Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak si zapamatovat jména a tváře

By on 25. 8. 2016 in Kondice with komentáře 2
Marek Sýkora

Marek Sýkora

Paměťový atlet, lektor, mentor a kouč v oblasti tréninku paměti - Pametove-kurzy.cz
Hlavní lektor na www.pametove-kurzy.cz.

Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Marek Sýkora

Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)

Jednou z nejdůležitějších schopností nejen v byznysu, ale i v osobním životě – a dokonce patří ke slušnému vychování – je schopnost pamatovat si jména lidí, se kterými se potkáváte v práci nebo je máte třeba jako sousedy.

Jdeme tedy na to

Nejdůležitější, co musíme udělat jako první, je jméno SLYŠET! Mnozí z nás mají tendenci sledovat stisk ruky, řeč těla, výstřednosti atd., ale jméno nám často uniká.

Jméno tedy musíme slyšet a tak jako vždy je převést do představitelné formy (Sýkora = sýkorka, Svěrák = svěrák v dílně…). Zároveň na daném člověku najdeme charakteristický rys, který je pro danou osobu typický a upoutá nás (velký nos, odstáté uši, jizva, vypoulené oči…).

Tyto charakteristické rysy použijeme stejně jako záchytné body paměťového paláce a vytvoříme nezapomenutelný obraz spojující rys tváře a vizualizované jméno. Takto vytvořená asociace s rysem tváře a jména osoby nám vždy napoví asociací jméno dotyčného pokaždé, když uvidíme charakteristický rys tváře.

Cizí jména se vizualizují složitěji, ale vždy naslouchejte přirozenosti vašeho mozku.

machine-690190_1280

Příklad 1:

Sergej Lukjaněnko (některá jména se dají rozdělit, aby dala představitelné slovo). Nebudu rozvádět jméno Sergej, ale ukážeme si alespoň, jak rozdělit Lukjaněnko, kde jistě každý vidí slovo luk. Někomu stačí jako nápověda pouze luk, ale když ne, hledejte dále.

Například můžete najít slovo „Janě“. Obraz může vypadat jako luk, který podávám Janě – a obraz Luk Janě je již rozhodně dostatečná nápověda, abych si vzpomněl na jméno Lukjaněnko. A tento obraz jen budu asociovat obrazem s rysem tváře.

Příklad 2:

Barack Obama (některá jména mohou být připodobněna českým slovům). Barack může znít jako slovo „barák“ a Obama jako slova „oba má“ (ve smyslu vlastnit).

Opět vytvoříme asociaci například černého muže, který z historického hlediska moc majetku nikdy neměl a byl spíše otrokem, ale tento černý muž má bílý dům i ten svůj (Baráky oba má)

Tip:

Pokud potřebujete více času k vytvoření asociace, zeptejte se na jméno ještě jednou. Získáte tak čas a druhá osoba pocit, že vám na ní skutečně záleží. Stejně tak můžete jméno druhého zopakovat pro ujištění výslovnosti, přestože jste jej slyšeli dobře.

Vše je improvizace a čím více ji budete trénovat, tím více vám půjde. Nejenže budete umět reagovat rychleji, ale budete umět vytvářet i obrazy mnohem efektivnější.

Příště se podíváme na odvětví cizích jazyků, které nás obklopují čím dál více a mnozí je toužíme umět, ale přijde nám příliš náročné se je učit. Ukážeme si tipy, jak se v jazycích konečně pohnout.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jindřich napsal:

    To já právě na ty asociace dojíždím. Holba, to zní jako houba a když přijde kolegyně, nevím jak jí říct, že volal pan … ehm … něco jako ?hříbek? … či tak nějak? :-)
    V případě telefonu jde si to zapsat, v osobním setkání je to beznadějné. Obama by podle výše uvedených asociací asi dopadl jako kapitán John Brown. První příklad by skončil jako „něco jako Lukašenko“, což by byla patová situace. To bych prostě nemohl ani zkusit.

  2. Pavel napsal:

    Jsem notorický zapomínač. Štve mě to. Jako další tip mi zabírá co nejčastěji při prvním setkání jméno sám vyslovit.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru