Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Večeře? Královské jídlo!

By on 9. 5. 2016 in Kondice with komentářů 7
Michal Turna

Michal Turna

Lektor a osobní kouč - grasa.cz
Autor projektu grasa.cz. Šířím osvětu na poli zdravé stravy, jsem lektorem kurzů, osobním koučem, autorem knihy Superčlověk a také masérem. Hledám nejlepší verzi sebe sama.
Michal Turna

Poslední články od Michal Turna (Všechny články)

Poté, co jsme si řekli, jak (ne)snídat a jak zůstat produktivní i po obědové náloži, si dnes povíme o královském jídle – večeři. Tohoto jídla mi je líto nejvíce, protože je na tom, kvůli pohledu současné společnosti, nejhůře.

Měl by být malý, v podvečer a navíc energeticky nepříliš bohatý pokrm. V dnešním článku se dozvíte, proč byste měli na toto vše rychle zapomenout a začít si poslední jídlo dne pořádně užívat.

Zeptáte-li se vašich přátel, rodiny nebo možná i sami sebe na to, jak by měla vypadat zdravá večeře, jistě se vám dostane v odpovědích bohatá nabídka přívlastků jako například „lehká“, „snadno stravitelná“, „bez tuku“, „před osmnáctou hodinou“ a podobně. Musím říci, že tuto pohádku máme naučenou velice pěkně a odříkat ji umí snad půlka planety.

Jenže je potřeba si uvědomit, že mnoho dávných kultur mělo jeden společný znak ve stravování, a to velmi bohatou večeři s minimem či žádným příjmem stravy přes den. Představte si, jak vypadala strava například vojáků, bojovníků a nebo třeba lovců. Žádné bohaté snídaně plné pšenice, fresh nápoje a dortík po obědě. Znali v podstatě jen jedno velké jídlo denně, které následovalo po splnění všech povinností.

Náplň našeho dne je zcela odlišná, ale časové schéma režimu plnění povinností je velice podobné. Pracujeme, studujeme a trénujeme většinou od rána do odpoledne.

vecere-1

Načrtneme-li si průměrný den průměrného občana, nejspíš se po práci, kolem páté hodiny odpolední, vydáme ještě do fitka nebo nějaký trénink. Po něm přijdeme domů a místo, abychom doplnili živiny po celém dnu a náročném tréninku, dáme si jen velmi lehkou večeři – zeleninový salát, pečivo a trochu sýru. Kde je pořádná dávka bílkovin, tuku a sacharidů, které po náročném režimu doplní palivo a pomohou tělu regenerovat?

Není vhodnější doba pro doplnění dostatku živin než večer, kdy se tělo přepíná do klidového režimu a má čas se věnovat distribuci nutrientů do našeho organismu. Noc a spánek jsou ideální dobou pro nápravu unaveného těla, které dostává den co den pořádně zabrat.

Vše, co jsem vás naučil o snídani a obědu platí, ale pokud jde o večeři, zde budu velmi striktní. Zatímco se snídaně či oběd mohou vynechat, upravit a nebo s nimi experimentovat, u večeře nepřipouštím žádné diskuse.

Co se stane, když vynechám večeři, nebo není dostatečná?

Je to smutné, ale po náročném dnu (i přesto, že se hýbete či jste byli na tréninku) se začnou svaly rozpadat a vaše tělo začne strádat. Nedostatek energie přijaté během večeře způsobí, že si tělo začne energii brát ze svalů. To přece nikdo nechce. K čemu by pak byla ta vynaložená snaha přes den? A není to jen otázka pro aktivní lidi, kteří aktivně cvičí, ale i pro povaleče – každému totiž rozklad svalů škodí a zbytečně jej oslabuje a unavuje.

Co se stane, když vynechám snídani či oběd?

Dojde k aktivaci režimu sympatiku a dá se říci, že na tom vaše tělo jedině vydělá. Začne totiž mnohem lépe využívat svých možností a díky zvýšení produkci hormonů (např. adrenalin, dopamin) dochází ke zvýšení dravosti člověka, většímu odhodlání a celkovému zvýšení výkonnosti.

S tím souvisí i snížení citlivosti na hlad a potřebu neustále mlsat. Zmíněné (a mnohé další) hormony totiž slouží jako přirozený životabudič, jenž je dnešní stravou velice utlumován. Díky návratu ke stravovacím kořenům však můžete snadno zvýšenou produkci nastartovat.

Dokonce dochází k výraznému detoxu organismu díky soustředění se jen na konzumaci toho nejkvalitnějšího paliva. Na to bychom se totiž opravdu měli zaměřit, pokud vynecháme ostatní jídla dne. Vytěžte z každé porce maximum.

Co dál?

Pokud se vám myšlenka obří večeře a klidně i vynechání předchozích jídel líbí, doporučuji vyhledat pojem Warrior diet. Ukazuje se totiž jako jeden z nejlepších pomocníků při shazování tuku, nenáročnosti na režim a přípravu, testování možností svého těla i sebe samotného.

Warrior diet je svázána pravidly, která zjednodušeně řečeno povolují jíst ve čtyřhodinovém okně večer (např. od 18 do 22 hodin), kdy jíte, co se do vás vejde, a po zbytek dne držíte půst. Může to vypadat poněkud drasticky, ale tělo změnu přijme poměrně snadno a navíc se vám časem za toto rozhodnutí odmění.

Jak by měla večeře vypadat?

Ať se rozhodnete pro vynechání předchozích jídel či ne, večeře bude vypadat velice podobně. Jediné, v čem se bude zásadně lišit, je množství. Dostatek bílkovin, tuku i sacharidů je zásadní pro udržování našeho těla v režimu růstu (a nemusí jít vůbec o cílené nabírání svalů), a nikoliv rozpadu.

vecere-2

Maso, mořské plody, vejce, zelenina, ořechy, ovoce, tuky a oleje. V různých kombinacích, na různé způsoby. Nebojte si naložit opravdu plný talíř (v případě Warrior režimu klidně dva) a večeři si užijte. Kdy jindy byste si toto měli dopřát než po celodenním zápřahu?

Nezapomeňte zkoušet, experimentovat a kombinovat tyto prvky spolu s informacemi z předchozích článků. Pokud jste již dříve uvedené principy aplikovali, věřím, že jste se posunuli o pořádný kus dál. A s pořádně promakanou večeří to bude teprve pořádná pecka.

Budu se těšit na vaše komentáře a poznatky z testování. Mně to totiž funguje báječně.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Radek napsal:

  Uprimne receno mam v.praci nekolik.kolegu kteri funguji zpusobem cely den nic a vecer poradna vecere a vsichni maji problem s nadvahou

 2. Tom napsal:

  Osobně se rovněž přiklání spíš k jedné z myšlenek Rajka Dolečka: „Snídej jako král, obědvej jako princ, večeřej jako chuďas!“ Ono se mi to zdá i logické, že se kdysi lidé museli pořádně ráno najíst, aby ten den vydrželi v zápřahu, než naopak :-) I když to je asi jen úhel pohledu.

  • Michal Turna Michal Turna napsal:

   Hezký den Tome, díky za komentář.

   Otázkou však je, zda člověk potřebuje přes den jíst a zda energie z ranního jídla je to, co člověka dělá ve zbytku dne silným. Z mého pohledu je toto velký omyl, protože tělo samo o sobě obsahuje mnoho energie, kterou má v sobě uloženou a není vůbec závislé na tom, zda ráno dostane nasnídat či nikoliv.

 3. PvH napsal:

  Problem vetsiny diet je ze maji „one size fits all“ pristup a sazi na cool nazev a nejaky pseudologicky zaklad.
  U aktivnich jedincu je potreba stavet stravu okolo treninku jak clanek spravne naznacuje. Bohuzel si nemyslim, ze vsichni cvici zrovna po pate odpoledne. Rada lidi cvici rano, behem dne, ci po osme hodine, coz dela z velke vecere nesmysl.
  Na cem se vsak da u vsech lidi, kteri v noci spi a rano stavaji shodnout je, ze snidane je dulezitym jidlem a dokonce muze obsahovat sacharidy:-D Je tomu tak protoze telo ma nejnizsi hladinu cukru v krvi a je v katabolickem stavu. Samozrejme muzeme se opet bavit o slozeni a kvalite (protein, kvalitni komplexni sacharidy) a o tom ze hodne lidi snida nevhodne.

  • Michal Turna Michal Turna napsal:

   Hezký den,

   neříkám, že se jeden stravovací způsob hodí úplně pro všechny, ale vycházím z několikaleté praxe, kdy se zde uváděné postupy zdají být funkční na opravdu velké množství lidí. V každém článku je tedy potřeba generalizovat a počítat i s tím, že někomu toto opravdu nemusí sedět.

   Modelový příklad (trénink v 5) jsem také sestavil na základě zkušenosti, jak cvičí moji klienti či čtenáři, ale jsem si vědom i toho, že mnozí cvičí třeba i ráno či později večer. Spíše se snažím ukázat cestu, která může dost dobře inspirovat, ale výsledné pojetí už si může každý poupravit dle svého programu.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru