Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

O (ne)využití chytrých hodinek

By on 4. 4. 2016 in Nástroje, Témata with komentářů 5
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Všemožných recenzí, které se tu s dobrým, tu s rozpačitým přijetím postavily vstříc „jablečným“ Apple Watch, lze dohledat od výkopu prodeje více než dost. Opravdu pečlivý pohled ostatně poskytla i série Honzy P. Martínka, kterou publikoval náš web. Můj text se už jen v bodech vypořádá s jednou konkrétní lidskou zkušenosti – s mou, po necelém půlroku používání. Opomíjí proto všech funkcí, změn nového systému a vlastně i porovnání s konkurencí.

Na počátku byly emoce

Ačkoliv se o hodinkách z dílny Applu spekulovalo dlouho před jejich samotným uvedením, byl jsem dost zvědavý na design a vlastnosti. V době, kdy už jiné značky začaly tento svět prozkoumávat konkrétními produkty, Apple vstoupil na trh s novinkou, která mu s nárůstem akcií zrovna nepomohla. Ostatně velmi dlouho, předlouho Tim Cook i tajil, jak je to s prodeji. Mně osobně vlastně veškeré dění kolem byznysu s hodinkami nechávalo chladným. Dle videí a fotografií se mi líbily, při živém „potkání“ ještě více.

Mudrcové radí, abych v případě rozvahy vytvořil myšlenkovou mapu s plusy a mínusy. Pokusil jsem se. Nahodil si racionální důvody, proč si je koupit, jak je zařadit do workflow, do života vůbec. Zápory jsem nevypisoval. Shlukly se totiž do prostého: nekupovat, protože je nepotřebuješ. A uvědomil jsem si, že pravá (kladná) strana argumentů dostala řádně napráskáno.

Má pravdu, to mé skromné, neambiciózní Já, racionální důvody pro nákup jsem si vypěstoval dosti uměle. A přiznávám to i nyní, s odstupem řádu měsíců: na samém počátku stály emoce. A vlastně mě neopustily. Apple Watch ani nyní, byť toto je asi spoiler, když jsem teprve na začátku textu, nepovažuji za zařízení, které bych potřeboval. Jen mi zkrátka „dělají dobře“ (neberte mě prosím za slovo, takovou aplikaci jsem ještě neobjevil), líbí se mi.

Začleňuji do života

Nemohu zcela opomenout funkci ukazování času, protože Apple Watch se staly pro mě zatím těmi nejpěknějšími hodinkami, které jsem měl. Dobře se mi z nich rychle vypozorovává čas, datum; opravdu neustále využívám minutky, neboť si rád vařím sypaný čaj nebo čerstvě namletou kávu (a hlídání času je v tomto případě podstatné). Stejně tak si dávám odpočet při své výuce, abych se nenechal pohltit flow a myslel i na studenty, kteří pravděpodobně mé flow nemusejí sdílet a očekávají i přestávku nebo přímo konec přednášky.

Kalendář

Mít ho na ruce je skvělá věc, pokud pro vás představuje plánování základní stavební kámen dobrého fungování (říkejme tomu efektivita – s ohledem i na věci mimopracovní). Protože pracuji s tzv. časovými bloky, mají mi hodinky pořád co ukazovat a cinkat, jakmile se nový blok blíží. Není to opruz, je to informace, kterou beru jako součást svého vlastního nastavení/rozhodnutí. Je pohodlné, že můžu kontrolovat kalendář několik dní dopředu. Je nepohodlné, že nativní aplikace neumožňuje vložení nové události (jedině tak, že si to prostřednictvím jiné aplikace, Workflow, nadefinujete). Umí to prý Fantastical, ale nejsem sám, komu dost zlobí.

Počasí

Počasí. Zajímá mě, jak je či bude venku, abych se nehloupě neoblékl, také abych tušil, jak a kdy venčit psa. Proto kontroluji pravidelně. Vyzkoušel jsem řadu aplikací, ale zůstávám u té originální.

Poslech hudby

Na ten jsem se těšil. Pořídil jsem si Bluetooth sluchátka, ale… Vesměs jsem zatím potkával dost karambolů. S úmyslem vyrazit si pouze s hodinkami a sluchátky (tedy bez mobilu), jsem si do hodinek nahrál nějakou hudbu. Stávalo se mi, že se poslech sekal. (Čí to byla vina? Víc hodinek, nebo sluchátek?) Když se jsem kdysi pokusil zvednout telefon při zapojených sluchátkách, nastal zmatek – sice jsem slyšel, ale mikrofon to nebral.

Nakonec jsem odpároval sluchátka od hodinek, ať udělám něco jako restart, ale zatím se mi nepodařilo je znovu spárovat. A tak můj poslech audia vypadá většinou tak, že mobil může být někde v batohu, zatímco sluchátka jsou spojená s ním a přes hodinky můžu ovládat hudební aplikaci. To je docela fajn. Stejně jako to, že lze ovládat na dálku hudební knihovnu iTunes na Macovi. Prý umí VLC aplikace na hodinkách ovládat i aplikaci VLC (asi na mobilu), ale vůbec jsem to nerozchodil. Jenže se ani moc nesnažil, tak mě prosím znovu moc neberte za slovo.

Apple Watch

Aktivity

Chytré náramky jsem používal i předtím. Apple má docela vymazlený design aplikace, ale stejně mi přijde jako takový nedodělek. Zatímco červený kruh znamená aktivitu, modrý stání a zelený cvičení. U modrého asi bohatě stačí na to, aby mi ukázal, že nejsem lenoch, když se na chvíli zvednu od stolu a ujdu pár kroků ke dřezu (většinou nadšeně cinkne). Napíše mi pak třeba to, že jsem strávil čtyři hodiny ve stoje, ale fakticky jsem na nohou byl tak 10 minut, ale rozdělených do těch čtyř hodin…

Cvičení je taky podivné, protože například z povinných/doporučených 30 minut jsem dnes nacvičil 12, a to jsem jen nachystal snídani a kousek ušel po ulici, aby pes absolvoval ranní rituál. Aplikace Aktivita má tolik mezer a nejasností, že se na ni dívám jen sporadicky. Nemůžu si měnit cíle např. v počtu kroků, a tak to nahrazuji jinými aplikacemi. Skvělý je třeba Pedometer, je snadný a má i tzv. komplikaci (lze vidět ono kolečko i na úvodní obrazovce ciferníku). Co se týče fitnessových aktivit, opravdu bych zde doporučil aplikace od jiných společností. Apple své hodinky sice hodně propaguje poukazováním na zdraví, ale vlastním softwarem pro to dělá minimum.

Sledování

Budování návyků s hodinkami jde docela dobře. Pěkně udělaná aplikace je Streaks, kterou mám na návyky spojené se zdravím. Bere si data z aplikace Zdraví od Applu, kam se dostávají i výsledky z Fitbitu. (Ano, na spánek pořád ještě používám Fitbit, protože Apple Watch přes noc nechci mít na ruce, i s ohledem na fakt, že se jejich baterie musí najíst…).

Na další sledování a evidenci návyků je Momentum. Není to špatné, ale moc to v poslední době nepoužívám. (Ale to není chyba hodinek). Mnohem zajímavější mi v tomto směru přišlo sebeměření co do aktivit, které dělám. Oblíbil jsem si aTimeLogger2, nastavil si různé aktivity, cíle, na hodinkách mohl přepínat a poté sledovat koláče (na mobilu), jak si vedu. Dělal jsem to určitě alespoň dva měsíce poctivě, nyní to tolik zrovna nepotřebuji, protože informace jsem získal a neduhy se snažil vyřešit.

Úkoly

Jedním z argumentů pro nákup bylo, že si budu moci evidovat úkoly na hodinkách. Zkoušel jsem řadu aplikací, stejně jsem u OmniFocusu. Podporuje komplikace, funguje rychle a spolehlivě. A je skvělé, když můžete odhodit nápad/úkol opravdu snadno jen tím, že si něco povíte do hodinek.

Život s aplikacemi

To víte, že si rád vyzkouším nějakou novou aplikaci. (Třeba nyní sleduji svůj srdeční tep pečlivěji než kdy dříve, ale netuším, jestli s tím budu nějak zacházet, protože asi nemám žádné potíže…) Používat přímo App Store pro hodinky je k ničemu, protože na něj Apple očividně kašle. A tak se prostě u nových aplikací v tradičním App Storu podívám, zda mají či ne podporu Watch.

Jsou oblasti, které jen tak zběžně oťukávám – třeba deníkové zápisky pomocí Day One, vepisování nákladů pomocí Money Wizz, ovládání prezentací Keynote. Jsou oblasti, u kterých jsem to vzdal (čtení nějakých článků, koukání se na Instagram, Twitter), a oblasti, kde si své počínání s hodinkami hlídám: Facebook messenger nebo e-mail (pomocí Airmail, dříve Spark).

Život s hodinkami

Aniž bych chtěl zabíhat na pole recenzování, přijde mi, že Apple Watch si zaslouží kladné přijetí. Konstrukcí a spolehlivostí. Jen jednou se mi stalo, že mě nebylo slyšet při hovoru, stačilo restartovat hodinky a mobil. Používám pouze jediný pásek, bílý, ze sportovní edice. Je příjemný, nešpiní se, dobře drží i zapíná (a sundává). Hodinky dávám nabíjet každý večer, přičemž jsou na cca 50-60 %. Vůbec mě to neobtěžuje.

Nový systém je lepší a aplikace, které pro něj vývojáři připravili, jsou také lepší. Jenže jich je zatím docela málo. A to je nedostatek hodinek. Nezajímá mě tedy, kdy na svět vstoupí verze 2, ale kdy se App Store začne prohýbat aktualizacemi, které budou konečně umožňovat rychlejší běh a komplikace (teď to zní podivně, ale prostě se to takhle překládá). Na stranu druhou… dost možná ani na nic víc, co jsem popsal, hodinky nepotřebuji. (Ano, protože je vlastně ani moc nepotřebuji.) Nejvíce mi totiž pomáhá možnost zkontrolovat si kalendář, případně úkoly, ale hlavně zkontrolovat SMS (a odpovědět) a volat. Ano, to je nejlepší vlastnost hodinek. Telefonování s nimi mě baví, ulehčuje život, protože nemusím vytahovat/hledat telefon.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Ferda Mravenec napsal:

  Dobrý den,

  s nákupem AW jsem váhal. Bál jsem se že mi nesednou a já tak budu mít pouze hodinky.

  Koupil jsem je, nastavil kalendar, OM a dnes si pracovni den bez nich nedokazu predstavit. Vidim kolik mam dennich ukolu, vidim ktere. Vidim ktera schuzka me ceka, vidim seznam vsech schuzek. Koleckem vidim budoucnost.

  Hodne mi to pomaha, ale neni to idelani. Jako hlavni vec mi chybi pomodoro timer. Zadny na hodinkach nefunguje.

  • Lukáš Gregor napsal:

   Jaké Pomodoro aplikace jste zkoušel? Já hned několik, je jich opravdu moc. Spíše mi nevyhovovaly designem, nebo tím, že nepodporovaly tzv. komplikace. Doporučuji třeba iPomo. Nicméně… já zjistil, že vlastně mi asi na to stejně nevíc sedí obyčejné systémové minutky :)

   • Ferda Mravenec napsal:

    Zkousel jsme jich asi deset. Problem je ten, ze ani jedna neumi odpocitavat na hodinkach. Resp umi, ale kdyz dobehne cas nic se nestane.

 2. Tomáš napsal:

  Mohu se dotázat, jaké BT sluchátka s hodinkami nafungují?

  Chystím se nějaké pořídit na brusle a nerad bych se trefil do Vašich :)

  Děkuji

 3. Saha napsal:

  Měl bych spíše obecný dotaz k aplikacím sledujícím různé tělesné parametry – dokáží poznat, že jsem si třeba dal pivo – kávu – cigaretu – koblihu? Tady si dovedu představit zajímavé aplikace, ať už vážné – třeba pro diabetiky, tak už mně vážné typu – už běž z hospody domů, máš dost… A třeba i pro odvykání kouření by bylo zajímavý on-line vidět, o to s člověkem dělá. Dokáží AW nebo zmíněný fitbit něco podobného, co by se dalo brát apoň trochu vážně?

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru