Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Ještě lepší MindNode

By on 13. 7. 2015 in Nástroje with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Strávíte-li jen chvíli s nejrůznějšími rozcestníky či obchody s aplikacemi, potkáte desítky možných nástrojů pro tvorbu myšlenkových map. Při výběru toho vhodného pochopitelně kromě ceny sehraje podstatnou roli vybavenost a také uživatelské rozhraní. Ačkoliv zde se už dostáváme na pole osobních preferencí a vkusu, neostýchám se hned v perexu uvést, že ve výše uvedených kritériích pro mě jasně vítězí MindNode.

A to vlastně od samého počátku, kdy se objevil na trhu. Uhranula mne jeho jednoduchost – čistý design a snadnost při práci s ním. Nutno však okamžitě podotknout, že MindNode budou moci užívat pouze ti, kteří mají operační systém Mac OS, nebo vlastní nějaké zařízení s platformou iOS.

Čas od času jsem si odzkoušel dlouhodobější zacházení slavné aplikace iMindMap, která letos už má svou osmou (a zase lepší) verzi, kvůli školením a vůbec zájmu jsem pak osahal další desítku, přičemž už jen málokterý jiný nástroj mě dokázal nějak zaujmout. Vždy vítězil MindNode. V porovnání s iMindMap totiž vývojáři nepracují na verzích pro Mac i Windows, takže je MindNode přímo ušita na míru jablečné platformy. Poznáte to na rychlosti, nejen startu, ale jakékoliv editace mapy, na ovládacích tlačítkách, na bezproblémové synchronizaci – a ano, na již vícekrát zmíněné jednoduchosti.

Když se podíváte na výčet hlavních novinek, dostává ona jednoduchost – zdánlivě – s příchodem nové verze (pro Mac je to 2.0 a pro iOS 4.0) na frak. Vkládání poznámek, ikonek, propracovanější možnosti formátování a propojování větví či tzv. outline zobrazení představují nemalý pokrok. Sám jsem byl po uvedení nových verzí zvědavý, jestli tím MindNode neutrpí. A ne. Obavy byly zbytečné. MindNode je lepší a k tomu všemu stále tak jednoduchá a uživatelsky přívětivá aplikace.

Pokud jste s programem ještě nepřišli do kontaktu, vězte, že oproti takovému iMindMap je podoba map přeci jen méně hravá. Větve mají vesměs dosti „hranaté“ vzezření, zvolená grafika (včetně barevnosti) však výsledek zpříjemňuje a daleko jej vzdaluje od protivně chladných map, které vytváří leckteré free nástroje či třeba takový XMind. Takže sice se musíte vzdát touhy po mapách kreslených jakoby rukou, ale vzhled je čistý, aniž by byl strohý.

Na MindNode se mi vždy líbila snadnost přibližování či oddalování náhledu, vystačíte si gesty. Zatímco u iMindMap se mi tohle vždy trhalo (nebo jsem musel použít tlačítek na spodní liště), zde se chová aplikace velmi svižně a díky vektorové grafice si uchovává stále výtečnou čitelnost. (Pozor: neplatí to však nyní u ikonek, což je škoda…)

Naučíte-li se klávesové zkratky, v této aplikaci lze pak tvořit mapy velmi rychle – a také větve rozbalovat a zabalovat. Jen u iOS verze pro rozbalení/zabalení potřebujete nejprve na větev klepnout, nechat si zobrazit nabídku a zvolit příslušnou funkci. Trvá to déle – to kupříkladu iThougts zvládalo vše na jeden dotyk.

Není nijak složité, abyste si k větvím přidali i obrázek – ať už z nabídky aplikace, nebo pak z vlastních zdrojů, či jej zkrátka přetáhli z prohlížeče internetu. Protože dlouhodobě MindNode využívám při výuce, vkládám na větve přímo videosoubory – ukázky filmů. Soubor s mapou se s danými multimediálními soubory „prolinkuje“. Kdysi u původní verze, té, která se ještě neprodávala přes AppStore, bylo možné spustit soubor přímo z větve stisknutím mezerníku (čili tzv. Rychlý náhled). Jak mi ale vývojář vysvětloval, nyní to možné není kvůli nějakým omezením ze strany samotného Applu, takže na soubor musíte zkrátka poklepnout, přičemž se otevře z Finderu.

U map občas používám propojení větví – nyní je jej možné formátovat, měnit jeho barvu, typ – tloušťku, zakončení. A právě pokročilost formátování je tou podstatnou devízou nové verze MindNode. Sice jsem to tolik nutně doposud nepotřeboval, přesto – zvláště pokud chcete mapy sdílet – úpravu písma, stejně jako typů/tvarů, tloušťky či barevnosti větví dost možná uvítáte.

Veškeré ovládací prvky jsou schované, můžete si je nechat zobrazit, nebo využijete velké plochy pro tvorbu či prezentaci mapy (a tak se mi to líbí nejvíce). Když padlo slovo prezentace… u iMindMap jsem oceňoval právě onu funkci, kdy bylo možné hotovou mapu prezentovat ve vámi nadefinovaných krocích (po částech) a de facto ji i překlopit do PowerPointu. Na stranu druhou, občas mě to zlobilo, a vůbec ono nastavení, jak se má co zobrazovat, sebralo dost času. Takže jsem se stejně vždy vrátil k MindNode. To žádnou funkci prezentace nemá, de facto tak ukazujete to, co vidíte i vy na svém zařízení. Možná by stálo za úvahu, zda by nešlo zprovoznit alespoň něco obdobného jako u Evernote – čili „barevné ukazovátko“.

Z novinek jsem vděčný za možnost připisovat poznámky. Zvláště u výpisků z knih či u rozsáhlejších odbornějších map jsem potřeboval mít vypsané i krátké pasáže, nějaké faktografické údaje. Nyní je to možné. Nemusíte mít ani postranní panel zapnutý, abyste si poznámku zobrazili – stačí najet kurzorem na drobnou ikonku u větve.

MindNode toho umí ale mnohem více. Lze měnit i témata (čili vizuální podobu mapy), nastavit, jak se má mapa při tvorbě chovat – např. zda preferujete řazení pouze od středu doprava/doleva, nebo po obou stranách, zda se mají automaticky větve zarovnávat a upravovat podle přibývajících nových, nebo to vše budete dělat manuálně. Export počítá s obrázky, PDF, přepisem do textu, formátu OPML či Freemind nebo také do Markdownu. Novinkou je možnost přes zatím beta webovou verzi MindNode mapu otevírat v prohlížeči. Nejde ji zatím ještě editovat, resp. já nepřišel na to, že by to fungovalo. Jak tomu ale rozumím, časem by mělo webové rozhraní fungovat jako další prostor, ve kterém budou mít uživatelé MindNodemožnost ke tvorbě svých map.

 

Desktopová verze pro Mac stojí nyní 20 EUR, přičemž je aktuálně ve 33% slevě. (Je však možné vyzkoušet si i trial verzi.) Verze pro iOS zařízení (funguje na iPadu i iPhonu) vychází na necelých 10 EUR. V porovnání s iMindMap, která toho samozřejmě umí mnohem více (ale je otázkou, zda to vše potřebujete), jde vlastně o symbolické částky. Protože mám s MindNodez kušenosti prakticky od samého vzniku aplikace, vím, že ji můžu bez otálení doporučit. Zvláště nyní, po tak povedeném vylepšení.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Honza napsal:

    Díky za článek,
    Také MindNode využívám – na tvorbu mapy při po radě je rychlostně bezkonkurenční!

  2. Mahas napsal:

    Zkousel jsem, iMindMap verze 8.1 je porad to nejlepsi pro Mac ( ve smyslu kreativity, cili jak to Buzan puvodne zamyslel a popisuje i ve svych knizkach, na klasicke „diagramove MM“ vystaci iThoughts ), na IOS uz dlouho pouzivam jen iThoughts a v macu si je doladim ( obrazky, zprohybani vetvu, bubliny, poznamky, audiopoznamky, hyperlinky, atd )

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru