Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jednejte na rovinu

By on 9. 6. 2016 in Vztahy with komentáře 2
Radek Haštaba

Radek Haštaba

Nevím proč, patřím k těm, kteří mají tendenci k neustálému sebe rozvoji. Snad proto, že od 14 let jsem musel fungovat sám o sobě. Bez mála 17 let jsem v roli obchodníka a vyjednavače. Toto pole se pro mne stalo psychologickou laboratoří i výcvikovým campem v jednom. Zde jsem poznával i vybrušoval svou vnitřní duševní anatomii i povahy a reakce druhých.

Mými významnými spojenci jsou dech, meditace a bojová umění. Pokud předávám dál, tak pouze a výhradně vlastní zkušenosti z praxe, které mi fungují. Mým motivem je přispět a podpořit. Mým cílem je jít pořád dál, protože tahle Cesta nikdy nekončí.Prosím nevěřte mi, ale vyzkoušejte si, zda to, co doporučuji, funguje i Vám.
Radek Haštaba

Poslední články od Radek Haštaba (Všechny články)

Upřímnost a otevřenost – jakou mají cenu? Jak na ostatní působí? Podle mých osobních průzkumů působí na obchodním, ale i neobchodním jednání upřímnost a otevřenost někdy až zázračným způsobem. Leckdy bourá bariéry, otevírá a posunuje o krok vpřed.

Je to už několik let, co jsem byl na jednání o ročních podmínkách u jednoho velkého nadnárodního partnera. Je to akurátní společnost se striktně formálním dress code a velmi profesionálním vystupováním. Kdo byl na „Ročním jednání“, dokáže si lehce představit, o čem mluvím.

Jednání tam vždy probíhá podle přesně daného modelu. Vždy k nám do firmy přisel e-mail kde bylo něco jako program – „20 minut prezentace vaší společnosti, 20 minut prezentace naší společnosti , 20 minut diskuse a 20 minut vyjednávání o obchodních podmínkách, celkem si prosím vyhraďte na jednání 80 minut“. Získali jste alespoň trochu představu o tam, jak všechno probíhalo a jak to bylo sešněrované?

Vlastní zkušenost

Událost, kterou chci popsat, se odehrála asi ve 2/3 celého jednání, kdy už jste většinou odprezentovaní a uprezentovaní k smrti, ale přesto musíte držet plnou pozornost, protože jde o každou korunu. Zkrátka po nás byly požadovány peníze za inzerci ve firemním časopisu partnera, ve kterém jsme neinzerovali, protože náš produkt nebyl vhodný a ke všemu by se nám to vůbec nevyplatilo!

Tehdy se ve mě něco zlomilo a v naškrobené a napjaté atmosféře jsem se nákupčího zeptal: „Když v peněžence nic nemáte, tak kolik myslíte, že z ní vytáhnete? Budget na tento rok je hotov a s tímhle počítáno nebylo. Jak byste jednal vy na našem místě – vy byste nám ten poplatek dal?“

Chvíli bylo ticho. Pak nastala u dotyčného „somatická reakce“ – zčervenal v obličeji, uvolnil si těsnou kravatu od krku a řekl: „Ne, nedal.“ S mým společníkem jsme vyprskli téměř současně:  „No tak vidíte!“ Jednali jsme pak ještě dvě hodiny, ale výsledek byl pro nás příznivý…

Doporučení pro vyjednávání

Byl to jeden z příkladů, ale mohl bych pokračovat řadou dalších – doporučuji tedy následující:

Pokud to vycítíte, buďte otevření, upřímní, ale přitom i autentičtí – hrané chování v takových případech nefunguje!

 • Spontánní a upřímná reakce v pravou chvíli otevírá a bourá bariéry.
 • Často protějšek reaguje „zrcadlově“, tedy „ty se otevřeš mně, já se trochu otevřu tobě“.

Lze i mírně šokovat, jako ve výše uvedeném případě

 • Co se týká psychiky protějšku, ztratí koncept, je překvapený a chvíli mu trvá, než se vzpamatuje a řekněme najede do normálního rytmu. To je okamžik, který se dá využít ke zmírnění podmínek či k tomu, co potřebujeme.
 • Často se stane, že jednání – i s úplně neznámým člověkem – pak „chytne“ neformální charakter a dopadne jinak, než byste si představovali.

Eliminujte veškeré zástupné důvody – a to především sami v sobě, ale i u oponenta, pokud to lze. Zástupným důvodem může být například „Nemohu s vámi spolupracovat, protože už máme dva partnery, kteří nám poskytují stejné služby“. Pravým důvodem třeba „Nechce se mi vyplňovat další zalistovací formulář nového partnera“.

 • Zástupné důvody u sebe eliminujete právě upřímností a autenticitou.
 • Zástupné důvody u oponenta eliminujete tak, že na něj poukážete – příklad: „Oba dobře víme, že na počtu partnerů, se kterými spolupracujete, naše potenciální spolupráce nezávisí, co za tím opravdu je?“ (Tuto variantu musíte samozřejmě vycítit a použít ji ve chvíli, kdy si budete relativně jistí. Je také třeba ji „navléct“ šikovně, ale podle 60 % zkušeností z mé praxe bych řekl, že funguje.)

Dostaňte se do neformální roviny – pokud se vám podaří svou upřímností rozbít „skelet“ jednání, najděte neformální téma a snažte se na chvíli odvést pozornost tím směrem (téma by se mělo týkat protějšku a trochu vás samotných).

 • Čím víc se ukážete, jako člověk, tím obtížnější bude vás odmítat.
 • Čím víc času do vás bude muset protějšek investovat, tím obtížnější pak bude na spolupráci nenavázat.

Pokud něco na jednání řeknete a zavážete se k tomu, neprodleně to udělejte a snažte se to dodržet přesně dle vašich slov.

 • Jste od chvíle jednání ostře sledovaná osoba – záleží na čase, na pružnosti, na bezproblémové komunikaci. Atak se tvoří vztah.

To, o čem jsem psal výše, je má vlastní dlouholetá praxe, ale přesto mi nevěřte. Zkoušejte, experimentujte na svých vlastních situacích a ověřte si, že postupy, o kterých píši, fungují. Může to být nejprve na nečisto, třeba na úřadech.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Adam Motvička napsal:

  Super! Tenhle přístup se mi líbí. Jen na takové jednání nenajdu koule vždycky když bych rád :).

 2. Radek Haštaba napsal:

  Dobrý den Adame, děkuji za komentář.
  Myslím, že se spíš jedná o vnitřní nastavení. U mne už se to takto „překlopilo“ na trvalo a zjistil jsem, že mi to jednak funguje, a jednak je touto cestou pro mne vše zjednodušeno.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru