Zlepšete svou paměť pomocí příběhů
Marek Sýkora
Realizuji školení, přednášky a workshopy spojené s trénováním paměti.
Poslední články od Marek Sýkora (Všechny články)
- Jak složit Rubikovu kostku poslepu - 3. 10. 2016
- Jak se učit cizí jazyky - 5. 9. 2016
- Jak si zapamatovat jména a tváře - 25. 8. 2016
Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládne zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat…
Představivost a paměť
V prvním dílu začneme skutečně velmi lehce. Začneme tím nejjednodušším: jak uložit informace, které si chcete zapamatovat, abyste si je dokázali snadno vybavit.
Zkusíte si zapamatovat deset informací (slov), kterými by v reálu mohly například být nákupní seznam, obsah firemní objednávky, denní úkoly, body prezentace atd.
Pracovní (krátkodobá) paměť udrží zhruba sedm informací cca na 20 vteřin, a to navíc pouze v případě, že se na daný soubor informací soustředíte. Proto si nastavte na budíku minutu a po minutě učení si nastavte další minutu, během které zkusíte myslet na cokoli jiného. Například můžete dělat náhodné výpočty (např. 5 + 7 x 2 – 6 + 18 atd.). Pak si vezměte tužku, papír a zkuste vypsat během minuty vše, co si pamatujete, a navíc ve správném pořadí, jak šly informace za sebou.
Připravit, pozor, teď!
Deset náhodných slov:
Náboj, zmije, myš, mnich, trdelník, kočka, nos, saze, led, tlačítko.
Minutu náhodně počítat teď!
Tužku, papír a minutu psát teď!
Přišlo vám to těžké? Současný rekord je 300 náhodných slov za 15 minut, samozřejmě ve správném pořadí…
Paměťoví mistři moc dobře vědí, že náš mozek vůbec nezajímá, od kdy do kdy někdo žil, co kdo napsal nebo co má koupit. Jediné, co ho zajímá vždy, jsou živoucí příběhy.
Proto první, co paměťový „atlet“ s učenými informacemi udělá, je, že z nich vytvoří příběh, který si představí ve své hlavě a zkusí ho prožít, jako by se skutečně udál.
Představte si, že prožíváte příběh z oněch slov.
Náboj, zmije, myš, mnich, trdelník, kočka, nos, saze, led, tlačítko.
Příklad:
„Nábojem zastřelíte zmiji, které z úst vypadne myš, tu začne mnich křísit trdelníkem, který mu snědla kočka s lidským nosem, na němž měla saze, jež zkusila smýt ledem, ve kterém bylo zamrzlé tlačítko.“
Zkuste si příběh znovu projít a hlavně prožít ve své hlavě. Vnímejte detaily – například jak vypadal mnich nebo jak voněl trdelník. Mějte z příběhu intenzivní prožitek.
Takže znovu prožít příběh teď!
Opět nastavit minutu a počítat (5 + 7 x 2 – 6 + 18…)
Tužku, papír a projděte si příběh v hlavě. Vypsání informací by mělo být snazší.
Bylo?
Pekné :) teším sa na ďalšie rady.
Na oplátku: máte chybu v linku, odkazuje na neexistujúce stránky http://www.pametove-techniky.cz
Díky moc, opraveno. A na další díly se těšte, budou nabité:)
Super, hlavne to drzte kratke a prakticke! Diky
Takový je plán. I my děkujeme!
tak jsem ráda, že to dělám správně :) Vždy když si mám něco zamapatovat, musím to dát do „příběhu“ – proto si třeba pamatuji jednotlivá dramata J.P. Sartra – je mi to k ničemu, ale kdysi jsem za to měla dobrou známku a díky příběhu to znám až dodnes :)