Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak efektivně pracovat s okny na Macu

By on 26. 5. 2016 in Nástroje with komentáře 2
Martin Světlík

Martin Světlík

Nezávislý Apple konzultant a lektor - Martin Světlík
Pomáhám uživatelům používat jejich produkty efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci. Současně provozuji První Mac, průvodce do světa počítačů Mac pro nové uživatele.
Martin Světlík

V dalším díle seriálu tipů pro Mac se podíváme na práci s okny, která se značně liší od prostředí Windows. Ačkoli může být chování v začátcích poněkud nezvyklé, díky gestům, Mission Control, Exposé, aktivním rohům a dalším nástrojům skvěle poslouží pro zvýšení efektivity práce a vytvoření vlastního workflow.

Režim celé obrazovky, který není maximalizací, jak ji znáte

Zelené tlačítko, které se ve Windows používá standardně pro klasickou maximalizaci, funguje na Macu jinak. Zobrazí totiž okno v režimu celé obrazovky. Ten pak není pouze v tom, že se dané okno zvětší a zmizí dock i horní řádek nabídek, ale dokáže díky gestům zefektivnit práci s okny.

Jakmile je okno aplikace v režimu celé obrazovky, pomocí gesta tří prstů (u některých Maců čtyř) do stran můžete libovolně přecházet mezi aplikacemi, které se chovají jako samostatné plochy. Lze tak mít okna otevřená dlouhodobě a podle potřeby mezi nimi přecházet, není nutné je vždy zavírat nebo režim celé obrazovky ukončovat. Tento systém tak skvěle poslouží při práci, protože umožňuje podle potřeby mít stále otevřená okna nejpoužívanějších aplikací.

01-fullscreen

Pokud vám klasická maximalizace přece jen chybí, stačí při kliknutí na zelené tlačítko držet klávesu Alt. Režim celé obrazovky je díky jednoduchým gestům, které Mac zvládá opravdu skvěle, návykovou záležitostí.

Mission Control pro přehled a správu otevřených oken

Mission Control zobrazí z ptačí perspektivy vše, co se na Macu zrovna děje. Otevřená okna, plochy i okna otevřená v režimu celé obrazovky. Určitě znáte situaci, kdy si otevřete více samostatných oken a snažíte se mezi nimi rychle přepínat, a tak je přesouváte nebo postupně minimalizujete.

I v tomto případě stačí použít gesto přejetím třemi prsty nahoru (případně opět čtyřmi) a zobrazí se Mission Control, který vše zobrazí v přehledné mřížce. V horní části jsou navíc zobrazeny samostatné plochy a okna v režimu celé obrazovky, se kterými lze dále pracovat. Například měnit jejich pořadí, zobrazit dvě okna vedle sebe pomocí plochy SplitView nebo do tohoto prostoru přesunout libovolné okno, které se automaticky přepne do režimu celé obrazovky.

02-mission-control

Dvě okna vedle sebe pomocí SplitView

Verze OS X El Capitan přináší možnost zobrazit dvě okna pohodlně vedle sebe, a to díky snadné kombinaci režimu celé obrazovky a Mission Control. K dispozici jsou hned tři způsoby, jak toho docílit:

  • Pokud již máte nějaké okno v režimu celé obrazovky, stačí si zobrazit prostředí Mission Control a pouhým přetažením druhého samostatného okna do prostoru toho prvního je zobrazit vedle sebe.
  • Pokud zatím okno v režimu celé obrazovky nemáte, stačí stisknout a držet zelené tlačítko pro režim celé obrazovky a snadno vybrat stranu a poté druhé okno.
  • Třetí možností je přesunout samostatné okno kurzorem úplně nahoru nad horní řádek nabídek, čímž se automaticky zobrazí Mission Control, kde již je možné jej přesunout ke konkrétnímu oknu, které je v režimu celé obrazovky.

Velikost daných oken si můžete přizpůsobit podle potřeby a příkladů jistě každého napadne celá řada. Můžete například psát textový dokument a současně si vyhledávat informace na internetu, nebo vyřizovat e-maily a rovnou si plánovat úkoly nebo schůzky v kalendáři. Současně lze vedle sebe zobrazit i dvě okna jedné aplikace.

03-splitview

Exposé aneb všechna okna dané aplikace

Pro uživatele, kteří mají Mac delší dobu, je pojem Exposé možná dobře známý. Dnes lze Exposé na Macu nalézt stále pro zobrazení všech oken dané aplikace a rychlé přepínání mezi nimi. Podobně jako Mission Control zobrazí všechna otevřená okna, Exposé pouze okna právě používané aplikace, mezi kterými lze rychle přepínat. Funguje opět pomocí tří nebo čtyř prstů, tentokrát však směrem dolů. Toto gesto však nebývá automaticky zapnuté, proto je třeba nejprve navštívit Předvolby systému a v části Trackpad jej povolit na záložce Další gesta.

Navíc aplikace, které Exposé podporují (zejména ty od Apple), vám posléze ve spodní části zobrazí naposledy používané dokumenty. Toto šikovné gesto lze tak použít i pro rychlý přístup k posledním nebo často používaným dokumentům.

04-expose

Virtuální plochy

V OS X můžete používat také klasické virtuální plochy. Jako samostatné plochy se chovají i zmíněné aplikace v režimu celé obrazovky nebo posléze SplitView, ale také to mohou být zcela samostatné plochy, kde máte otevřená libovolná okna aplikací. V prostředí Mission Control najdete v pravém horním rohu vedle již existujících ploch tlačítko +, které vytvoří novou plochu. Libovolná okna na ni lze umístit pouhým přetažením.

Pokud byste rádi rychle zobrazili určité okno na samostatné ploše, kterou zatím nemáte vytvořenou, stačí v Mission Control dané okno kurzorem myši přetáhnout k tomuto tlačítku. Automaticky se vytvoří plocha s oknem dané aplikace.

V docku pak máte možnost pomocí pravého tlačítka (standardně kliknutím dvěma prsty) nastavit, na jaké ploše se má daná aplikace zobrazovat automaticky. Pokud tedy nejste příznivcem výše zmíněných řešení a preferujete samostatná okna, je to opět možnost, jak si pomocí gest zefektivnit práci podle svých potřeb.

05-plochy

Aktivní rohy – tak trochu zapomenutá funkce

Někdy je problém se například přes všechna otevřená okna rychle podívat na plochu. Nejen k rychlému zobrazení plochy mohou pomoci aktivní rohy, kdy si na každý roh obrazovky můžete nastavit libovolnou dostupnou akci. Stačí si opět otevřít Předvolby systému a v části Mission Control se v levém spodním rohu nachází tlačítko Aktivní rohy… V otevřeném okně lze pak snadno nastavit, co se má stát, jakmile se kurzorem myši přesunete do konkrétního rohu.

Já tuto funkci s oblibou používám právě na zobrazení plochy nebo pro rychlé uspání monitoru. Nastavit si však můžete i zobrazení Launchpadu nebo tímto způsobem spustit spořič obrazovky.

06-aktivnirohy

To je vše k práci s okny na Macu. Příště se podíváme na skvělého pomocníka, jímž je vyhledávání Spotlight, které je na Macu všudypřítomné a dokáže ušetřit mnoho času.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Díky za to gesto na plochu, to mi hodně chybělo.

    + prosím dá se nějak přemapovat přepínání mezi okny dané aplikace, typicky chrome. Defaultně je to na CMD+` a to je na pravé ruce. já bych to potřeboval hodit na levou, podobně jako CMD+TAB.

  2. Lucie napsal:

    Martine díky za článek, pro mě je skvěle načasovaný. Konzultaci s vámi se přesto nevyhnu. A hlavně ani nechci, takže jdu rovnou vyplnit nezávaznou objednávku.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru