Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Skeptikův čtvrtrok s Apple Watch – část čtvrtá

By on 1. 10. 2015 in Nástroje with komentářů 6
Jan P. Martínek

Jan P. Martínek

JAN P. MARTÍNEK|Manažer na rodičovské, skladatel, pedagog, knihomol, audiofil, ochotník, zvědavec, hledač a nachazeč.
Twitter, web,FB, blog.
Jan P. Martínek

V úvodní části miniseriálu jsme probrali notifikanosti a komunikaci, ve druhé aplikace a v té třetí se zaměřili na to, co činí hodinky hodinkami: ciferníky a řemínky. V dnešním, závěrečném dílu, vám odhalím své poznatky o Apple Watch, které se jinam nevešly, doporučím vám pár svých tipů a nakonec prozradím svůj ortel.

Linie

Ještě než se Apple Watch dostaly k prvním zákazníkům, psal jsem v Nejkrásnějších krocích, že spíš než hodinky jde o ultramobilní osobní počítač. „Tomu říkám ironie osudu: Apple, který léta letoucí staví na své definici post-PC éry, vyrobil ten nejosobnější osobní počítač na světě, tedy vlastně PC na druhou.

Po dlouhodobých zkušenostech s náramkovým compem, který svým výkonem strčí do kapsy veškeré počítače tří prvních generací (vás tenhle vývojový fofr nefascinuje?), v tomhle dávám poklausovsku sám sobě za pravdu.

Spíš než dočasným vyvrcholením vývojové linie hodinek vidím Apple Watch coby zatím nejúspěšnější pokus o skutečně osobní počítač. Zároveň je však vnímám jako aktuální vrchol jedné linie komunikační. Jejich předchůdci jsou tak např. pagery, taková ta pípátka, která známe z amerických seriálů z policejního či lékařského prostředí. Krabičky bezdrátově přijímající kraťounké textové zprávy, nejčastěji o tom, kam zavolat, kde je místo činu nebo že na pohotovosti nestíhají příjem.

My v Česku jsme éru pagerů přeskočili, zato do mobilních telefonů už jsme nastoupili s vervou nám vlastní. Apple Watch je perfektním doplňkem právě těchto komunikátorů (z nichž se postupem času také staly osobní počítače) a kdyby měly vlastní SIM kartu, dokázaly by telefony krásně nahradit. Uvidíme, třeba v příští generaci AW nějaký ten mikroslotíček na microSIM bude.

Ať to je a bude tak či onak, je to obrovský pokrok: můj stávající náramkový počítač mi umožňuje nenosit s sebou mobil neustále, ani netahat ho z kapsy při každém zavibrování.

A když už jsme u toho vibrování…

Konec rušivých zvuků

Ač hudebník, od chvíle, co jsem kdysi pořídil první Nokii s vibrační baterií, mám na telefonech vypnuté vyzvánění. Žádné pípání, žádné polyfonní melodie, žádné nahrávky, prostě buď úplné ticho nebo vibrace.

Apple Watch tohle posunuly ještě dál: jemné poťukání na zápěstí je to nejlepší možné upozornění na cokoli, nedám na ně dopustit.

Ony zápěstní vibrace mají spoustu dalšího využití. Vývojáři aplikací, tu máte tip: Metronom. Nechte pracovat fantazii, poptejte se muzikantů a nebo se se mnou spojte, rád vám sdělím, jak by takový zápěstní, ehm, udavač tempa mohl fungovat.

Ano, se zápěstím jsou hodinky v kontaktu neustále…

Bolavé zápěstí

Každý máme zápěstní kůstky rostlé trochu jinak a co vyhovuje jednomu, nemusí být příjemné jiné(mu). Mé zápěstí je tvarované tak, že hodinky na něm se lehounce svažují směrem ven a zvyšují tak úhel, o který musím pootočit dlaň, aby se displej zapnul a já viděl, co se na něm odehrává. Občas otáčím až do bolestivé polohy.

Mohu-li si něco přát, tak nechť je v další verzi watchOS možnost upravit onen reakční úhel, případně algoritmus citlivosti na natočení hodinek.

Pokud by šly lépe naprogramovat také reakce hodinek při poloze vleže, tím lépe. Válíte-li se s Apple Watch na ruce a chcete se podívat, kolik je – ano, znovuobjevily pro mě po x letech zjišťování času na hodinkách, nikoli mobilu – většinou musíte rukou zakroutit razantněji než normálně a nebo druhou poklepat na displej.

Dvouručky

Ano, pro používání Apple Watch potřebujete obě ruce. Před jejich koupí jsem si to tak nepředstavoval a těšil se, jak budu ovládat muziku v autě z hodinek, jak při hraní si se sokolíky budu moci toho menšího držet v náruči a rukou s hodinkami řešit komunikaci, apod.

Ve skutečnosti jsou hodinky v autě nebezpečnější než telefon: musíte je dát do takové polohy, abyste viděli na displej, tj. jedna ruka nedrží volant, jak by měla, a pak na něco ťapnout, kliknout, zatlačit – tedy ani druhá ruka nedrží volant, jak by bylo záhodno. Ne, během řízení ani náhodou. Totéž v ostatních situacích. Ano, můžu přijmout hovor nosem, ale jinak druhou ruku potřebuji na všechno. Z něčeho se vykroutím hlasovým ovládáním, jehož možnosti budou růst, ale korunku ani tím nosem ovládat nezvládnu.

Korunka

Možná, že kdybych neměl Withings Activité, ani by mě to nenapadlo, ale: korunka na chytrých hodinkách není nezbytná. Jistě, Jony Ive okecá její historii, funkčnost a nepostradatelnost, ale skutečnost je taková, že uživatel by všechno zvládl jen za pomoci dotykového displeje, být to tak softwarově vyřešeno, resp. povoleno. Mnohé “korunkové” funkce lze ovládat i posunem prstu po displeji, jiné mají povolenu jen onu citlivou korunku. Jsem zvědavý, jestli bude v dalších verzích zachována a nebo se jí Apple s velkou pompou vzdá a Watch budou vybaveny pouze jediným tlačítkem, nebo třeba nějakou takovouhle vychytávkou

A nebo nastane ta pravá éra 3D Touch.

3D Touch

Tohle je pro mě game changer co do ovládání zařízení. Majitelé nových Macbooků s Force Touch (viz rozdíly) i šťastní majitelé iPhone 6S(+) o tom vědí své (já ještě neměl čas ten svůj vybalit a oživit, ale snad již dnes…).

Některé scénáře použití většího přítlaku na displej jsem zmínil v předchozích částech minisérie. Doplním, že 3D Touch je díky dalšímu fyzickému rozměru interakce přinejmenším stejnou revolucí jako před lety multi-touch. Možnosti 3D Touch jsou široké a já se těším na aplikace automobilek, v nichž se budeme přes kastli dostávat hlouběji do útrob vozů, encyklopedie pro děti, odhalující mechanismy technických vynálezů i vrstvy lidského těla, atd. Prostě a jednoduše, o 3D Touch uslyšíme ještě hodně, to se klidně vsaďte.

Tvar, hmotnost a cena

Mrzelo mě, že Apple neudělal kulaté hodinky. Ale když se nad tím zamyslím teď, možnosti zobrazení čehokoli jiného než kulatostí na kulatých hodinkách jsou hodně omezené. Na hranatém displeji, díky OLED technologii čitelném i na sluníčku (konečně jsem něco testoval během léta) vás neurazí fotky, texty ani videa. O kulatých cifernících, kolem nichž je pak místo na kompliface, ani nemluvě.

Watch mi nepřipadají zdaleka tak masívní, jak píší jejich odpůrci, byť vlastně příliš tlusté jsou – vzpomeňte si na mě, až bude Tim či jeho nástupce představovat jejich druhou generaci, která bude o x procent tenčí, lehčí, prostě ten rok nejlepší.

Hmotnost Apple Watch jsem neřešil vůbec. Mít je na ruce s tahem je podobný pocit, jako tam mít dejme tomu Tag Heuer Grand Carrera, s lehounkým sportovním řemínkem si pocitově uberte “Grand”. Hodinky nemají být umělohmotné pápěří, tak, jak to je, je to v pořádku.

Hejtři Apple psávají o tom, jak jsou ty hodinky předražené. Nejsou levné. Ale kdyby byly předražené, nebudou lámat prodejní rekordy. Hádám, že Apple měl v rámci cenotvorby velkou rezervu a že by si hodinky nekoupilo až o tolik méně lidí, kdyby stály třeba ještě o 10–20% víc.

Před koupí jsem zvažoval jeden důležitý faktor: budu-li spokojený i s touhle produktovou řadou Apple, musím počítat s tím, že budu chtít kupovat nové hodinky každé dva až čtyři roky – tak, jak to mám u Maců, případně jednou za rok až dva, jako u iPhonů a iPadů. Jsem zvědavý, jak dlouhý bude životní cyklus jedné generace AW.

Měření

Měření aktivit se věnují všechny běžné recenze. Vzhledem k historii mých bazmeků na kvantifikaci chůze, běhu, plavání, spánku a bůhvíčeho ještě, už to pro mě není takové novum, takže se přiznávám, že výsledky přestávám sledovat. Ty správné aplikace nebo aktualizace těch stávajících stejně teprve ještě přijdou.

Co do délky tras jsou Apple Watch přesné. Velkorysé jsou pouze v měření “exercise”, tedy cvičení. Stačí se pořádně naštvat, doběla, tak, aby se vám tepová frekvence vyšplhala do té správné zóny a máte splněno. Vyzkoušeno, ověřeno.

Jednou jsem svůj denní příděl pohybu (jehož navýšení či snížení je vám nabídnuto na začátku každého nového týdne, podle míry peciválovitosti či neposednosti v tom předešlém) splnil, ačkoli jsem jedenáct hodin seděl za volantem. Zřejmě uzavírky na dálnicích, kde si hodinky z jízdy “krokem“ udělaly běh. Apple Watch totiž měří chůzi i během tlačení kočárku (bez kývavého pohybu rukou), což nebývá pravidlem (praktikováno denně).

Pokud jde o jízdu na kole, vřele doporučuji Sport Band; pocit roztřesenosti je menší než s kovovým tahem. U běhání mě prudila nutnost ovládání aplikací třetích stran navíc, takže jsem prozatím zůstal u applí Workout. Ta zdaleka nedosahuje promakanosti profi appek, zato ale můžete nechat telefon doma, čehož si cením víc než informací o srdečním tepu, rychlosti či uběhnutém čase do sluchátek. A ano, GPS by byla bomba, uvidíme, co přinese další verze.

Naměřené hodnoty se ukládají do appky Health. Už pár let zálohuji do iCloudu, nicméně prevenci před ztrátou zdravotních dat mám i pro iTunisty: zkuste synchronizaci s Dropboxem přes aplikaci Hipbone.

Atraktivita

Zatímco pořádné švýcarské automaty pozná málokdo, na AW reaguje vyšší procento lidí. No, lidí… První, kdo se mě zeptal, jestli to jsou Apple Watch, byl jakýsi tatínek na červencové pouti v Krkonoších. V srpnu na mě prodavač v hradeckém iSetosu (nebo iStyle?) při mém odchodu zahalasil na celou prodejnu “Máte pěkný hodinky!”. V září tady v Belgii bylo významných pohledů taky pár. Nicméně šlo vesměs o osoby mužského pohlaví, takže, milí mládenci, ani na tuhle hračku baby neulovíte, je mi líto.

V době, kdy tady v Evropě ještě nemá Apple Watch každý druhý, potkáte-li někoho dalšího s nimi, dojde k navázání jakéhosi lehkého spiklenectví o inteznitě “Been there,” ale počítám, že tohle se časem vochodí.


Ze včerejšího, třetího dílu, jste asi pochopili, že podstatnou součástí vizuální atraktivity hodinek je jejich řemínek, resp. tah. Mám tu pro vás tip, který ale stihnou jen ranní ptáčata. Vy, kteří si tenhle článek přečtete jako první, ještě za kuropění, tady máte odměnu za věrnost a nedočkavost: na Kickstarteru dnes ráno končí kampaň k jednomu vymazlenému tahu pro Apple Watch, notabene za cenu pouhých 49 dolarů. Přeji hodně štěstí.

Bluetooth konektivita

Fajn, že jste zpátky. O konektivitě obecně jsem už psal, jen chci dodat, že propojení s iPhonem přes BT funguje parádně. Občas mívám problémy s AirDrop mezi iOS zařízeními navzájem nebo mezi nimi a Macem. Ale uděláte-li na hodinkách screenshot (předchozí díly tohoto miniseriálu jsou jich plné), téměř okamžitě se objeví v telefonu, wifi newifi.

Co je naopak nedomyšlené, je Flight mode neboli režim V letadle. Narozdíl od iPhone totiž vypne bluetooth a to samotné nelze zapnout, takže poslech hudby přes BT sluchátka je vyloučen a chcete-li hrát podle pravidel, musíte vytáhnout iPhone. Zatím.


A protože se mě už několik z vás, čtenářů, ptalo, jaká sluchátka že to vlastně používám: Na sluchátkách si ujíždím, takže jich vlastním, no, hodně, ale těm bluetooth jsem se dosud vyhýbal. Jiná možnost poslouchat hudbu přímo z hodinek však není (ostatně zaplaťpámbu), takže jsem věnoval několik týdnů pročítání všeho možného, porovnávání a vybírání. Prozradím vám výsledek: pořídíl jsem si sluchátka Plantronics BackBeat GO 2 s napájecím pouzdrem navíc. A jsem navýsost spokojen.

A propós, napájecí pouzdro…

Nabíjení

Jeden z důvodů, proč jsem původně Apple Watch nechtěl, byla výdrž. Jeden jediný den je na hodinky sakra málo.

Po třech měsících používání konstatuji, že baterka ten celý den často vydrží s rezervou na den další. Odkládat hodinky každý večer na indukční nabíječku (chci takovou i pro iPhone a iPad!), notabene je po aktualizaci na watchOS 2 používat jako noční hodiny, jsem si zvykl bez problému.

Horší je, když chci jet někam na víkend. A pak mé přejezdy mezi dvěma bydlišti. Tahat s sebou neustále nabíječku – tolik nabíječek – je prostě pruda. Asi si koupím druhý napájecí kabel. Samotnou nabíječku, kterou jsem doposud vozil ještě pro iPad a iPhone, jsem vyřešil tímto elegantním způsobem:


Jedná se o 3xUSB nabíječku z Ikey. Koupil jsem ji tady v Belgii, před měsícem, za tuším 9 EUR. Ne, neděkujte mi, zasoužili jste si to za to, že jste i po té kickstarterové lapálii dočetli až sem; ověřte, že se prodává v Česku a stojí-li do tří stovek, mažte pro ni.

Střídat či nestřídat?

Dosud jsem měl jen “obyčejné”, resp. ne-chytré hodinky a nosil ty které podle příležitosti. S Apple Watch střídání nedává smysl. Chvíli jsem vydržel na noc je měnit za Activité. Nakonec mě to přestalo bavit a i když jsem ty druhé měl moc rád a odloučení protahoval, v polovině září jsem se s nimi rozloučil a poslal je do světa.

Vůbec netuším, kdy teď budu mít chuť oprášit jiné hodinky, ale ten čas určitě přijde. Pro vás tu mám kuriozitu: luxusní hodinky k připojení k těm od Apple. Protože něco takového je těžké si představit, tady je fotka:

Složíte-li si mi na ně, rád je pro vás otestuji. Prodáte-li auto a půjdete do nich vy sami, dejte vědět, rád si je prohlédnu naživo. Ale pokud se chcete odlišit jen svými Apple Watch a jste ochotni investovat ještě o 1000 dolarů víc, je tu možnost gravírování:

Nechat či přenechat?

Vzhledem k tomu, že teď už víte, že Activité jsem se rozhodl poslat dál, i vzhledem k předchozím téměř už kompletním čtyřem dílům tohoto miniseriálu, asi tušíte, že se svými Apple Watch se nakonec nerozloučím.

Ráno vstát, sejmout Watch z nabíječky, nasadit na zápěstí, jediným pohledem zkontrolovat program dne, úkoly na dnešek a třeba vnější teplotu, vyřešit nějaké ty zprávy či telefonáty, přenést zrak z tohohle rozepsaného článku na Twitter a tam ohvězdičkovat ohlasy na předchozí díly, aniž bych se nechal vytrhnout z tvůrčí horečky, vědět a moci se rozhodnout, a to všechno z hodinek, toho se jen tak nevzdám.

Dalších racionálních důvodů pro to chtít a mít Apple Watch jsem vám na předchozích stránkách předestřel spousty. Ale ta koupě na začátku byla iracionální. Hodně našich rozhodnutí je takových. I když si je později dokážeme racionálně zdůvodnit a obhájit.

Watchem to teda je?

Chcete vědět, proč si Apple Watch nechám doopravdy?

Je to splněný sen.

Jedna z nejkultovnějších zálěžitostí mého dětství. Sledovával jsem ji v době, kdy v ní ještě vystupoval akademik Filip. Odehrává se částečně v 25. století a toho já se nedožiju. Budu mít štěstí, dožiju-li se doby, kdy můj vrstevník Adam Bernau získá Nobelovu cenu.

Ano, Návštěvníci. Amarouny, krtkování, Káťa Dády Patrasové bez pokrývky hlavy či čehokoli jiného, humidování, Hlavně nenápadně, skvělá hudba Karla Svobody a taky tohle udělátko:


Je to totální sci-fi a sci-fi já zbožňuju už přes třicet let: Víc než čtyři století předtím, než tak bylo prognostikem Otou Hofmanem předpovězeno, jsem se stal užívatelem zápěstního komunikátoru, který mě spojuje s CML. Notabene je menší, lehčí a víc sexy. Je to miniaturní šperk, na který se rád dívám. Teď, v roce 2015, kdy se platí lahvemi, 309 let předtím, než všelidové hlasování zruší pivo. No řekněte: vy byste si takový zázrak techniky snad nenechali?

Konec

A to je všechno, přátelé. Pokud vás můj miniseriál bavil, skvělé, pakliže vám pomohl rozhodnout se, jestli Apple Watch chcete či nikoli, výtečné! Pokud chcete zůstat ve spojení a mít ode mě informace z první ruky, spojte se se mnou na Twitteru případně na Facebooku. Na vaše nápady, názory a podněty budu zvědavý tam i níže v komentářích. A budu se těšit na příště.

Jan P. Martínek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tikiboo napsal:

  Ďakujem za perfektný miniseriál. Konečne recenzia ako má byť. Už len rozhodnúť či nerez alebo hliník :-) Z toho mám vážne hlavu.

 2. Libor Borč napsal:

  Po týdnu s Android Wear a dočtení posledního dílu bych snad i Wear vyměnil za AW.

 3. Peter34 napsal:

  Fajn seriál ale ja aj tak ostávam pri mechanikách. Ale ako sa hovorí nikdy nehovor nikdy… :-)

 4. Jindra napsal:

  Díky za pěknou recenzi. Po 4 měsících používání AW mohu naprosto a bez výhrad jen souhlasit se vším co je zde napsáno!

 5. David napsal:

  Výborné a zábavné čtení – díky!

  Jen bych doplnil, pokud jsem to tedy nepřehlídl, že další výrazné vylepšení použitelnosti nastane s rozšířením Apple Pay. Používám v UK od prvního dne a nedám na to dopustit (nahrazuje to i Oyster card v podzemce…..a ten pocit, když frajersky jen ležérně přiložím ruku u vstupu/výstupu).

  A další věc jsou Apple Wallet (dříve Passbook) – absolvoval jsem bezpapírový trip do Brna s RyanAir a považte, ani RyanAir neměl s letenkou v hodinkách problém. A zase ta pozornost — takhle přátelsky si se mnou celník na pasové kontrole v Brně už dlouho nepopovídal.

  Slyšel jsem, že jsou (téměř) vodotěsné, ale bojím se to vyzkoušet.

  (mám šedé a černý sport band … nemůžu si vynachválit, jak sedí na ruce — velký rozdíl od předchozích Basis Peak)

 6. Roman napsal:

  Super článek, smekám :-) Po přečtení všemožných „neosobních“ recenzích je tato zpověď dokonalá. Díky Vám budu mít velký problém doma manželce a hladovým krkům vysvětlit, že se letos na dovolenou nejede – tatínek potřebuje „hodinky“ :-D

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru