Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Workflow průvodce (nejen) pro studenty – II. díl

Tomáš Auer

Tomáš Auer

Už přes dva roky žiji svůj sen, být fotografem. Nejvíce mě baví focení lidí, takže vám mohu nabídnout svatební focení, portréty, glamour / akt, nebo třeba rodinné focení s dětmi. Mimo focení, také studuji vysokou školu se zaměřením na ekonomii a management.

V osobním životě se především věnuji výcviku ohaře, čtení, technologiím a psaní. Rád předávám své zkušenosti ostatním lidem a proto jsem začal psát blog a v současné době natáčím videa.
Tomáš Auer

Poslední články od Tomáš Auer (Všechny články)

V minulém díle jsme začali plánovat svůj život a dnes se podíváme na práci s informacemi, úkoly a projekty.

Kde brát inspiraci a jak se z toho nezbláznit

Čtete články z mnoha nejrůznějších blogů a všechny je máte v záložkách vašeho prohlížeče? Nebaví vás proklikávat oněch stopadesát záložek jednu po druhé a zjišťovat, jestli náhodou na vaší oblíbené stránce nepřibyl nový článek? Pro vás všechny je tady jednoduché řešení, které mnoho z vás už určitě zná, jmenuje se Feedly.

Feedly je RSS čtečka, která zajistí automatické prohledávání vašich oblíbených stránek nebo blogů. Následně vám všechny nové články „naservíruje“ v líbivé aplikaci připravené ke čtení. Jednoduché, že? Je to také jeden z nástrojů, které používám každý den, zpracování článků z této aplikace je zahrnuto v mém denním review. Pojďme se teď společně podívat, jak aplikaci používat. Zvládne to opravdu každý.

Jak přidat svoji oblíbenou stránku do Feedly?

Jelikož obrázek vydá za tisíc slov, tak jsem pro vás udělal obrázkový návod. V prvním kroku se registrujete (nejjednodušeji přes Google účet), poté přidáte všechny své stránky, které chcete sledovat a pak už si užíváte ušetřeného času. Třeba zrovna čtením.

1. Registrace

feedly01

 

2. Přidání první oblíbené stránky

feedly02 feedly03 feedly04

3. Orientace v aplikaci

Nejdůležitější záložkou je pro vás „ALL“, kde najdete všechny nové články ze všech sledovaných stránek. Další možností je procházení jednotlivých kategorií, nebo dokonce jednotlivých stránek, ale to už toho času moc neušetříte.

feedly05
Kdyby jste měli jakýkoliv problém se zprovozněním, nebo například s přidáváním zdrojů, napište mi.

Jak používám Feedly já?

Celkem mám ve Feedly 36 stránek, rozdělených do devíti kategorií podle toho, čemu se převážně věnují. Jelikož jsou osobní blogy skladbou článků odlišné, tak mají samostatnou kategorii. Denně jsem zásobován přibližně padesáti články, které v rychlosti „prolétnu“. Pokud mě článek zaujme a chci ho číst celý, jedním tlačítkem si ho posílám do Pocketu, kde mám všechny články a videa, které mě zaujaly ve Feedly, na Twitteru, nebo kdekoliv jinde. V případě, že by vás zajímalo, jak pracovat s Pocketem, rád se tomuto tématu budu věnovat detailněji.

Omnifocus je i pro studenty

I přes vyšší cenu tohoto oblíbeného ToDo nástroje jsem se do něj rozhodl investovat. Nemalý podíl na tom měl Josef Jasanský (omnifocusaja.cz) a po pár rozhovorech mi bylo jasné, že to je ten pravý nástroj na mé úkoly a projekty. Začátky byly krušné, a proto bych se s vámi chtěl podělit o systém, který se nám společně s Pepou povedlo nastavit a já ho používám s menšími úpravami doteď. Pojďme na to!
Základy stojí na životních rolích – ty už znáte z minulého dílu seriálu. Každá jedna role je tvořena hlavní složkou obsahující single-action seznam, v tomto případě i podsložky pro jednotlivé semestry a v nich studované předměty.
omnifocus
FOLDER (složka) – slouží k vizuálnímu rozlišení a k náhledu všech projektů a úkolů v dané roli
SINGLE-ACTION SEZNAM – seznam jednokrokových úkolů, které nepatří do žádného projektu
PROJECT (např. Bakalářská práce) – seznam všech úkolů, které jsou potřeba ke splnění cíle projektu. V případě bakalářské práce to může být sesbíraní potřebných materiálů, výběr vhodných pasáží, přepis atd.
omniofocus2
Tohle je základní struktura, na které to všechno stojí, a jelikož už všechno do detailů popsal Pepa, nebudu jeho obsah duplikovat, jen doporučím specializovaný web pročíst. Omnifocus mi pomohl v utřídění mých závazků a téměř se mi nestane, že bych na nějaký úkol zapomněl. Pamatujte si, Omnifocus je pouze nástroj a plnění úkolů už je na vás.

Aktuální problém s produktivitou

Nakonec bych se s vámi chtěl podělit o svůj aktuální problém, který nejeden z vás spolehlivě zná. Jedná se tzv. přeplánování. Znovu mi pomohla až rada Pepy. Jde o to, že každý den plánujete následující den, jednou za týden zhodnotíte týden minulý a zároveň naplánujete ten další. Jenže pak ty úkoly neplníte kvůli… – tam si doplňte vaši „výmluvu“. Nástroj totiž nezohledňuje, jak se cítíte, jen vám ukazuje seznamy úkolů. Už ho nezajímá, jestli máte špatné období, zkrátka vám hned všude ukáže červenou barvu (zpožděné úkoly).

Co mi pomohlo

Někdo takový problém nemusí mít vůbec a někomu mé řešení nemusí fungovat, nicméně já si tím prošel a chci ukázat jednu z možných cest.
Jednou večer jsem si sedl k Omnifocusu a vypsal si z něj pouze kritické (důležité a naléhavé) úkoly na papír a před každý takový úkol napsal datum, kdy musí být splněn. Jenže to jsem ještě netušil, jaké to bude mít účinky. Já tyto úkoly začal opravdu plnit a po týdnu mám hotové veškeré kritické úkoly, které jsem neustále odkládal.
Tento týden začínám s týdenní kartou od Honzy Straky, abych prázdný papír nahradil sofistikovanějším řešením. Takhle budu fungovat dva týdny a až poté udělám týdenní review se vším všudy. Možná budu týdenní kartu používat společně s OF při plánování týdne.
Nechci tím říct, ať z Omnifocusu přejdete na papír, mně samotnému funguje dlouhou dobu, ale může přijít špatné období a vy jako hackeři života byste se s ním měli umět poprat. (Za všechny rady děkuji Pepovi Jasanskému.)

Štítky: , ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru