Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Spotlight – skvělý pomocník

By on 21. 7. 2016 in Nástroje with Žádný komentář
Martin Světlík

Martin Světlík

Nezávislý Apple konzultant a lektor - Martin Světlík
Pomáhám uživatelům používat jejich produkty efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci. Současně provozuji První Mac, průvodce do světa počítačů Mac pro nové uživatele.
Martin Světlík

Nedílnou součástí operačního systému OS X je Spotlight. Rychlé, užitečné a hlavně všudypřítomné vyhledávání. Uživatelé Macu jej znají již od dob, kdy ve Windows nebylo vyhledávání v reálném čase vůbec možné, a tato funkce se po několika letech stále zlepšuje. Pojďme si ukázat několik tipů, jak s vyhledáváním pracovat.

Jak na hledání pomocí Spotlightu

Okno hledání ve Spotlightu zobrazíte buď pomocí symbolu lupy, který naleznete v horním řádku nabídek vpravo, případně klávesovou zkratkou Cmd + mezerník. Zobrazí se vyhledávací okno, které si navíc od verze El Capitan můžete libovolně posouvat nebo měnit jeho velikost.

Spotlight hledá opravdu všude. V souborech, e-mailech, kontaktech, kalendářích, historii prohlížeče… Stačí zkrátka psát libovolnou hledanou frázi, i například vytrženou z obsahu dokumentů nebo e-mailů. Veškerý obsah si navíc můžete v okně rovnou prohlédnout, aniž by bylo nutné soubor otevírat. Skvělé, pokud jste zapomněli, kam jste například nějaký dokument uložili.

01-vyhledavani

Spotlight jako kalkulačka nebo převodník měn

Spotlight používám opravdu často zejména na rychlé výpočty a převody. Stačí zadat cokoli co potřebujete spočítat a výsledek je okamžitě na světě. Pokud se chcete pustit do výpočtů, Spotlight je zvládne také, je však třeba již používat matematické operátory pro známé funkce, tedy lomítko pro dělení, hvězdičku pro násobení atp. Bez problémů můžete používat také závorky.

Pokud potřebujete rychle převádět například měny, stačí zadat libovolnou hodnotu s měnou (např. EUR, USD, CHF atp. nebo konkrétní symboly). Spotlight zvládne stejně dobře převádět i další jednotky, v podstatě vše, co lze způsobem změřit a převádět. A pokud potřebujete nějaký konkrétní převod, stačí použít české slovo “do”, například 799 EUR do CHF nebo 100 kg do g atp.

02-meny

Nastavte si soukromí

Možná vás napadá, že ve chvíli, kdy Mac indexuje opravdu veškerý obsah na vašem disku, nemusely by být výsledky vyhledávání vždy žádoucí s ohledem na soukromí. I z toho důvodu máte možnost si vyhledávací oblasti nastavit. Stačí otevřít Předvolby systému, kde naleznete Spotlight. Na záložce Výsledky hledání si můžete nastavit kategorie, které jsou ve výsledcích zobrazeny, na záložce Soukromí pak můžete z vyhledávání vynechat konkrétní složky nebo celé pevné disky, i ty externí.

03-soukromi

Rychlé spouštění aplikací

OS X nabízí pro aplikace pohodlný Launchpad, který nabízí stejnou logiku jako mobilní systém iOS. Pro rychlé spuštění konkrétní aplikace však můžete použít právě Spotlight. Díky klávesové zkratce máte okno pro vyhledávání hned při ruce a aplikace mají prioritu, tudíž se ve vyhledávání zobrazí jako první v pořadí. A navíc se vám u podporovaných aplikací rovnou nabídnou poslední otevřené soubory v dané aplikaci.

04-aplikace

Všudypřítomné vyhledávání

Jak jsem již zmínil, vyhledávání je na Macu všudypřítomné. Najdete jej takřka ve všech aplikacích. Ve Finderu, v aplikaci Mail, v kontaktech nebo v kalendáři. Centrální vyhledávání prohledá opravdu vše, ovšem někdy je samozřejmě vhodnější vyhledávat pouze soubory nebo konkrétní obsah v aplikaci, protože okno Spotlightu je s ohledem na počet výsledků rovnou někdy ani nezobrazí.

Ve Finderu tímto způsobem můžete například vyhledávání omezit pouze na aktuální složku. Finder umožní výsledky filtrovat také pomocí druhu souboru, data a dalších atributů. Tyto podmínky lze navíc kombinovat, můžete tedy vyhledávat například pouze PDF dokumenty z minulého týdne.

05-finder

U nás nedostupné funkce

Apple vyhledávání Spotlight u nás omezil pouze na vyhledávání v rámci vlastního obsahu na disku. Jakmile však vyjedete do zahraničí, můžete vyhledávat i počasí, nabídnou se vám výsledky rovnou například z map nebo Wikipedie a vyhledávat lze také pomocí přirozeného jazyka. Můžeme jen doufat, že se tyto funkce brzy dostanou i k nám.

A pokud máte iPhone nebo iPad, Spotlight najdete i tam. A to včetně stejných možností vyhledávání v obsahu aplikací pomocí kontextu, kalkulačky a převodníku měn a dalších jednotek. Opět platí, že i iOS má v zahraničí více funkcí, jako je vyhledávání restaurací a míst v okolí atp.

V příštím díle našeho seriálu tipů pro Mac se vrhneme na efektivní práci se soubory a aplikací Finder.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru