Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Rozhovor s Michalem Turnou

By on 29. 3. 2016 in Témata with Žádný komentář
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

Michale, píšeš pro Mít vše hotovo články o jídle. Vzpomeneš si, kdy si měnil svůj přístup ke stravování?

Osobně jsem restartoval své stravovací návyky před čtyřmi a půl lety, kdy jsem narazil na velmi zajímavé video Petra Máry s Jirkou Zemanem. To byla přesně ta dávka informací, u které jsem si řekl “wow” a ihned mi vše do sebe začalo zapadat a dávat smysl. Po asi roce a půl marné snahy o hubnutí jsem ze dne na den zahodil všechny své předchozí znalosti o stravě a začal od nuly. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě. Od té doby se můj život obrátil o 180 stupňů a je ze mě úplně jiný člověk.

Hned po prvních úspěších jsem o stravě začal občas blogovat, ale naplno jsem to rozjel zhruba před třemi lety. Tehdy jsem založil blog grasa.cz a postupem času začal nabízet i nejrůznější kurzy, psát e-booky a zastávat pozici konzultanta.

O tom, že tvé články mouhou čtenářům pomoci v osobním rozvoji, není pochyb. Co však děláš ty pro vlastní růst?

Řekl bych, že moje profesní zaměření je samo o sobě velmi soustředěno na osobní rozvoj. Radím lidem, jak mají jíst, jak se hýbat a jak na tyto změny připravit i svůj mozek. Rád jim předávám řešení, která mám osobně vyzkoušená na sobě. Neustále testuji nové a lepší postupy, abych našel ty nejefektivnější. Vzdělávám se tedy, abych mohl vzdělávat další lidi – přátelé, rodinu či klienty.

Nejčastěji čerpám z osvědčených zdrojů na internetu či v knihách. Hodně mi pomohly knihy od Melvila, jež v dnešní době patří jistě k tomu nejlepšímu na českém trhu. Ale i sledováním zajímavých lidí na Twitteru se člověk dostane k dalším a dalším zdrojům, které pomáhají na všech frontách. Nikdy jsem nebyl moc na hltání románů apod., ale čtení odborných článků na internetu mě ohromně baví, posouvá a občas stojí i dost času.

Jsi hodně vytížený. Jak to vše zvládáš? Co ti pomáhá být tolik produktivní? Začněme třeba návyky.

Často mi nejvíce pomáhá vypnout. Fajn návyk, že? Někdy bych měl přemýšlet a tvořit, ale mozku se nechce. Nedělám si s tím hlavu a zajdu si na dobrou kávu, občerstvím se a za hodinu je to hned jiná písnička. To je jedna z mých oblíbených metod: nelámat věci přes koleno. Většinou se totiž nic nezmění a akorát mám na sebe vztek, že se mi nedaří.

Mezi mé zásadní návyky patří i jiné, které na první pohled s produktivitou nesouvisejí, ale mně dělají moc dobře, a funguji tak daleko lépe. Snažím se minimálně třikrát až čtyřikrát týdně sportovat. Ať už je to fotbal, nebo silový trénink, pocit po aktivitě mě obrovsky nabíjí a dodává sílu a pozitivní energii. Za další důležitý návyk považuji načasování pitného a stravovacího režimu. Pokud nejím dobře a nepiju dostatečně, jsem poloviční a nedokážu se soustředit a přemýšlet.

Pak mám pár dalších pravidel, která mi spoustu věcí usnadní a dávají mi dobrý pocit ze sebe samotného – být dochvilný, dodržet závazky a nebát se být upřímný. Tato pravidla doporučuji každému zařadit do života, protože nesmírně ulehčují život vám i ostatním.michal-1

Existují technologické vychytávky nebo aplikace, které jsou pro tebe důležité? Dáš nám nějaké tipy, které můžeme vyzkoušet?

Pro práci i zábavu používám zařízení od Apple. Myslím, že jsou velmi kvalitní a spolehlivá. Nic víc nepotřebuji. Moje iPhone & Macbook kombo mi vyhovuje a splňuje veškeré mé požadavky.

Mezi oblíbené aplikaci patří určitě Tweetbot pro správu Twitteru, super kalendář s úkoly Calendars 5, na poznámky využívám Evernote a důležité dokumenty uchovávám na Dropboxu, který nabízí i poměrně mladou, ale zato skvělou aplikaci Paper pro správu sdílených dokumentů.

Na iPhone mám přes 60 aplikací a každá z nich mi nějak ulehčuje život. Pomáhají mi připravit fajn kávu, zjistit ceny pohonných hmot v okolí, nakoupit potraviny, navigovat či sledovat aktuální sportovní výsledky.

Kde jinde, než na Mít vše hotovo, je možné tě potkat? Samotného mě těší, kdy potkám redaktory i tváří v tvář. A čtenáři to nebudou mít jinak.

Potkávám se s mnoha lidmi na mých kurzech či při osobních konzultacích, kde se však zaměřuji hlavně na předání mého know-how a nezbývá moc času na poklábosení. Mnoho mých služeb jsem přesunul i do digitální podoby, doba si to žádá. Jinak si vždy rád pročistím hlavu nad dobrou kávou s přáteli nebo se zajímavými lidmi, které jsem třeba předtím nikdy neviděl.michal-2

Na závěr jedna, snad ne moc osobní, otázka: proč jsi kývl na to, že budeš přispívat na Mít vše hotovo?

Když jsem nabídku dostal, ani na vteřinu jsem nezapochyboval. Znám Mít vše hotovo už několik let a vždy to pro mě byl fajn portál, kde jsem často čerpal užitečné tipy a informace. Přečetl jsem tu mnoho zajímavých článků od mnoha zajímavých autorů a myslím si, že spousta příspěvků měla zásluhu na mém posunu vpřed.

Součástí takového projektu chce být zkrátka každý.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru