Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Hravým psaním k vyšší produktivitě

By on 8. 3. 2016 in Nástroje with komentářů 49
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

Před pětadvaceti lety jsem se dostal ke své první klávesnici. No, klávesnici… Byl to stařičký a tehdy již dosluhující dědův psací stroj. Vzpomínám si na jeho vysvětlování, jak funguje a proč nejsou klávesy v abecedním pořadí. Pak jsem si k němu sedl a začal intuitivně psát.

Po čase jsem přesedlal na počítač Commodore 64, pak přišlo první PC. A jak jsem rostl, zrychloval jsem i své psaní. Aby ne, když jsem se snažil v deseti letech naprogramovat svou první textovou hru. Výsledek byl nevalný, ale rozhodně to byl skvělý trénink. Určitě to řada z vás zažila také.

Co jsem však moc neřešil, byla technika psaní. Nikdy jsem neměl podobný předmět ve škole a v podstatě mi to ani nevadilo. Psal jsem vždy poměrně obstojně a rychlost byla dostačující. Před několika měsíci se mi dostala do rukou webová aplikace Psaní hravě. Jednoduchá pomůcka, díky které jsem se měl hravou formou naučit psát „správně“. Opravdu?

2016-03-01_12h39_03

Opravdu!
Jsem moc rád, že se na české scéně objevila aplikace, které je užitečná i zábavná zároveň. První dojem je naprosto skvělý. A rozhodně to není jen můj pocit. Své mi k tomu napsal i Tomáš Baránek.

Tentokrát jsem měl chvilku a klikl jsem na link. A udělal jsem dobře, dost mě to pobavilo. Je to fakt šikovně udělané.

Nutno však říct, že prvním dojmem to nekončí, hra – pardon výuková aplikace – vás chytí a nepustí. Právě hravá forma výuky, kterou vývojáři projektu Psaní hravě implementovali, byla naprosto nepostradatelnou součástí, kterou jsem nutně potřeboval, abych u výuky psaní zůstal.

Dnes je z něj každodenní návyk. Podobně jako Pavel Minář mám ve svém “kalendáři” pravidelně se opakující úkolkaždý den cvičím patnáct minut. Výsledky se postupně dostavují a i po třech týdnech mě to stále baví. Začínám si automatizovat správný prstoklad a psaní zrychluji. Je pravda, že je to velký boj, přece jen jsem několik let zvyklý na jiné rozložení prstů, ale věřte mi – jde to!

Proč s tím vůbec začít

Důležitá je u mě motivace, respektive důvod, proč to vůbec změnit. U mě byly dva:

 • Denně napíšu několik normostran textu (články, nabídky, e-maily…) a chci to dělat co nejlépe
 • Poměrně často po sobě musím opravovat překlepy

Protože psaní je jednou z nejčastějších denních činností, rozhodl jsem se ji, podobně jako kdysi rychlé čtení, zlepšit. Po malých krůčcích jdu ke svému cíli.

Právě dobré provedení toho, co děláme denně několik hodin, je jedním z důležitých kroků k osobní produktivitě.

Jak Psaní hravě funguje

Celá aplikace je v podstatě soubor jednoduchých onlinových her, které jsou provázány s výukou. Během celé výuky upozorňuje psaní hravým způsobem na dodržování správného prstokladu, stejně jako na ergonomii při psaní.

2016-03-01_12h02_53

Hry se dají rozdělit do tří základních kategorií:

 1. Sestřelování písmen
 2. Opisování celých slov
 3. Opisování delšího textu

Všechny tři kategorie jsou zastoupeny v každé z mnoha úrovní, které představují tzv. „Klávesvět“, ve kterém se po celou dobu pohybujete. A přestože vám podobný koncept může připadat jako hodně minimalistický (pouze tři typy her) a již počítáte, za jak dlouho vás omrzí, budete překvapeni, jak návykové to je.

2016-03-01_12h12_50

Celý výcvik probíhá postupně. V Klávesvětě se zprvu potýkáte s jednoduchými protivníky v podobě kláves DFJK, ale věřte mi, že to bude houstnout. Obzvláště, pokud máte vlastní, již hodně hluboko zakořeněné nesprávné návyky. S přibývajícími úrovněmi jde o zkoušku trpělivosti i vůle. Ale vyplatí se vydržet.

Kromě samotného hraní je na stránkách projektu také pěkný souhrn k správnému prstokladu, stejně jako tipy pro ergonomii nebo třeba informace o tom, že rytmus je důležitější než rychlost.

Nebuďte v tom sami

Ve více lidech se to často lépe táhne. Proto má Psaní hravě implementováno propojení s Facebookem, kdy můžete sledovat, jak si stojíte v porovnání s přáteli. Využít toho můžete jak pro kvalitní soupeření, tak jako motivační prvek. Přece nebudete oproti ostatním pozadu!

2016-03-01_12h19_10

Není to zadarmo. Nebo ano?

K tomu, abyste mohli začít pracovat na zvyšování produktivity s Psaní hravě, potřebujete v podstatě tři věci:

 • Trpělivost
 • Patnáct minut času denně
 • Zakoupení licence za 500 Kč

Moment, ještě nekupujte. Ve spolupráci s Psaní hravě jsme pro vás totiž připravili soutěž! Pokud nám nejpozději 9. března 2016 do půlnoci napíšete do diskuse odpověď na dvě soutěžní otázky, získáte šanci na licenci zdarma. Připraveni? Pojďme na to!

 1. Kterým prstem se při dodržování správného prstokladu napíše mezera?
 2. Jaký bude můj bodový stav na Psaní hravě 9. března 2016 přesně ve 23.59? Během psaní článku (1. března 2016 ve 12.30) to bylo 195 bodů. A slibuji, že budu trénovat poctivě každý den.

Pět z vás, kteří správě odpovíte na otázku č. 1 a budete mít nejpřesnější odhad u otázky č. 2, získáte licenci Psaní hravě zcela zdarma. A to už je pěkná odměna, nemyslíte?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 49

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Monika napsal:

  Také jsem nejdříve potkala stroj, pak počítač. Hrála podobné hry, ale postupem času a vinou mojí lenosti jsem stejně sklouzla spíše k 4 prstovému psaní :) Aplikace vypadá moc dobře a už dlouho si říkám, že bych se zase mohla vrhnout na psaní všemi deseti. Tak zkusím štěstí :)

  1) Palec
  2) 210

 2. Vojta napsal:

  Psaní hravě vypadá opravdu zajímavě.

  1. palcem
  2. 265

 3. Zdeněk napsal:

  Moje velké proč je krční páteř. Když koukám na klávesnici, tak mám hlavu skloněnou a pak tak zůstává. Proto se do toho pustím. Zkusím štěstí a když nevyhraju, tak zakoupím.

  Blbé bude to, že doteď píšu na qwerty…

  1) palec
  2) 285

 4. Kamil napsal:

  Docela by mě zajímalo, zda se to osvědčilo i programátorům, kodérům apod. Co jsem zatím viděl, tak sice psali texty rychle, ale naopak při psaní kódu (většina času) byli díky neustálému psaní speciálních znaků a formátování pomalejší (kvůli změně prstokladu/přechytávání, či jak to nazvat), než Ti, co píšou třeba 4 prsty. Ale možná jsem jen nenatrefil na opravdového profíka.

 5. Milan Třešňák napsal:

  Aplikace vypadá velmi pěkně. Bude stát za to i bez výhry.

  1) palec
  2) 242

 6. Tomas Latal napsal:

  Jde trenovat i jine nez ceske rozlozeni? Konkretne anglicke?

  1) Palec
  2) 267

 7. Renáta napsal:

  Zkouším se naučit psát přes nedatluj.cz, funguje to, ale moc mě to nebaví. Věřím, že psaní hravě má motivaci zvládnutou lépe

  1) Palcem
  2) 268

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Nedatluj je fajn. Ale vždy jsem to měl jen jako tvrdý trénink (i když ti někdy není na škodu). Psaní hravě skutečně baví a já se těším na další vylepšení.

 8. Vojtěch Audy napsal:

  Že bych se měl naučit psát všemi deseti si už říkám pěkně dlouho, ale časem, jak jsem psal a psal, tak jsem si vyvinul svůj systém rychlého psaní. Sice všemi deseti to není, ale rychlost je to dobrá, pokud se rozepíšu. Ale co, klidně se naučím všemi deseti pořádně, takže moje odpovědi jsou:

  1) palcem
  2) 243

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Mám to stejně – přece jen už je to pár let, co jsem s tím začal. Zatím je rychlost psaní cca o 1/3 nižší, než byl standard, ale zvyšuje se to. Předpokládám, že do dvou měsíců bych mohl být na standardní rychlosti.

   • Vojtěch Audy napsal:

    A co onen claim webu, že do měsíce píšete všemi deseti? :)

    • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

     Nejsem si jistý, zda počítali s tak „zažranými“ návyky, jako mám já:)

    • Jan Konvička napsal:

     Pokud máš základy a jen se zdokonaluješ, tak asi ano. Bohužel já jsem zcela opačný případ. Začínám úplně od nuly a nato úplně psaní hravě není dobré. Ta rychlost a bezchybovost co jsi nucen, je v začátku velmi stresující. Musel jsem na nějakou dobu přestat a v klidu se rozepsat na datluj.cz Jinak cvičím denně od 30 do 60 minut a nejsem schopen se třeba dostat přes druhou metu a to je 140 úhozů. Jo a už trénuji skoro druhý měsíc. Jako technika se už objevuje, ale ta rychlost prostě nechce přijít….

 9. JIndřich Král napsal:

  Ahoj Dane, tenhle příspěvek píšu za šera, protože mám v kanclu rád šero a svíčku. Psaní všemi deseti odpoutá moje oči od klávesnice a bude to velká pomoc. Zkoušel jsem se to naučit, ale dostal jsem se většinou do půlky a pak mě to přestalo bavit. Pokud nevyhraju, asi si licenci koupím i tak.:-)

  1, palec
  2, 287

 10. René Becker napsal:

  Ahoj, díky za článek, s Psanihrave.cz to mám stejně – je to super nástroj a hra v jednom. Schválně jestli se trefím s tím počtem bodů :)

  1) správné prsty pro mezerník jsou palce
  2) 214

 11. Martina napsal:

  Ahoj, tak s psacím strojem jsem kdysi také začínala :-) a pak stejně psala 4 prsty. Zkoušela jsem si to různě znovu osvojit, ale u ničeho jsem dlouho nevydržela :-) tak to zkusím takhle :-)
  1) palec pravé ruky
  2) 264

 12. Ondřej napsal:

  1. palec
  2. 313

 13. Robin napsal:

  1) palce
  2) 426

 14. Iveta T. napsal:

  Zdravím, odpovědi:
  1) palec ruky, která nepsala poslední znak, např. poslední znak písmeno f – mezerník bych měla napsat palcem na pravé ruce
  2) 386
  Ať se dílo daří :)

 15. GTDovec napsal:

  Jak může někdo NEPSAT všemi deseti :-)
  Jinak díky za tip! I Mistři se mohou stále zdokonalovat!

 16. Michal napsal:

  1, palce
  2, 247

 17. Petr napsal:

  1) Palce
  2) 239

 18. Tomáš napsal:

  Mě vždycky tyhle věci přestaly bavit, přesto bych se to chtěl naučit.

  1) palci
  2) 292

 19. Zaplo napsal:

  1)palec
  2)272

 20. Veronika napsal:

  Odpovědi:
  1) Při dodržování správného prstokladu se píše mezera palcem.
  2) Tipuji, že bodový stav bude 286 bodů.

 21. Jirka napsal:

  1) Palcem
  2) 260

 22. Michal napsal:

  Určitě rád vyzkouším.

  1. Palec
  2. 258

 23. Petr napsal:

  Velice zjimave, vzdy jsem to vzdal protoze to bylo nezabavnou formou. napriklad ve skole opisovani z knihy pred sebou :))

  1) Palci
  2) 223

 24. Tomáš Zachoval napsal:

  1) palcem
  2) tipuji 217

 25. Martin Vantara napsal:

  1. Palcem
  2. 326

 26. Lucie Lhotáková napsal:

  1) palec
  2) 235

 27. Veronika napsal:

  Díky za tip!

  1) palcem
  2) 234

 28. Ferda Mravenec napsal:

  To je tu kazdy spisovatel aby psanim zvysil produktivitu? :)

 29. Martin napsal:

  Po precteni tohoto clanku jsem se rozhodl, ze se naucim vsemi deseti. Aplikaci jsem jiz vyzkousel a je super. Diky za tip.

  1) palcem
  2) 261

 30. Klára H. napsal:

  čeká mě psaní bakalářské práce, takže psaní deseti se rozhodně potřebuji naučit :)
  1. palcem
  2. 275

 31. Petr napsal:

  1) palcem
  2) 295

 32. Vratislav napsal:

  1) Palcem
  2) 256

 33. Jan napsal:

  Ne, že bych tu aplikaci chtěl hanět. Každému vyhovuje něco jiného.
  Já se naučil psát deseti díky tomu, že jsem prostě těmi 10 začal psát hned. A to tak, že jsem psal cizí slovíčka na Duolingu a Memrize.
  Zpočátku utrpení, ale po pár dnech je to lepší. Nějaké hry mě moc neberou. A pro zkoušení, jak na tom jsem s rychlostí někdy zajdu na 10fastfingers.com .

  Jo, a mám ergonomickou, prohnutou MS klávesnici. Ta celkem přirozeně nutí psát těmi deseti.

 34. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  Přináším vám VÝSLEDEK SOUTĚŽE (píši jej samozřejmě všemi deseti)

  Můj bodový stav byl k 9. 3. 2016 23:59 přesně 339 bodů (výsledek viz https://drive.google.com/open?id=0B7I4vYQsFqZiN05sVW81LVJYRDg).

  (Zcela) správná odpověď na otázku č. 1 je: „Mezerník stiskne palec opačné ruky, než která stiskla poslední klávesu.“ Ale ať nejsme moc přísní, uznáváme i „palec“, „palce“ apod.

  A kdo tedy vyhrává poukaz na licenci Psaní hravě v hodnotě 500,- Kč?
  1. Martin Vantara s tipem 326
  2. Ondřej s tipem 313
  3. Petr s tipem 295
  4. Tomáš s tipem 292
  5. Iveta T. s tipem 386

  Milí výherci, gratuluji! Výhru naleznete během dneška ve své e-mailové schránce.

  A vy ostatní – buďte ve střehu. Právě teď se připravuje další soutěž.

  Ať vám to píše!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru