Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Zastavit se

Jana Neuwerthová Šmýdová

Jana Neuwerthová Šmýdová

terapeutka, lektorka, koučka, propagátorka osobní vize - Neuwerthova.cz
Pomáhá lidem nastavit vysněný životní směr. Jejím osvědčeným nástrojem je osobní vize, sestavila návod, jak vizi vytvořit a používat jí v praxi.

V terapiích pomáhá klientům objevit jejich možnosti a sílu, aby se s problémy vypořádali sami. Sama na terapii chodila, ví, jaké to je. A také ví, jak to člověku pomůže.
Jana Neuwerthová Šmýdová

Poslední články od Jana Neuwerthová Šmýdová (Všechny články)

Zastavit se. A poslouchat se

Stává se vám, že se vám zevnitř vás ozývá nějaká důležitá zpráva (nebo pro někoho intuice) a vy ji zaženete s tím, že teď není na takové přemýšlení čas, nebo že to, co jste si pomysleli, je blbost? A pak se po čase ukáže, že právě ta první vnitřní zpráva byla správná?

Jak se propracovat k tomu, abychom se „poslouchali“?

Doba je uspěchaná, a tak se snažíme každou chvíli našeho času vyplnit něčím. Kromě práce (samozřejmě) a dalších životně důležitých nezbytností (jíme, spíme atd.) si určitě najdeme čas pro věci nám příjemné – čas s kamarády, odpočinek a tak. A všechno to máme naplánované, čas je skvěle a efektivně využitý. I po cestě do práce posloucháme hudbu, čteme knížky nebo už píšeme pracovní maily – prostě potřebujeme využít každou volnou chvilku k něčemu.

Času je málo, tak ať jím nemrháme. A jak tak pořád spěcháme a vyplňujeme čas různými aktivitami, nemáme čas mluvit sami se sebou. Resp. není potřeba mluvit, spíš si naslouchat. Stačí se zastavit, být sám se sebou, nic po sobě nechtít – žádné řešení projektu v práci, žádné nápady, kam zajdu s kamarády – prostě si dopřát luxus ničeho. Ať už ležet v posteli, bloumat po lese nebo jen tak sedět na gauči, naordinujte si občas tento klid. Začíná k vám vaše nitro promlouvat?

Zkuste si to. Zpravidla dostanete odpovědi na to, co je pro vás dobré, kam směřovat a čemu má smysl se v životě věnovat.

Tedy ne všechno najednou. Pokud si tento čas věnujete jen sporadicky, budete mít i sporadicky odpovědí, to dá rozum.

Co vás napadlo jako první? Neodhánějte to, protože to vypadá nereálně nebo moc bláznivě.

Co na to ostatní – proč?

Slyšela jsem už tolikrát: Vždyť mě to napadlo už kdysi, ale protože mi přišlo, co by tomu řekli kolegové, šéf…, nepustil jsem se do toho. No a vidíte, kolega to udělal a jaký s tím má úspěch.

Nebo. Už tenkrát jsem si pomyslela, že bych si ho neměla brát, ale byli jsme spolu dlouho, rodiče se pořád ptali na svatbu, tak mi to přišlo správné… Ale bohužel se rozvádíme.

Třeba mě konkrétně před lety napadlo, když jsem byla s dětmi na mateřské a manžel jaksi na domácí práce nikdy nebyl, že by byla skvělá služba „chlap s vrtačkou“, který by ženám majícím příliš zaměstnané manžely, pomohl vyspravit domácnost. Všichni se mi smáli – chlap s vrtačkou. Do ničeho jsem se nepustila a za dva roky potom se objevila služba „hodinový manžel“, ze které byl trhák. Kde já jsem mohla být.

Pojďme zpátky k zastavení se a hledání odpovědí. Bude to vypadat divně, když chcete jít na půl dne do lesa? Že budete hodinu ležet v posteli a koukat do stropu? O samotě? A je pro vás těžší si to obhájit před ostatními nebo sami před sebou?

sunset-1207326_1280

Nerada bych, aby to vypadalo, že vás tímto článkem chci nabádat k pravidelnému meditování, esoterické nauce nebo tak něco.

Řešení je v nás, doslova

Kdysi jsem pracovala na jednom projektu s 10 zkušenými psycholožkami. Kromě toho, že jejich vzájemná komunikace byl pro mě úžasný zážitek, největším objevem pro mě byla jejich jistota, že každý má řešení sám v sobě a nepotřebuje žádné rady od ostatních.

Skutečně jsem to pochopila a uznala až po čase, kdy jsem si to několikrát ověřila u sebe – a s klienty na terapiích.

Samozřejmě jedna věc je objevit, co je pro vás dobré, a druhá najít odvahu, to prosadit. V první řadě před sebou a až v druhé před ostatními. Když se budete ohánět tím „co tomu řeknou ostatní“, věřte mi, že danou věc nebudete mít vyjasněnou sami se sebou. Je těžké si to přiznat, já vím. Nejlepší a nejjednodušší nástroj, který pro to znám, je jednoduše do dvou sloupců napsat argumenty pro a proti. A ono se vám to ukáže. V kterém sloupci toho máte víc?

A když už jsme u sepisování do sloupců – další skvělá věc je napsat si, co v životě máme a co nám v něm chybí.

Tak schválně, je toho víc ve sloupci, co v životě máte? Úžasná životní rekapitulace, ze které budete mít pravděpodobně pár dní dobrou náladu.

Mám radost, když se daří využít ty nejjednodušší věci k někdy i velkým životním posunům. Chvíle o samotě a pak papír s tužkou (nebo pro někoho počítač).

Doufám, že pro vás budou ty chvíle užitečné a budete víc v souladu sami se sebou.

P. S. Původně jsem chtěla psát o sestavení osobní vize a hledání smyslu, ale moje nitro mi řeklo, že nejdřív je potřeba se zastavit a vyladit se sebou. Až pak se můžeme vrhnout na úkoly.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Eliška napsal:

    Dobrý den Jano,

    toto je pro mě nejlepší článek, který jsem kdy na webu Mít vše hotovo četla.

    Díky za něj,
    EliškaE

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru