Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Recenze Příručky skečnoutingu

Veronika Drdáková

Veronika Drdáková

Jsem nadšenou redaktorkou, pro kterou je psaní napříč tématy způsobem seberealizace a osobního rozvoje. Nejvíce času trávím nad svou prací pro módní web, který je pro mě domovem.

Miluji knihy, jejich vůni, obálky a především řádky, jež dokáží měnit život. Právě pohled na knihy, které projdu mýma rukama vám chci přinášet.
Veronika Drdáková

Poslední články od Veronika Drdáková (Všechny články)

V regále zaujme pro svou poutavou obálku a dokonalé grafické zpracování. Nadchne, když nahlédnete dovnitř na obrovskou škálu obrázků a designu. Nezklame, ani když si ji koupíte, protože vám dá více, než jste očekávali. Po dočtení navíc pochopíte, že je to kniha, která učí a nenudí.

Mike Rohde přivedl na svět naprosto unikátní knihu. Název Příručka skečnoutingu je na první pohled těžko zapamatovatelný, a otázku, co čtete, budete muset pravděpodobně vícekrát opakovat. V knize se skrývá vše, co potřebujete vědět o skečnoutech: proč vznikly, kdo je tvoří a že je klidně můžete dělat také. Hned. A nemusíte ani umět kreslit.

Už na obalu si přečtete, že se jedná o „ilustrovaného průvodce tvorbou vizuálních poznámek“ a k velkému potěšení to autor přesně dodrží. V sedmi kapitolách vás provede od začátku do konce taji a kouzly skečnoutingu, které doplňuje především velkou spoustou tipů, jak začít vytvářet líbivé a praktické obrázky.

Kniha je názornou ukázkou skečnoutingu sama o sobě, proto nečekejte listy zaplněné textem v tradičním fontu. Celým obsahem vás bude provázet písmo připomínající rukopis a uvidíte mnohem více obrázků a skečnoutů než klasického textu. Podstatné také je, že kniha pracuje na principu snadného zapamatování si informací, které vám předává, což poznáte díky velmi přehlednému zápisu veškerého textu. Úvod každé kapitoly vás navnadí na její přečtení formou krátké anotace. Ještě praktičtější je závěrečná rekapitulace, která v pár bodech shrne vše, co jste se na předcházejících stránkách dočetli.

Příručka skečnoutingu patří ke knihám, ke kterým se po přečtení a zařazení do knihovny budete chtít vracet. Stále znovu a znovu vás k ní bude přitahovat její vytříbený styl a zábavné grafické zpracování, jež se mimo jiné stará i o to, že knihu vlastně tak úplně nečtete, ale spíše si ji prohlížíte. A s uvážením skutečnosti, že je to kniha, která vás dokáže o mnohé obohatit a mnohé naučit, je to více než jen skvělé. Klidně můžete přiznat, že vás nebaví číst poučné stohy textů, ze kterých jde hlava kolem, a to i za předpokladu, že pojednává o tématu, které vás zajímá. Nás totiž také ne. I to byl ostatně jeden z důvodů, který mě dovedl k tomu, si Příručku skečnoutingu přečíst. (A prohlédnout.)

Kniha dodá jako bonus sebevědomí. Díky upřímným poznámkám pochopíte, že není třeba být umělec, protože skečnouty nejsou umění, ale informace. A tak se nebudete bát kreslit. Můžete začít úplně pomalu, doplňováním klasických psaných poznámek o zábavnější nadpisy nebo jeden či dva obrázky na stránku. S každým obrázkem se budete zlepšovat a zlepšovat a jednou třeba dojdete do okamžiku, kdy právě skečnouty budou vaším hlavním výsledkem z poslouchání porad, přednášek a prezentací. Text v nich však bude hrát jen vedlejší roli.

IMG_20160326_180059

Pro mě znamenala kniha přínos ve spoustě směrů. Pochopila jsem, že ačkoli nejsem nadaná na umělecké malby, nevadí to, protože abych měla graficky perfektně upravené poznámky doplněné o názorné obrázky, nepotřebuji být žádný velký umělec. Jakmile jsem knihu dočetla, začala jsem si vše, co šlo, znázorňovat pomocí skečnoutů. Poznámky ve škole najednou dostaly úplně jiný ráz, dokonce mě začaly bavit i předměty, pro které jsem vášeň dávno ztratila. Nejenže mě teď více baví psát si poznámky, důležitější je to, že se tím pádem více soustředím na přednášejícího, více si toho pamatuji (ten rozdíl je opravdu výrazný!) a následné učení už není takový mor jako dříve.

Byť si dávám záležet na detailech (a byť jsem v knize stále narážela na luxusní pera a skicáky Moleskine, kterými tvoří skečnouty ti nejlepší ze všech), od začátku mi bylo jasné, že ani jedno z toho nebudu potřebovat. Bohatě mi postačí tenké barevné fixy a bílý papír. Je sice pravda, že by se hodil nějaký silnější, který tolik nepropíjí barva z fixů, ale to jsou drobnosti, které časem dopiluji.

Příručka skečnoutingu vám dá mnohé. Skvělé rady, jak začít kreslit, stejně tak jako tipy na lepší grafické znázorňování poznámek a s tím spojenou jejich větší přehlednost. Důvěru v sebe sama, že kreslit může každý. I pocit, jako byste sami v okamžiku čtení seděli na obrovské konferenci v nějaké z prosklených místností do nebe se šplhajících budov amerických měst. To všechno od Příručky skečnoutingu získáte.

IMG_20160326_180142

Jen jedno vám kniha dát nemůže. Cvik a zkušenosti. Všechno je v ní dopodrobna vysvětleno, ukázáno a předvedeno, ale to se vám promítne pouze v myšlenkách uvnitř hlavy; vaše ruka dané grify jen tak nezíská. A s tím stále bojuji. S tím, abych se nevzdala a trénovala, protože jen to je cesta, která mě může dostat na místo, kde někdo uvidí mé super poznámky. Obdivně si je začne prohlížet a pravděpodobně bude chtít o skečnoutingu vědět víc.

A jestli si po dočtení knihy dojdete koupit skicák Moleskine, abyste skečnouting hned zkusili, nebo vám postačí okraj novin, sešit, případně ubrousek, nechám na vás.

Můžu vám slíbit, že vaše poznámky už nikdy nebudou stejné jako dřív!

IMG_20160326_181613

PŘÍRUČKA SKEČNOUTINGU JE SKVĚLÁ PRO:

 • Manažery
 • Studenty
 • Učitele
 • Prezentátory
 • Ty, kteří chtějí konečně umět jednoduše ilustrovat

A také pro ty, kteří prostě nedokáží odolat.

SNADNÉ TIPY, JAK SE SKEČNOUTINGEM ZAČÍT:

 1. Přečtěte si knihu. Bez legrace, teorie je první krok k následné úspěšné praxi.
 2. Zkoušejte a trénujte skečnouty vytvářet, i když nemusíte. Při chvilkách volna si jen tak kreslete, co vás napadne, nebo předměty, které vidíme kolem sebe. Reálné skečnouty vám pak půjdou lépe.
 3. Vyberte si barvu tužky, kterou máte rádi. Obrovsky to pomůže k tomu, že své skečnouty následně budete mít rádi. Ať už kreslíte perem nebo fixem, kupte si přesně takový odstín, na který se budete stále chtít koukat. (Tmavě modrá propiska opravdu moc originální není.)
 4. Nemáte příležitost na trénování? Mýlíte se. Pusťte si diskusní pořady na internetu nebo v televizi, poslouchejte pořady o tématech, která vás zajímají, a vytvářejte k problematice skečnouty.

Držte se zásady, že vše lze vytvořit pomocí jednoduchých tvarů. Díky tomu se nezamotáte do spleti čar a neidentifikovatelných útvarů, které ani zdaleka nepřipomínají to, co jste původně zamýšleli.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. GTDovec napsal:

  Skvělá kniha, duchaplná recenze. Obecně bych se přikláněl ke sběru do jednoho Inboxu, tedy nejsem přítelem volných listů. Jeden, dva zápisníky Moleskine (používám malý 9×14 i střední 13×21) jsou opravdu „mocným nástrojem“ na poznámky.
  Bezva tip je na oblíbenou barvu (u mě odstíny hnědé, jsem trošku „retro“…). Psací pomůcky bych opět nepodceňoval. Pentel a Fisher Space Pen je moje volba. Když chci udělat dojem, vytáhnu z penálu MULTI 8 :-)
  Nakonec ultraobecně: Pěstovat dovednost krasopisu, kreslení a výtvarna vůbec považuji za velmi užitečné. V éře pécé…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru