Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Skeptikův čtvrtrok s Apple Watch – část třetí

By on 30. 9. 2015 in Nástroje with Žádný komentář
Jan P. Martínek

Jan P. Martínek

JAN P. MARTÍNEK|Manažer na rodičovské, skladatel, pedagog, knihomol, audiofil, ochotník, zvědavec, hledač a nachazeč.
Twitter, web,FB, blog.
Jan P. Martínek

V prvním dílu našeho miniseriálu jsme rozebrali notifikanosti a komunikaci, v dílu druhém pak aplikace. V dnešní, předposlední části, se zaměříme na to, co činí hodinky hodinkami.

Kolik je?

Základním uživatelským rozhraním, na které se uživatel Apple Watch dívá, pokud si nenastavil druhou možnost (poslední otevřená aplikace), je Watch face, tj. hlavní obrazovka, ukazující především čas. Ať už v podobě kulatého ciferníku, jak ho známe z klasických hodinek, nebo ve verzi “digitálky”, v obém jde o to samé: zobrazit aktuální čas, volitelně datum, plus další tzv. complications. Česky by se asi daly přeložit coby komplikace, my jsme však tvůrčí, hraví a originální, navíc nám už prošly notifikanosti, tak těmto vychytávčičkám říkejme kompliface.

Osobní přizpůsobení Watch faces nejen konkrétnímu uživateli, ale třeba i oděvu, barvě pouzdra na iPhone, náladě, počasí, dnu v týdnu či příležitosti (metrosexuálové by dodali dalších dvacet možností od bot přes diplomatky a šle po kravaty či motýlky), je to, co Apple Watch odlišuje jak od všech možných fitness náramků, tak od naprosté většiny hodinkové “konkurence“. Je to vlastně vizuálně druhá nejdůležitější věc na Apple Watch. Na tu první se zaměříme níže, nyní mi dovolte u ciferníků se na chvilku zastavit.

Těšil jsem se na to, že od půlky září budu díky aktualizaci watchOS moci coby pozadí watch faces používat fotky vlastních dětí, tak jako to mám na iPhone. Jenže se ukázalo, že oba nové fotografické ciferníky, Photo Album (střídá fotky z alba) i Photo (zobrazuje staticky jedinou fotku), mají jednu zcela zásadní chybu: nedovolují zobrazení žádných komplifací. A dívat se jen na aktuální čas a datum, byť s krásnou fotkou v pozadí, je v případě chytrých hodinek poněkud nudné.

Watch face s názvem Timelapse je o něco větší kolotočárna, která na pozadí ciferníku ukazuje časosběrné video natočené v městech typu Hong Kong, New York či Shanghai. Na pochlubení se kamarádovi s Pebble dobré, ale protože ani tady žádné kompliface nepřidáme, pro mě opět nepoužitelné. Níže Timelapse na začátku a konci animace v konkrétní dobu dne.

Pojďme stručně na ostatní hodinkové obličejíčky. Charakteristika se vždy vztahuje k obrázku, který následuje.

Color

Čtyři drobné kompliface, ideál. Kdo se dobře neorientuje na ciferníku bez cifer, zvolí méně cifršpiónskou variantu. Všimněte si 70% nabití baterie devatenáct minut před šestou večerní. Pohodička, byť přiznávám, že jsem vynechal jindy každodenních 50 kilometrů běhu, 200 na kole a šest hodin v posilovně.

X-Large

Měnit můžete akorát tak barvu, kompliface žádné, verze ideální pro zrakově postižené – Apple, watch!

Mickey Mouse

Tři kompliface, z níž jedna je kraťounká (zde teplota), druhá středně komplikovaná (lokální čas) a třetí dlouhá (milá, v době, kdy tohle vyjde, už mladá paní Ati, ještě jednou oběma hodně štěstí!). Myšáka na kačera Donalda nezměníte. Ani na psa Pluta. Julia the Earthworm se ve volbách též nevyskytuje, je mi (vás) líto.

Chronograph

Konečně hodinářská tématika. Používal jsem první týden s hodinkami. Vypadá to na pět komplifací, fskutečnosti je to vpravo nahoře neměnná časomíra alias stopky (včetně měření jednotlivých kol). Měnit lze jak barva, tak škála po obvodu ciferníku. Korunka je zde během nastavování poměrně citlivá.

Solar

Tady je to asi jasné. Měnit bohužel nemůžete nic, nekoná se jediná kompliface, i to datum je napevno (dokud se během time travel nezmění na ten který čas).

Astronomy

Též není co řešit. Pokud jde o kompliface, bohužel ani měnit. I datum stejně jako u Solaru nafest. Jinak jde o téma pohledné, interaktivní, promakané. Jen pro mě nevyužitelné.

Motion

Motýly (“pokaždé“ jiného) můžete změnit na květiny nebo medúzy, Datum pod časem je jedinou měnitelnou komplifací.

Simple

Ironií osudu je tohle téma komplikovanější, resp. komplifikanější, než leckteré jiné. Měnit můžete úroveň detailu samotného ciferníku (žádné čárečky – vteřiny – půlvteřiny – číselná označení každých 5 sekund), barvu i pětici kraťoučkých komplifací. Jedno z mých oblíbených témat. Vzpomínáte, jak jsme se v první třídě na velkých papírových cifernících učili, kolik ukazují ručičky hodin? Pokud vám čtvrt–půl–třitvrtě–celá moc nešlo, budete u posledního nastavení tím tuplem ztraceni v čase.

Modular

Mé aktuální téma, stejně jako většina ostatních pojmenované přiléhavě. Měnit můžete barvu a až pět komplifací, z toho jednu dlouhou. Funkčně ideální, designově nic, co by mě nadchlo, snad přibudou další podobně bohatá.

Utility

Z našeho směru prohlížení poslední téma. Mé nejoblíbenější během července a srpna, kdy jsem ještě neměl využití pro pátou komplifaci (u mě Omnifocus, vpravo nahoře). Měnit lze barvu, detail a čtyři kompliface.

Shrnutí

Přesto, že aktualizace operačního systému zvýšila počet watch faces na 13, použitelných pro mě je z nich slabých pět, tedy necelá polovina. Ale vidím tu veliký potenciál do budoucna. Každé z témat navíc působí jinak s různými řemínky. No a když už jsme u nich…

Řemínky

Když se objevily první reklamní fotografie Apple Watch, spolu s dalšími ovečkami jsem svědomitě vybíral, kterou barevnou variantu si koupím. Ono to tak na první pohled nevypadá, ale samotných hodinek vlastně existuje jen šest kombinací: můžete mít buď malé nebo velké a to buď z hliníku, nerezu nebo zlatokopskou verzi. Co však mění charakter hodinek k nepoznání, jsou různé typy řemínků, náramků a tahů – at už těch přímo od Apple nebo dalších, jichž se mezitím vyrojily mraky.

Na začátku tohoto dílu jsem psal o tom, že Watch faces jsou druhou vizuálně nejdůležitější věcí na Apple Watch. Automaticky jste tipovali, že tou první jsou samotné hodinky. Ve skutečnosti se o první místo dělí hodinky právě s řemínky. Pokud se náhodou na něčí Watch nedíváte z kolmého úhlu, tak, jako jejich majitel, většinou vidíte spíš řemínek než hodinky. Není divu; řemínky tvoří naprostou většinu plochy kompletních hodinek od té doby, co existují hodinky náramkové. Kdyby byly Apple Watch “cibulemi”, můžeme se přít, ale protože nejsou, věřte mi, že výběr řemínku je z hlediska finálního dojmu přinejmenším tak důležitý, jako výběr samotných Apple Watch. Rozdíl mezi matnějším hliníkem a lesklým nerezem, např., není zdaleka tak markantní jako rozdíl mezi hodinkami se sportovním řemínkem a stejnými s kovovým tahem.

Pokud někdo chce “ty bílý”, znamená to prostě, že si koupí bílý sportovní řemínek. Pokud “ty železný”, zvolí jeden ze dvou applích tahů nebo sáhne po nějakých dalších, většinou nerezových. A tak dále.

Řemínky lze snadným grifem vyměňovat, není to taková piplačka jako u běžných hodinek. Vyměňovat řemínky na hodinkách mě naučily až mé Withings Activité, které dva obsahují už z výroby. Střídat pryžový sportovní řemínek se společenským koženým je na oněch francouzských švýcarech triviální. U applích hodinek systém sice není tak rychlý a bezproblémový (často během odcvakávání a vysouvání stávajícího zmáčknete něco, co jste nechtěli), zato je však elegantnější a spolehlivější. A jednotlivé řemínky mají vždycky nějakou tu vychytávku navíc, jak už je ostatně u Apple zvykem.

Jak už jsem psal v úvodním dílu, já si hodinky objednal s koženým řemínkem a k němu přikoupil řemínek pryžový, resp. elastomerový, viz níže. Protože jsem však záhy odhalil, že co řemínek, to na pohled odlišné hodinky, postupně jsem pár tahů přikoupil. Následuje proto výčet mých subjektivních dojmů z nich; něco, za co bych býval při jejich výběru rád já sám. Upozorňuji, že za účelem gradace není řazení chronologické a že se rozhodně nechci dotknout stávajících majitelů toho či onoho řemínku; kvalitní jsou všechny, je fajn, že se každému líbí něco jiného a že na ulicích bude pestro.

Leather Loop (149 dolarů)

Tenhle kožený řemínek jsem pořídil v barvě černé, která je dle mého soudu nejuniverzálnější a hodí se jak k decentnímu oděvu, tak k ležérnějšímu stylu. Zaujal mě systém magnetických válečků, které se o sebe třou až zadrhávají a tvoří tak přirozený upínací systém.

Výhodou tvaru válečků je vzdušnost řemínku, který neobepíná zápěstí celou plochou a kůže majitele ani řemínku se tak nepotí. Kůže tvoří materiál řemínků už odnepaměti, je to příjemně přírodní materiál.

Po zkušenostech s bazmeky od firmy Jawbone jsem objednal větší velikost, tedy L. Mea culpa. Náramek je mi tak akorát, ale kdybych jej pořádně utáhl, jeho koneček by přečníval přes hodinky; mám útlé zápěstí. Pošlu jej dál, ale jen proto, abych si koupil jeho kratší verzi.

Sport Band (49 dolarů)

Sportovní řemínek jsem zakoupil v barvě modré – přesto, že na to moje sportování by stačil modrý motouzek Briget Jonesové. Nemohu říci, že by modrá byla mou oblíbenou barvou, ale odstín, který Jony Ive odsouhlasil pro Sport Band, je prostě a jednoduše úchvatný.

Před pár dny, během otevření nového Apple Store, jsem omrknul další barvy sportovních řemínků naživo a třeba nová červená je taky krásná. Obecně platí, že výrazné pastelové barvy sportovním řemínkům sluší na každé barvě kůže, zatímco nevýrazné odstíny bych nedoporučil bledším typům – opálené ruce však třeba bílá sekne náramně.

Řemínek má šikovně vymyšlené zapínání pomocí jediného čudlíku a série dírek. Jednou nacvičíte a kdykoli provedete, i kdyby vás zrovna vzbudili z hibernace. Band dostanete rovnou ve dvou délkách, takže nehrozí to, co se mi stalo s Leather Loop a přečnívající koneček se navíc zasunuje dospod, směrem ke hřbetu ruky, takže vůbec nepřekáží. Miluju tyhle drobné detaily u Apple produktů.

Řemínek je vyroben z tzv. fluoroelastomeru, což je marketingová vyfikundace syntetické gumy s antialergenními vlastnostmi a neskutečně příjemným, jemným povrchem. Žádné zadrhávání, ale také žádné klouzání, jemný přítlak a radost z nošení. Pro mě pocitově nejpříjemnější z řemínků a pro sportování i na té nejtrapěji amatérské, tedy mé, úrovni, skutečně nejvhodnější.

Milanese Loop (149 dolarů)

Tenhle šperk, vynalezený na konci 19. století v Milánu, je tkaný na speciálních italských strojích a jeho jemňounké nerezové síťování přesně obepíná každý záhyb zápěstí, na kterém působí hezčím dojmem než na reklamních fotkách.

Je magnetický a zapíná se ještě pohodlněji než Leather Loop. Žádné přezky, žádné čudlíky; jen jemně či pevněji ovinout kolem zápěstí a je to. Geniální řešení á la Apple. Jediný problém, který s ním mám, je občasné vytrhnutí nějakého toho chloupku. Necítím na zápěstí, že by se tak dělo, ale z mezírek v drobné síťce tu a tam nějaký trčí. Má světlá srst ;-) je takto téměř neviditelná, ale někdo s tmavým porostem předloktí může mít problémy.

Link Bracelet (449 dolarů)

Po nejdražším tahu od Apple jsem nejdřív netoužil; i jeho americkou cenu považuji za patetickou (pro srovnání: jen sada šesti přídavných dílků pro tenhle tah stojí stejně jako kompletní sportovní řemínek o dvou délkách). Nicméně dva z mých kamarádů s Apple Watch jej mají a nedají na něj dopustit, tak jsem si připlatil a pořídil jej taky.

Technické řešení tahu je absolutně bezkonkurenční, klobouk dolů. Nastavit správnou délku tahu pomocí důvtipného odepínání jednotlivých dílků mi trvalo, bez jakýchkoli nástrojů, dvě minuty a jeho opětovné prodloužení na plnou délku patnáct sekund. Tohle se designérům Apple skutečně povedlo.

Ovšem takové mechanické řešení s sebou přináší i vedlejší efekt přílišné tuhosti ve všech směrech. Pro držení tvaru na nejrůznějších stojáncích je to fajn, ale jinak… Je-li Milanese Loop nejohebnějším řemínkem/tahem, je pak Link Bracelet tím nejméně flexibilním.

Nejen, že neobepíná zápěstí tak jako ostatní řemínky, ale ani odepnout ho z hodinek či ho na ně opět připnout není triviální; musíte tak činit zároveň na horní i dolní straně hodinek. Pokud nosíte jen tenhle tah, velký problém to není, ale pakliže např. denně běháte, dennodenní manipulace s náramkem Link vám výměny řemínků znechutí.

Druhá nepříjemnost je zapínání. Zatímco na většině tahů kvalitních hodinek se přezka otevírá jen na jednu stranu a zacvaknout ji zpátky je otázka přimáčknutí palcem na této straně, Link Bracelet se otvírá na obou stranách zároveň a každé od– i zacvakávání je i po nacvičení toho správného grifu trochu pranice. Člověk si zvykne na všechno, ale v téhle cenové kategorii by podobné ALE existovat nemělo.

Jinak tah nijak netahá za kůži na zápěstí ani za chloupky tamtéž, po této stránce je promakaný jaksepatří. Jenže pak je tu otázka vzhledu.

Naživo mě, narozdíl od předchozího řemínku, zklamal. Rozčarování by nebylo tak výrazné, kdyby LB stál obhajitelnou polovinu, ale i tak by se konalo. Ze všeho nejvíc tenhle zatím nejdražší doplněk k hodinkám přímo od Apple připomíná levné digitálky Casio, takové, jaké pamatuji ze svého dětství.

Abyste mi rozuměli, Casio diginy jsem jako malý měl i já, miloval jsem je a jeho sedm budících melodií znám dosud nazpaměť. Ale na první pohled stejně působící design o téměř tři dekády později, za cenu dvaceti takových digitálek…

Právě proto, že nešlo o levnou záležitost, dal jsem tahu šanci a týden jej dennodenně používal. Ani tak mě nepřesvědčil. Nešťastně jsem googlil, jsem-li jediný exot na světě… a narazil jsem na tohle. Ne, nejsem sám, komu LB evokuje levná Casia z let osmdesátých.

Link Bracelet se nakonec stal prvním řemínkem, který jsem poslal do světa a který tudíž dělá někomu jinému větší radost, než by byl dělal mně.

No-name tah (30 dolarů)

Hledal jsem jiný tah, ve stylu svých švýcarských hodinek, středně masívní, třířadý, podle mého názoru nejvíc cool tah, který mužské ruce sluší nejlépe. Apple takový zatím nenabízí a značkové verze kickstartoidních výrobců jsou docela drahé, ale nakonec jsem našel přesně to, co jsem hledal – v Číně.

Tenhle tah, to byla jiná. Jakmile jsem jej poprvé upnul k hodinkám a ty připnul na zápěstí, byla to láska na první pohled. Apple Watch najednou nevypadaly jako módní designový výstřelek, ale jako pořádné orloje pro chlapa. Navíc se tenhle tah rozepíná i zapíná tak, jak se sluší a patří: jedním směrem – no sláva!

Můžete namítnout, přece si k hodinkám za 20+ litrů nekoupíš čínu. Na to mohu říci jediné: zamyslete se nad tím, co jste právě řekli. Nejde jen o to koupit si tah vyrobený v Číně k hodinkám vyrobeným… tamtéž, ale také o adekvátnost ceny řemínku/tahu k ceně hodinek. Stojí-li hodinky samotné sedm set dolarů, tah za dolarů třicet je jistě vhodnější než varianta za patnáctinásobek. Mimochodem, s neznačkovým tahem jsem zatím plaval, svištěl na motorce, jezdil na kole, řídil auto s rukou vystrčenou z okýnka i blbnul s dětmi (jejichž věšení se na cokoli je ultimátní test kvality)… a on drží jako ulitý, ťuk ťuk ťuk.

Ale hlavně: hodinky jsou především šperk a já se na ty své s tímhle tahem na mém zápěstí dívám nejraději. Je můj nejoblíbenější, nosím jej dennodenně; je to tah, ke kterému mám vztah.

Jiné řemínky?

Tolik mé zkušenosti s řemínky a tahy od Apple i odjinud. Ještě než mi hodinky dorazily, jsem chtěl objednat jeden na zakázku vyráběný od Casetify a později mne zaujalo pár dalších, ale ty bych tak náruživě nenosil. Občas pokukuji po masívnějším klasickém koženém řemínku v sedlové (kterou mám rád) či hnědé (protože Midori) barvě. Třeba tenhle je pěkný, ale vypadá lépe na černých hodinkách. Nicméně natolik jsem si zvykl mýt si bez obav o zničení řemínku ruce, že s nákupem nikterak nespěchám; až bude čas, správný řemínek si cestu ke mně najde, tak jako to učinil správný tah.

Konec třetího dílu

Řemínky mění vzhled Apple Watch víc, než si myslíte. Přemýšlíte-li o nákupu hodinek od Apple, asi už víte, zda větší nebo menší, lesklejší, matnější nebo dozlatova. Ale řemínky a tahy hodí Watch úplně někam jinam, tak i jejich výběru věnujte náležitou pozornost. V nejhorším je vyměníte. Good luck.

V zítřejším, čtvrtém dílu, vám sdělím své závěrečné poznatky, prozradím také pár tipů a v neposlední řadě vyřknu svůj ortel ohledně blízké budoucnosti Apple Watch… na mém zápěstí.

 

Jan P. Martínek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru