Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Detox přátel

By on 27. 6. 2016 in Vztahy with Počet komentářů: 1
Iva Peláková

Iva Peláková

Zakladatelka školy seberozvoje - Láry Fáry
Vzdělávání a osobní rozvoj je smyslem i nesmyslem mého života. Založila jsem Tvůrčí školu seberozvoje Láry Fáry, kde vedu kurzy seberozvoje a tvůrčího psaní. Věnuji se koučinku, psaní pohádek, článků či blogu, práci s dětmi a spravuji facebookovou skupinu Seberozvoj a koučink. Když mě nezastihnete online, buď někde cestuji nebo rozjímám v čajovně se svými přáteli.
Iva Peláková

Poslední články od Iva Peláková (Všechny články)

Pročistili jste tělo, mysl, prostor, ve kterém žijete… co zbývá? Vztahy a lidé. Detoxu v této oblasti se mnohdy vyhýbáme, nechceme si připustit, že někoho ze svého života ztrácíme, nebo že se nám v něm drží zuby nehty kdosi, kdo za to ani omylem nestojí. Přátelé, kteří už nejsou přáteli, nás stojí mnoho energie, způsobují smutné stavy i pocity, že jsme sami, že nemáme nikoho, na koho bychom se mohli spolehnout a nestojíme jako kamarádi za nic.

Co s tím? Udělejte čistku. Nechte si kolem sebe pouze lidi, se kterými si máte vzájemně co dát a cítíte se s nimi dobře. Zároveň si uvolněte čas pro nové kamarády, protože poznávání nových lidí dodá vašemu životu šťávu.

Občas se stane zvláštní věc. Ztratíte někoho, s kým jste si byli po léta velmi blízcí. Ztratíte ho tak, že vás zradí, pohádáte se nebo se vaše životy tak moc rozejdou, že k sobě již nenajdete cestu zpátky. Během školy navazujeme velmi snadno přátelství, která později nevydrží. Už nemáme nic společného kromě toho, že jsme spolu kdysi seděli v lavici.

Pokud zjistíte, že vaši přátelé najednou už nejsou přátelé, nesmíte se začít stranit lidí a máchat se v samotě. Naopak, pozvěte do svého života nové lidi a vytvořte nové vazby. Vždyť to, jaké je naše okolí, do velké míry utváří i to, jací jsme sami. Říká se, že ve všem, co máme a děláme, jsme přibližně průměrem svého okolí – v úspěchu, penězích, ale i třeba ve zdraví. Jedno irské přísloví praví: to, jestli jdeš po správné cestě, poznáš podle lidí, které na ní potkáváš. Změna přátel může být tedy i dobrou změnou naší životní situace.

Pojďme se tedy podívat na čistku přátel krok za krokem

1) Máte v tuto chvíli svého nejlepšího kamaráda? Vybavilo se vám okamžitě jedno jméno? A není to jen jméno, které na tomto „zlatém“ vrcholu bylo mnoho let, ale už je to spíš jen odraz starých dobrých časů? V mladším věku máme všichni nejlepší kámošku, které můžeme říct všechno nebo nej kámoše, se kterým vyrazíme kdykoliv kamkoliv.

Je však něco takového opravdu potřeba i v dospělosti? Dospělí často trpí ztrátou tohoto nej kamaráda, ale přitom si neuvědomují, že by v tuhle chvíli stejně preferovali posezení s přáteli, na které mohou vzít i svou rodinu nebo utužování vztahů s kolegy. Dovolte si připustit, že vaše vztahy už nemusí vypadat stejně jako na střední škole.

Přesto mám jednoduchý tip, jak zkontrolovat, že máte v životě někoho blízkého, kdo je vaší stoprocentní oporou (a není to jen partner). Představte si, že vás za týden čeká svatba. Koho byste nyní požádali, aby vám šel za svědka? Pokud vás ihned napadne jedno jméno a máte jasno, pak jste šťastný člověk a své pevné přátelství si hýčkejte. Jestli vás napadne více lidí a nemůžete si honem rychle vybrat, znamená to, že kolem sebe máte dostatek blízkých přátel, ale nikdo nejspíš není ten nejlepší… Jak jsme si už řekli, nemusí to nijak vadit. Pokud však marně tápete, komu byste tuto důležitou funkci svěřili, mějte se na pozoru. Asi je potřeba vaše přátelské vazby obnovit, utužit nebo kompletně resetovat.

pinky-swear-329329_1280

2) Jak řekl Dalajláma: „Nebuďme zklamáni z toho, že nás lidé zrazují. Staří přátelé odcházejí, noví přátelé se objevují. Je to jako s dny. Staré dny odcházejí, nové se objevují. Důležité je, aby pro nás měli smysl. Naši přátelé i naše dny.“ Nelpěte na starých přátelstvích, která pro vás v současné době nic neznamenají. V životě zkrátka do našeho vlaku občas někdo nasedne, jede s námi… a pak třeba zase vystoupí. Neznamená to, že musíme svůj vlak zastavit a běžet za vystoupivším člověkem… mohlo by se také stát, že mezitím vystoupí i všichni ostatní. Berte to raději tak, že si s každým člověkem, kterého potkáte, máte co dát. A když si to dáte, můžete jít zase každý dál svou cestou.

Pročistěte zbytečné lidi ve svém životě i na sociálních sítích. K očistě patří i promazání seznamu přátel na Facebooku apod. Sdílíte tam své fotky, myšlenky, nápady… a myslíte si, že je sdílíte s těmi přáteli, které sami sledujete a se kterými se bavíte. Jenže pak tam máte desítky lidí, s nimiž byste si na ulici možná ani neřekli „ahoj“. Facebook vám je neukazuje, protože jste už dlouho neklikli na jejich příspěvky, ale oni tam jsou. A mohou vidět vás.

Zamyslete se, proč tam takové přátele máte. Pokud teď hned vymyslíte aspoň tři dobré argumenty, které vám jako ospravedlnění budou stačit, klidně si je tam nechte, ale pokud ne, raději se seznamte s tlačítkem „Odebrat z přátel“. Vysoký počet přátel opravdu neznamená, že jste oblíbení.

3) Někdy se tváří jako naši nejlepší kamarádi, ale přitom to tak není. Cítíme se po kontaktu s nimi špatně, jakoby nás vysávali. Poznáte je tak, že se vám ozvou vždycky jen, když něco chtějí. Jakmile však něco potřebujete vy, mlčí nebo se rovnou vypaří jak pára nad hrncem. Nebo jste jim dobří k vypovídání, ale aby vás poslouchali, to ne.

Takové přátelství je jen jednostranné, stojí vás spoustu energie, která se vám nijak nevrací. Věnujte ji raději někomu jinému. Tito upíři budou vždy jen slibovat, ale nikdy vám nebudou oporou.

cheers-865834_1920

4) Nejde však jen o to zbavit se lidí, kteří už v našem životě nemají místo. Jde hlavně o to být se svými přáteli spokojení. Zkuste proto navázat nové vztahy a obnovit ty vazby, které za to stojí. Máte super kamarády, ale roky jste se neviděli? Nečekejte, až se vám ozvou, udělejte to sami. Možná nebudou mít hned čas a budete se muset chvíli snažit, ale pokud to jsou lidé, které nechcete ztratit, menší námaha za to určitě stojí.

Ne, není to trapné. Je to naopak skvělé vzpomenout si na někoho, kdo se vám vzdálil, a vrátit ho zpátky do svého života. Třeba zvládnete navázat přesně tam, kde jste skončili, ani se vám nebude zdát, že je to tak dlouho, co jste se viděli naposled. Přátelství udržíte jen tak, že se o něj budete starat. Vzájemně.

Zároveň si vždy nechávejte otevřené dveře pro nové lidi a tím pádem i nové zážitky či nový pohled na věc. Kde nové lidi potkat? Nebojte se být aktivní, jistě nejste sami, kdo hledá podobně naladěné lidi. Ženy se často seznamují například na různých kurzech a vzdělávacích akcích, muži se zas nejlépe seznámí při sportu. S cizinci se můžete setkat například přes Couchsurfing. Já mám výbornou zkušenost s portálem Hearth.net. Primárně tato komunita slouží k předávání darů, ale mně se díky ní povedlo poznat spoustu moc fajn lidí.

Nezapomínejte na to, že v případě přátelství není až tak důležitá kvantita, ale jde hlavně o kvalitu. Hledejte přátele a lidi, se kterými se budete cítit dobře a se kterými se budete vzájemně posouvat dál. A že to ve vašem věku už není tak lehké? Vždycky, když toto slyším (často od čerstvých absolventů), vzpomenu si na svou babičku. Po tom, co zůstala sama, vrhla se na všemožné aktivity, seznámila se s novými lidmi, a dokonce (v osmdesáti letech) našla nejlepší kamarádku, se kterou si skvěle rozumí, jezdí spolu do lázní, na výlety a chodí posedět do cukrárny.

Takže věřte, že to jde.

landing-stage-sea-holiday-vacation

A jak poznáte, že je to ten pravý? U kamarádů by se měly protnout tři vlastnosti: Jednak by se nám mělo dobře povídat, měli bychom si umět užít společně zábavu a měl by být spolehlivý. Anebo to můžeme shrnout jedním pěkným vtipem: „Dobrý kamarád tě navštíví ve vězení… nejlepší kamarád tam sedí naproti tobě a říká: Tak to jsme posrali…“

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jakub napsal:

    Díky za skvělý článek.
    Rozjíždíme projekt, kde zpracováváme výcucy ze zajímavých článků a videí, mimo jiné i z tohoto. Cílem je šetření času našich návštěvníků. Přijďte se k nám podívat. :)
    http://www.teze.cz/detox-pratel/
    Díky

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru