Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Budoucnost prostě bude

By on 10. 6. 2015 in Témata with Počet komentářů: 1
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

V nakladatelství Jan Melvil Publishing v edici Pod povrchem vyšla nová kniha. Pod názvem Druhý věk strojů jsou uvedeni dva autoři: Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee. Oba se akademicky věnují tématu, jak společnost ovlivňuje IT technologie a jak IT technologie ovlivňuje společnost. A svůj odborný zájem přenesli právě i do této publikace.

Vědecký přístup je znát při celém čtení knihy. Autoři nehodnotí události a jevy jako dobré a špatné, ale prostě konstatují, jak jevy v našem každodenním životě vznikly a jaké jsou cesty „co s tím udělat“. Takže kniha se nenese na vlnách vzpomínek ve stylu „jó to byly staré dobré časy a dnes to za nic nestojí“, ale pragmaticky jmenuje, co současnou společnost při rozvoji potkává. Sami autoři to dokládají svými slovy: “… Musíme zdůraznit, že naše prognózy a doporučení by nikdo neměl brát jako slovo boží. …

Inflace vzdělání

Zprvu jsem přistupoval ke konkrétním příkladům nedůvěřivě. A to z toho důvodu, že autoři často vycházejí ze statistik a dat z USA, což nemusí korespondovat se situací v Evropě. A přece jenom po chvilce čtení přijdete na to, že i naše země je součástí rozvinutého světa. Jako například: přijde vám, že maturitu a vysokou školu dnes dokončují lidé, kteří by optikou dřívějšího vzdělávání sotva zvládli dokončit základní školu? I tomuto tématu se autoři věnují: „ Mnoho různých pracovních pozic, které dříve nevyžadovaly titul – například práce zubního asistenta, logistického pracovníka a likvidátora pojistných událostí – dnes titul vyžaduje stále častěji. Tato „inflace titulů“ je znepokojivá, protože vysokoškolské vzdělání je drahé a mnoho lidí se kvůli němu musí zadlužit.“ A následuje čtivá část, kdy autoři krátce popisují historii vzdělávání a ve vztahu k požadavkům moderních technologií definují, které obory škol zůstanou nezasaženy, které projdou proměnou a které zaniknou. A přidávají informace, aby k „inflaci titulů“ nedocházelo. Proto se jedná o dobré čtení pro ty, kteří mají cokoliv do činění s budoucností vzdělávání: jak pro vás rodiče dítek školou povinných či před ní, tak i pro učitele a management škol, lokální politiky a další, kteří mají rozvoj školství jako svoji práci.

Sympatické na knize mi přijde, že autoři nejsou pozitivní za každou cenu a přiznávají i potíže a problémy, které s sebou digitalizace společnosti přinese. To, že se dá jejich argumentům věřit, zjistíte i tím, že vás seznámí i s důvody jejich tvrzení. Samozřejmou součástí jsou zdroje informací a seznam citovaných zdrojů.

Všechno nebo nic

Část knihy je věnována ekonomickým aspektům rozvoje současné společnosti. Věděli jste například, že Instagram vytvořilo 15 lidí? Autoři je uvádějí v příkladu mnoha „superhvězd“, kdy veliké množství kapitálu je soustředěno do rukou několika málo jedinců. Nebo jedince, viď Marku Zuckerbergu. I to je totiž jedním z jevů doprovázející moderní technologie a tento jev bude i stále častější: buď budete superhvězdou, nebo nájemnou silou. Něco mezi neexistuje. To tedy není dobrá zpráva pro ty, co se chtěli spokojit s několika málo miliony výdělku. Rozvoj trhu totiž povede stále častěji k možnostem: všechno, nebo nic.

A byť autoři se přiklánějí k co nejmenším vládním zásahům do tržní ekonomiky, přesto připouštějí zajímavá možná řešení příjmů jednotlivých skupin – jako například zápornou daň. Podepsán pod ní je Milton Friedman, ekonom a držitel Nobelovy ceny.

Velkou budoucnost kniha předpovídá robotům. Prakticky to platí již dnes – co lze zrobotizovat a je to ekonomicky výhodné, to zrobotizováno je, nebo bude. V souvislosti se zmínkou o robotech – v této části knihy zaplesá srdce každého fanouška bratrů Čapkových – ano je zde i zmínka o vzniku slova robot:  „… Slovo robot se do angličtiny dostalo v roce 1921 z českého dramatu R.U.R. od Karla Čapka …“.

Komu a proč knihu doporučit?

Je určena všem vám, kteří chcete či potřebujete vidět nejen za nejbližší roh, ale chcete mít rozhled do delšího časového horizontu. Pro své podnikání. Pro své vzdělání a vzdělání dalších. Je určena všem kreativním lidem, kteří chtějí na sobě pracovat, chtějí mít rádi změny a zároveň k tomu chtějí využívat všech prvků digitálního světa. Mimochodem prozradím, že vám, aktivním, kreativním lidem, kteří jsou ochotni se mnohému učit a svou mysl mají otevřenou, jsou v Druhém věku strojů předpovídána veskrze zajímavá uplatnění. Prostě Druhý věk strojů je knihou, ke které se budete vracet, kterou budete využívat při přípravě dlouhodobých strategií, jak pro sebe samotné, tak i pro společnost, kterou ovlivňujete.

Nejbližší budoucnost života s informačními technologiemi nebude černá ani růžová, budoucnost prostě bude, a jen na nás lidech záleží, jak s ní společně – i každý sám – naložíme.

Nakonec se omlouvám autorům za mou počáteční nedůvěru knihu vůbec číst či jakkoliv se jí zabývat.
Odrazovalo mne už slovo bestseller. (To že se to dobře prodává, nutně neznamená přínos pro čtenáře.)
V krátkých popisech obsahu knihy se mě ptali, zda „Chcete uspět v závodě s umělou inteligencí?“ (S umělou inteligencí bojovat nehodlám, tak jako se neperu s parním strojem, jen abych zjistil, kdo má větší sílu.)
Obsah knihy nakonec své kvality ukázal a byť je místy trochu „suchopárný“, svůj přínos má.

 Jan Juhos

 

 

Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee: Druhý věk strojů
Jan Melvil Publishing
296 stran,
více informace (ukázky a možnost koupit tištěnou i e-verzi)

 

 

 

 

 

PS.: V tomto případě kniha vyšla s názvem doslovně přeloženým z angličtiny. Přesto mne název inspiroval ke krátkému přání pro skalní příznivce produkce nakladatelství Melvil:

Druhý věk strojů je praktická pomůcka pro stanovení letových hladin 40 000 a 50 000 stop v GTD. A tak vám přeji, aby Vám tato kniha přinesla Vzkvétání, upoutala vaši Pozornost a Soustředění, pomohla vám svými informacemi s vaším Startupem za pakatel a to tehdy, až Začnete s proč. Četbou nejen že mnohé získáte, ale bude to i Konec prokrastinace (vaší). Posílíte si všechna svá Myšlení, rychlé a pomalé. Získáte tím nejen Zbraně vlivu , ale hlavně – budete Nepostradatelní.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Inspirovač.cz napsal:

    Děkuji za článek \\Daniel Hanuš

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru