Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Učme se rybařit aneb Pár rad pro studenty na začátku školního roku

By on 21. 9. 2015 in Rozvoj, Sebeorganizace with Žádný komentář
Jan Straka

Jan Straka

Majitel - CLEVER MINDS
Stejně jako každý řeším své úkoly, termíny, deadliny... každý den. Baví mě poznávat a studovat různé přístupy, postupy i nápady.
Mám rád práci s papírem a baví mě vše kolem papírové osobní produktivity.

Tyto své záliby se snažím propojovat ve značce CLEVER MINDS Notebook a psát jako šéfredaktor Papírového Diáře.
Jan Straka
Nový školní rok odstartoval! První dva týdny jsou za námi. Obchody přetékají zbožím pro školáky, ale i pro studenty středních a vysokých škol. Mnoho rodičů se těší na “navrácení pořádku a klidu do rodiny”, zkrátka hodit život zpět na normální koleje. Všichni jsme v očekávání, co nám nový rok přinese – co bude napsáno na první stránce onoho sešitu – studentského i rodičovského.

Přejeme studentům nejen úspěch, ale také spoustu chyb! Ano, čtete správně – spoustu chyb! Samozřejmě, v hloubi duše věříme, že se jim vyhnou co nejvíce, protože všichni tak nějak podvědomě vycházíme z té hloupé premisy, že čím více chyb a neúspěchů, tím hůře. Přitom tomu říkáme “studium”. Není to žití na ostro, je to přípravka, a proto jsme sepsali několik užitečných rad ohledně “studentského plánování”. Když selže projektový manažer nebo třeba ředitel firmy, který si nedohlídal termíny, je to většinou velký průšvih, který stojí peníze. Oproti tomu každá pětka se dá opravit. Dokonce i dvě.
A jelikož víme, že nástroje, postupy, atd. jsou věcí osobní preference a cesty pokusu a omylu, nemáme ambici dávat chycenou rybu, ale spíše nasměrovat k rybaření. Vědomi si kontroverznosti tématu, zvláště v dnešní době, jsme se rozhodli sestavit návod možných kroků ověřené praxí – nikoliv dospělého, nybrž rodičů studenta. Kroků, které mohou i mladého člověka s naprosto odlišnými zájmy a světanázorem nasměrovat k cestě, kterou on sám si zvolí.

Uč se, aby z tebe něco bylo!

Vzdělání bylo vždy vnímáno jako symbol dovednosti, umu, ale také jako faktor předurčující automaticky lepší budoucnost. Princip, který v realitě všedního dne dostává zejména v posledních letech významně na frak, je bohužel zakořeněný v řadě z nás. Jaksi podvědomně cítíme, že když uděláme maturitu, bude dobře! O vysoké ani nemluvě. Jak to ovšem v praxi vypadá, vidíme. Nejen v Evropě, ale také „za velkou louží“ se začíná významně řešit otázka nedostatku kvalitních řemeslníků ve srovnání s přetlakem vysokoškolsky vzdělaných lidí. Mnohá řemesla upadají v zapomění ať již dílem evoluce a doby či dílem nezájmu rodičů a jejich ambicí. Střední školy chrlí každý rok vlnu absolventů, lidí, jejichž základním cílem bylo “udělat maturitu, aby ze mně něco bylo”. Bohužel tento plán a cíl nestačí. Pracovní zařazení mnoha z nich pak zdaleka neodpovídá jejich skutečné kvalifikaci. O jejich radosti z vykonávané práce nemluvě. Slovy Jardy Duška je otázkou – co je to to “něco”, co z nich má být? A kdo o tom rozhoduje?

Když stavíme dům, musíme dobře plánovat! Takže plánujte!

Pokud cítíme tyto palčivé otázky, ptáme se – co s tím? Co můžeme očekávat od systému, který v rámci předmětu “Občanská nauka” (na osmiletém gymnáziu) probírá mj. i téma jaké to bude, až půjdete po maturitě na úřad práce…? Ano, je to zjednodušené, vytržené z kontextu. Nicméně lze spoléhat se na centrální autority, vlády a stát? Pomohou?
Jednou z možných a zcela nejlepších cest, je spolehnout na vlastní síly a vytvořit si vlastní plán. Je to stejné, jako se stavbou domu. Nejprve se plánuje, aby se následně mohlo stavět. Dobrý plán je tedy základem úspěchu jak při stavbě domu, tak i v otázce budoucnosti dnešních studentů. Zabraňuje totiž budoucímu “bourání“. Ptáme-li se – měl by skutečně již student střední školy plánovat – odpověď zní jednoduše – MĚL!
Tím, jak zasáhly technologie do běžného života firem, změnily trh práce. Od budoucích generací se bude naprosto automaticky vyžadovat jiná znalost a dovednost, než pouhé umění psát ve wordu a dělání tabulek v excelu. Vybudované znalosti, dovednosti, ale především osvojené návyky budou mnohdy určujícím faktorem uplatnění dnešních studentů. Zkuste se někdy proto zeptat středoškoláka, jaká že témata se řeší v hodinách informatiky…
A že jste dosud neplánovali a chtěli byste to zkusit? Začněte! Protože to již umíte. Nebo snad neznáte svůj školní rozvrh? Nevíte, kdy a jaké máte další aktivity, kroužky, sport? Sedněte nad svým rozvrhem s rodiči a projděte společně své představy o tom, jak by měl tento školní rok vypadat. A klidně si nechte poradit, jak dosáhnout jejich naplnění.

Srovnejte si svůj kompas!

Když Steve Jobs plánoval uvést na trh první iPhone, měl jasnou vizi. Chtěl lidem, běžným uživatelům, přinést výrobek, který by spojoval praktické funkce běžných telefonů se zábavou. Jednoduše. Pochopitelně.

Mít vizi, cíl, směr za kterým jdu, je pro každý plán klíčová věc.

Pokud nevíte, jak svou vizi definovat, zkuste se zamyslet nad tím, proč vlastně studujete školu, kterou studujete? Kam tím míříte? Je to vaše skutečné přání nebo spíše přání rodičů?
Najděte si někoho, kdo vás inspiruje. Může to být spolužák, někdo z rodičů, úspěšný člověk kterého znáte a nebo někdo úplně jiný. Prostudujte si jeho příběh, zjistěte, co pro svou cestu v životě udělal. Inspirujte se.
Stanovte si svou vizi pro budoucnost. Kým byste chtěli být, co je váš cíl. A především si odpovězte na otázku – PROČ to tak chci?
Svou vizi si sepište a dejte si ji nad svůj pracovní stůl, kde se připravujete. Mějte ji stále na očích, tzn. její verzi si sepište i do poznámkového notesu či diáře. Vyfoťte si ji do mobilu. Požádejte někoho, komu věříte, aby vám vaší vizi připomínal. Vracejte se k ní vždy, když budete mít pocit, že vám dochází dech nebo že studium začíná být příliš těžké.

Stanovte si klíčové prvky plánu!

Tak jako slona nesníte na posezení, musíte i svou cestu rozdělit na menší klíčové trasy. Sepište si, jak často a v jakém rozsahu se chcete vědovat studijním povinnostem. To samé si ujasněte i v otázce koníčků a také osobního rozvoje a vztahů. Kdy chcete být s kamarády. Zamyslete se nad tím, co je lepší – psát si s nimi na facebooku nebo je vidět live někde venku?
Se studijním rozvrhem nikdo nehne, ale “volný čas” mimo školu je plně váš. Záleží na vás, jak si jej rozvrhnete, jak jej strávíte.
Pomáhá si jej rozdělit na základní bloky:
 • studium a školní povinnosti,
 • osobní rozvoj (koníčky, kroužky)
 • aktivní odpočinek (rozvoj vztahů, sport, atd.).
Může se stát, že se bloky budou překrývat – typicky, když sport je zároveň kroužkem či koníčkem. Tím lépe.
Tyto klíčové prvky jsou základní stavební kameny. Dbejte na jejich dodržování a také přípravu na ně.
 

Mějte svou mapu!

Zvykejte si na něco, co je běžnou součástí života každého dospělého člověka – plánování. Zkuste si to – vytvořit svůj plán na týden, svou mapu. Ideální je minimálně jedenkrát týdně (např. v neděli) svou mapu aktualizovat. Stejně jako navigace přepočítává novou trasu při změně směru, i vám se stane, že budete muset své plány upravit. Na to je nejlepší den volna, kdy jste odpočatí a odtržení od každodenních starostí, povinností a učení.
Do svého kalendáře si vyznačte školní rozvrh a následně naplánujte ty podstatné klíčové prvky. Rozvrhněte si časové bloky kdy a jak dlouho se budete konkrétní aktivitě věnovat.
Při sestavování plánu počítejte s rezervou. Přejet z jednoho konce města na druhý zabere čas a proto naplánovat 2 aktivity ihned za sebe nedává moc velkou šanci jejich plnému využití.
Vždy na konci týdne si při plánování nového týdne projděte ten právě uběhlý a sepište všechny své resty nebo nedokončené úkoly. Chtějte být lepší!

Myslete na ostatní!

Stejně tak, jako se ani nejlepší sportovci světa neobejdou bez podpory svého okolí – přátel, rodiny, realizačního týmu, ani vy nejste na své cestě sami.
Dá se říci, že život je velká divadelní hra, ve které máme každý svou roli. Běžnou životní rolí studenta je právě role “Student”, ve které si plní své cíle a povinnosti. Mezi další role většinou patří Syn / dcera a třeba také Bratr / sestra.
Pro hloubavější typy doporučujeme knihu 7 návyků úspěšných teenagerů do Seana Coveyho, kde je tato problematika dobřou a velmi čtivou formou podána.
Nicméně právě ze vztahů v rámci rodiny vyplývají většinou ty další povinnosti či drobnější úkoly a všichni víme, co se pak děje, když tyto své povinnosti neplníme.
Sedněte si a vypište si třeba ve formě myšlenkové mapy veškeré své role. A zkuste popsat:
 • jaké povinnosti či odpovědnost v rámci dané role máte vůči okolnímu světu
 • jak nejlépe byste mohli prospět svému okolí
 • jak nejlépe vybudovat a udržet dobré vztahy a co pro jejich stavbu můžete každý týden udělat i vy sami
Zkuste si to napsat do diáře. Pokud po vás chtějí rodiče např. mít uklizený pokoj, určete si pravidelný čas na drobný úklid. Uvidíte, jakou tím způsobíte vlnu zájmu a radosti a společné domácí pohody.

Podpůrnou mindmapu na stanovení vašich rolí stáhnete zde.

Vyberte si správné nástroje!

Tupou pilou strom neporazíte. Stejně tak se bez pořádného telefonu nepřipojíte na WhatsApp… Chcete-li být efektivní a za něčím si jít, chce to disciplínu. Potřebujete nejen podporu okolí, ale mít také ty správné nástroje, se kterými člověka baví pracovat. A skutečný důraz klademe na slovo BAVÍ. Někoho baví si věci kreslit, čmárat, zapisovat. Jiný dá raději přednost moderní technologii. Každý jsme jiný.
Pro nadšence využívající papír a tužku doporučujeme příhodný týdenní diář, do kterého vyznačíte všechny své časové bloky. Klidně si je barevně odlište. Při výběru diáře myslete na svůj denní rytmus, neboť diář by se měl stát běžnou součástí vašeho batohu, tašky či kapsy v kraťasech. Tzn ideálně skladný, s dostatkem prostoru na poznámky.
Pamatujte – nejlepší nápady napadají člověka většinou tam, kde nemá žádnou možnost si je poznamenat, proto mít sebou malou tužku a notýsek se vždy hodí.
Jste-li dobře vybaveni chytrým telefonem (iOS, Android), je zřejmě nejlepší kombinací google kalendář, Evernote (na poznámky) a Wunderlist (úkolovník, který je zdarma na všechny platformy). Vše se synchronizuje nejen v mobilu, ale také na domácím počítači či tabletu. Pro efektivní využití těchto moderních vychytávek googlete…internet je plný skvělých návodů.
Každopádně by váš systém měl obsahovat kalendář, poznámkový prostor a také úkolovník. Všechny tyto prvky pravidelně kontrolujte a udržujte je aktuální.

Budujte své návyky!

Co se v mládí naučíš…znáte to. Pěstování dobrých návyků zvyšuje pravděpodobnost budoucího úspěchu. A tak jako jste zvyklí snídat, je dobré se naučit i pravidelně se zamýšlet nad tím, jak trávíme svůj čas. Téměř každý, kdo v historii vybudoval nějaký byznys nebo dokázal velkou věc, věnoval velkou pozornost svému času a sledování aktivit, kterými jej naplňuje.
Jistěže studentská léta nejsou vojna. Trocha disciplíny ale neuškodí nikomu. Naopak – pomůže zvládat rostoucí studijní požadavky a připraví vás na budoucí pracovní zátěž.
Víte o nějaké své slabé stránce? Chcete se v něčem zlepšit? Napište si to a zamyslete se nad tím, jak zlepšení dosáhnout. Nejen že tím trénujete právě svou disciplínu, ale především budujete to nejdůležitější ve vašem životě – SEBE! Jedno rčení říká, že „i pád na hubu je krokem vpřed”, tak se toho nebojte. Makejte na sobě.
Příkladem návyků, které se mohou v životě hodit, může být:
 • pravidelný sport – váš nejdůležitější nástroj je vaše tělo – když nefunguje dobře, nic nejde tak, jak by mělo jít
 • četba – nejen beletrie, ale také literatury zaměřené na váš oblíbený obor, oblast a také na osobní rozvoj
 • kontrola financí – pravidelné hlídání svých příjmů a výdajů je v dnešní době prakticky nutností
 • týdenní revize – viz  bod Mějte svou mapu
 • psaní si deníku – ne, skutečně to není jen pro holky! Psaní deníku pomáhá tříbit a rovnat myšlenky. Zaznamenáváním svých dnů získáváte na sebevědomí, neboť při zpětném pohledu zjišťujete, jak velký posun v životě jste například z roku na rok udělali. Nebojte se, zkuste to. Když vám to nepůjde, tak toho prostě necháte a je to.

Chybujte a važte si svých chyb! Užívejte si život!

Jak bylo napsáno výše, studium je STUDIUM. Studium všeho možného. Dělání chyb, dopouštění se omylů a jejich poznávání. To by měla být podstata studia. Pamatujte, že čím více chyb uděláte, tím větší šanci na životní poznání a pozdější úspěch máte. Tím vás nenabádám k záměrné sabotáži studia či k bojktou povinností. To není chybou, nýbrž hloupostí. Chybami se člověk učí a zdokonaluje. Tedy pouze tehdy, když se z nich dokáže poučit a v budoucnu je neopakovat.
Své chyby si můžete pečlivě zapisovat právě v onom deníku. Stejně tak, jako své úspěchy. Nejlíp ocenit svůj úspěch dokážeme stejně jen my sami. A proto je skvělé mít někde vše napsáno a jednou za čas si přečíst, kam jsme se v životě posunuli – ať již uvědomněním si chyby – tedy získáním nové zkušenosti, či díky úspěchům, které jsme dosáhli.

A nebo dělejte něco úplně jiného 

Tyto body nejsou dogma. Někdo jiný by napsal zcela jistě úplně jiné. A to je na tom právě to skvělé – každý máme jiný pohled na život, jinou realitu. Co funguje jednomu, nemusí již zdaleka fungovat jinému. Co je pro jednoho důležité, druhého prakticky nezajímá. A to je dobře! Tak to má být, protože i díky tomu žijeme v barevném světě.
Přejeme mnoho zdaru ve vašem snažení.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru