Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pozitivní přístup k technologiím – rozhovor s Petrem Márou

By on 6. 4. 2015 in Témata with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

V závěru dubna se uskuteční třetí ročník iCON Prague – a protože my na akci nebudeme chybět a protože nás zajímá nejen pozadí organizace tohoto festivalu, ale i konkrétní technické novinky společnosti Apple, položili jsme několik málo otázek jednomu z hlavních „otců“ akce, Petru Márovi.

Letos se odehraje iCON Prague potřetí. Z hlediska konceptu lze vypozorovat, že dochází k posunům – už třeba v důrazu na zahraniční hosty či specializované „workshopy“. Jak bys podle svých slov vývoj od zrodu po letošek charakterizoval ty sám?

Sám za sebe věřím, že technologie jsou tu od toho, aby nám pomáhaly a aby nás činily lepšími. Ale na druhou stranu je to jen nástroj, který je potřeba umět dobře ovládat. Life hacking je o tom, že se k něčemu dostanete zkratkou nebo inovací. Proto nová témata, proto špičkoví řečníci, proto tréninky – protože největší life hacking je, když vám nějakou zkratku pomůže nastavit přímo ten, kdo jí vymyslel. Třeba Mike Rohde se skečnoutingem. Nebo Tomáš Baránek s Mind hackingem, protože jako neurotik s tím žije každý den.

Já se zaměřím na to, jak za jakýchkoli podmínek zvládnout svou práci co nejlépe. Jako ukázku použiji pracovně šílenou cestu, kdy jsme s mým týmem museli zvládnout během dvou týdnů navštívit 3 kontinenty, 16x nasednout do letadla, téměř denně spát na jiném místě a překonat řadu časových pásem.

Určitě jste za poslední dva ročníky nasbírali zpětnou vazbu od účastníků i řečníků – uvedl bys (třeba vždy tři) nejopakovanější pochvaly a naopak výtky?

Pochvala, která se opakovala hodně často, byl samotný obsah a zajímaví řečníci a atmosféra jako taková. My iCON nevedeme jako klasickou firmu, ale spíš organicky “nabalujeme” lidi, kteří svět vnímají podobně, ať už v rámci týmu, nebo dobrovolníků, kteří jsou fantastickou pomocí.
Výtky se asi týkaly spíše organizačních oblastí – hledat signál a být online v NTK bylo trochu podobné bojové hře (a už není). Dále jsme se museli ještě trochu více posunout v nabídce jídla (také vyřešeno) a .. a co mohla být další výtka.
Obecně byl iCON přijat velmi pozitivně a já bych asi dokázal vysypat další desítku výtek, protože jsem tak vnitřně nastaven a hledám místa, kde se zlepšit, ale ty jsme viděli my, účastníci snad ne. Takže snad nebude vadit, když zůstanu u dvou výtek :)

Má vlastně iCON Prague nějakou konkrétní vizi, s níž jste jej zakládali a za kterou stále ještě jdete? Co zhruba na tom pomyslném „konci“ vize je?

Technologie a my. To je asi nejjednodušší definice toho, co nás zajímá. Nemáme cílovou pásku, protože svět se mění a i náš pohled na hlavní téma se mění. Ale pořád jde o chytré využití technologií a naším cílem je na této cestě zůstat. Ale jak jsem uvedl výše, technologie vnímáme jako nástroj, ne jako náhradu hlavy – ta tam dodává tu “chytrost” :)

Minulý ročník – a zdá se že i ten letošní – bude také o tzv. life hackingu. Na jaké míře intenzity začlenění technologií do svého života nyní jsi? Máš stále ještě chuť se měřit, sledovat, ovládat domácnost chytře?

Já na to mám několik pohledů. Za prvé mě baví testovat a zkoušet nové gadgety a sledovat trendy, takže pořád řeším, co nám dnes technologie umožňuje. Na druhou stranu – zcela upřímně – občas je to měření pro měření, protože daný produkt neřeší problém, který bych měl, spíše mi pomáhá zůstat v obraze. Klasickým případem může být spánek – pokud někdo trpí nespavostí a chce tento problém řešit, technologie mohou být jednou z cest, jak získat konkrétní data a zamyslet se nad nimi. Na druhou stranu pokud spím jako špalek a ráno se probudím čerstvý, nemá pro mě toto měření valnou hodnotu.

A ten třetí pohled je takový, že mě baví se zlepšovat, baví mě poznávat sebe, práci, svět a posouvat se kupředu. A dnes je tolik možností, jak se o sobě dozvědět něco více. Jak zjistit, co mě dokáže ovlivnit z pohledu výkonu, stresu, ale i koncentrace. Žijeme v úžasné době! A já asi nejsem úplně prototyp člověk hledající klid a rovnováhu. Alespoň zatím ne, spíše se snažím hledat hranice. A v tomhle směru life hacking může pomoci.

_MG_7043

Letos se mezi velká témata včlenil tzv. skečnouting a Evernote. Evernote, předpokládám, že používáš. V jaké míře? Pro osobní využití, pro byznys? Nebo dokonce – zkoušel jsi jej i coby GTD nástroj?

Evernote je pro mě můj externí mozek na steroidech :) Je to především databáze informací, a to jak pro pracovní, tak soukromé účely. Evernote jsem poprvé poznal někdy kolem roku 2009, když David Allen pořádal GTD summit v San Franciscu a Evernote byl jeden z partnerů. Už tenkrát měli zajímavý přístup, ale byl to jen jeden z řady startupů. Dnes je to lídr a protože mě zajímá, jak Evernote používají lidé jinde, pozvali jsme Franka, aby nám nové cesty využití ukázal. U nástrojů jde vždycky o to pochopit, jak se ovládájí, což je zpravidla ta jedndodušší část. Frank se zaměří na oblast workflow – čili jak Evernote začlenit do pracovního či osobního života. Ukáže nápady. Což je podle mě velmi cenné.

Co se týče druhé části tvé otázky, v rámci GTD je pro mě Evernote prostor na referenční materiály :) Nikoliv na úkoly, tam pořád vede klasika – OmniFocus.

A jak jsi na tom s kreslením „skečnoutů“?

Špatně :) A to v rámci iCONu nejenom já, proto jsme pozvali Mika Rohdeho. Pevně věřím, že jeho přednáška a workshop pro mě budou otevřením nové cesty práce s poznámkami. A Evernote pak místo, kde je budu skladovat a prohledávat. To je výhoda pořádání své vlastní konference – prostě si řekneme, co by nás zajímalo, kde se chceme zlepšit, a podle toho si pozveme řečníky.

V podtitulu se objevuje „Festival pro tech pozitivní lidi“. Pokud bych z Tebe doloval charakteristiku onoho „tech pozitivního člověka“, kdo by jím je, jak vypadá, jak se chová?

V principu jde o každého, kdo vnímá technologii jako něco, co nám pomáha. Ne jako strašáka a ne jako nebezpečnou závislost (ačkoliv obojím může být, stejně jako jakýkoliv nástroj). Někdo, koho zajímají trendy, někdo, kdo si uvědomuje, že nosíme po kapsách super výkonné počítače (alespoň tak bychom je před pár lety pojmenovali), které je škoda mít jen na Facebook a emaily. Věk není rozhodující, pohlaví taky, spíše chuť objevovat a nechat se inspirovat.

Co když se v Tvé charakteristice čtenář nenajde – jak bys jej motivoval k návštěvě iCONu i přes tuto “bariéru“?

Není třeba být technologicky zdatný nebo expert na GTD. iCON je pro aktivní lidi, kteří náhodou používají iPhone nebo nějaký tablet. Umějí si stáhnout aplikaci a chtějí se někam posunout. Myslím, že čtenáři Mít vše hotovo jsou takoví všichni. A iCON je taky hlavně zábava. Neexistuje žádný jiný festival, kde je možné si sáhnout na věci, které v Česku ještě nebyly – třeba Apple Watch nebo domácí roboti, nebo se bezplatně poradit s téměř každým uživatelským problémem.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru