Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Informace kdekoliv a kdykoliv – rozhovor o Evernote s Danielem Gamrotem

By on 20. 4. 2015 in Nástroje, Témata with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Vzhledem k tomu, že se letošní iCON Prague ve svém programu nemálo věnuje Evernote, mezi pozvanými lektory nemůže scházet Daniel Gamrot. A proto ani nepřekvapí, že po rozhovoru s Frankem Meeuwsenem doplňujeme onu mezírku a pokládáme prakticky tytéž otázky i Danielovi.

Profesionálně se věnuješ školení aplikace/služby Evernote. Pokud bych po Tobě chtěl pět důvodů, proč je to právě Evernote a ne jiná podobná služba, které důvody by to byly?
  1. Během několika vteřin najdu přesně to, co hledám. Neztrácím se ve strukturách a informacích – stačí mi vědět, že mám informaci v Evernote uloženou. Díky propracovanému vyhledávání v textu, obrázcích nebo souborech kancelářských aplikací dostanu okamžitě relevantní výsledek.
  2. Mám informace kdykoliv kdekoliv s sebou – dnes mám celou svou kancelář v mobilním telefonu, což mi při mém mobilním životě plně vyhovuje. A nepotřebuji přístup k internetu, protože je vše offline.
  3. Je to multiplatformní aplikace, která se sice na jednotlivých OS odlišuje, nicméně klíčové vlastnosti jsou všude totožné.
  4. Sdílení s mým týmem nebo klienty je otázka pár kliknutí.
  5. Dá se propojit s mnoha dalšími službami a aplikacemi, které rozšířují jeho silné vlastnosti.

Evernote má celou škálu využití, s čímž se pojí i množství funkcí. Existuje však nějaká, která mu zatím schází a Ty bys ji uvítal? Respektive funkce, o které také víš, že by ji lidé potřebovali?
Určitě se mnou bude řada uživatelů souhlasit v tom, že ve chvíli, kdy by vývojáři do Evernote přidali širší možnosti formátování textu, posunula by se služba o mílové kroky vpřed. Konkrétně bych uvítal alespoň základní styly a propracovanější práci s tabulkami.

Znám mnoho lidí, kteří si přizpůsobili Evernote ke správě projektů a úkolů dle metody GTD. Využíváš Evernote také na úkoly a projekty, na plánování, nebo Ti přijde, že na to Evernote příliš stavěné není?
Pro mě není Evernote aplikace pro úkoly. Ano, ve chvíli, kdy jsem na jednání nebo plánuji projekt, padají jednotlivé úkoly do Evernote. Nicméně ty posléze automaticky překlápím s využitím služby TaskClone (kterou mimochodem velmi doporučuji) do Wunderlistu. Je to však dáno mými návyky a věřím, že lze s úkolovníkem postaveným na Evernote velmi dobře pracovat. Každý týden se setkávám s někým, komu to výborně funguje nejen na úrovní aplikace, ale odráží se to také na výsledcích.

Evernote je také o spojování světa papíru a světa „jedniček a nul“ – jak jsi na tom Ty sám? Využíváš ke své práci přednostně jen elektroniku, nebo také „utíkáš“ k sešitům…?
Papír mám na přemýšlení – myšlenkové mapy nebo skečnouting jsou technikami, které mě pohltily a fungují. Zatím jsem nepřišel na chuť elektronickému „čmárání“, ačkoliv jej využívám pro komunikaci s ostatními, kdy je výsledek čitelnější. Mezi mé návyky však patří pravidelné skenování papírového obsahu do Evernote. Důvod je prostý – mám tyto informace kdykoliv k dispozici ve své mobilní kanceláři.

Na Evernote se napojují desítky jiných aplikací a služeb – které ve spojení s Evernote považuješ za ty nejzajímavější?
Zmiňoval jsem TaskClone, který mi pomáhá s překlápěním informací (zápis z jednání) do světa akčních kroků (úkoly a projekty). Určitě musím pochválit xMind pro myšlenkové mapy, který v poslední verzi zavedl integraci s Evernote – elektronické mapy jedním kliknutím přenesu do svých zápisníků. A samozřejmě je tady Web Clipper pro rychlé ukládání webového obsahu, e-mailů či PDF souborů – ten zatím nemá konkurenci a osobně jej považuji za jeden z vůbec nejlepších doplňků pro webové prohlížeče.

Bylo by skvělé, kdybys nám dovolil trochu nahlédnout do svého způsobu využití Evernote – máš své odzkoušené tipy a triky, o které se s námi podělíš?
Základní funkcí, kterou by se měl každý uživatel naučit, je práce s vyhledávacím polem. Pokud to s Evernote myslíš vážně, začneš totiž ukládat obrovské množství informací a se zvyšujícím se počtem poznámek se stane celý systém mírně nepřehledný. Ale pouze ve chvíli, kdy v něm neumíš hledat. Rozhodně se doporučuji naučite se také základní klávesové zkratky, o kterých jsem psal v článku na LifeNotes. Maximálně urychlují práci s celým systémem. A poslední tip – akceptuj to, že Evernote funguje jinak, než systémy, na které jsi pravděpodobně zvyklý – nenutí tě proklikávat jednotlivé zápisníky, štítky či poznámky, ale nabízí prostředí, díky kterému získáš během pár vteřin to, co potřebuješ ke své práci. Tím se zase dostáváme k prvnímu tipu.

Na letošním iCON Prague budeš mít trénink speciálně zaměřený na vzdělávání – co (ve stručnosti) budeš s účastníky probírat?
Sám víš, jak může Evernote při vzdělávání pomoci. Ať už při sběru materiálů, studiu či tvorbě nových podkladů. iCON pro mě bude místem, kde mohu plně prezentovat vše, co jsem se za posledních 6 let s Evernote naučil a co jsme s mnohými nasadili do praxe. Celý trénink bude průnikem základních možností a pokročilých vlastností Evernote, které se dají využít při individuálním studiu, stejně jako ve třídě či vzdělávací skupině. Nutno podotknout, že mě kdysi k tomu, abych se o aplikaci této služby do vzdělávaní více zajímal, nakopla také tvá série článků na Mít vše hotovo. Do té doby to pro mě byl nástroj určený primárně pro byznys. Možnosti ve vzdělávání jsou však obrovské a já to pozoruji také u kamarádů, kteří jej v této sféře provozují a jsou maximálně spokojení nejen oni, ale také všichni, kdo s ním pracují. Prezentace sady praktických tipů a konkrétních příkladů použití jsou hlavním záměrem 90 minut, které na sebe s účastníky tréninku budeme mít.

Lukáš Gregor

Daniel bude mít trénink v sobotu 25.4. od 9:30. Více informací najdete zde.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru