Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Rychlé tipy pro Mac na každý den

By on 14. 3. 2016 in Nástroje with komentáře 3
Martin Světlík

Martin Světlík

Nezávislý Apple konzultant a lektor - Martin Světlík
Pomáhám uživatelům používat jejich produkty efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci. Současně provozuji První Mac, průvodce do světa počítačů Mac pro nové uživatele.
Martin Světlík

Mac nabízí celou řadu užitečných vychytávek, které se hodí pro zefektivnění každodenní práce, bez nutnosti doinstalovávat aplikace třetích stran. V prvním článku seriálu si představíme několik základních.

Přesunutí souboru na ikonu v docku

Pruh ikon ve spodní části obrazovky, kterému se říká dock, není jen tak nudný a statický prostor pro ikony aplikací nebo složek. Potřebujete například poslat soubor jako přílohu e-mailu? Stačí jej přetáhnout na ikonku aplikace Mail v docku a rovnou se vytvoří nová zpráva s danou přílohou, bez nutnosti aplikaci otevírat a přílohu vyhledávat ručně.

Stejný postup lze aplikovat na libovolné další aplikace, například pro přidání fotografií do aplikace Fotky, souborů do Evernote nebo dokonce pro hromadný tisk. Potřebujete vytisknout faktury pro účetní? Jakmile je v docku ikona tiskárny při tisku, stačí na ni přesunout libovolný počet souborů a všechny se automaticky zařadí do tiskové fronty. Tento jednoduchý princip drag and drop šetří drahocenné vteřiny každý den.

Minimalizace oken do ikony aplikace

Pokud na Macu minimalizujete okna, je pro ně ve výchozím nastavení vyhrazen prostor v pravé části docku vedle koše. Pokud tímto způsobem minimalizujete více oken, stává se tento prostor brzo nepřehledným. Mac však nabízí možnost minimalizovat okna do ikony aplikace, kterou naleznete v Předvolbách systému v části Dock. Věděli jste, že do konkrétního nastavení se můžete rychle dostat i přes ikonku v docku? Stačí na ikonku Předvoleb systému kliknout pravým tlačítkem (standardně kliknutí dvěma prsty) a rovnou se můžete přesunout do nastavení docku, kde již tuto možnost najdete. Minimalizovaná okna jsou pak přímo v ikoně aplikace, což mi přijde daleko přirozenější než hledání potřebných oken vpravo.

01-minimalizace-do-ikony

Hledání v nabídkách v řádku nabídek

Levá část horního řádku nabídek, která se tváří celkem nezajímavě, nabízí pod poslední položkou Nápověda zajímavou možnost vyhledávání. Nápovědu, zejména na Macu, pravděpodobně nikdo číst nechce, ale určitě znáte situaci, kdy hledáte nějakou položku v nabídkách a nevíte, kde se přesně nachází. Například potřebujete napsat kapitálky v aplikaci Pages. Stačí klíčové slovo napsat do vyhledávacího pole a automaticky budete odkázáni tam, kde se daná možnost nachází.

02-hledani-v-radku-nabidek

Náhrada textu, drobnost, která šetří spoustu času

Určitě někdy píšete tytéž věci stále dokola. Pozdravy, svůj e-mail a další kontaktní údaje, ale i části textu v odpovědi na e-mail nebo dokonce údaje, které si ani nepamatujete a pamatovat nechcete, jako jsou čísla bankovních účtů nebo IČ apod.

Náhrada textu funguje velmi jednoduše. Nastavíte si zkratku a frázi, kterou se má při psaní automaticky nahradit. Stačí opět otevřít Předvolby systému, ve druhém řádku položku Klávesnice, kde si přepnete na druhou záložku Text. Do sloupce Nahradit patří zvolená zkratka a ve sloupci Za uvedete zvolené slovo nebo frázi. Na mobilních zařízeních se systémem iOS tuto možnost najdete v Nastavení › O­becné › Klávesnice › Náhrada textu. Pokud navíc používáte iCloud, jsou tyto zkratky automaticky synchronizovány a dostupné kdekoli.

03-nahrada-textu

Fantazii se meze nekladnou. Osobně používám náhradu textu zejména na kontaktní a další údaje, ale i pro jednotlivé fráze nebo věty pro urychlení často opakovaných věcí v e-mailech nebo zprávách. Jen pozor na volbu zkratky, aby nebyla zaměnitelná při psaní běžného textu za existující slovo. Lepší je pár nesmyslných znaků a zkratek, které si budete dobře pamatovat, případně můžete před zkratky dát pomlčku nebo jiný znak, aby se nechtěně nenahrazovala jiná slova.

Přehlasované „u“ a další samohlásky jednoduše

Pokud máte chytrý telefon, pravděpodobně už jste si zvykli, že stačí danou klávesu chvíli podržet a zobrazí se nabídka možných znaků. Na Macu to funguje úplně stejně. Chcete-li například napsat přehlasované „ü“, stačí podržet klávesu „u“ a vybrat požadovanou možnost. To lze provést buď kurzorem myši nebo za pomoci čísla (v kombinaci s klávesou Shift v českém prostředí), které je v nabídce znázorněno.

Pokud byste snad na Macu postrádali při psaní klávesu Delete, stačí použít Backspace v kombinaci s klávesou Fn, kterou naleznete v levém spodním rohu klávesnice a v textu můžete mazat standardně v opačném směru.

04-prehlasovane-u

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. HN napsal:

    Doporučuji TextExpander (https://smilesoftware.com/textexpander) pro náhradu textu.

  2. Ferda Mravenec napsal:

    Doporucuji pouzivat Spotlight :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru