Jak zautomatizovat práci s IFTTT
Jakub Hořický
Poslední články od Jakub Hořický (Všechny články)
- Jak zautomatizovat práci s IFTTT - 5. 5. 2016
- GTD pro studenty (3. díl) - 15. 11. 2012
- GTD pro studenty (2. díl) - 1. 11. 2012
Základy automatizace
S rozmachem moderních komunikačních technologiích došlo v našich životech k jejich hlubší integraci do každodenních činností. A jak jistě očekáváte, nebudeme se zde bavit o zlodějích času a prokrastinaci, ale o tom, jak je využít jako efektivní nástroje a některou práci si s nimi automatizovat. Na úvod ještě podotknu, že článek není zamýšlen jako komplexní shrnutí, ale spíše postupný, několikadílný náhled do mého workflow a jakou úlohu v něm automatizace hraje.
IFTTT
Tato služba je úžasným nástrojem, který dokáže propojit desítky internetových služeb navzájem a dokonce i s některými aplikacemi v mobilních platformách. Tím vám ušetřit spoustu opakované rutinní práce. Jednotlivá propojení jsou nazývána recepty a při jejich sestavování nemusíte nové vymýšlet sami, ale můžete se spolehnout i na recepty od jiných uživatelů.
Co se týká bližšího seznámení se službou IFTTT, první dobrou zprávou je, že je zcela bezplatná. Je jen na vás, jak si po zaregistrování a zřízení účtu sestavíte vlastní recepty, nebo použijete již hotové od ostatních uživatelů. Základním rozhraním pro přístup k IFTTT je webový prohlížeč a adresa www.ifttt.com, potěší určitě i aplikace jak pro iOS, tak pro Android, které rozšiřují možnosti služby o práci s aplikacemi v mobilním zařízení.
Používání jak webového, tak aplikačního rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní, takže se nemusíte obávat toho, že byste potřebovali nějaké znalosti programování, či jiných odborností. Jedinou malou nevýhodou snad může být anglický jazyk.
Instagram liked => Dropbox
Pro začátek jeden oddychový, ale zajímavý tip na ukládání vašich oblíbených fotek z Instagramu pro další použití. Standardně Instagram ukládání fotek neumožňuje, ale právě díky IFTTT můžete vybrat složku ve svém Dropboxu (OneDrivu) a do ní si nechat automaticky uložit každou nově olajkovanou instagramovou fotku. Pro mě je toto výborný zdroj sbírání inspirace, kdy si vše mohu procházet bez závislosti na Instagramu v mobilu.
Upozornění na nové akční letenky
Další tip je cestovatelský, díky kterému vám neunikne žádné upozornění na levnou letenku kamkoliv po světě. To vše díky RSS kanálu vybraných serverů a možnosti uložit tuto informaci z RSS do Připomínek v iOS a zároveň díky iOS aplikaci IFTTT, která umožňuje nastavit notifikaci pro vámi vybraný proběhlý recept. Takhle o akci víte téměř okamžitě a zároveň veškeré info i s odkazem máte uloženo v Připomínkách jako standardní úkol.
Seznam check-inů
Já osobně patřím mezi ty, kteří rádi všechno sledují a monitorují, proto mám nastavený recept i na zaznamenávání seznamu svých check-inů v aplikaci Swarm. Jedná se o jednoduchý seznam v Evernote, kde je každý check-in přidán jako nový záznam na konec poznámky. Je v něm uvedeno datum, čas, místo a odkaz na něj na web Foursquare.
Kontakty => klienti
Dalším příkladem z mého workflow je automatizace práce s novými kontakty, kdy je workflow nastaveno tak, že každý mnou nově přidaný kontakt do adresáře v iOS vytvoří novou poznámku v zápisníku CLients v Evernote. Do této poznámky kontakt zapíše základní kontaktní informace a rovněž datum a čas přidání. Jako základ velmi jednoduchého CRM, kde s každou poznámkou lze následně pracovat jako s kartou klienta, je to dostačující a velmi efektivní.
Události => žurnálování
V podstatě na podobném principu mám nastavenu automatizaci s Google Kalendářem, který používám na plánování schůzek s klienty. V okamžiku, kdy je v tomto kalendáři vytvořena nová událost, utvoří IFTTT novou poznámku v Evernote s veškerými detaily schůzky. Já ji mohu na schůzce opět použít jako kartu klienta, do které si na schůzce rovnou dopíši veškeré poznámky.
Seznam RSS feedů
Hodně často se setkávám s dotazem, které konkrétní RSS feedy odebírám a čtu. Pro tento případ mám v Evernote poznámku s jejich seznamem, která se po přidání nového zdroje sama o tento zdroj aktualizuje. Já tak mohu lidem sdílet stále stejnou poznámku, která je vždy aktuálním seznamem mých RSS.
Seznam nových followerů na Twitteru
Další věcí, kterou rád sleduji, je seznam followerů na Twitteru. Ten se mi opět automaticky rozšiřuje v Evernote jako checklist, kam je každý nový follower zaznamenám jako jeden řádek s checkboxem. Tento seznam vždy jednou za čas projdu, podívám se na jednotlivé followery, zajímavé osobnosti sleduji nazpět a checkbox odškrtávám jako vyřízený.
Týdenní sumarizace z Fitbitu
Jako dlouholetý uživatel Fitbitu také monitoruji své denní aktivity a to nejen pohybové, ale i pitný režim a stravování. Všechna tato data si pak nechávám od přes IFTTT poslat v podobě týdenního shrnutí, kde mohu v rámci nedělního GTD Weekly review sledovat svůj vývoj, pokroky, případně rezervy.
Novinky z IFTTT
Jelikož se služba IFTTT rozvíjí v podstatě každý den o zajímavé služby a propojení, vyplatí se tyto novinky sledovat. A díky IFTTT není nic snazšího, než si z těchto novinek nechat sestavit pěkně přehledný týdenní newsletter doručený pěkně v čase mého weekly review. Zde mám vyhrazený čas na “ostření pily” studiem novinek ve využívaných nástrojích a službách.
Tento článek byl jen úvodním pohledem do automatizace s pomocí služby IFTTT. V dalších dílech se podíváme jak na specializované služby, které vám mohou usnadnit každodenní práci, tak na specifika automatizace na mobilních vs. desktopových platformách.
Je toho opravdu mnoho a věřím, že vás další tipy budou bavit a hlavně vám pomohou zrychlit a zefektivnit vaše každodenní workflow.
Sledujte nás