Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Soustřeďte se při práci na to důležité

Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Manželka, matka, manažerka. Daňová poradkyně. Spoluvlastník účetní firmy. Lektor na Naučmese. Nadšenec do start-upů. Lenoch (ačkoliv to zní divně a na první pohled sem nezapadá).

Abych vše stíhala, musím mít kvalitní time management. A právě o svoje triky se s vámi budu dělit.
Sofya Rozhoňová (Khazarova)

Poslední články od Sofya Rozhoňová (Khazarova) (Všechny články)

Produktivní, nebo pouze aktivní? Aneb dělejte důležité věci.

Jak často slyšíte anebo sami používáte větu: „Celý den jsem se nezastavil(a),  přesto mám pocit, že jsem nic nestihl(a)?“

Hodně lidí vyvolává dojem, že pořád něco tvoří, řeší, pracují, ale když se podíváte na shrnutí toho, co stihli, je to takové nijaké… Pobíhání po schůzkách (kde se nejdůležitější řekne za dvě minuty a zbytek času se „prosedí“), vyřizování telefonátů (místo stručných e-mailů), vyřizování e-mailů (místo stručných telefonátů), nutnost někam jít na vícekrát, protože pokaždé něco chybí, apod. Tito lidé jsou aktivní.

Pak máte takové, které vypadají, že celou dobu skoro nic nedělají, ale mají o dost lepší, pokud ne nejlepší, výsledky. Tito lidé jsou produktivní.act-663330_1280

Otázkou tedy je: musíte všechno stíhat?

Ne. Hlavní je stihnout udělat to, co je skutečně pro vás důležité. P-R-O V-Á-S důležité. Nikdo jiný to totiž nepozná. Vše je záležitost vašich priorit.

Pro někoho není absolutně důležité jít na večírek, kde se bude tlachat o všem možném (a nedůležitém) a ráno bude zničený. Pro někoho je to skvělá příležitost, jak získat potřebné kontakty nebo zjistit důležitou informaci, a ráno bude perfektně namotivovaný něco dělat.

Teď před sebou máte dva úkoly:

 1. V první řadě rozpoznat, které úkoly jsou důležité a které ne

Asi všichni víme, že úkoly se dělí na důležité a nedůležité, urgentní a neurgentní. A samozřejmě existují jejich vzájemné kombinace. Víme, kterým úkolům se máme věnovat, ale ve finále stejně sklouzneme do dělání těch nedůležitých a neurgentních.

Pomoct může si každý večer (nebo zrovna teď) sepsat seznam úkolů na další den (nebo dnešek). Úkolů, které:

 • nás posunou k cíli,
 • nás dostanou přímo k cíli,
 • nám přinesou největší finanční zisk,
 • nám přinesou vnitřní spokojenost,
 • jsouce splněny zabijí rovnou několik much jednou ranou.

Hlavní je nepřehánět. Tři až pět úkolů je plně dostačující. Nechcete se přece vysílit hned na začátku – je důležité, aby vám to vydrželo více než jeden den nebo týden.

Vsuvka: Některé úkoly jsou nedůležité a neurgentní, ale máme pocit, že je musíme splnit. Zkuste poslouchat svoji intuici a splnění na první pohled nedůležitých a neurgentních úkolů občas přinese nečekané výsledky.

 1. Donutit se sepsaný seznam splnit

Prvním krokem je „nezávisle“ se podívat na seznam a určit hlavní časové úseky. Vyřizovat záležitosti na úřadě můžeme pouze v úřední době. Objednat se k doktorovi můžeme také pouze v určitý čas. Napsat článek však můžeme jak ráno, tak odpoledne, tak večer. Tím si rozvrhnete den – úkoly, které lze udělat pouze v daném čase, zkrátka musíte udělat. Zbytek je na vás.

Doporučuji si úkoly očíslovat dle důležitosti. A plnit je od nejdůležitějšího k nejméně důležitému. Na konci dne budete mít pocit, že jste stihli to NEJ, a přitom celé odpoledne nebudete mít výčitky, že děláte méně důležité věci. A večer při hodnocení splněného a nesplněného se třeba vzchopíte a doděláte ještě ten „zbytek“. Aby se stejný úkol nepřenášel na další den.

A pokud se vám to nepodaří napoprvé, nezoufejte. Zkoušejte a zkoušejte. Malé dítě se také nenaučilo chodit za den.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. GTDovec napsal:

  Já bych řekl, že Eisenhowerův čtverec je dost dobrá pomůcka. Také terminologie důležité vs. naléhavé a nedůležité vs. nenaléhavé zcela vyhovuje. Právě vztah naléhaého a důležtého je – nejdůležitější. Dělat důležité věci a očíslovat si úkoly, OK. Řekl bych, že to ale většina lidí, co sem chodí, asi zná.
  Mám pocit, že autorka psala trošku nesoustředěně – nebo to prostě vzala hákem. Věřím, že téma zná, když to přednáší.
  Ovšem líbí se mi rozlišení pojmů aktivní a produktivní.
  PS: V textu je spousta různých uvozovek, závorek, rozspojovníkované(!) slovo psané verzálkami, odkazy, podřazené odstavce, kurzíva… Je to trochu divočina. Asi se malé děťátko zrovna učilo chodit – když SRK psala tenhle článek :-)

  • Sofya napsal:

   Dobrý den,
   díky za komentář, zkusím se zamyslet nad stylem. Ale nic neslibuji ;-) Obdobné články jsou pro mě nové, takže to já se teď „učím se chodit“ :-)
   S.
   p.s. Celkově si myslím, že většina lidí zná různé time management pomůcky, jen je z nějakého důvodu nezvládá implementovat do praxe. Proto chci svoje články pojímat jinak.

  • Ferda Mravenec napsal:

   Ke každému článku máte komentář co je špatně. To je mazec, chytrej jak vyliz prdel…
   Jako jedinou chybu vidim v chybějícím filtru, který by mi ty Vaš keci zablokovat trvale.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru