Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak zautomatizovat práci s IFTTT

By on 5. 5. 2016 in Nástroje with Žádný komentář
Jakub Hořický

Jakub Hořický

Jakub působí v oblasti osobního rozvoje. Věnuje se osobním školením, workshopům, consultingu a koučinku v oblasti osobní produktivity a zdravého životního stylu. Od roku 2012 působí také v Projektovém a inovačním centru VŠTE, kde s kolegy spravují podnikatelský inkubátor pro studenty a absolventy Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Od roku 2014 je spolumajitelem a jednatelem společnosti Work&Study, která na základě zkušeností z předchozích firem a projektů pomáhá řešit potřeby a problémy svých klientů v oblasti lidských zdrojů. Zaměřuje se zejména na absolventy, ale také malé a střední firmy.
Jakub Hořický

Poslední články od Jakub Hořický (Všechny články)

Základy automatizace

S rozmachem moderních komunikačních technologiích došlo v našich životech k jejich hlubší integraci do každodenních činností. A jak jistě očekáváte, nebudeme se zde bavit o zlodějích času a prokrastinaci, ale o tom, jak je využít jako efektivní nástroje a některou práci si s nimi automatizovat. Na úvod ještě podotknu, že článek není zamýšlen jako komplexní shrnutí, ale spíše postupný, několikadílný náhled do mého workflow a jakou úlohu v něm automatizace hraje.

IFTTT

Tato služba je úžasným nástrojem, který dokáže propojit desítky internetových služeb navzájem a dokonce i s některými aplikacemi v mobilních platformách. Tím vám ušetřit spoustu opakované rutinní práce. Jednotlivá propojení jsou nazývána recepty a při jejich sestavování nemusíte nové vymýšlet sami, ale můžete se spolehnout i na recepty od jiných uživatelů.

Co se týká bližšího seznámení se službou IFTTT, první dobrou zprávou je, že je zcela bezplatná. Je jen na vás, jak si po zaregistrování a zřízení účtu sestavíte vlastní recepty, nebo použijete již hotové od ostatních uživatelů. Základním rozhraním pro přístup k IFTTT je webový prohlížeč a adresa www.ifttt.com, potěší určitě i aplikace jak pro iOS, tak pro Android, které rozšiřují možnosti služby o práci s aplikacemi v mobilním zařízení.

Používání jak webového, tak aplikačního rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní, takže se nemusíte obávat toho, že byste potřebovali nějaké znalosti programování, či jiných odborností. Jedinou malou nevýhodou snad může být anglický jazyk.

Instagram liked => Dropbox

Pro začátek jeden oddychový, ale zajímavý tip na ukládání vašich oblíbených fotek z Instagramu pro další použití. Standardně Instagram ukládání fotek neumožňuje, ale právě díky IFTTT můžete vybrat složku ve svém Dropboxu (OneDrivu) a do ní si nechat automaticky uložit každou nově olajkovanou instagramovou fotku. Pro mě je toto výborný zdroj sbírání inspirace, kdy si vše mohu procházet bez závislosti na Instagramu v mobilu.

IMG_0424

Upozornění na nové akční letenky

Další tip je cestovatelský, díky kterému vám neunikne žádné upozornění na levnou letenku kamkoliv po světě. To vše díky RSS kanálu vybraných serverů a možnosti uložit tuto informaci z RSS do Připomínek v iOS a zároveň díky iOS aplikaci IFTTT, která umožňuje nastavit notifikaci pro vámi vybraný proběhlý recept. Takhle o akci víte téměř okamžitě a zároveň veškeré info i s odkazem máte uloženo v Připomínkách jako standardní úkol.

IMG_0425

Seznam check-inů

Já osobně patřím mezi ty, kteří rádi všechno sledují a monitorují, proto mám nastavený recept i na zaznamenávání seznamu svých check-inů v aplikaci Swarm. Jedná se o jednoduchý seznam v Evernote, kde je každý check-in přidán jako nový záznam na konec poznámky. Je v něm uvedeno datum, čas, místo a odkaz na něj na web Foursquare.

Kontakty => klienti

Dalším příkladem z mého workflow je automatizace práce s novými kontakty, kdy je workflow nastaveno tak, že každý mnou nově přidaný kontakt do adresáře v iOS vytvoří novou poznámku v zápisníku CLients v Evernote. Do této poznámky kontakt zapíše základní kontaktní informace a rovněž datum a čas přidání. Jako základ velmi jednoduchého CRM, kde s každou poznámkou lze následně pracovat jako s kartou klienta, je to dostačující a velmi efektivní.

IMG_0426

Události => žurnálování

V podstatě na podobném principu mám nastavenu automatizaci s Google Kalendářem, který používám na plánování schůzek s klienty. V okamžiku, kdy je v tomto kalendáři vytvořena nová událost, utvoří IFTTT novou poznámku v Evernote s veškerými detaily schůzky. Já ji mohu na schůzce opět použít jako kartu klienta, do které si na schůzce rovnou dopíši veškeré poznámky.

IMG_0427

Seznam RSS feedů

Hodně často se setkávám s dotazem, které konkrétní RSS feedy odebírám a čtu. Pro tento případ mám v Evernote poznámku s jejich seznamem, která se po přidání nového zdroje sama o tento zdroj aktualizuje. Já tak mohu lidem sdílet stále stejnou poznámku, která je vždy aktuálním seznamem mých RSS.

IMG_0428

Seznam nových followerů na Twitteru

Další věcí, kterou rád sleduji, je seznam followerů na Twitteru. Ten se mi opět automaticky rozšiřuje v Evernote jako checklist, kam je každý nový follower zaznamenám jako jeden řádek s checkboxem. Tento seznam vždy jednou za čas projdu, podívám se na jednotlivé followery, zajímavé osobnosti sleduji nazpět a checkbox odškrtávám jako vyřízený.

IMG_0429

Týdenní sumarizace z Fitbitu

Jako dlouholetý uživatel Fitbitu také monitoruji své denní aktivity a to nejen pohybové, ale i pitný režim a stravování. Všechna tato data si pak nechávám od přes IFTTT poslat v podobě týdenního shrnutí, kde mohu v rámci nedělního GTD Weekly review sledovat svůj vývoj, pokroky, případně rezervy.

IMG_0430

Novinky z IFTTT

Jelikož se služba IFTTT rozvíjí v podstatě každý den o zajímavé služby a propojení, vyplatí se tyto novinky sledovat. A díky IFTTT není nic snazšího, než si z těchto novinek nechat sestavit pěkně přehledný týdenní newsletter doručený pěkně v čase mého weekly review. Zde mám vyhrazený čas na “ostření pily” studiem novinek ve využívaných nástrojích a službách.

IMG_0431

Tento článek byl jen úvodním pohledem do automatizace s pomocí služby IFTTT. V dalších dílech se podíváme jak na specializované služby, které vám mohou usnadnit každodenní práci, tak na specifika automatizace na mobilních vs. desktopových platformách.

Je toho opravdu mnoho a věřím, že vás další tipy budou bavit a hlavně vám pomohou zrychlit a zefektivnit vaše každodenní workflow.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru