Hravým psaním k vyšší produktivitě
Daniel Gamrot
Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)
- Tip na akci: Minutový řečník - 25. 11. 2016
- Rozhovor s Radkem Pohnanem - 14. 7. 2016
- Rozhovor s Markem Sýkorou - 2. 6. 2016
Před pětadvaceti lety jsem se dostal ke své první klávesnici. No, klávesnici… Byl to stařičký a tehdy již dosluhující dědův psací stroj. Vzpomínám si na jeho vysvětlování, jak funguje a proč nejsou klávesy v abecedním pořadí. Pak jsem si k němu sedl a začal intuitivně psát.
Po čase jsem přesedlal na počítač Commodore 64, pak přišlo první PC. A jak jsem rostl, zrychloval jsem i své psaní. Aby ne, když jsem se snažil v deseti letech naprogramovat svou první textovou hru. Výsledek byl nevalný, ale rozhodně to byl skvělý trénink. Určitě to řada z vás zažila také.
Co jsem však moc neřešil, byla technika psaní. Nikdy jsem neměl podobný předmět ve škole a v podstatě mi to ani nevadilo. Psal jsem vždy poměrně obstojně a rychlost byla dostačující. Před několika měsíci se mi dostala do rukou webová aplikace Psaní hravě. Jednoduchá pomůcka, díky které jsem se měl hravou formou naučit psát „správně“. Opravdu?
Opravdu!
Jsem moc rád, že se na české scéně objevila aplikace, které je užitečná i zábavná zároveň. První dojem je naprosto skvělý. A rozhodně to není jen můj pocit. Své mi k tomu napsal i Tomáš Baránek.
Tentokrát jsem měl chvilku a klikl jsem na link. A udělal jsem dobře, dost mě to pobavilo. Je to fakt šikovně udělané.
Nutno však říct, že prvním dojmem to nekončí, hra – pardon výuková aplikace – vás chytí a nepustí. Právě hravá forma výuky, kterou vývojáři projektu Psaní hravě implementovali, byla naprosto nepostradatelnou součástí, kterou jsem nutně potřeboval, abych u výuky psaní zůstal.
Dnes je z něj každodenní návyk. Podobně jako Pavel Minář mám ve svém “kalendáři” pravidelně se opakující úkol – každý den cvičím patnáct minut. Výsledky se postupně dostavují a i po třech týdnech mě to stále baví. Začínám si automatizovat správný prstoklad a psaní zrychluji. Je pravda, že je to velký boj, přece jen jsem několik let zvyklý na jiné rozložení prstů, ale věřte mi – jde to!
Proč s tím vůbec začít
Důležitá je u mě motivace, respektive důvod, proč to vůbec změnit. U mě byly dva:
- Denně napíšu několik normostran textu (články, nabídky, e-maily…) a chci to dělat co nejlépe
- Poměrně často po sobě musím opravovat překlepy
Protože psaní je jednou z nejčastějších denních činností, rozhodl jsem se ji, podobně jako kdysi rychlé čtení, zlepšit. Po malých krůčcích jdu ke svému cíli.
Právě dobré provedení toho, co děláme denně několik hodin, je jedním z důležitých kroků k osobní produktivitě.
Jak Psaní hravě funguje
Celá aplikace je v podstatě soubor jednoduchých onlinových her, které jsou provázány s výukou. Během celé výuky upozorňuje psaní hravým způsobem na dodržování správného prstokladu, stejně jako na ergonomii při psaní.
Hry se dají rozdělit do tří základních kategorií:
- Sestřelování písmen
- Opisování celých slov
- Opisování delšího textu
Všechny tři kategorie jsou zastoupeny v každé z mnoha úrovní, které představují tzv. „Klávesvět“, ve kterém se po celou dobu pohybujete. A přestože vám podobný koncept může připadat jako hodně minimalistický (pouze tři typy her) a již počítáte, za jak dlouho vás omrzí, budete překvapeni, jak návykové to je.
Celý výcvik probíhá postupně. V Klávesvětě se zprvu potýkáte s jednoduchými protivníky v podobě kláves DFJK, ale věřte mi, že to bude houstnout. Obzvláště, pokud máte vlastní, již hodně hluboko zakořeněné nesprávné návyky. S přibývajícími úrovněmi jde o zkoušku trpělivosti i vůle. Ale vyplatí se vydržet.
Kromě samotného hraní je na stránkách projektu také pěkný souhrn k správnému prstokladu, stejně jako tipy pro ergonomii nebo třeba informace o tom, že rytmus je důležitější než rychlost.
Nebuďte v tom sami
Ve více lidech se to často lépe táhne. Proto má Psaní hravě implementováno propojení s Facebookem, kdy můžete sledovat, jak si stojíte v porovnání s přáteli. Využít toho můžete jak pro kvalitní soupeření, tak jako motivační prvek. Přece nebudete oproti ostatním pozadu!
Není to zadarmo. Nebo ano?
K tomu, abyste mohli začít pracovat na zvyšování produktivity s Psaní hravě, potřebujete v podstatě tři věci:
- Trpělivost
- Patnáct minut času denně
- Zakoupení licence za 500 Kč
Moment, ještě nekupujte. Ve spolupráci s Psaní hravě jsme pro vás totiž připravili soutěž! Pokud nám nejpozději 9. března 2016 do půlnoci napíšete do diskuse odpověď na dvě soutěžní otázky, získáte šanci na licenci zdarma. Připraveni? Pojďme na to!
- Kterým prstem se při dodržování správného prstokladu napíše mezera?
- Jaký bude můj bodový stav na Psaní hravě 9. března 2016 přesně ve 23.59? Během psaní článku (1. března 2016 ve 12.30) to bylo 195 bodů. A slibuji, že budu trénovat poctivě každý den.
Pět z vás, kteří správě odpovíte na otázku č. 1 a budete mít nejpřesnější odhad u otázky č. 2, získáte licenci Psaní hravě zcela zdarma. A to už je pěkná odměna, nemyslíte?
Také jsem nejdříve potkala stroj, pak počítač. Hrála podobné hry, ale postupem času a vinou mojí lenosti jsem stejně sklouzla spíše k 4 prstovému psaní :) Aplikace vypadá moc dobře a už dlouho si říkám, že bych se zase mohla vrhnout na psaní všemi deseti. Tak zkusím štěstí :)
1) Palec
2) 210
Já jich také pár vyzkoušel, ale Psaní hravě je opravdu nej a stále u něj držím:)
A děkuji za odpovědi!
Psaní hravě vypadá opravdu zajímavě.
1. palcem
2. 265
Moje velké proč je krční páteř. Když koukám na klávesnici, tak mám hlavu skloněnou a pak tak zůstává. Proto se do toho pustím. Zkusím štěstí a když nevyhraju, tak zakoupím.
Blbé bude to, že doteď píšu na qwerty…
1) palec
2) 285
Psaní hravě podporuje i QWERTY.
Docela by mě zajímalo, zda se to osvědčilo i programátorům, kodérům apod. Co jsem zatím viděl, tak sice psali texty rychle, ale naopak při psaní kódu (většina času) byli díky neustálému psaní speciálních znaků a formátování pomalejší (kvůli změně prstokladu/přechytávání, či jak to nazvat), než Ti, co píšou třeba 4 prsty. Ale možná jsem jen nenatrefil na opravdového profíka.
Dobrý den, časem chystáme bonusová kola se speciálními znaky pro programátory, tak snad vás to potěší :)
Linda
Aplikace vypadá velmi pěkně. Bude stát za to i bez výhry.
1) palec
2) 242
Jde trenovat i jine nez ceske rozlozeni? Konkretne anglicke?
1) Palec
2) 267
Psaní hravě podporuje QWERTY rozložení. Nicméně jde v podstatě pouze o prohozené klávesy Y/Z.
Zkouším se naučit psát přes nedatluj.cz, funguje to, ale moc mě to nebaví. Věřím, že psaní hravě má motivaci zvládnutou lépe
1) Palcem
2) 268
Nedatluj je fajn. Ale vždy jsem to měl jen jako tvrdý trénink (i když ti někdy není na škodu). Psaní hravě skutečně baví a já se těším na další vylepšení.
Že bych se měl naučit psát všemi deseti si už říkám pěkně dlouho, ale časem, jak jsem psal a psal, tak jsem si vyvinul svůj systém rychlého psaní. Sice všemi deseti to není, ale rychlost je to dobrá, pokud se rozepíšu. Ale co, klidně se naučím všemi deseti pořádně, takže moje odpovědi jsou:
1) palcem
2) 243
Mám to stejně – přece jen už je to pár let, co jsem s tím začal. Zatím je rychlost psaní cca o 1/3 nižší, než byl standard, ale zvyšuje se to. Předpokládám, že do dvou měsíců bych mohl být na standardní rychlosti.
A co onen claim webu, že do měsíce píšete všemi deseti? :)
Nejsem si jistý, zda počítali s tak „zažranými“ návyky, jako mám já:)
Pokud máš základy a jen se zdokonaluješ, tak asi ano. Bohužel já jsem zcela opačný případ. Začínám úplně od nuly a nato úplně psaní hravě není dobré. Ta rychlost a bezchybovost co jsi nucen, je v začátku velmi stresující. Musel jsem na nějakou dobu přestat a v klidu se rozepsat na datluj.cz Jinak cvičím denně od 30 do 60 minut a nejsem schopen se třeba dostat přes druhou metu a to je 140 úhozů. Jo a už trénuji skoro druhý měsíc. Jako technika se už objevuje, ale ta rychlost prostě nechce přijít….
Ahoj Dane, tenhle příspěvek píšu za šera, protože mám v kanclu rád šero a svíčku. Psaní všemi deseti odpoutá moje oči od klávesnice a bude to velká pomoc. Zkoušel jsem se to naučit, ale dostal jsem se většinou do půlky a pak mě to přestalo bavit. Pokud nevyhraju, asi si licenci koupím i tak.:-)
1, palec
2, 287
Fakt to jde hezky, doporučuji. A co vím, tak se připravují zajímavé změny.
Hlavně vydrž:)
Ahoj, díky za článek, s Psanihrave.cz to mám stejně – je to super nástroj a hra v jednom. Schválně jestli se trefím s tím počtem bodů :)
1) správné prsty pro mezerník jsou palce
2) 214
Souhlas se vším a děkuji za potvrzení. Určitě nás, co jim tento projekt pomáhá, bude za pár měsíců ještě více.
Ahoj, tak s psacím strojem jsem kdysi také začínala :-) a pak stejně psala 4 prsty. Zkoušela jsem si to různě znovu osvojit, ale u ničeho jsem dlouho nevydržela :-) tak to zkusím takhle :-)
1) palec pravé ruky
2) 264
Dostat to do rutiny a za tři týdny už to bude fajn. Osobně trénuji skutečně pár minut denně, vždy ráno před prací. A vždy se těším:)
1. palec
2. 313
1) palce
2) 426
Zdravím, odpovědi:
1) palec ruky, která nepsala poslední znak, např. poslední znak písmeno f – mezerník bych měla napsat palcem na pravé ruce
2) 386
Ať se dílo daří :)
Jak může někdo NEPSAT všemi deseti :-)
Jinak díky za tip! I Mistři se mohou stále zdokonalovat!
I takoví jsou mezi námi:) A je to přesně, jak píšete.
1, palce
2, 247
1) Palce
2) 239
Mě vždycky tyhle věci přestaly bavit, přesto bych se to chtěl naučit.
1) palci
2) 292
1)palec
2)272
Odpovědi:
1) Při dodržování správného prstokladu se píše mezera palcem.
2) Tipuji, že bodový stav bude 286 bodů.
1) Palcem
2) 260
Určitě rád vyzkouším.
1. Palec
2. 258
Velice zjimave, vzdy jsem to vzdal protoze to bylo nezabavnou formou. napriklad ve skole opisovani z knihy pred sebou :))
1) Palci
2) 223
1) palcem
2) tipuji 217
1. Palcem
2. 326
1) palec
2) 235
Díky za tip!
1) palcem
2) 234
To je tu kazdy spisovatel aby psanim zvysil produktivitu? :)
Po precteni tohoto clanku jsem se rozhodl, ze se naucim vsemi deseti. Aplikaci jsem jiz vyzkousel a je super. Diky za tip.
1) palcem
2) 261
Martine, dejte vědět za pár dnů, jestli vydržíte.
čeká mě psaní bakalářské práce, takže psaní deseti se rozhodně potřebuji naučit :)
1. palcem
2. 275
Nejlepší je začít ještě dnes:)
1) palcem
2) 295
1) Palcem
2) 256
Ne, že bych tu aplikaci chtěl hanět. Každému vyhovuje něco jiného.
Já se naučil psát deseti díky tomu, že jsem prostě těmi 10 začal psát hned. A to tak, že jsem psal cizí slovíčka na Duolingu a Memrize.
Zpočátku utrpení, ale po pár dnech je to lepší. Nějaké hry mě moc neberou. A pro zkoušení, jak na tom jsem s rychlostí někdy zajdu na 10fastfingers.com .
Jo, a mám ergonomickou, prohnutou MS klávesnici. Ta celkem přirozeně nutí psát těmi deseti.
Přináším vám VÝSLEDEK SOUTĚŽE (píši jej samozřejmě všemi deseti)
—
Můj bodový stav byl k 9. 3. 2016 23:59 přesně 339 bodů (výsledek viz https://drive.google.com/open?id=0B7I4vYQsFqZiN05sVW81LVJYRDg).
(Zcela) správná odpověď na otázku č. 1 je: „Mezerník stiskne palec opačné ruky, než která stiskla poslední klávesu.“ Ale ať nejsme moc přísní, uznáváme i „palec“, „palce“ apod.
A kdo tedy vyhrává poukaz na licenci Psaní hravě v hodnotě 500,- Kč?
1. Martin Vantara s tipem 326
2. Ondřej s tipem 313
3. Petr s tipem 295
4. Tomáš s tipem 292
5. Iveta T. s tipem 386
Milí výherci, gratuluji! Výhru naleznete během dneška ve své e-mailové schránce.
A vy ostatní – buďte ve střehu. Právě teď se připravuje další soutěž.
Ať vám to píše!