Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak dostat do hlavy dlouhá čísla

By on 6. 6. 2016 in Kondice with komentáře 2
Marek Sýkora

Marek Sýkora

Paměťový atlet, lektor, mentor a kouč v oblasti tréninku paměti - Pametove-kurzy.cz
Hlavní lektor na www.pametove-kurzy.cz.

Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Marek Sýkora

Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)

Z minulého dílu našeho seriálu si ještě možná vzpomenete na 50 desetinných míst čísla π. V tomto dílu si ukážeme dokonce ještě pokročilejší techniku, která nám dovolí s větší lehkostí ukládat šesticiferná čísla. Je to technika, se kterou se již vyhrávají světové paměťové šampionáty.

Jdeme tedy na to

Opět potřebujeme dvouciferná abstraktní čísla zastoupit něčím hmatatelným, co v nás dokáže vyvolávat pocity a emoce pomocí obrazů představovaných v naší hlavě. V této technice zkusíme využívat ne předměty, ale významné osobnosti, které dokážou vyvolávat pocity podstatně intenzivněji než neživé věci.

Těmito osobnostmi mohou být vaši blízcí, slavní herci, vynálezci, ale i pohádkové bytosti.

Celkem si tedy musíme vymyslet 100 osobností, kde každé bude zastupovat jedno dvouciferné číslo.  Spárovat si je můžete například podle iniciál z písmenného systému (13 = LM = Leoš Mareš), nebo třeba podle čísla, které je s nimi neodmyslitelně spjato (Jaromír Jágr = 68), nebo můžete mít čísla 00-10 pro členy rodiny, 11-20 pro zpěváky, 21-30 pohádkové bytosti atd.

jagr-768146_1280

Dále si pro každou osobnost vymyslete typickou činnost vykonávanou typickým předmětem.

Příklady: Mareš zpívá do mikrofonu = 13, Jágr střílí hokejkou = 68, mamka čte knihu = 01 atd.

Vytvoření činnosti a předmětu je snadné, protože každou postavu máte s nějakou činností a předmětem obvykle spojenou z minulosti. Jen si dejte pozor, aby se vám ta propojení neopakovala u více postav.

Celkem tedy máme u každého dvouciferného čísla vytvořeny tři informace, které nám jej mohou zastoupit. (1. osobnost, 2. činnost, 3. předmět)

Obraz pro šesticiferné číslo vznikne kombinací různých postav, činností a předmětů (v tomto pořadí), zároveň se vytvoří bláznivý kontext.

Příklad: 136801 = Mareš (13) střílí (68) knihou (01)

Tento obraz zbývá jen uložit na záchytný bod v našem paměťovém paláci. Například v mém bytě je tímto prvním bodem topení v koupelně, na kterém by mohl stát Mareš držící místo hokejky knihu a snažící se vypálit vší silou.

Tato technika vyžaduje opravdu velké množství času, než si všechny postavy s čísly skutečně spojíte, ale výsledek za námahu stojí. Pokud jsme si na deseti bodech našeho těla zapamatovali „pouze“ 20 čísel, tak nyní to může být i čísel 60, a to ve stejném čase, protože ukládáme opět pouze 10 obrazů.

Pro informaci – současný rekord v pamatování si čísel je v pětiminutové disciplíně celých 520 náhodných čísel!

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Radek napsal:

    Jako zajimavost dobré. ale vstupni investice jsou značné a v mém případě využití nízké Zajimalo by mne kdo to realne vyuzije

    • Marek Sýkora napsal:

      Zapamatovat si desetitisíce čísel je skutečně vždy ne zcela potřebné. Nyní víte jak to lze dokázat alespoň pro zajímavost, nebo v případě, že by se Vám dlouhá čísla někdy hodila :) V případě, že Vám stačí pouze čísla telefonní, nebo čísla objednávek, číslo pí na 50 míst :) atd., tak doporučím pouze písmenný systém, který již znáte z minulého dílu :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru