Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Proč používám ke čtení článků aplikaci Pocket?

By on 1. 6. 2015 in Nástroje with komentářů 7
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Než jsem začal využíval aplikaci Pocket pro čtení vybraných článků, prošel jsem si obdobím, kdy internet teprve začínal a podobné aplikace ještě neexistovaly. Houfně jsem tak kopíroval články do Wordu a skladoval je uložené na harddisku. Postupem času jsem si odkazy na vybrané články začal ukládat do záložek v prohlížeči, což také nebylo úplně ideální. Stačilo jen, že autor daný článek odstranil a nebo přejmenoval a původní odkaz tak již nefungoval.

Začátky s online čtečkou

Ještě než jsem definitivně přešel na Pocket, asi půlroku jsem využíval konkurenční aplikaci Instapaper. Byla to jedna z prvních verzí, která měla ještě problémy se zobrazením české diakritiky, což mě přimělo k vyzkoušení tehdy né moc rozšířené čtečky Pocket. V současné době mám aplikaci nainstalovanou v mobilu s Androidem, také využívám online verzi a nebo aplikaci pro Google Chrome. Pocket je však multiplatformní, takže pokud využíváte produkty od Applu, BlackBerry a jiné, aplikaci snadno nainstalujete z oficiálního marketu. Synchronizace napříč platformami funguje bez problémů, kdy na mobilu stačí označit článek jako přečtený a na tabletu a dalších zařízeních se po synchronizaci zařadí do archívu.

Propojení s Twitterem

b-twitter-pocket

Jako hlavní informační zdroj používám Twitter, kde sleduji více než stovku magazínů, ale i profily kolegů napříč různými obory, kteří denně publikují desítky tweetů a doporučuji stovky zajímavých článků. Je to ohromný příval informací, prakticky každý den vybírám zajímavé a doporučované příspěvky a ukládám si je pro pozdější přečtení. V tomto směru využívám rozšíření pro prohlížeč Google Chrome, který Pocket nabízí v oficiálním marketu. Rovnou z hlavního streamu mohu jedním kliknutím uložit článek do čtečky Pocket. Navíc ve verzi pro Android se pod daným článkem zobrazí i náhled původního tweetu. Zpětně pak mohu vidět, kdo daný článek doporučoval a nebo rovnou přejít na Twitter a přečíst si diskusi k danému příspěvku. Podobnou vychytávku zatím neumí webová verze, ale třeba se dočkáme.

Štítkování jednotlivých příspěvků

Součástí rozšíření pro Chrome je i tlačítko vedle adresního řádku, kterým snadno vybraný příspěvek uložíte do čtečky pro pozdější přečtení. Výhodou Pocketu je, že dokáže rozpoznat online reklamu a další balast, který z článku odstraní a do čtečky tak vloží jen samotný text, aniž by výrazně rozhodil formátování článku. Při vkládání nového příspěvku si jednotlivé články označuji štítky pro rychlejší vyfiltrování a také snazší přehled. Pokud se článek týká například mého hlavního zaměření – grafiky a webdesignu, tak si článek označím tagem „Grafika“, podobně postupuji u dalších článků týkajících se Marketingu, Osobního rozvoje, WordPressu apod.

b-pocket-stitky-detail

Pocket si vedle zpracování článků poradí i s videem. Vybrané nahrávky z YouTube, Vimea či TEDu opět vloží do čtečky bez reklam a dalšího zbytečného obsahu. Přímo v rozhraní aplikace jsou připravené hlavní kategorie Articles (Příspěvky), Videos (Videa) a Images (Obrázky).
Jelikož jsem před 5 lety úplně přestal sledovat televizi, tak YouTube je pro mne v současné době hlavním zdrojem pro různé dokumenty, konference a další zajímavé nahrávky. Různých videí nejen z YouTube mám uložených více než dvěstě, což mne přimělo si jednotlivé nahrávky ještě dále rozdělit pomocí štítků. Vedle tematického rozdělení se mi osvědčilo jednotlivá videa si ještě navíc označit štítkem znázorňující časovou délku videa. Snadno tak vyplním časovou mezeru přes den, ať už při čekání kdekoliv a nebo zkrátka někdy večer nemám zrovna chuť sledovat tříhodinovou konferenci a raději shlédnu přednášku jen na 20 minut.

Aktuálně využívám základní free verzi, která je bez reklam a většího omezení. V placené premium verzi je pak možné rychleji vyhledávat a nebo využít automatického štítkování. Funkce pro offline čtení článků je dostupná už v základní verzi.

Ukládáte si také zajímavé články do čtečky Pocket a nebo využíváte jiné alternativy jako Instapaper a další? Pochlubte se ostatním v diskusi pod článkem.

 

Jiří Mareš, článek vyšel i na blogu autora

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Jindra napsal:

  Dobrý den, na odkládání a pozdější čtení článků používám Evernote a tak by mě zajímalo, jaké výhody × nevýhody má Pocket oproti Evernote.
  Myslím, že by to mohl být zajímavý nápad na další článek ;)

 2. Michal napsal:

  Já používám klasický seznam četby v Safari na iOS a Macu. Nemůžu si to vynachválit a nemusí se nic instalovat. Hlavně z Twitteru si posílám články do seznamu na později, když zrovna neni čas nebo chuť na čtení. ;-)

 3. Jan Onesork napsal:

  Pocket je opravdu velice užitečná aplikace. V mobilní aplikaci jsou dobré především Highlights, které tu spoustu obsahu profiltrují a umožní rychle vybrat něco ke čtení.

  Škoda, že se do pocketu už nestahují celá videa z youtube k offline shlédnutí…

 4. Jiří Mareš napsal:

  Jindro, díky za komentář. Také jsem jeden čas používal Evernote pro ukládání článků k pozdějšímu přečtení, ale nyní jej spíš používám jako osobní wikipedii. Pocket je pro mne osobně takový filtr, že ty opravdu nejlepší články si uložím do archívu do Evernote a zbylé archivu v Pocketu a nebo po přečtení smažu.

 5. Jiří Mareš napsal:

  @Jan Onesork. Souhlasím, Highlights jsou skutečně skvělou „vychytávkou“ , jen je škoda, že ve webové verzi nemají něco podobného. Offline přístup z Pocketu k videím z YouTube bych také ocenil, ale pokud je mi známo, tak ani samotný YouTube takovou funkci nenabízí. Třeba se časem dočkáme :-)

 6. Jan Onesork napsal:

  @Jiří Mareš: Spíše nedočkáme :) Dřív měl i youtube funkci ‚preload‘, kde si mobilní aplikace stáhla videa na wifi a člověk se pak mohl dívat offline. Prý to využívalo málo lidí ;-)

 7. Michala Brožová napsal:

  Dekuji za clanek. Pocket pouzivam kratce, ale uz ani nevim, jak jsem to bez nej „mohla prezit“. Nejsem vsak spokojena s funkci Listen, ktery na Samsungu nefunguje moc dobre. Nevite prosim o aplikaci pro android, ktera by s Pocketem apolipracovala? Dekuji

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru