Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Kalendář jako buzer lístek

By on 29. 2. 2016 in Nástroje, Sebeorganizace with komentářů 7
Pavel Minář

Pavel Minář

Autorizovaný Google for Work Partner - Pavel Minář
Pavel Minář vám pomůže s nasazením Google Apps - www.minar.cz.

Pavel také pořádá firemní a otevřená školení Google Apps (má za sebou 296 školení s celkem 2598 účastníky a průměrným hodnocením 1,22). Na jeho webových stránkách Jak na IT naleznete chytré návody na počítače, mobily a web. Když zrovna nedělá do počítačů, dělá se svými dcerami Hravé snídaně.
Pavel Minář

Díky knize Konec prokrastinace znáte asi každý tzv. buzer lístek, jehož autorem je Petr Ludwig. Jedná se o jednoduchou pomůcku, která má za úkol podpořit vás v ne-odkládání předsevzetí a plnění návyků tím, že si zaznamenáváte do připravené tabulky svou úspěšnost a motivujete se tím k dalším krokům. Rád bych vám ukázal způsob, jak si jej vedu v Kalendáři Google. Zabere vám sotva pár minut denně a výsledky jsou perfektní.

Přestože existuje nepřeberné množství jednoúčelových aplikací pro evidenci návyků, osobně preferuji minimalismus. Proto si svůj buzer lístek vedu v separátním kalendáři v Kalendáři Google. Mohl bych použít i primární kalendář, nicméně takto lze buzer lístek schovat a nemusím například klientovi vysvětlovat, co to znamená ta studená sprcha, pokud náhodou zahlédne můj rozvrh.

buzer-listek-vytvorit-kalendar

Do kalendáře Buzer lístek vkládám opakující se události jednotlivých návyků. Prefix 1., 2., 3. používám k prioritizaci návyků, případně správnému řazení (podle abecedy). Opakování mám nastaveno pouze na pracovní dny, sobota a neděle je vyhrazena “zlobení”.

buzer-listek-opakovani

V kalendáři pak přehledně vidím, co jsem již splnil a co mě ještě daný den čeká. A to nejen ve webovém rozhraní, ale na všech zařízeních (telefon s Androidem, iPad…).

buzer-listek

Pokud daný návyk splním, z kalendáře ho smažu. Pozor, abyste vybrali volbu Pouze tento výskyt.

buzer-listek-smazat

Tip pro opravdové sebemrskače. Kalendář Buzer lístek nasdílejte veřejně a umístěte na webové stránky (podobně jako mám na webu volné termíny). Můžete pak požádat přátele, aby vás kontrolovali. V mém případě je pouhá už představa nedodržení veřejného slibu obrovskou motivací.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tomáš M. napsal:

  Dobrý den,
  zajímavý způsob získávání návyků. Já používám aplikaci od  „Připomínky“, která je propojená s kalendářem Calendars 5 nebo Sunrise, da se vytvořit seznam připomínek a každá z nich se může libovolně cyklovat, pokud ji v ten den odškrtnu jako hotovou, přesune se automaticky na další den. Není tedy v kalendáři v každém dnu, ale vždy jen v dnešním.
  Propojení aplikace „Připomínky“ s Kalendářem vytváří velmi silný nástroj GTD.

 2. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  Kdysi jsem pro podobné účely využíval todo aplikaci, ve které jsem evidoval také úkoly.

  Poslední měsíce mi pomáhá Way of Life (http://wayoflifeapp.com/) – digitální zpracování Seinfeldova systému (nepřetrhni řetěz). Je jednoduchá a hlavně opravdu funkční.

 3. Pavel Minář Pavel Minář napsal:

  Pánové, moc děkuji za komentáře. Na Way of Life určitě mrknu. Já preferuji právě tu jednoduchost a to, že mám vše na jednom místě. Ale o tom to je, každy jsme jiný a vybereme si svůj způsob.

 4. Jirka Trnka napsal:

  Nevím jak jste na tom Vy, ale já mám pocit, webové aplikace Google jsou za Androidem (s iOS nemám zkušenost) ne jeden krok, ale několik mnoho kroků. Výborné nástroje na PC ztrácí dech. Když už jsme u toho kalendáře – přidávat do něj poznámky (jako upomínky) z Keep lze jen na Androidu. Škoda, že je nevidím i na PC aniž bych měl otevřené okno kalendáře i Keep. Další věc-když kliknu v Androidu na událost, hned vidím i například poznámky k události vložené, mapu atd… Na PC musí následovat klik na upravit událost, abych vše viděl (v poměrně nevzhledném a nepřehledném okně).
  Ale ať jen nekritizuji. Něco jako „buzer lístek“ jsem si v GoogleCal vytvořil již asi před třemi roky. Jsou v něm pravidelné rutiny ať pracovní tak i osobní. Zároveň do něj plánuju i rutiny učení, např. „uč se dalších 15 slovíček“ apod. A mám tyto rutiny povětšinou i rozházené do konkrétních časů, tam kde to dává smysl.
  Jinak díky za článek a těším se na další odtajněné možnosti Google.

 5. David Svoboda napsal:

  Přidám (se zpožděním) svůj názor:

  Myslím, že některé z důvodů, proč je buzer-lístek (BL) záměrně navržen pro vyplňování ručně na papíře jsou:

  – maximální jednoduchost (eliminace „výmluv“ našeho racionálna jako „neměl jsem u sebe mobil/počítač“, „smazalo se mě to“…)
  – okamžitý přehled (jeden pohled na BL mě řekne, jak trenduji. Elektronickou verzi se bude snažit můj slon zazdít a schovat)
  – ručním vyplněním docházi k určité odměňovací reakci v mozku. Myslím, že silnější, než smazáním tasku v aplikaci.
  – k ručně vyplňovanému BL máme větší „vztah“ — a tím i tendenci uchovávat jej při životě

  Když jsme u aplikací — zaujala mě tato: http://streaksapp.com Nemá někdo zkušenosti?

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru