Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

„Nekopírujte workflow někoho jiného“ – rozhovor s Frankem Meeuwsenem o službě Evernote

By on 13. 4. 2015 in Nástroje, Témata with komentářů 10
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Službu Evernote není našim čtenářům třeba představovat, přesto je na ní stále co objevovat. A to nejen skrze články, ale také prezentace či speciální tréninky. O ně se postará v rámci letošního iCON Prague zahraniční host Frank Meeuwsen. Ještě než jej budete moci vidět na vlastní oči, můžete si přečíst rozhovor, v němž jsme mu položili několik otázek.

Profesionálně se věnujete školení aplikace/služby Evernote. Pokud bych po Vás chtěl pět důvodů, proč je to právě Evernote a ne jiná podobná služba, které důvody by to byly?

 • Je multiplatformní. Nemusím se omezovat a můžu používat Evernote na notebooku, osobním počítači, tabletu i v chytrém telefonu. A nyní vlastně na hodinkách.
 • Rozhodně funkce vyhledávání textu v PDF a obrázcích.
 • Funkce Kontext, která mi poukazuje na další relevantní poznámky.
 • Klid mysli, který se dostavuje díky vědomí, že vše můžu nasypat do Evernote, mít to v něm, snadno dostupné, archivované.
 • Spojení s hardwarem jako třeba pera Jotscript nebo se zápisníky Moleskine.

Znám mnoho lidí, kteří si přizpůsobili Evernote ke správě projektů a úkolů dle metody GTD. Využíváte Evernote také na úkoly a projekty, na plánování, nebo vám přijde, že na to Evernote příliš stavěné není?

No, Evernote nevzniklo jako nástroj pro GTD, nicméně je jakýmsi bílým plátném, a tak je do značné míry na vás, jak jej budete používat a jak si jej nastavíte. Já se GTD v Evernote snažil používat, ale nebylo to nic pro mě. Netvrdím, že by ono spojení bylo špatné, zkrátka pracuji jinak, nevyhovovalo mi to. Pro mě je Evernote ideální na práci s poznámkami a dokumenty, na úkoly a projekty se mi osvědčily nástroje typu Asana nebo OmniFocus.

Evernote je také o spojování světa papíru a světa „jedniček a nul“ – jak jste na tom Vy sám? Využíváte ke své práci přednostně jen elektroniku, nebo také „utíkáte“ k sešitům…?

Přiznávám, že mě to poslední dobou více a více táhne k papíru. Třeba to nějak souvisí s postupujícím věkem :)… Býval jsem dříve vyloženě pohlcený technikou, nyní u sebe nosím Moleskine častěji a častěji. Pohyb s perem v ruce, dotyk papíru… oslovuje mě to. Samozřejmě, že si ale ručeně psané poznámky fotím či skenuji do Evernote.

Na Evernote se napojují desítky jiných aplikací a služeb – které ve spojení s Evernote považujete za ty nejzajímavější?

Řekl bych, že třeba aplikace Reflect je velmi dobrá. Nebo Ideaplaces či EAtags. O všech budu více hovořit a demonstrovat práci s nimi na iCON Prague.

Bylo by skvělé, kdybyste nám dovolil trochu nahlédnout do svého způsobu využití Evernote – máte své odzkoušené tipy a triky, o které se s námi podělíte?

Mám takových tipů a zkušeností plný blog – jenže je psaný v holandštině. Možná ale že můj nejosvědčenější tip zní: Nesnažte se kopírovat workflow někoho jiného, pouze se z něj poučte a využijte jen ty „kousky“, které jsou nejlepší pro vás. Nenuťte se do něčeho, co s vámi moc nesouvisí. Ujistěte se, že Evernote (a vůbec technologie) se přizpůsobuje vám, ne vy jí.

 

 

Chcete vyhrát lístky na tréninky Evernote? 

1) Napište nám do komentářů, který řečník či která část programu z letošního iCONu vám přijde nejlákavější.

2) A podělte se o nějaký svůj zajímavý tip/trik při užívání Evernote, popřípadě doporučte (a zdůvodněte) nějaký vhodný nástroj.

Možnost zúčastnit se soutěže trvá od pondělního rána 13.4. do čtvrteční půlnoci 16.4.

Poté vybereme dva nejzajímavější příspěvky a odměníme je vstupenkou na Evernote trénink (jeden s Frankem Meeuwsenem a jeden na trénink s Danielem Gamrotem).

 

 

 

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 10

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Ladislav Prskavec napsal:

  Ad 1) Mike Rohde a jeho skečnoting mi přijde super. Jsem velký fanda a skečnoter. Do evernote právě sketchnotes ukládam pomocí aplikace Scanbot.
  Ad 2) Chtěl bych doporučit Cloud Outliner na iOS a Mac, který má skvělou integraci s Evernote. Připravím si osnovu projektu nebo přednášky a potom si ji lehce přenesu do evernote kde můžu odskrtávat co je hotové.

 2. Ondřej Zukal napsal:

  Zabýváme se tvorbou webů na WordPressu a Evernote používáme jako interní knowledge base, zápisy z porad, ale hlavně jako Zákaznické karty, které s klientem i sdílíme. Vedeme tam všechny informace o projektu – deadliny, popis prací, přístupy do administrace, přístupy na FTP, kontakty na nás i na klienta, postupně přidáváme updaty, takže klient ví, v jaké fázi se projekt nachází a máme tak všechno transparentě a přehledně na jednom místě. Při schůzkách tam nasázíme to-do a klient v reálném čase vidí, co a jak.
  Z nástrojů teď testuji Alternote for Mac – zjednodušené a svižné prostředí pro Evernote. Zatím mi stačí pro 75% práce s Evernotem.

 3. Zdenek Bezdicek napsal:

  1/ Franke Meeuwsen a jeho cast o Evernote me zajima asi nejvic
  2/ Prave ze s Evernote stale marne hledam vztah a potreboval bych ukazat co umi.

 4. Michal Klement napsal:

  Najviac ma láka Daniel Gamrot.
  Kedze mam na kazdy den naplanovanych vela aktivit, ktore chcem stihnut pouzivam aplikaciu Way of Life, aby som o vsetkych planoch mal prehlad a nemusel ich drzat v hlave a ked sa uz do niecoho pustim pouzivam Pomotodo, ako uz nazov vravi pomodoro timer s to-do listom, kde si pisem ciastocne ciele, pomodoro mi pomaha maximalizovat efektivitu prace.

 5. Michal Ch. napsal:

  Tomáš Baránek je přesně ten člověk kvůli kterému bych na iCon rád vyrazil. Rád čtu jeho příspěvky z LifeHacky a líbí se mi jeho nápady.
  Evernote jsem přestal aktivně využívat pro sběr dlouhosáhlých článků a textu a začal jsem ho používat jako uložiště mých myšlenkových map z přednášek, různých nápadů a dalších. Vše mám rozdělené a přehledné. Když mám dobrý den a daří se mi psát hezky, tak to pozná i můj rukopis :P

 6. Radim napsal:

  1. Frank Meeuwsen
  Pro Evernote je již mnoho popsáno, ale člověk se často ztratí. Nejlepší a nejrychlejší způsob je se dívat někomu „pod ruce“. ;o)

  2. Mike Rohde
  Záznamy, ze kterých je i po čase jasné, co je důležité a jak to „tenkrát“ vlastně bylo, jsou jednou z nejdůležitějších věcí v dnešním „znalostním“ světě. Kdo s nimi umí pracovat – tvořit a přetvářet si je dále pro sebe, tak má obrovskou výhodu. Stále se to učím a Mike jistě ukáže další možnosti.

 7. Pavel Gavenda napsal:

  Není přednášející, kterého bych nechtěl vidět. Pokud bych si však musel vybrat tak Tomáš Baránek je pro mě nejvíce inspirující. Souzním s ním v mnohém (hodinky, markdown, Midori, spánek atd.).
  Evernote jsem začal kombinovat s ručními poznámkami v mém ručně vyrobeném “Midori” (včetně ručně vyrobených sešitků). Nejvíce ho však využívám pro sběr materiálů. Libí se mi na něm také propojení s webem postach.io. Po “přečtení” knihy Příručka skečnoutingu a Nápady na ubrousku jsem zjistil, že mě baví kreslit (i když to neumím). Proto začínám více využívat aplikaci Paper 53, kde mohu ruční práci kombinovat se světem 0 a 1.

 8. Luboš Soustružník napsal:

  Nejinspirativnějším řečníkem pro mě je dlohodobě Jarda Homolka. Po jeho vystoupeních mám vždycky takový příjemný pocit v bříšku a cukají mi koutky :)
  Evernote je můj velký kámoš. O té doby, kdy jsem si dokoupil (vůbec ne drahou) multifunkci s automatickým podavačem, přímým skenováním do složky na Macu a automatickým nahrátím dokumentu do Evernote, zbavil sem se pěkné hromady papírů (stisknutím jediného knoflíku!). Naposledy, když po mě chtěli na úřadě nějaké číslo pojistky, byli šokovaní, když jsem to vytáhl z mobilu během 20-ti vteřin :)

 9. Ondřej Zukal napsal:

  Nejvíc se těším na Radka Zachariáše.
  Zabýváme se tvorbou webů na WordPressu a Evernote používáme jako interní knowledge base, zápisy z porad, ale hlavně jako Zákaznické karty, které s klientem i sdílíme. Vedeme tam všechny informace o projektu – deadliny, popis prací, přístupy do administrace, přístupy na FTP, kontakty na nás i na klienta, postupně přidáváme updaty, takže klient ví, v jaké fázi se projekt nachází a máme tak všechno transparentě a přehledně na jednom místě. Při schůzkách tam nasázíme to-do a klient v reálném čase vidí, co a jak.
  Z nástrojů teď testuji Alternote for Mac – zjednodušené a svižné prostředí pro Evernote. Zatím mi stačí pro 75% práce s Evernotem.

 10. Zdeněk Malinský napsal:

  1. Gamrot, Baránek event. i Mára, Homolka a Zachariáš.
  2. S Evernote jsem vyzkoušel mraky věcí, momentálně asi nejvíc používám EverMail v Mail.app. Tahle investice se opravdu vyplatila.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru