Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Skeptikův čtvrtrok s Apple Watch – část druhá

By on 29. 9. 2015 in Nástroje with komentáře 3
Jan P. Martínek

Jan P. Martínek

JAN P. MARTÍNEK|Manažer na rodičovské, skladatel, pedagog, knihomol, audiofil, ochotník, zvědavec, hledač a nachazeč.
Twitter, web,FB, blog.
Jan P. Martínek

V minulém dílu našeho miniseriálu jsme si rozprávěli o mé cestě od Suunto k Apple Watch, o notifikanostech a komunikaci. Dnes se zaměříme na aplikace a snad objevíme i tu pravou, která existenci nejchytřejších hodinek obhájí.

watchOS 2

V rychlosti si zopakujme, co minulý týden přinesla dlouho očekávaná aktualizace operačního systému. Ta zejména výrazně rozšířila možnosti aplikací třetích stran, jimž se budeme věnovat vzápětí a které byly v první verzi operačního systému do jedné téměř nepoužitelné, protože ppoommaalléé.

Především tedy mohou být appky nyní nativní, tj. mnohem rychlejší. Získávají možnost hardwarového přístupu ke korunce, taptickému motorku i akcelerometru. Mohou přehrávat video a audio, dokonce i na pozadí (hubeném, macatém i UI). Posílání zpráv a volání je teď možné přímo z nich. I aplikace třetích stran mohou obsahovat své “komplikace”, viz níže. Pro nás Čechy je důležité, že lze diktovat už i v jiných jazycích, včetně češtiny, která je přece jen krásnější než dosavadní Czenglish.

Skvělou novou funkcí je cestování v čase, tzv. Time Travel, která umožňuje prohlížet po i proti proudu času schůzky, události a další informace. Tohle je asi nejlepší předvést na obrázku – dívám se, co je další událost na pořadu dne, přičemž doufám, že si ceníte, že jsem protentokrát odolal pokušení šoupnout před ni brunch s Dalajlámou nebo něco podobně cool:

Této funkce například hezky využívá appka Weather Channel, která předpovídá pravděpodobnost srážek (ne, vozidla, letadla ani blbce neumí, dokonce ani prádlo nikoli, pouze déšť):

Dalšími novinkami je režim noční lampičky / budíčku, nové watch faces (zítra, tedy ve třetí části) a indikace připojení (BT nebo wi-fi). Jenže vás stejně zajímají ty aplikace, tak pojďme na ně.

Aplikace

Když na český IT trh před třiceti lety vtrhla slušovická “TéeNeSka”, byla původně určena pro agrární obory. Ti, kteří v ní tehdy viděli jen databázový nástroj vhodný pro inventarizaci dobytka, pokud na sobě nezapracovali a neprozřeli, jsou dnes buď mrtví, v důchodu a nebo pořád ještě kydají hnůj.

Ani v nejmenším se tímhle přirovnáním nechci dotknout poctivě dřoucích farmářů. Jde mi o to, že hodnotit cokoli (nové), na co jdou instalovat aplikace, optikou těch stávajících, je zavádějící. Nehledě na to, že výběr něčích pár desítek oblíbených appek svědčí jen a pouze o potřebách, zájmech a vkusu dotyčného, nikoli o kvalitě ostatních mnoha tisíc možností plus těch zatím ještě neexistujících.

Ale je to začarovaný kruh: recenzenti jsou zvyklí zaplácávat místo, čtenáři to tím pádem vyžadují a tak zatímco mě zajímá spíš potenciál hodinek do budoucna, rozumím vaší zvědavosti a pro zajímavost uvedu pár appek, které jsem si stačil oblíbit, OK?

Krom v úvodním dílu uvedených není špatná hodinková verze Day One, v níž můžete na hodinkách zadat jednu ze dvou přednastavených častých voleb, přidat lokaci, nahrát hlasový záznam a celý denní zápis třeba doplnit fotkou.

Pokud uspávám sokolíky a hrozí, že u toho taky usnu (ó ano), nastavuji si na hodinkách Alarm nebo “minutníček”, který mě v tu pravou chvíli upozorní, že je čas se dekovat z pokojíčku a fungovat. Na ráno budík díky dětem nepotřebuji.

Párkrát jsem využil rozpoznání písničky přehrávané např. v rádiu pomocí známé aplikace Shazam, která samozřejmě potřebuje připojení k internetu a na hodinkách vypadá následovně:

Koupil jsem si také aplikaci Control+ na ovládání svých WeMo zařízení. Na lokální síť je to dobré; ve studiu např. mám jednu přes wifi ovládanou zásuvku na místě fyzicky nedostupném a je rozhodně praktičtější zapínat a vypínat ji z hodinek, než si kvůli tomu chodit pro telefon.

Tahle placená aplikace ale nefunguje přes internet, jen na konkrétní wifině. Pokud tedy chci v tisíc kilometrů vzdáleném dom(ov)ě zapnout topení, musím tak učinit přes free appku WeMo v iPhone.

Podobně jednoduchá, ale funkční je např. aplikace Remote pro ovládání Apple TV či iTunes na Macu, nebo doplněk pro odemykání Maců Knock.

Mnozí uživatelé Apple Watch používají aplikaci Deliveries pro sledování stavu zásilek, já jsem léta věrný appce Parcel, která byla nedávno aktualizována pro iOS 9, včetně interakce se Siri vyhledáváním. Stejně tak dost lidí používá aplikaci Weather Nerd, hezká je i The Weather od Weather Channel výše, já si však vystačím s původní Apple Weather s kulatě ciferníkovitým rozhraním.

Z dalších aplikací mohu jmenovat Trip-it či Facebook, který jsem ze studijních důvodů nainstaloval v srpnu a tentýž měsíc opět smazal (fungoval jen notifikačně). Facebook Messenger jsem nikdy neinstaloval ani na telefonu, jen vím, že tam proběhla zásadní aktualizace. Naopak několikrát jsem použil navigaci v applích mapách, kdy mi hodinky poťukem oznamovaly, kdy mám odbočit. Poprvé jsem tak dal přednost mapám Apple před těmi googlovskými.

Kromě výše zmíněného poslechu hudby přes Music app používám také TuneIn Radio Pro, ale tyhle aplikace jsou coby nenativní zatím natolik pomalé, že člověka ani nebaví se s nimi párat. Doufám, že stačí jen počkat.

Občas si něco rychle spočítám na kalkulačce CalcNerd a dokud jsem na noc nasazoval Activité (ještě v půlce září), mrknul jsem občas do appky Withings. Měření spánku už dva týdny neřeším – pro představu, jak aplikace vypadá, viz vývoj mé tělesné hmotnosti po dvou měsících grilování, víkendů plných zákusků a jiných povalování se u bazénu (naposledy jsem se vážil na konci srpna, ale udržuji si tutéž hmotnost 20 let):

Tu a tam si nahraji zvukovou poznámku podle typu buď do aplikace Recordings Pro nebo do Evernote. Tahle firma vzorně aktualizuje na všech platformách a neusíná na vavřínech, takže i když ji poslední roky (přesto, že mám Premium verzi) příliš nevyužívám, testuji teď betaverzi pro Mac a ten vývoj je impresivní. Hlasové zadávání poznámek v češtině v nové verzi systému i aplikace je pecka, jen holt pro rozpoznávání mluveného slova vyžaduje to zatrachtilé připojení k internetu.

Samozřejmě jsem vyzkoušel i Sleep++, aplikaci na měření spánku, hit to minulého týdne. Po zkušenostech s dokonalými Activité a jinými Jawbony musím zkonstatovat, že je to zatím nepřesná hračka, která i výrazný pohyb hodnotí jako spánek a naopak /update den poté: bug v aplikaci, díky prvnímu komentujícímu pod článkem za informaci: stačí jen restartovat iPhone/. Nicméně je evidentní, že i tohle Apple Watch dovedou.

Z aplikací, které musím prozkoumat do větší hloubky, je nejvýraznější Workflow, naopak tou, k jejímuž používání jsem byl donucen okolnostmi a která mi v cizině opravdu pomáhá, je iTranslate. Když jsem s její pomocí před pár dny arabskému technikovi vysvětloval jakýsi problém, mistr nadšeně zíral na mé hodinky a ptal se, jestli jsou připojené přímo na Google.

Ještě pár dní předtím jsem uklízečce, která mluví jen francouzsky, nechal přeložit instrukce. Abyste mě neměli za buržousta: paní na uklízení je součástí nájemní smlouvy, dochází dvakrát do měsíce a já před jejím příchodem pokaždé vyšůruju tak, že by se dalo jíst i z podlahy pod čtyřletým megadrobičem a jednadvacetiměsíčním hyperpatlačem.

Když se mě později žena ptala, co jsem potřeboval přeložit, hlasem pavlačové semetriky jsem namluvil následující větu (ne, tohle jsem té paní opravdu neříkal a “koupi” mělo být “koukej). Mou lepší polovičku to rozesmálo tím spíš, že i její smích byl simultánně překládán, viz:

Pro ilustraci, jak takové překládání mluvy “v hodinkách” a následné přetlumočení vypadá, jsem nahrál kraťounké, leč autentické video.

Ale vy čekáte killer app, že? Není na ni ještě brzy? Pár měsíců bych počkal.

No dobře. Já tu svou stejně mám. Notabene už od začátku.

Slyšeli jste někdy o starém dobrém – dnes už vlastně novém dobrém – Omnifoku? Myslím samozřejmě…

Omnifocus

Tuhle skvostnou GTD aplikaci používám na Macích a později i iOS zařízeních už drahně let a přes krátké koketování s Midori notebookem (byť na jiné věci je papír fajn) jsem mu celé ty roky věrný. Omnifocusí aplikace pro hodinky (nebojte se, existují i fajn verze oblíbených konkurentů Things, 2Do či Clear, jste-li tahle partička) je po aktualizaci na watchOS 2 nativní. Je tedy o dost rychlejší než ještě před týdnem a i když není dokonalá, je přehledná, pohledná a ergonomická. Navíc teď už umožňuje i zobrazování vlastní komplikace (dnes jí tak ještě vydržme říkat) na watch faces.

Takhle vypadá základní zobrazení aplikace. Těch 14 vyhnívajících úkolů vlevo nahoře postupně zvládnu, se čtyřmi na dnešek se buď poperu nebo nějaký přesunu na zítřek, kde nemám zatím nic. Tři ovlaječkované vlevo dole jsou už téměř hotové a Inbox vedle nich musím pročistit, protože 18 položek je docela dost.

Zcela dole je ale ještě místo, že? Tam by se dalo něco narvat…

Ano, poslední v iPhone prohlížený projekt, resp. odkaz na něj, se objevuje právě ve spodní části aplikace, dokonce i s indikací naznačující příslušný typ úkolů v projektu (zde paralelně probíhající položky).

Po kliknutí na název projektu se dostanete přímo do jeho úkolů/položek, které pak můžete přímo na hodinkách vesele odškrtávat. Hodinky kopírují způsob zobrazení aktuálně nastavený na telefonu, tj. ukazují například všechny položky či jen ty zbývající, neodškrtnuté. Šikovné, že?

Aby toho nebylo málo, aplikace nabízí i zjednodušený celkový pohled na úkoly pro aktuální den v glances, tj. na základní obrazovce Apple Watch po tahu prstem (nosem, uchem, jazykem, nechte toho) nahoru. Pak vypadá třeba takto:

Nová aplikace navíc nepotřebuje neustálé propojení s telefonem. Takže během např. balení a pěchování věcí do auta před dlouhou cestou nechávám iPhone odložený a jednotlivé položky si odškrtávám jen na hodinkách, vše se později sesynchronizuje. Stejně tak můžete třeba vyrazit do krámu s nákupním seznamem jen v orlojích.

A konečně: Omnifocus nabízí svou vlastní komplikaci, ať už krátkou (zde dvojka dole uprostřed)…

…nebo dlouhou (dole):

Po kliknutí na komplikaci ocitnete se v aplikaci (Jan Neruda: Písně kosmické II).

Hodinková omnifocusí appka samozřejmě nemůže soupeřit se svými staršími a zkušenějšími sestřičkami, ale na takové to domácí odškrtáváníčko úkolečků je to víc než parádička. Ještě bych si přál možnost zobrazování kontextů a projektů; slibuju, že pak už budu hodný, Ježíšku. Šlo by to třeba udělat přes Force Touch, kterýžto je aktuálně přiřazen přidávání nových položek – ano, to jde taky, notabene díky watchOS 2 dokonce v češtině:

Úkol se kupodivu zadal správně, žádná mezera před posledním písmenkem ve slově “Omnifocusu“ se nekoná:

Zobrazení Inboxu mi připomíná ještě jeden nedostatek aplikace, který však lze snadno pojmout jako výhodu: najdete tam “jen” prvních dvacet položek, o dalších jen víte díky textu “and X more”. Možná mě právě tohle donutí čistit Inbox častěji a lépe, takže ze mě applewatchí appka Omnifocus nakonec udělá lepšího GTĎáka a tudíž velikého umělce a člověka.

Da Killah is da gardenah

No jo, říkáte si ale, pakliže používáte konkurenci Omnifocusu, nejste vyznavači GTD nebo prostě tuhle appku nepotřebujete – tohle pro nás ale není žádná killer app, holenku, to se na mě nezlob!

Nezlobím.

Já totiž vůbec netvrdil, že killer app je právě óefko. Psal jsem jen, že tu svou mám už od začátku a pak jsem se ptal, jestli znáte Omnifocus.

Cítíte se být příjemně ošáleni, leč v rozechvělém očekávání věcí příštích? Tak to se cítíte správně.

Navedu vás, můžu? Nápověda číslo jedna: Jednou z nejčastějších vět, které pronáším do telefonu, je “Martínek, dobrý den, měl jsem od vás zmeškaný hovor, tak volám zpátky.“

Modří už vědí, že? Možná i žlutí, bílí a hnědí. Jen fialoví s tyrkysovými ještě tápou. Nápověda číslo dvě:

Představte si situaci u nás doma koncem června. Tatínek si v přízemí hraje s dětmi. Do hry je zabrán. Ne tolik jako sokolíci, ale učí se. Hrad stavěný z Lega dostává jasnější obrysy, muž a oba chlapci jsou obklopeni bublinou bezpečí, sounáležitosti a vrrr… kruci, co to zas… vrrrrou… do prkýnka… vrrrrrrrroucí… dubovýho… vrrrrrrrroucí lásky… kurrrrrrrvafix, toť vibrrrování mobilu, rrrezonující domem jako dentistova pomsta na lékařském stávkokazovi!

Tatínek příliš rrrychle vstává, zatočí se mu hlava, zasedne většího z potomků, prrromiň, před dokončením pádu odhodí menšího do bezpečí kaktusu v rrrohu pokoje, řev dětí, srrrdce až v krrrku, rrrychle prrro telefon, podrrruhé vstává, setřásá ze sebe panicky se držícího třetího potomka, ne, vždyť má jen dvě děti, je to mikina většího, přichycená bodlákem ze zahrady na tatínkovy rrrifle, nevadí, nabírrrrá rrrychlost, berrrre schody po třech, rrrrozšlapává hrrrračky, odhazuje a přeskakuje ty nebezpečnější (zná mrrrzení z prrroudů vulgarrrismů po šlápnutí bosou nohou na kostičky Lega příliš dobře), vbíhá do ložnice, telefonu ještě svítí displej, furrrt vibrrrruje, tatínek přeskočí postel, hrrrrrábne po iPhonu a než si rrrrrozmyslí, jestli se má nejdřív vydýchat, nebo hovorrrr rrrrovnou přijmout, iPhone zhasíná a spolu s ním tatínkova naděje na –ychlou -eakci – -ozšlapal by ten k-ám…

Následuje kontrola volající(ho), volání zpět a věta uvedená výše, tedy “Martínekbryensemodvaszmeškovortakolamzpaky”.

Už i lososovým s limetkovými puntíky docvaklo.

Ano, vrah je zahradník: mou killer aplikací je prostě appka Phone, tedy Telefon. Ta možnost přijít domů, telefon pohodit vlastně kamkoli (funkce Find My Phone v hodinkách je do-ko-na-lou reinkarnací appky č. 1 všech sklerotiků i bordelářů) a když někdo volá, ležérním pohybem zápěstí zkontrolovat kontakt či číslo na displeji a hovor zvednout, odmítnout nebo ignorovat, to je splněný sen.

Ona celá tahle applovská provázanost, kdy mohu zprávy i hovory řešit z jakéhokoli zařízení, je pro mě jako z jiného světa. A přitom je to tak přirozené…

Telefonátů přes hodinky jsem absolvoval desítky, vždycky to (v nejhorším po přechodu do nějaké tišší místnosti; repráček Watch zvládá jen decentní hlasitost) jelo jako po másle a nikdo si ani nestěžoval, že by mě slyšel hůř než normálně. Netahám už telefon doma či v jiných prostorech (viz včerejší první díl) všude s sebou a přesto jsem, chci-li být, dostupný. Jen já sám rozhoduji o tom, zda se kvůli něčímu volání vzdám poklidné rodinné chvilky / skládání / psaní / sekání trávy / a tak dále, či nikoli, aniž bych odbíhal k telefonu jen kvůli zjištění, kdo že to…

Vědět a moci se rozhodnout je má killer feature. Snad mi prominete, že jsme s ní spolu strávili tolik času. A propós, hodinky jsou tu přece hlavně od toho, aby odměřovaly právě čas…

Konec druhého dílu

V zítřejší, třetí a předposlední části miniseriálu o třech měsících s Apple Watch, se zaměříme na ty nejhodinkovější funkce AW, zejména pak na jejich osobitý design. Ano, taky se těším.

Jan P. Martínek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

  1. Skeptikův čtvrtrok s Apple Watch – část třetí | Mít vše hotovo.cz | 30. 9. 2015
  1. Miniboss napsal:

    Ahoj,
    Super recenze. Ta app sleep++ má bug, ale jednoduchá oprava. Stačí restartovat iphone a už to bude trackovat správně. Také jsem se divil, že po 8 hodinách spánku jsem se ani nehnul.

  2. Ahoj, díky moc za pochvalu i info, do článku doplněno!
    Honza

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru