Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Večerní rutina

Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Manželka, matka, manažerka. Daňová poradkyně. Spoluvlastník účetní firmy. Lektor na Naučmese. Nadšenec do start-upů. Lenoch (ačkoliv to zní divně a na první pohled sem nezapadá).

Abych vše stíhala, musím mít kvalitní time management. A právě o svoje triky se s vámi budu dělit.
Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Poslední články od Sofya Rozhoňová (Khazarova) (Všechny články)

Co děláte pravidelně každý večer? Sprcha, zuby, pusa na dobrou noc. A ještě něco?  Já se každý večer podívám na to, co mám další den udělat.

Jednou ve čtvrtek večer jsem se podívala na seznam úkolů na pátek a dopsala tam ještě něco – nečekaně jsme se totiž rozhodli jet v pátek večer na chatu. Když jsem viděla seznam, co všechno mám před odjezdem stihnout, přišlo mi, že dříve než v osm večer nevyjedeme. Kromě práce tam bylo ještě:

 • vyzvednout lístky na koncert (dárek manželovi ke svátku, takže to muselo být v pátek),
 • vyzvednout balíček v úschovně (ano, také na poslední chvíli… Asi bych se měla polepšit s objednáváním dárků na poslední chvíli, ale mám pořád důvody, proč to nejde.),
 • odevzdat knížky do knihovny (pokud nechci pokutu),
 • INSTALATÉR (ve čtvrtek večer totiž začalo něco téct v koupelně a já nerada nechávám takové věci nedořešené přes víkend),
 • seznam několika úkolů, které se týkaly vyloženě pracovních činností (tj. musely se udělat ještě v práci).

housewife-23868_1280

Žádný z těchto úkolů neměl ve čtvrtek svůj pevný čas. Všechno mohlo proběhnout téměř kdykoliv. S výjimkou instalatéra. Tam jsem věděla, že mu musím zavolat ráno co nejdříve, abych si dle toho přizpůsobila den – jinak by to vypadalo, kdyby mohl ráno, jinak kdyby mohl odpoledne nebo večer. Plánovat do detailu každou variantu bylo zbytečné. Tak jsem se jen zběžně podívala, kde všude mohu vyzvednout lístky na koncert (objednáte si je přes internet a pak musíte vyzvednout na určeném místě v Praze). Od kolika do kolika má úschovna a adresy nejbližších poboček knihoven mám naštěstí v hlavě.

V pátek ráno jsem ihned po probuzení volala instalatérovi. Ten mohl v době oběda. A v tu chvíli byl jasný plán dne:

 • Ráno vyrazím do práce. Nestihnu předtím ani vyzvednout lístky na koncert, ani do úschovny, ani do knihovny, protože všechno bude ještě zavřené.
 • V době oběda vyrazím domů za instalatérem. Cestou z metra stihnu zajít pro balíček do úschovny (kterou mám kousek od domu a již má otevřeno – že nemá zavřeno na oběd jsem věděla.
 • Doma počkám, až instalatér všechno dodělá, vezmu s sebou knihy, které mám vrátit do knihovny a zaběhnu na pobočku (která má již také otevřeno) – sice to není úplně cestou, ale ta „odbočka“ mi zabere jen 10 minut, ještě ke všemu v době, kdy v knihovně skoro nikdo není.
 • A cestou na metro zaběhnu vyzvednout lístky na koncert – tam mají přes oběd zavřeno, takže bylo zbytečné tam jít ještě „před instalatérem“.

Ve finále jsem veškeré úkoly stihla přes oběd, na což jsem hrdá dodnes. Proto také tento příklad používám. Stačilo totiž málo a skládačka by do sebe nezapadala:

 • kdybych náhodou neměla s sebou veškeré vytištěné papíry pro vyzvednutí lístků a balíčku z úschovny (když si večer píšu seznam, rovnou dávám potřebné věci dávám do kabelky),
 • kdybych neměla z večera připravené knížky do knihovny přede dveřmi (kdyby ležely jinde, tak bych na knihovnu na 99 % zapomněla),
 • kdybych předtím nezjistila, kde všude se dají lístky na koncert vytisknout a že mají polední pauzu na oběd (šla bych tam ještě před instalatérem zbytečně a navíc bych před instalatérem nestihla vyzvednout balíček),
 • a určitě ještě dost dalších „kdyby“…

Když to shrnu, tak každý večer:

 • se podívám do kalendáře, co mě čeká další den a v jakých časech,
 • dopíšu další úkoly na den,
 • pokud je zapotřebí mít s sebou něco „hmotného“ (vytištěný papír, knihu, peníze…), rovnou si to dávám do kabelky. Jinak na to zapomenu. Na 99 %.

A co tedy děláte každý večer vy?

P. S. Cestou na chatu jsem si po pěti minutách cesty vzpomněla, že jsem zapomněla v práci nabíječku na notebook (a bez té na chatu nejedeme) a po dalších pěti na to, že jsem nechala doma mobil (po tom, co jsme změnili směr cesty). A to už manžel nevydržel a při agresivnějším otáčení auta píchl kolo. Proto mějte na paměti, že občas vás ani dobrý time management nezachrání.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru