Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jarní detox šatníku

By on 25. 4. 2016 in Témata with Počet komentářů: 1
Iva Peláková

Iva Peláková

Zakladatelka školy seberozvoje - Láry Fáry
Vzdělávání a osobní rozvoj je smyslem i nesmyslem mého života. Založila jsem Tvůrčí školu seberozvoje Láry Fáry, kde vedu kurzy seberozvoje a tvůrčího psaní. Věnuji se koučinku, psaní pohádek, článků či blogu, práci s dětmi a spravuji facebookovou skupinu Seberozvoj a koučink. Když mě nezastihnete online, buď někde cestuji nebo rozjímám v čajovně se svými přáteli.
Iva Peláková

Poslední články od Iva Peláková (Všechny články)

Možná na jaře zkoušíte bylinky a všelijaké zdravé potraviny, které mají pročistit vaše tělo. Myslíte také na prostředí, ve kterém žijete? Detox po zimě potřebuje i náš byt a především skříň, aby se stejně jako my mohla uvolnit a začít dýchat. Říká se, že naše bydlení je odrazem naší duše. A úklid může posloužit jako očistná terapie. Já se do takového detoxu pouštím právě teď a chci se s vámi podělit o několik poznatků z probíhajícího procesu.

Nevím, jak vy, ale já jsem schopná nahromadit neuvěřitelné množství věcí. Když mi někdo něco dá, nerada to vyhazuji. Schovávám si staré časopisy, šminky, které ani nepoužívám, a nejhůř je na tom šatní skříň. Tam najdete oblečení, které jsem nosila ještě jako malá holka. Samozřejmě ho dávno neobleču a i kdyby jo, na veřejnost si ho nevezmu, ale mám k němu tak nějak vybudovaný vztah.

Znáte to? Pak pro vás detox šatníku bude utrpení stejně jako pro mě, ale zároveň zapůsobí jako neskutečná očistná kúra. Odpoutat se od minulosti je totiž důležité nejen pro přeplněné prostory v bytě, ale i pro naši mysl. Zbavit se starých věcí nebo krámů, které stejně nepoužíváte, vám poskytne větší svobodu a lepší pocit. A jestli je pro vás vyhazování těžké, naučím vás některé mezikroky, kterými si pomáhám já.

woman-309719_1280

Naučte se, jak na to

Třídit věci umí každý? Možná vám na tom opravdu nepřipadá nic složitého, ale až přijde na lámání chleba, nebudete vědět, kde přesně začít, co s věcmi udělat a třeba ani nebudete umět rozlišit, které hadříky skutečně stojí za zachování. Před každou větší akcí je potřeba příprava a hlavně je třeba se pořádně motivovat. Já sama bych se do úklidu nejspíš nepustila, pokud bych nepřečetla pár knih, článků a neabsolvovala kurz. Zkrátka jsem potřebovala pořádně nakopnout, abych se k detoxu odhodlala.

Z přípravných materiálů můžu doporučit třeba knihu Detox šatníku aneb Najděte svůj styl od české stylistky a vizážistky Petry Šestákové nebo zahraniční autorku Marii Kondo a její Zázračný úklid. Obě knihy se vám budou snažit vysvětlit, že čím méně věcí máte, tím lépe se vám budou udržovat organizované, a tím se budete cítit lépe.

Příjemný pro mě byl i kurz Home Managementu s Martinou Kročilovou. Když jsem předtím zkoušela třídit šatník, nikdy se mi moc nedařilo. Vyhodila jsem jen několik kousků a zbytek jsem akorát přemístila, takže se mi nepořádek hromadil zase jinde. Po přečtení knih a absolvování kurzu jsem sice neměla vyloženě pocit, že bych se dozvěděla převratné informace, ale měla jsem chuť začít, věděla jsem co a jak a hlavně – na vlastní oči jsem viděla, že to jde.

apartment-1256663_1920

Udělejte si plán

Nechtějte všechno hned. Pokud máte tolik věcí jako já, musíte se zkrátka smířit s tím, že než je všechny proberete, bude to nějakou dobu trvat. Osobně jsem zvolila půldenní čisticí bloky, když mám zrovna volno a náladu. V mém okolí se objevily i radikálnější přístupy.

Kamarádka si na detox vzala týdenní dovolenou. Nedělala nic jiného, věnovala se jen svému bytu a svým věcem. Říkala, že to pro ni byl velmi efektivně strávený čas. Udělala doma všechno, co potřebovala, strávila čas sama se sebou a každý den měla skvělý pocit z hotové práce.

Ať už zvolíte jakoukoliv intenzitu, naplánujte si, jak budete postupovat. Kde začnete? Budete potřebovat něco dokoupit? Vyhovují vám stávající úložné prostory? Obecně doporučuji začít menšími poličkami, šuplíky, skříňkami a až pak se dostat k přetékající šatní skříni.

Jak dlouho jsem to neměla na sobě?

Zvolila jsem si pro třídění věcí poměrně benevolentní parametr. Vždy se sama sebe ptám, zda jsem danou věc použila či měla na sobě aspoň jednou za poslední rok. Pokud jste větší frajeři a chcete do toho šlápnout opravdu pořádně, klidně zvolte tvrdší kalibr, třeba jen čtvrtletí. Přestože se použití věci jednou ročně může zdát jako plýtvání místem, můj stav před detoxem byl ještě mnohem horší. Po vytřídění zmizela půlka oblečení. Celou polovinu jsem minimálně rok nepoužila!

towels-923505_1920

Vyhazování nebo ukládání?

Některé věci nemusí jít přímo do koše. Vytvořte si několik pytlů – na vyhození, na charitu, na prodej a na půdu. Každou věc si přezkoušejte, jestli vám ještě sedí, sluší a jestli máte k čemu ji nosit. Nesázejte na to, že zhubnete, ztloustnete nebo že se něco bude na svatého Dyndy hodit.

Vyhazujte jen hadry, které by na sebe už nikdo nevzal, a to do kontejnerů na textil. Většinu oblečení můžete věnovat charitě. Buď pytel vyhodíte do některého z kontejnerů pro charitu nebo můžete zavítat přímo do dětských domovů a podobně. Udělat starými věcmi někomu radost je krásný způsob, jak se jich vzdát.

Oblečky, které jsou ještě zachovalé, například šaty, které jste měli jen jednou na sobě a zkrátka vám nesedly, i když v obchodě vypadaly naprosto famózně a za tu cenu jste je tam nemohli nechat (ano, také takové mám a bohužel ne jedny), nemusíte z nostalgie skladovat ve skříni a doufat, že se vesmír pohne a vám najednou padnou. Stačí je nafotit a dát do některé bazarové facebookové skupiny, najít si web typu Aukro nebo vyrazit na blešák. Nejenže udělají radost někomu jinému, ale ještě díky tomu vyděláte pár korunek na nový kousek.

Věci, které jste sice dlouho nenosili, ale chcete si je za každou cenu nechat, dejte do pytle na půdu / do sklepa / na chalupu. Pokud si vzpomenete, že si je chcete vzít, budete vědět, kde je najdete. Pak mohou zpátky na své místo do skříně. Jestliže po nich další rok ani nevzdechnete, nemějte slitování. Já takhle vyhazuji krabici z loňska a ani se raději nedívám, co je uvnitř. Už to nevím a vědět nechci.

Zkusit můžete i takzvanou kolíčkovou metodu. Připevněte na všechny věci ve skříni kolíček. V okamžiku, kdy si věc oblečete, kolíček sundejte. To oblečení, na kterém najdete ještě po vyhrazeném čase kolíčky, dejte nemilosrdně pryč.

V šuplících nechte jen věci, které nyní používáte. Pokud máte nějaké sezónní oblečení, které až do zimy může být jinde, využijte krabice, horní plochu skříní, sklep nebo půdu. Půl roku od těch věcí budete mít pokoj. Ukládám stranou šály, čepice, bundy a kabáty. Vytahuji naopak plavky, žabky a vyloženě letní věci. Mít všechno trvale ve skříni je zbytečné. A pokud máte tyto věci dobře organizované například v jedné průhledné krabici, stačí je vždy ve skříni prohodit.

Odměňte se

Fakt jste to zvládli? Vytřídili jste aspoň kus zbytečných věcí, které vám doma jen zabíraly místo? Pak jste opravdu dobří, ne každý to dotáhne do konce. Ani já ještě nejsem úplně hotová, tak mi držte palce, ať to brzy zvládnu a můžu se ve svém bytě cítit zase dobře.

Nezapomeňte se po tak záslužném výkonu odměnit. Nevím, jestli zrovna dalším kusem oblečení nebo harampádí, co vám bude doma strašit. Raději snad dobrou večeří a hezky stráveným večerem. Věřte mi, že když jednou začnete, už vás to nepustí.

Mě detox šatníku chytil natolik, že teď nabízím pomocnou ruku svým známým a chci čistit dál a dál.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Pavel napsal:

    Tak pánové a rychle, ale citlivě, nasdílet s našemi drahými polovičkami! :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru