Jak dostat do hlavy dlouhá čísla
Marek Sýkora
Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)
- Jak složit Rubikovu kostku poslepu - 3. 10. 2016
- Jak se učit cizí jazyky - 5. 9. 2016
- Jak si zapamatovat jména a tváře - 25. 8. 2016
Z minulého dílu našeho seriálu si ještě možná vzpomenete na 50 desetinných míst čísla π. V tomto dílu si ukážeme dokonce ještě pokročilejší techniku, která nám dovolí s větší lehkostí ukládat šesticiferná čísla. Je to technika, se kterou se již vyhrávají světové paměťové šampionáty.
Jdeme tedy na to
Opět potřebujeme dvouciferná abstraktní čísla zastoupit něčím hmatatelným, co v nás dokáže vyvolávat pocity a emoce pomocí obrazů představovaných v naší hlavě. V této technice zkusíme využívat ne předměty, ale významné osobnosti, které dokážou vyvolávat pocity podstatně intenzivněji než neživé věci.
Těmito osobnostmi mohou být vaši blízcí, slavní herci, vynálezci, ale i pohádkové bytosti.
Celkem si tedy musíme vymyslet 100 osobností, kde každé bude zastupovat jedno dvouciferné číslo. Spárovat si je můžete například podle iniciál z písmenného systému (13 = LM = Leoš Mareš), nebo třeba podle čísla, které je s nimi neodmyslitelně spjato (Jaromír Jágr = 68), nebo můžete mít čísla 00-10 pro členy rodiny, 11-20 pro zpěváky, 21-30 pohádkové bytosti atd.
Dále si pro každou osobnost vymyslete typickou činnost vykonávanou typickým předmětem.
Příklady: Mareš zpívá do mikrofonu = 13, Jágr střílí hokejkou = 68, mamka čte knihu = 01 atd.
Vytvoření činnosti a předmětu je snadné, protože každou postavu máte s nějakou činností a předmětem obvykle spojenou z minulosti. Jen si dejte pozor, aby se vám ta propojení neopakovala u více postav.
Celkem tedy máme u každého dvouciferného čísla vytvořeny tři informace, které nám jej mohou zastoupit. (1. osobnost, 2. činnost, 3. předmět)
Obraz pro šesticiferné číslo vznikne kombinací různých postav, činností a předmětů (v tomto pořadí), zároveň se vytvoří bláznivý kontext.
Příklad: 136801 = Mareš (13) střílí (68) knihou (01)
Tento obraz zbývá jen uložit na záchytný bod v našem paměťovém paláci. Například v mém bytě je tímto prvním bodem topení v koupelně, na kterém by mohl stát Mareš držící místo hokejky knihu a snažící se vypálit vší silou.
Tato technika vyžaduje opravdu velké množství času, než si všechny postavy s čísly skutečně spojíte, ale výsledek za námahu stojí. Pokud jsme si na deseti bodech našeho těla zapamatovali „pouze“ 20 čísel, tak nyní to může být i čísel 60, a to ve stejném čase, protože ukládáme opět pouze 10 obrazů.
Pro informaci – současný rekord v pamatování si čísel je v pětiminutové disciplíně celých 520 náhodných čísel!
Jako zajimavost dobré. ale vstupni investice jsou značné a v mém případě využití nízké Zajimalo by mne kdo to realne vyuzije
Zapamatovat si desetitisíce čísel je skutečně vždy ne zcela potřebné. Nyní víte jak to lze dokázat alespoň pro zajímavost, nebo v případě, že by se Vám dlouhá čísla někdy hodila :) V případě, že Vám stačí pouze čísla telefonní, nebo čísla objednávek, číslo pí na 50 míst :) atd., tak doporučím pouze písmenný systém, který již znáte z minulého dílu :)