Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Rozhovor s Radkem Pohnanem

By on 14. 7. 2016 in Témata with Žádný komentář
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

Radku, pro Mít vše hotovo publikuješ články zaměřené na tipy a triky ke Google Apps. Kdy ses s touto službou setkal poprvé? Jak dlouho se tomuto tématu věnuješ profesně?

Je to tak pět let, kdy jsem dokázal přesvědčit tři jednatele o nutnosti nasazení řešení Sharepoint (je to opravdu dobrý počin od konkurence). Prováděl jsem tehdy kompletní návrh, technické řešení v to počítaje, a plánoval využit mnoho vlastností včetně správy dokumentů. Připravoval jsem předem uživatele na přechod a v jedné ze společností, která se nově integrovala, používali právě free verzi Google Apps. Tenkrát jsem paradoxně řešení od Googlu nepodpořil.

Osobně se Google Apps věnuji tak dva roky. Je to poměrně krátká doba. Proto jsem si stanovil plán získat obě technické certifikace, ačkoli to v době mého vstupu do partnerství Googlu nebylo nutné. První certifikaci (která byla ryze praktická – šlo o řešení sady úkolů) jsem zvládl bez hlubšího samostudia, vyšel jsem ze své dlouhodobé IT praxe. Ta druhá zkouška, to už došlo i na biflování hodnot a parametrů.

Když jsme ten portál o osobním rozvoji – co pro něj děláš ty? Jak se vzdělává Radek Pohnan?

Trošku naváži na první otázku, kde jsem i částečně odpověděl. Asi mohu říci, že se vzdělávám pravidelně a dlouhodobě. Je to dáno tím, že IT obor je díky svému “mládí” stále velmi dynamický. Někdy toho však mám popravdě plné zuby, a to, kdy se do mě má žena s radostí naváží.

Ať procházím samostudiem, nebo čtu návyky a zvyky ostatních uživatelů, myslím, že důležité je zachovat si vlastní rozum. Rád říkám, chce to používat jen selský rozum. Pokud však nějaký princip přinese užitek, dá se o něm uvažovat.

Podle toho, jak tě znám, jsi poměrně produktivní. Jak si toho dosáhl? Začněme třeba návyky.

Nevím, jestli jsem tolik produktivní. Nicméně vstávám v šest hodin ráno, chodím spát mezi jedenáctou až půlnocí. Naučil jsem se dojíždět vlakem. Je to čas, kdy vyřeším kompletní e-mailovou komunikaci, drobné úkoly a pokud je čas, podle libosti studuji nebo relaxuji. Zastávám názor, že člověk může ustát určité vytížení, pokud bude odpovídajícím způsobem relaxovat. Jde o to, být nabuzen k řešení budoucích úkolů. Mě strašně pomáhá běh. Běhám půlmaratóny, orientační běh. Ve čtvrtek hraji floorbal. Každý, kdo běhá, mně asi dá za pravdu, že při běhu naskakují myšlenky v podstatě samy. Díky běhu jsem vyřešil mnoho z problémů, které mě trápily. Vlastně si říkám, proč pořád neběhám…

Pokud mi některá věc v daném okamžiku nejde, odložím ji. Jde jen o to, jestli si tento luxus mohu v tu dobu dovolit. Pokud ne, nezbývá se než zakousnout.

12038335_1046517668711925_1553430748092821297_n

A co software a hardware? Považuješ výbavu, kterou nyní máš, za důležitou? Můžeš mi dát tip na aplikace a nástroje, které bych měl vyzkoušet?

Nemyslím si, že je to ta nejdůležitější věc. Ale my muži jsme hračičkové, takže musím popravdě říci, že velmi rád zkouším nové nástroje. Jedna poučka říká, že IT systém, aplikace, by neměly být kvalitativně vyšperkovány přes nějakou rozumnou míru, např. 80 %. Když jsem na toto pravidlo poprvé narazil, řekl jsem si, co je to za blbost. Jedná se o to, že každé další vylepšení nad (tuto) míru je pro vlastníka poměrně drahé. Pokud řešení dotáhneme k dokonalosti, nemáme snahu ho opustit. Proč taky, když je “dokonalé”. V tu chvíli si zaděláváme na problém, kdy můžeme ztrácet konkurenceschopnost kvůli neschopnosti akceptovat nový trend.

Zpátky k otázce. Nemyslím si, že bych mohl dát tip na nějakou aplikaci, kterou bys neznal. Takže uvedu výčet svých top osobních aplikací. Google (Gmail, dokumenty, Google Drive atd.) pro běžnou agendu, Evernote pro archivaci všeho možného včetně studijních materiálů. Nedovedu si představit, že bych fungoval bez správce hesel 1Password, stejně tak bez TextExpanderu, který ušetří opravdu spoustu a spoustu času. Kromě Google Apps Scriptu používám pro drobnou automatizaci služby Zapier a IFTTT. Protože používám dvoufaktorovou autentizaci, nemůžu nezmínit mobilní aplikaci Google Authenticator; obsahuje podporu i pro další služby a sociální sítě.

Pro fakturaci je to Fakturoid, kdy si zároveň automaticky ukládám faktury na Google Drive. Je zajímavé, že některé z aplikací byly láskou až na druhý či třetí pokus.

Existuje místo a čas, kde se s tebou můžeme potkat živě? Články jsou moc fajn, ale řekněme si na rovinu – vyříkat si vše z očí do očí je určitě lepší.

Živý kontakt rozhodně preferuji, a to přes fakt, že dneska není problém využít technické prostředky a dělat podporu on-line. Osobní kontakt je myslím důležitý na počátku jakékoli spolupráce. Takže se budu muset vážně zamyslet nad tím, jaký zajímavý způsob nabídnout. Musím říci, že se mi líbila tvá akce ve smyslu “rande“ za kávu.

Zatím mám spíše uzavřené akce, když pominu vystoupení na Security fóru atd. Pro konzultaci mě můžete samozřejmě poptat např. přes www stránku, osobní setkání v Praze a okolí bude bez problémů.

5f8c934f-3be9-494c-be7d-5c59d783439d

Víš, co mě ještě zajímá? Proč ses pustil do spolupráce s Mít vše hotovo?

Mám rád výzvy. Věřím silně tomu, že tě posunují dál. Pak mnou proběhla sžíravá myšlenka, jestli vůbec dokáži něco zajímavého vzdělaným čtenářům MVH sdělit. Možná zapůsobil asi i krapet mužské ješitnosti. A popravdě je to samozřejmě i určitá forma reklamy a možnost prezentovat jisté myšlenky. Prostě jsem za to strašně rád a děkuji moc za tuto příležitost.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru