Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Excel(entní) tipy 1 – Tabulka jako tabulka

By on 18. 8. 2016 in Nástroje with Žádný komentář
Pavel Lasák

Pavel Lasák

Externí lektor - JakNaExcel.cz
Lektoruje, konzultuje efektivní využítí Excel pro tvorbu a vizualizaci dat (MUNI, Czechitas, Naučme.se, SEDUO...). Programuje šablony, které ušetří firmám spoustu času. 12 let tvoří web office.lasakovi.com.
Pavel Lasák

Právě jste se začetli do prvního dílů seriálů o Microsoft Excel.

V dnešní době kdy je k dispozici spoust tabulek, dat a informací, musíme umět tyto informace správně a rychle zpracovat. Často se ke zpracování tabulek s daty využívá Microsoft Excel. Na první pohled jde jen o spoustu buněk, které komplikují člověku život, ale na druhý zjistíte, že Excel je velice mocný nástroj, který dokáže rychle analyzovat zpracovávat a vizualizovat velké množství dat.

Ze zkušenosti vím, že znalost Excelu je malá, lidé provádějí i jednoduché akce komplikovaně, opakované činnosti dělají ručně a nevyužívají mnoho skvělých funkcí, které Excel nabízí (kontingenční tabulky, podmíněné formátování, funkce SVYHLEDAT atd.).

Excel rád přirovnávám k legu, jelikož je geniální/komplikovaný v tom, že jednotlivé „prvky“ které Excel obsahuje, že moc toho neumějí, ale pokud je správně poskládáte, můžete vytvořit téměř cokoli (docházkové listy, predikce akcií, automatické porovnávaní produktů, výpočtové kalkulačky na, pojištění, hypotéky, mobily, elektřinu, plyn, vodu, teplo atd.).

Chcete z Excelu vyždímat maximum? Chcete znát praktické triky, jak opakované činnosti provést efektivně? Chcete se ho opravdu naučit, nebo připravit na pracovní pohovor? Chcete si osvěžit znalosti?

Pokud jste alespoň jednu odpověděli ANO je tento seriál pro vás. Ve spolupráci s Mít vše hotovo jsem vytvořil tento seriál návodů, tipů a triků pro Excel. V následujících 11 kapitolách se s Excelem seznámíte.

Jdeme na to, v prvním díle se naučíte používat funkci tabulka jako tabulka.

Tabulka jako tabulka

Pokud nechcete dlouhé hodiny měnit grafický design tabulek, využijte možnost tabulku naformátovat jako tabulku. Znáte to: „Připravíte tabulku na poradu, pošlete nadřízenému, který má požadavek na změnu barev!“ Pokud využijete tuto funkci, jeho požadavek vás nezaskočí, a na dva kliky mu design tabulky změníte. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Obr. Pár ukázek jak mohou tabulky vypadat

excel-1

Vložení

Jak na to? Označíte tabulku, kterou potřebujete naformátovat (pokud je aktivní buňka v tabulce, kterou chcete naformátovat, klidně můžete využít klávesovou zkratku Ctrl+A), pak přes kartu Domů > Formátovat jako tabulku a z nabízených možností se vyberete styl (barevný koncept), který se vám líbí. Následně jen v dialogovém okně zkontrolujete, zda je zaškrtnuto Tabulka obsahuje záhlaví (ukázková tabulka ve staženém sešitě záhlaví obsahuje) a potvrdíte OK.

 

Tabulka obsahuje i možnosti řazení a filtrování; jak tuto možnost využít, se dozvíte v další kapitole. Další možnosti, které tabulka naformátována jako tabulka, přesahuje možnosti této kapitoly. Samostudiem si můžete vyzkoušet, co se stane pokud:

  • přidáte do tabulky řádek sloupec (u řádku bude efektnější, pokud máte vybrán design, ve kterém se střídá barva u sudých a lichých řádku)
  • přidáte za tabulku další řádek (sloupec)
  • vložíte funkci (vzorec)

Poznámka: Nelíbí-li se vám žádný z nabízených designů, můžete si nastavit vlastní. Jak na to jsem sepsal v tomto článku.

excel-2

Pozor na výpočty

Pokud vytvoříte tabulku jako tabulku a budete do ní umísťovat výpočty funkce, může vás na první pohled zmást zápis vzorce (funkce). Zápis vzorce má speciální formu zápisu (navíc ve starších verzích je odlišný formát tohoto zápisu). Na druhou stranu výhodou je, že po zapsání vzorce (funkce) dojde k jeho automatickému zkopírování do celého sloupce, proto se vám nestane, že v části sloupce budou kvůli kopírování jiné výpočty.

excel-3

Odstranění tabulky jako tabulka

Většinou není potřeba formátování tabulka jako tabulka odstraňovat. Autor tabulky tento formát použil z praktických důvodů, ale pokud přece jen budete chtít odstranit tabulku jako tabulka. Jak provést odstranění se dozvíte v tomto článku. Osobně odstranění tabulky naformátované tabulka nedoporučuji. Postup není jednoduchý a navíc po odstranění ve výpočtech vzniknou smíšené odkazy, datum a čas bude naformátován jako číslo atd. Proto odstranění nedoporučuji, nevíte-li, co a proč děláte.

Další související články

Pokud vás tabulka jako tabulka zaujala, doporučuji články, kde se zabývám možnostmi ještě do větší hloubky: tabulka jako tabulka a definované názvy.

Příště

Právě jste dočetli první díl seriálu o tipech pro Excel. V druhém dílu bude popsán rozdíl mezi absolutním a relativním odkazováním, v tom následujícím se podíváme na grafy.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru