Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nastavte si váš vysněný životní směr

By on 30. 5. 2016 in Rozvoj with komentáře 2
Jana Neuwerthová Šmýdová

Jana Neuwerthová Šmýdová

terapeutka, lektorka, koučka, propagátorka osobní vize - Neuwerthova.cz
Pomáhá lidem nastavit vysněný životní směr. Jejím osvědčeným nástrojem je osobní vize, sestavila návod, jak vizi vytvořit a používat jí v praxi.

V terapiích pomáhá klientům objevit jejich možnosti a sílu, aby se s problémy vypořádali sami. Sama na terapii chodila, ví, jaké to je. A také ví, jak to člověku pomůže.
Jana Neuwerthová Šmýdová

Poslední články od Jana Neuwerthová Šmýdová (Všechny články)

Jak překlopit svou motivaci z „dělám to proto, abych se ukázal, aby mě uznávali, aby mě měli rádi” do „naplňuje mě to, dělám to s radostí, a tu rozdávám dál”? Jak nastartovat svůj vnitřní motor?

Možností je určitě víc, dovolím si napsat o té, která u mě osobně zafungovala.

Moje cesta k vizi

Před lety jsem si přečetla knihu The Seven Habits Of Highly Effective People od Stephena R. Coveyho a mimo jiné mě v ní zaujala osobní vize. Je v knize popisovaná jako naše mapa, díky které víme, kam směřujeme, a je nám jasnější, kudy a jakými cestami jdeme.

Viděla jsem v tom návod, jak začít svůj život směřovat po svém. V knize je doslova napsáno: „Mohu se stát svým vlastním tvůrcem.“

Velkým „objevem“ pro mě bylo, že kromě toho, co očekávám od života, jsem si položila otázku: co život očekává ode mě? Dosud jsem si svůj úkol na světě a to, jak ho naplním, nepřipouštěla. Doufala jsem, že bude stačit, když se postarám o sebe a svoji rodinu (což samozřejmě taky není málo).

Vypracování vize

Při sestavování vize je dle S. Coveyho potřeba brát v potaz následující oblasti:

  • jakým chcete být (charakter),
  • co chcete dělat (přínosy a úspěchy),
  • hodnoty, na nichž jsou vaše bytí a činnost založeny.

Každý jednotlivec je výjimečný, proto i vizi bude mít výjimečnou, jedinečnou; nelze opisovat.

Covey vizi nazývá osobní ústavou – je to písemná norma, která hodnotí a řídí všechno ostatní. Je základem pro rozhodování o důležitých životních krocích. Dává jednotlivci trvalou sílu uprostřed změn.

Inspirovala jsem se příkladem v knize a vizi si zkusila sepsat. Zahrnula jsem do ní svoje hodnoty, silné stránky, v čem se chci rozvíjet jak osobně, tak profesně, a co můžu předávat dál. Nebyla hotová hned – postupně jsem ji upravovala a zdokonalovala, přidávala další informace.

Na konci jsem měla sepsanou podstatu svého vysněného života.

Jen vize nestačí

Díky svému dalšímu rozvoji a objevování, co všechno si v životě můžu zařídit sama a po svém, se mi podařilo vizi začít naplňovat a skutečně žít. Začala jsem věci kolem sebe pozitivně ovlivňovat. Tím negativním jsem se tolik nezabývala. Ověřila jsem si, že když jsem vytrvalá a skutečně přesvědčená o správné cestě, krůček po krůčku svůj život změním.

Drobná malá zlepšení mě motivovala k dalším postupným změnám. Obrnila jsem se trpělivostí. Uvnitř jsem měla motor, který se pomaličku rozjížděl, mapoval terén, nesměle zkoušel možnosti, kam to jde a kam to nejde. Narážel a zase hledal nový směr. Trvalo to, ale teď už svůj vnitřní motor nejen mám, ale i vím, že jede a jede správným směrem.

Vizi mám sepsanou v počítači, ale ani se na ni nepotřebuji znovu dívat a pročítat si ji – prostě už VÍM. Mám jasno uvnitř sebe.

Vize je lehkost, nikoli nucení

Když se stává, že se mám dohodnout s někým, s kým bych se nejraději už nikdy v životě nebavila, vzpomenu si na ty velké věci, které jsem si do vize dala. Najednou je dohadování nedůležité a už to tak neprožívám.

Když se mi nedaří v práci a chtěla bych s tím seknout, vzpomenu si na svůj směr, najdu přijatelné řešení, zařídím je a jdu dál.

Když se děje nějaká nespravedlnost, překonám to a doufám ve spravedlnost příště…

Jsem ráda, že v sobě tuto oporu mám. Jsem vyrovnanější. Řeším jen to, co si vědomě vyhodnotím jako důležité.

Pro někoho může být matoucí, že vize nemá konkrétní cíl. Není to úkolníček, který si odškrtáte. Je to směr, nastavení. Vizí tedy není „založit rodinu“, ale „jsem rodinný typ, stojím o založení a udržení vlastní rodiny a dělám pro to toto a toto…“ nebo „upevňuji svoje rodinné zázemí tím, že…“ nebo „pracuji na zlepšení vztahů v rodině, starám se o svoje blízké, pomáhám jim“.

Vize není jednorázové „změním práci“ a se změnou práce moje vize zhasne. Ale „rozvíjím se v programování aplikací, baví mě to a nadále se věnuji inovacím“, „získávám nové znalosti a zkušenosti v marketingu, využívám příležitosti k realizaci úspěšných a smysluplných marketingových kampaní“.

Samozřejmě se může to, kam vlastně svůj život směřujete, v průběhu života měnit. Neustálé upravování vize je dokonce žádoucí!

Vize: váš vnitřní rádce, opora a motivátor

V situaci, kdy máte jasno, kterým směrem v životě jdete, nepotřebujete si ověřovat u ostatních, co si zrovna o vámi řešeném problému myslí, nepotřebujete radit, co máte zrovna dělat. Ověříte si to se svým vnitřním nastavením.

Vize vám pomůže v rozhodování při důležitých životních krocích tak, aby vám to jako puzzle zapadalo do vámi chtěné mozaiky.

Vize vás motivuje k postupnému naplňování života, který jste si vysnili a se kterým jste spokojení.

Ne každému však osobní vize pomůže najít smysl života. A také ne každý si potřebuje smysl svého života ujasňovat – v klidu si žije jen tak. Spousta lidí už samozřejmě má ohledně svého života jasno a nepotřebuje nikde nic hledat!

Mně vize pomohla, když jsem si potřebovala ujasnit, jak mám dál žít a co od života chtít. Teď už vím, i co mám životu dát. Pomohla mi natolik, že jsem se rozhodla se jí profesně věnovat. Snad bude moje vize užitečná i vám.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Lu napsal:

    Děkuji za článek

    Rád bych toto vyzkoušel, přesně se vidím v situacích ve kterých stresuji a s odstupem času vidím tu naprostou zbytečnost. Stresuji se protože nemám vizi, nemám promyšlené jak se chovat. Vize je opora a směr jak se chovat, zkusím a uvidím jestli mi to skutečně pomůže.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru