Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak si zapamatovat abstraktnější pojmy

By on 1. 3. 2016 in Kondice with komentáře 4
Marek Sýkora

Marek Sýkora

Paměťový atlet, lektor, mentor a kouč v oblasti tréninku paměti - Pametove-kurzy.cz
Hlavní lektor na www.pametove-kurzy.cz.

Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Marek Sýkora

Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)

Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládne zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat…

V prvním dílu jsme si ukázali, jak si snadno zapamatovat soubor libovolných informací pomocí příběhu. Druhý díl paměťového seriálu zasvětíme ukládání složitěji představitelných nebo přímo abstraktních informací, ze kterých se příběhy hůře vytvářejí.

Pokud byste se například chtěli naučit státy severní Evropy, brzy byste zjistili, že příběh vytvořený z názvů těchto států by byl velmi spletitý, přeplácaný a hlavně velmi špatně zapamatovatelný. Z tohoto důvodu se snažíme při ukládání informací některá abstraktnější slova nahradit jinými, snadno představitelnými, ale zároveň takovými, která nám vždy připomenou původní informaci.

scandinavia-23575_1280

Jako příklad jsem se rozhodl vše ukázat na již zmíněných státech severní Evropy, které myslím zvládneme coby Evropané vyjmenovat bez problému. Horší to bude s názvy obcí, kam vezete zboží, s názvy položek na skladě, jména vašich dodavatelů, kterých může být hodně, a mohou být špatně zapamatovatelná atd.

Státy severní Evropy jsou: Lotyšsko, Švédsko, Estonsko, Dánsko, Norsko, Island, Litva, Finsko.

Kdybychom vytvářeli příběh přímo, bylo by v něm velké množství hlavních postav, jejichž činnosti by mohly splývat. Byl by skutečně špatně zapamatovatelný především proto, že si příběh k dokonalému zapamatování musíme představit, což lze s abstraktními informacemi velmi těžko. A z tohoto důvodu musíme původní informaci trošku poupravit na slovo snadno představitelné a zároveň takové, které nám připomene původní informaci. V tomto případě jsem to udělal velmi jednoduše tak, že jsem použil počáteční písmena názvu daného státu a pouze jsem zaměnil koncovku tak, aby vzniklo šikovné slovo, které mohu použít v mém příběhu.

Lotyšsko = Lotři                Švédsko = Švejk

Estonsko = Ester              Dánsko = Danili

Norsko = Nora                  Island = Islandu

Litva =  Litr                         Finsko = Finské

Příběh by pak mohl vypadat například takto:

Lotři Švejk s Ester danili v noře na Islandu litr Finské.

lofoten-986912_1920

Příběh byste si zřejmě vymysleli pro sebe inteligentnější, ale řekl bych, že když si ho v hlavě dvakrát projedete, bude snadné si jej zapamatovat. Každé slovo příběhu vám pak snadno napoví daný název státu, obce, položky, dodavatele…

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. organizzer.cz napsal:

  Tak slohovou práci (příběh) na naše dodavatelé z Asie, bych asi nedal. Tak to uplatním aspoň na obchodní partnery v republice.

 2. odkdy je Lotyšsko a Litva součástí severní Evropy?

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Pokud vím, tak geografické rozdělení pobaltských států bylo vždy sporné. Některé zdroje je řadí na sever, jiné na východ (případně severovýchod).

   Odborníkem ale rozhodně nejsem a uznávám, že mě zajímá spíš popsaná technika:)

 3. Marek Sýkora napsal:

  Takto mi je vyhodila wiki, kterou se rozhodně neodvážím zpochybňovat :) Pokud by nás kvůli tomuto článku chtělo Lotyšsko nebo Litva napadnout, tak článek upravím, abych zabránil zbytečnému krveprolití- slibuji :) Chtěl jsem pouze nějaké abstraktní názvy a omlouvám se za případné pobouření, které jsem tímto mohl vyvolat :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru