Sice nejsem typ, který by vysedával během práce v kavárnách, ale tak nějak tuším, že zřejmě brzo budu. Protože kdo by nechtěl spojit příjemné a užitečným a raději by pracoval z domova než ze své oblíbené kavárny?! Kniha mě tam přímo nalákala.

Co se týče práce samotné, její dálková podoba není v ničem těžká. Přesto je tu pár bodů, které jsem si z knihy odnesla:

 1. Pracujícím na dálku hrozí přepracování spíše než lidem pracujícím v kanceláři. Tento fakt mě konečně probral a připomněl mi, že se mi nezdá, že občas pracuji hodně, víc a ještě víc, dokud nepadnu. Domnívala jsem se, že doma se „přepracovat“ nejde, ale mýlila jsem se. Jde to. A měla jsem k tomu hodně blízko.
 2. Šéf nevidí, kolik toho děláte. To nemůže být pravda. Naopak, váš nadřízený vidí čistou a dobře odvedenou práci. Právě tehdy, když pracujete z domova, nejlépe se pozná, kolik toho ve skutečnosti uděláte.
 3. Konflikty s kolegy vznikají velmi snadno. Kniha jasně zmiňuje, že během práce na dálku se zlá krev vytváří velice rychle. Z vlastních zkušeností to bohužel musím jen potvrdit. Proto pomalu začínám více udržovat kontakt a více se se svými kolegy spojovat. Také je mi už jasné, že pokud je třeba něco řešit, je lepší zavolat, než psát. Psaný projev totiž jeden nějak myslí a druhý jinak pochopí. Právě v tomto bodě vzniká nejvíce problémů, a ty pak člověka zbytečně mrzí. Takže pryč s tím.

I přesto, že se práce na dálku zdá být naprosto idylickou variantou, jak pracovat a některé to možná láká, protože nevidí žádné vážné nevýhody, je mou povinností udržet v recenzi vyváženost plusů a mínusů. Takže vás asi zklamu – i práce na dálku má své mouchy, které rozeberu v  příštím článku.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Radka napsal:

  Zatím studuju, ale jednou bych ideálně chtěla pracovat z domu právě proto, že mám produktivní hodiny prostě jindy, než je nastavená pracovní doba firem. Nejvíc toho sesmolím večer. O této knize jsem nikdy neslyšela, takže děkuji za tip, recenze se povedla a budu se těšit na článek o nevýhodách tohoto typu práce.

  • Veronika napsal:

   Radko, děkuji moc za pěkný komentář. Knihu mohu doporučit, zkus si ji přečíst, najdeš v ní toho mnohem více, než jsem v recenzi nastínila. :-) V.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru