Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Připravte se na důležitou událost

By on 28. 4. 2016 in Rozvoj with komentářů 9
Radek Haštaba

Radek Haštaba

Nevím proč, patřím k těm, kteří mají tendenci k neustálému sebe rozvoji. Snad proto, že od 14 let jsem musel fungovat sám o sobě. Bez mála 17 let jsem v roli obchodníka a vyjednavače. Toto pole se pro mne stalo psychologickou laboratoří i výcvikovým campem v jednom. Zde jsem poznával i vybrušoval svou vnitřní duševní anatomii i povahy a reakce druhých.

Mými významnými spojenci jsou dech, meditace a bojová umění. Pokud předávám dál, tak pouze a výhradně vlastní zkušenosti z praxe, které mi fungují. Mým motivem je přispět a podpořit. Mým cílem je jít pořád dál, protože tahle Cesta nikdy nekončí.Prosím nevěřte mi, ale vyzkoušejte si, zda to, co doporučuji, funguje i Vám.
Radek Haštaba

Poslední články od Radek Haštaba (Všechny články)

Pracoval jsem 16 let pro jednu obchodně distribuční společnost. Dnes ze svých mnohaletých zkušeností hodně čerpám a dokonce školím. Říká se, že pokud chcete být mistr ve skákání do vody, musíte skočit tisíckrát a víc. Tisíc a víc jednání na všech úrovních za sebou dnes mám, byla to nesmírná škola, ale vždy tomu tak nebylo.

Vrátím-li se v čase, sedím v autě před jednáním na parkovišti jednoho z největších nadnárodních řetězců. Klepu se nervozitou a strachy, což mne doslova ochromuje. Čeká mě jednání o podmínkách s nákupčím, který je zkušený, mnoha lety ostřílený a vynikající v číslech. Tedy můj pravý opak. Jednání tenkrát dopadlo dost příšerně. Dělal si se mnou, co chtěl, a došlo i k tomu, že na mě křičel. Nakonec jsme vše ustáli v dalším kole, ale tehdy jsem si řekl, že už nikdy nechci, aby se taková situace znovu opakovala.

A jak jsem tomu zamezil? Začal jsem se ze svého pohledu dokonale na takové události připravovat. Mé přípravy byly takové, až se mi mnozí kolegové smáli. Nadřízení je dokonce považovali za mou slabou stránku z pohledu časové náročnosti. A to nevěděli, že vidí pouze vrcholek ledovce nad hladinou. Ve skutečnosti má příprava probíhala na všech možných rovinách.

Posměšky kolegů vydržely pouze do doby, než jsem získal pro firmu prvního velkého klienta a pak dalšího a dalšího a dalšího…

Dnes už tak rozsáhlé přípravy nedělám, už mi vše částečně přešlo do krve. Rozhodl jsem se s vámi podělit o proces mé přípravy. Body platí, ať už se připravujete například na důležitou schůzku, vyjednávání nebo vystoupení na konferenci, prezentaci nápadu atd.

Zde je postup krok za krokem:

 • Meditujte – uvědomte si, že hlavní je mentální příprava a naladění. Vezměte v úvahu, že každý den činíte důležitá rozhodnutí a rozhodujete o tom, jakou cestou se vydáte. Proto je nutné mít přípravu komplexní. Jednou z obecných a zásadních věcí takové přípravy je každodenní krátká meditace – je to jako mentální čištění zubů. Co by se stalo, kdybyste si nečistili zuby? Usazeniny, nepříjemný zápach z pusy, kazy… Totéž se děje ve vaší hlavě, když ji nečistíte. Proto doporučuji, meditujte, a to zpočátku následovně:
  • Když ráno vstanete, mějte pozitivní a otevřený postoj.
  • Ihned po probuzení zaměřte pozornost na dech – odeberte se někam na nejtišší místo bytu a věnujte z počátku cca pět minut meditaci (postupně o dvě minuty zvyšujte až asi na 20, bude-li vám to příjemné a budete-li mít čas a prostor).
  • Jakmile si sednete s rovnými zády, zavřete oči a za zavřenými víčky zaměřte pohled cca 50 cm před sebe.
  • Následně se zaměřte na dech, a to v oblasti nosu, jak studenější vzduch do nosních dírek vchází a teplejší vychází.
  • Dech by neměl být slyšet a jeho rytmus by měl být přirozený – jste pozorovatelé, ne ti, kdo dech ovlivňují.
  • Nastavte si časovač na telefonu na pět minut. Řekněte si “jsem připravený na meditaci“ a po měřenou dobu jen pozorujte dech.
  • Myšlenky ať jsou jak obláčky na obloze, nechte je plout a nenechte se jimi vtahovat. Pokud se vám to stane, nic se neděje. Vraťte se v klidu k dechu – cvikem to půjde lépe a lépe.
  • Každodenní naladění – meditace, po rušné noci plné snů, působí jako „kalibrace systému“ nebo zorientování se na mapě mysli. Vyrovnává každodenní disbalance a podporuje klid – je to jakési duševní „čištění zubů“. Meditovat se dá samozřejmě dá různě a v podstatě při všem, nicméně je dobré nějak cíleně začít. Možná budete překvapeni tím, co vám meditace do života přinese.
 • Buďte uvolnění
  • Každý den ráno se protáhněte, proklepejte, poskákejte si se zaměřením na to, aby se tělo uvolnilo – tělo a mysl jsou spojené nádoby (tělo je v napětí, mysl je v napětí).
  • Bez uvolněnosti je tělo v napětí a tomto stavu organismus spotřebovává příliš mnoho energie, což vyčerpává. Také se napětí přenáší na protějšek, se kterým jednáme, a obecně, na naše okolí. To platí i opačně při uvolněnosti, která se také přenáší – a druhým je vaše přítomnost příjemná.
  • Udržujte se uvolnění tím, čím vám to vyhovuje: sportem, jógou, saunou, tancem, malováním… je to na vás.
  • Pokud už nic jiného, zde krátké doporučení: postavíme se oživíme a uvolníme tělo a energii poklepáváním na jeho vnější části.
 • Udělejte si křížek v kalendáři – časové aktuální naladění na důležitou událost, která má nastat
  • Je dobré si konkrétní datum – den „D“ – zaškrtnout v kalendáři. Od chvíle, kdy to uděláme, totiž bude probíhat proces podvědomé přípravy; velmi to pomůže.
  • Pokud máte možnost si datum zvolit, je dobré si vybrat termín dostatečně vzdálený. Doporučuji nejméně týden až dva (možná znáte, z filmů o boxerech, kdy přesně takto postupují při přípravě na zápas – odškrtávají si dny v kalendáři, a tím se ladí).
  • Doporučuji: nevolte termín při měsíci v úplňku, nebo v novu, nevolte datum 11. den v měsíci a volte v rozmezí od úterý do čtvrtka.
 • Dokonale se vědomostně připravte
  • Proč? Jednak eliminujete strach a obavy – strach pramení z nedostatku informací a z nedostatečné přípravy, jednak získáte výhodu – protějšek většinou tak připraven není.
  • Přípravu doporučuji písemnou a pečlivou – proč?
  • Pečlivou písemnou přípravou vštěpujeme postupy do mozku a také získáváme výhodu (ONI většinou připraveni nejsou). Nesetkal jsem se s tím, že by byl protějšek tak připraven jako já. Někdy dokonce nebyl vůbec připraven – proto je to výhoda a je velmi cenná.
  • Doporučuji připravit se pokud možno na vše, co předpokládáte, že se na jednání či dané události může vyskytnout. Třeba všechno nepoužijete, ale budete připravení – budete si jistí a budete z přípravy čerpat, kdykoli to bude třeba.
  • Eliminujte svoje slabé stránky, nebo je vůbec nezmiňujte (například já a čísla – míval jsem všechny alternativy čísel, výpočtů a tabulek hotové a připravené, a pokud přece jen nastala jiná alternativa, odložil jsem jednání se slovy, že si to musím promyslet a propočítat znovu = doporučuji).
  • Zjistěte si o firmě, člověku, skupině prostě vše co zvládnete a stanovte si strategii – nebudu zde rozvádět (téma na samostatný článek).

write-593333_1280

Cituji z „Art of the war“

Kdo již před bitvou

V chrámu při poradě stál na vítězství

Zřejmě promyslel mnoho způsobů plánu

Kdo již před bitvou

Při poradě v chrámu nedokázal zvítězit

Nepromyslel dostatečný počet plánů

Promyšlený plán přináší vítězství

Nedostatečný plán nese porážku

Co teprve kde žádný plán nebyl!

                                               Mistr Sun

 • Vizualizujte si událost
  • Vizualizujte si průběh události, jednání či přednášky, kterou budete dělat. V oblasti středu čela hovořte v duchu s protějškem a vizualizujte si i úspěšný konec jednání, podání si ruky, úsměv na tvářích – včetně spokojeného pocitu a podobně.
  • Vždy musíte být schopni si vizualizovat pozitivní průběh. Pokud to nesvedete, nejste připravení.
  • Dělejte vizualizaci každý den v průběhu přípravy na událost, ale nejvíc ráno v den „D“.
  • Jedná se o tisíce let starou metodu, která působí i na jiných úrovních, než byste předpokládali, ale to je na samostatný článek.
 • Napojte se na subjekt či událost několik dní předem
  • Dobré je napojit se několik dní předem na člověka, se kterým budeme jednat (událost). Představovat si ho a vcítit se do něj, zahájit s ním vnitřní imaginární hovor – funguje to!
  • Pozor! Nejdůležitější je toto napojení ráno v den „D“ a v autě cestou na událost.

V den jednání je spojení nejsilnější , protože i protějšek minimálně ví, že dnes např. v 10.00 má s někým jednání, a tím se otevře. V tu chvíli je dobré si představovat pozitivní vývoj jednání a s člověkem se pozitivně v mysli spojit.

 • Nalaďte se v den „D“ – ráno a těsně před
  • Ráno proveďte ještě intenzivněji vše, co popisováno výše – v den „D“ je důležité mít pozitivní vstup do dne!
  • K naladění použijte svou oblíbenou hudbu. Hudba je kouzelnice, dokáže vyladit razanci, sebevědomí a údernost (vzpomeňte, jak vám dodá energii při cvičení v posilovně či běhu). Použijte ji v ráno a v autě před jednáním. Napřed volte ostřejší skladby a před událostí jednu dvě písně na zklidnění – já používám AC DC).
  • V autě cestou při poslechu hudby projíždějte v duchu alternativy a dialogy, přednášku, reakce. Prostě si už v duchu s člověkem povídejte, soustřeďte se na něj a věnujte mu pozornost. Usmívejte se a představte si pozitivní konec (podání ruky, úsměv, podpis, potlesk).

Mohu vám zaručit, že pokud se takto připravíte, budete se přinejmenším cítit sebevědomě a dobře. Nicméně mí klienti a ti, kteří prošli mým víkendovým seminářem na toto téma, slaví reálné úspěchy v podobě zakázek, podepsaných smluv, nových zákazníků a podobně.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Radek P. napsal:

  Pěkný článek Radku,

  je nějaký důvod resp. jaký, proč se vyhnout 11 dnu v měsíci?

  Děkuji
  Radek

  • Jozef Pochyba napsal:

   Pekny clanok,

   Mohli by ste objasnit preco nevolit 11. den v mesiaci?

   Dakujem

  • Nejprve všem děkuji za pozitivní komentáře a dotazy. Dotaz je vlastně jen jeden a to, jak je to vlastně s jedenáctým dnem v měsíci?:-)

   I zde vycházím ze své praxe. Za ty roky jsem si všiml, že v určité dny nákupčí a vůbec lidé se kterými jsem přicházel do styku reagují v některé dny jinak než v jiné. Zejména jsem si všímal negativních a podrážděných reakcí. Né, že bych si vedl statistiku, ale dlouhodobým pozorováním jsem dospěl k závěru, že nejvíce konfliktních situací a reakcí bylo 11. den v měsíci a začal jsem se zajímat proč.

   Sledoval jsem důsledněji sebe i okolí, začalo se mi jevit, že opravdu vždy 11. jsem byl jednak méně „vyvážený“ já sám, ale i mé okolí. V telefonátech bylo více odseknutí a toho nepříjemného obecně a když už jsem si myslel, že 11. proběhne v pohodě, tak se stala nepříjemnost večer na silnici, nebo v obchodě.

   Jedenáctý den v měsíci má zkrátka zvláštní druh energie.

   Ostatně všichni víme, co se stalo 11. Září v USA…

   Pátral jsem dále, a sice v numerologii, tam jsem zjistil, že 11 je docela složité číslo – pro zajímavost cituji například z numerology.eu :

   „Negativními rysy jedenáctky mohou být netrpělivost, podrážděnost, vlezlost, zlost, přílišné prosazování se, a v extrémních případech se může projevit v podobě krutosti nebo sebevražedných sklonů.“

   11. den v měsíci jsem proto zasvětil strategiím a plánování a pokud nemusím, tak nic ohledně komunikace neřeším. Připadalo mi přinejmenším fér se v rámci komplexnosti i o této problematice zmínit:-).

   A nezapomeňte – nevěřte mi, nýbrž sami zkoumejte a ověřujte:-).

   Přeji Vám všem krásné dny a hodně štěstí ve Vašem počínání….

 2. Velice pěkně napsáno, přípravu mám podobnou, navíc v den D v autě (většinou po D1) vedu ten imaginární rozhovor nahlas :-) kromě jazykové rozvičky s ještě rozmyslím strategii.

  • Děkuji Miroslave. Musím říci, že to děláme velmi podobně a jednání jsou pak úplně o něčem jiném, že?:-)
   Osobně se ještě v autě ladím hudbou, jak jsem uvedl v článku.

   Přeji hodně zdaru a ještě jednou děkuji za komentář.

 3. GTDovec napsal:

  Tleskám! Všem vřele doporučuji tři(cet)krát přečíst a tisíckrát uvést do praxe :-) Překvapivě tyhle věci až překvapivě fungují.
  Jen ta jedenáctka je mi také záhadou :-)

 4. Lamič napsal:

  Mazec článek. Hodně se mi líbí a na jeho základě dávám přes Twitter odběr.

  Osobně se mi fakt hodně vyplatilo u všeho (přijímačky, pohovor, důležité setkání) počítat s tím, co kdyby to náhodou šlo totálně do háje. Připravit se na tu nejhorší možnou variantu. Následně je člověk fakt překvapenej, jak jdou věci někdy hladce :)

 5. Iva Beňová napsal:

  Moc hezké myšlenky a návody k vyladění sebe sama a k naladění ke komunikaci. Příjemné relaxační směry. Príma zkušenosti a dobrá práce k pomoci druhým … Díky Radku a ať se daří dílo.

  Iva

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru