Jak si zapamatovat abstraktnější pojmy
Marek Sýkora
Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)
- Jak složit Rubikovu kostku poslepu - 3. 10. 2016
- Jak se učit cizí jazyky - 5. 9. 2016
- Jak si zapamatovat jména a tváře - 25. 8. 2016
Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládne zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat…
V prvním dílu jsme si ukázali, jak si snadno zapamatovat soubor libovolných informací pomocí příběhu. Druhý díl paměťového seriálu zasvětíme ukládání složitěji představitelných nebo přímo abstraktních informací, ze kterých se příběhy hůře vytvářejí.
Pokud byste se například chtěli naučit státy severní Evropy, brzy byste zjistili, že příběh vytvořený z názvů těchto států by byl velmi spletitý, přeplácaný a hlavně velmi špatně zapamatovatelný. Z tohoto důvodu se snažíme při ukládání informací některá abstraktnější slova nahradit jinými, snadno představitelnými, ale zároveň takovými, která nám vždy připomenou původní informaci.
Jako příklad jsem se rozhodl vše ukázat na již zmíněných státech severní Evropy, které myslím zvládneme coby Evropané vyjmenovat bez problému. Horší to bude s názvy obcí, kam vezete zboží, s názvy položek na skladě, jména vašich dodavatelů, kterých může být hodně, a mohou být špatně zapamatovatelná atd.
Státy severní Evropy jsou: Lotyšsko, Švédsko, Estonsko, Dánsko, Norsko, Island, Litva, Finsko.
Kdybychom vytvářeli příběh přímo, bylo by v něm velké množství hlavních postav, jejichž činnosti by mohly splývat. Byl by skutečně špatně zapamatovatelný především proto, že si příběh k dokonalému zapamatování musíme představit, což lze s abstraktními informacemi velmi těžko. A z tohoto důvodu musíme původní informaci trošku poupravit na slovo snadno představitelné a zároveň takové, které nám připomene původní informaci. V tomto případě jsem to udělal velmi jednoduše tak, že jsem použil počáteční písmena názvu daného státu a pouze jsem zaměnil koncovku tak, aby vzniklo šikovné slovo, které mohu použít v mém příběhu.
Lotyšsko = Lotři Švédsko = Švejk
Estonsko = Ester Dánsko = Danili
Norsko = Nora Island = Islandu
Litva = Litr Finsko = Finské
Příběh by pak mohl vypadat například takto:
Lotři Švejk s Ester danili v noře na Islandu litr Finské.
Příběh byste si zřejmě vymysleli pro sebe inteligentnější, ale řekl bych, že když si ho v hlavě dvakrát projedete, bude snadné si jej zapamatovat. Každé slovo příběhu vám pak snadno napoví daný název státu, obce, položky, dodavatele…
Tak slohovou práci (příběh) na naše dodavatelé z Asie, bych asi nedal. Tak to uplatním aspoň na obchodní partnery v republice.
odkdy je Lotyšsko a Litva součástí severní Evropy?
Pokud vím, tak geografické rozdělení pobaltských států bylo vždy sporné. Některé zdroje je řadí na sever, jiné na východ (případně severovýchod).
Odborníkem ale rozhodně nejsem a uznávám, že mě zajímá spíš popsaná technika:)
Takto mi je vyhodila wiki, kterou se rozhodně neodvážím zpochybňovat :) Pokud by nás kvůli tomuto článku chtělo Lotyšsko nebo Litva napadnout, tak článek upravím, abych zabránil zbytečnému krveprolití- slibuji :) Chtěl jsem pouze nějaké abstraktní názvy a omlouvám se za případné pobouření, které jsem tímto mohl vyvolat :)