Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nespadněte do pasti výkonové slasti

Jana Neuwerthová Šmýdová

Jana Neuwerthová Šmýdová

terapeutka, lektorka, koučka, propagátorka osobní vize - Neuwerthova.cz
Pomáhá lidem nastavit vysněný životní směr. Jejím osvědčeným nástrojem je osobní vize, sestavila návod, jak vizi vytvořit a používat jí v praxi.

V terapiích pomáhá klientům objevit jejich možnosti a sílu, aby se s problémy vypořádali sami. Sama na terapii chodila, ví, jaké to je. A také ví, jak to člověku pomůže.
Jana Neuwerthová Šmýdová

Poslední články od Jana Neuwerthová Šmýdová (Všechny články)

Nevím, jak jste na tom byli vy, ale mě dostávání jedniček ve škole vždycky potěšilo. Potěšilo to i moje rodiče, a tak jsem byla nějak celkově vnímaná jako hodná a chytrá holčička. Kolotoč – naučit se, dostat jedničku, klidně rychle zapomenout (stejně to tak dělá většina), zase se naučit, jednička… – mě tudíž provázel po téměř celé studium. Na získávání jedniček, a tím pádem uznání, jsem byla mistr.

Po nástupu do práce jsem víceméně v tomto vyzkoušeném modelu pokračovala. Plnění úkolů – a pak hlavně uznání od šéfa! – mi přinášelo příjemný pocit.

To-Do List

Mezi námi je takových “plničů úkolů” a “chytačů slasti” spousta. Dokonalý materiál pro růst jakékoliv firmy. Proč v tom nepokračovat, když mi to dělá tak dobře! Ego roste. Plním důležitější úkoly, dostávám víc peněz. A strašně mě to baví!

V soukromí se mi třeba tak nedaří, aspoň že v práci mám ty úspěchy. Nebo se mi v soukromí nedaří, protože se honím za úspěchy? Koho to teď zajímá. Hlavně, že mám aspoň tyto úspěchy. Ty osobní třeba přijdou později. Kariéra stoupá, výkonný stroj jede. Uspokojení z úspěšného plnění úkolů je dobrým palivem. Perpetuum mobile?

Samozřejmě takto popsané je to poněkud přitažené za vlasy. “Plniči úkolů” nejsou až takoví roboti. A že nám to dělá dobře, není samozřejmě nic špatného.

Pokud se vám daří kromě získávání úspěchů v práci bodovat i na jiných frontách, máte vyhráno. Člověk by měl svůj čas rozdělit přibližně stejným dílem mezi čtyři oblasti:

  • vztahy (rodina, partneři, přátelé),
  • práce,
  • tělo (nejen sport, ale také dobré jídlo a odpočinek),
  • duše (rozvoj sebe sama a co dál v budoucnosti).

Když uvážíte, že den má 24 hodin, zhruba osm hodin prospíte a zhruba osm hodin máte pracovat, zdá se, že se na zbytek poněkud nedostává. Když však při rozpočítávání svého času započítáte i víkendy a dovolené, začne to vycházet.

Jenže co když prací trávíte 10 nebo 12 hodin! Nějakou krátkou dobu se to zvládnout dá. Zažil to snad každý – dodělává se důležitý projekt, účetní uzávěrka atp. Jestli však svému životu trvale ubíráte kvůli práci významný podíl času – když mně ty pracovní úspěchy dělají tak dobře! – začnete jako osobnost trpět. A pravděpodobně tím snížíte i pracovní úspěchy.

Čas na rodinu

Někomu po orientačním rozpočítání času pomáhá, když si ho vědomě přesune, kam je potřeba. Prostě si aktivitu naplánuje do diáře jako úkol – pohrát si s dětmi na hřišti, posedět u kávy s babičkou, jít na očistnou procházku, vymyslet si, co chci dál dělat… Pravděpodobně zjistí, že je to pro něj dobré a bude v tom pokračovat.

Někomu třeba dojde, že loví úspěchy vlastně kvůli ostatním. Rodiče jsou na své dítko pyšní. Stejně jako u vysvědčení s jedničkami. Dítku už může být 40 a je na čase, aby dospělo a prosadilo si svou. Rodiče to určitě časem zvládnou, jde jim přece především o to, aby jejich děti byly šťastné.

Jiný si zase udělá rozvahu nad smysluplností věcí, kterým se věnuje, čímž přerozdělí čas a dojde i na to, co je opravdu důležité. Vážně mám strávit zbytek života výrobou inzerátů, které vždycky strašně spěchají a bůhví, komu vlastně prospívají? Nebudu užitečnější jako poradce zdravé výživy? Konečně uvidím na konkrétních lidech výsledky své práce a navíc si můžu čas naplánovat podle svého.

Možností, jak kolotoč zastavit nebo aspoň zpomalit, je samozřejmě víc. Když si pro hledání vyhradíte prostor, určitě najdete způsob, který vám bude vyhovovat.

Štítky: , ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru